Рішення № 102417788, 05.01.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2022
Номер справи
120/13829/21-а
Номер документу
102417788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 січня 2022 р. Справа № 120/13829/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної казначейської служби України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 37567646) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України (далі - ДКС України, відповідач).

Відповідно до змісту позовних вимог позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ДКС України, допущену при розгляді заяви ОСОБА_1 від 11.03.2021, у якій вона просила здійснити на її користь безспірне списання коштів Державного бюджету на виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 27.05.2020 у справі № 127/14234/20;

- зобов`язати відповідача подати Міністерству фінансів України пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 27.05.2020 у справі № 127/14234/20.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в порушення приписів п. 39 Порядку № 845 відповідач, після отримання її листа від 11.03.2021, не звернувся з листом до Міністерства фінансів України з пропозицією щодо внесення змін до закону про Державний бюджет або виділення коштів з резервного фонду на збільшення у 2021 році бюджетних призначень саме з метою безспірного списання коштів Державного бюджету на виконання виконавчого листа від 27.05.2020 у справі №127/14234/20, виданого Вінницьким міським судом Вінницької області. При цьому, стороною позивача вказано, що зі змісту листа від 12.04.2021 №5-05-1-05/7746 ДКС України вбачається, що відповідач з метою виконання судових рішень просив Міністерство фінансів України збільшити у 2021 році бюджетні призначення за КПКВК 3504030 на 58000,0 тис грн. для виконання 526 судових рішень та тих, які прогнозовано надійдуть у 2021 році. При цьому, жодного слова про збільшення бюджетних призначень для виконання рішення у справі № 127/14234/20 цей лист не містить, тому не є доказом виконання ДКС України положень п. 39 Порядку № 845.

Вважаючи бездіяльність ДКС України щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.03.2021 щодо безспірного списання коштів Державного бюджету на виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 27.05.2020 у справі № 127/14234/20 протиправною, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 27.10.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, даною ухвалою встановлені сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.

01.12.2021 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов заперечував та просив відмовити у його задоволенні повністю. Першочергово відповідач звернув увагу суду на те, що лист від 11.03.2021 адресований Головному управлінню ДКС України у Вінницькій області, у свою чергу, ДКС України та її територіальні органи є окремими юридичними особами, що мають самомтійні баланси, печатки і тому подібне. Відтак, на переконання представника відповідача, ДКС України не могло допустити протиправної бездіяльності при розгляді заяви ОСОБА_1 від 11.03.2021.

Окрім того, мотивуючи свою позицію, сторона відповідача вказує, що нею постійно направляються листи до Міністерства фінансів України із пропозиціями щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України у частині збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504030. На листи Казначейства щодо збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504030 Міністерством фінансів України надавались відповіді, в яких зазначено, що «питання збільшення бюджетних призначень Казначейству для виконання судових рішень може бути розглянуто у разі внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік та виходячи з можливостей дохідної частини державного бюджету». Отже, у зв`язку з великою чисельністю надходжень виконавчих документів на виконання, Казначейство позбавлене можливості звертатись по кожному виконавчому документу до Міністерства фінансів України із пропозиціями щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України у частині збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504030.

З приводу надання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 03.09.2021 ДКС України вказує, що така була надана у строк, визначений ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» та з дотриманням ч. 1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян». Відтак, лист від 20.09.2021 №5-11-11/19529 містить вичерпні відповіді на всі запитання позивача.

Окрім того, за змістом відзиву відповідач вказує про відсутність підстав для зобов`язання ДКС України надати суду звіт про виконання судового рішення.

06.12.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій сторона позивача посилається на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 29.04.2021 у справі № 826/13511/17 та від 21.09.2018 у справі № 826/7371/15, які зводяться до того, що твердження Казначейства про те, що приписи п. 49 Порядку №845 не вимагають направлення до Міністерства фінансів України пропозицій щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України після надходження кожного виконавчого документа від кожного стягувача є помилковими.

Правом на подачу заперечення на відповідь на відзив ДКС України не скористалась.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив, що на виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 12.10.2020 у справі №127/14234/20 видано виконавчий лист від 09.03.2021 щодо:

- стягнення з Державного бюджету України, шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України, на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 4000 грн. 00 коп. (чотири тисячі гривень 00 копійок);

- cтягнення з Державного бюджету України, шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України, на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2285 грн. 71 коп. (дві тисячі двісті вісімдесят п`ять гривень 71 копійок).

11.03.2021 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ДКС України у Вінницькій області із заявою, у якій просила на підставі ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» та пп. 2, 6, 35, 36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок №845) здійснити на її користь безспірне списання коштів Державного бюджету на виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 12.10.2020 у справі № 127/14234/20.

03.09.2021 позивач звернулась із заявою до ДКС України, у якій вказала, що Головне управління ДКС України у Вінницькій області письмовою відповіддю на заяву від 11.03.2021 повідомило про те, що виконавчий лист від 09.03.2021 у справі №127/14234/20 та інші документи прийнятті управлінням до виконання та направленні до ДКС України, оскільки саме остання безпосередньо здійснює безспірне списання коштів.

При цьому, позивач просила на підставі підпунктом 3 пункту 4 Порядку № 845, ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 1, 19 Закону України «Про звернення громадян» повідомити:

1. Коли вказану нею заяву з відповідним виконавчим листом отримано.

2. Коли і які конкретно дії вчинено на виконання вказаного у заяві судового рішення з посиланням на дату та номер справи.

3. Коли і які конкретно суми на виконання вказаного судового рішення перераховано на зазначений у заяві позивача рахунок.

4. Які конкретно причини перешкоджали вчасно перерахувати всі стягнуті на її користь кошти.

5. Якщо у зв`язку із відсутністю достатнього фінансування, кошти на виконання вказаного судового рішення на її користь не перераховувались, то повідомити чи зверталось Казначейство на виконання п. 39 Порядку № 845 до Міністерства фінансів України з пропозицією щодо внесення змін до закону про Державний бюджет або з метою виділення коштів з резервного фонду на збільшення у 2021 році бюджетних призначень на цю мету, і якщо зверталося, то направити копію такого звернення і відповіді на нього.

У відповідь на вищезазначену заяву ОСОБА_1 , відповідач листом від 20.09.2021 №5-11-11/19529 повідомлено, що Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області листом від 17.03.2021 № 04-24-08/1890 (зареєстровано в Казначействі 22.03.2021 вх. № 08-19742) надіслало до ДКС України заяву ОСОБА_1 від 11.03.2021 разом з оригіналом виконавчого листа Вінницького міського суду Вінницької області по справі № 127/14234/20 та іншими документами.

У Казначействі на виконанні за КПКВК 3504030 "Відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, відшкодування громадянинові вартості конфіскованого та безхазяйного майна стягнутого в дохід держави, відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб" (далі - КПКВК 3504030) з 22.03.2021 перебуває виконавчий лист Вінницького міського суду Вінницької області по справі № 127/14234/20 про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральної шкоди в розмірі 4000,00 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2285,71 грн.

Окрім того, відповідачем повідомлено, що відповідно до Порядку №845 безспірне списання коштів державного бюджету, зокрема за КПКВК 3504030, здійснюється Казначейством за черговістю надходження судових рішень. Станом на сьогодні у Казначействі за КПКВК 3504030 обліковується виконавчих документів на загальну суму близько 240,81 млн. грн., які надійшли та зареєстровані раніше виконавчого листа по справі № 127/14234/20.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" за КПКВК 3504030 передбачено 150,00 млн гривень. Станом на сьогодні Казначейством, у межах вищезазначених асигнувань, у поточному році виконано виконавчих документів на загальну суму 117,00 млн гривень.

Відтак, зазначено, що питання щодо перерахування коштів на користь ОСОБА_1 розглянеться Казначейством після виконання виконавчих документів, що надійшли раніше виконавчого листа по справі № 127/14234/20.

Окрім того, у листі зазначено, що ДКС України, переймаючись проблематикою, пов`язаною із значною тривалістю виконання рішень судів, постійно звертається до Міністерства фінансів України, зокрема з листами від 19.02.2021 №5-05-1-05/4004, від 19.03.2021 №5-05-1-05/5910, від 12.04.2021 №5-05-1-05/7746, від 13.05.2021 №5-05-1-05/9761, від 10.06.2021 № 5-05-1-05/11841, від 07.07.2021 № 5-05-1-05/13625, від 10.08.2021 № 5-05-1-05/16513, від 06.09.2021 № 5-05-1-05/18417 із пропозиціями щодо необхідності визначення у Законі про Державний бюджет України достатнього обсягу коштів за бюджетною програмою, що дозволило б виконувати судові рішення у встановлені законом строки.

У свою чергу, Міністерство фінансів України листами від 20.04.2021 № 16010-09-5/12905, від 18.05.2021 № 16010-09-5/15492, від 14.06.2021 № 16010-09-5/18732, від 09.07.2021 № 16010-09-5/21642, від 12.08.2021 № 16010-18-5/25285 повідомило, що питання збільшення бюджетних призначень Державній казначейській службі України для виконання судових рішень може бути розглянуто у разі внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та виходячи з можливостей дохідної частини державного бюджету.

Позивач вважає, що після отримання відповідачем заяви від 11.03.2021 із виконавчим документом, ним не вчинено дії, визначені п. 39 Порядку №845. Таку бездіяльність ДКС України ОСОБА_1 вважає протиправною, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною першою статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Частинами другою, четвертою статті 3 Закону № 4901-VI визначено, що стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Відповідно до пункту 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до пункту 35 Порядку № 845 казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації): шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду; шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень; шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності; різниці між сумою коштів, що надійшли до державного бюджету від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, та сумою, встановленою у судовому рішенні; шкоди, заподіяної фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення.

Згідно з пунктом 38 Порядку № 845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.

За приписами пункту 39 Порядку № 845 у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом одного місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що 11.03.2021 ОСОБА_1 зверулась до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області із заявою про здійснення на її користь безспірного списання коштів Державного бюджету на виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 12.10.2020 у справі № 127/14234/20.

У подальшому, на виконання приписів п. 35-40 Порядку № 845 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області вчинено наступні дії.

Так, з моменту надходження до територіального органу Казначейства документів стягувача, визначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства протягом п`яти робочих днів після надходження таких документів повідомив про їх надходження орган державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.

Такий орган протягом 15 днів може подати органові Казначейства документи (відомості), що можуть бути підставою для зупинення безспірного списання коштів державного бюджету і їх перерахування на рахунок стягувана.

Після закінченню такого терміну орган Казначейства (Головне управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області) надіслало протягом п`яти робочих днів до Державної казначейської служби України зазначені документи (серед них - заява ОСОБА_1 від 11.03.2021).

Як вбачається з відповіді ДКС України №5-11-11/19529 від 20.09.2021 ГУ ДКСУ у Вінницькій області, після проведення всіх передбачених Порядком № 845 заходів, направило відповідний пакет документів до ДКС України, який був отриманий відповідачем 22.03.2021.

З наведених вище особливостей здійснення безспірного списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень видно, що стягувані за такими виконавчими листами повинні подавати їх разом з заявами не безпосередньо до ДКС України, а до його територіальних органів, а тому такі заяви адресуються не ДКС України, а його органам, які у подальшому надсилають відповідний пакет документів до ДКС України. Саме тому заява ОСОБА_1 від 11.03.2021 з доданим до неї виконавчим листом у справі 127/14234/20 подана на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, що відповідає вказаним вище приписам законодавства, а відтак твердження відповідача про те, що позовні вимоги щодо допущення протиправної бездіяльності при розгляді заяви від 11.03.2021 пред`явлені не до тієї юридичної особи є безпідставними.

Відтак, у відповідача на виконанні за КПКВК 3504030 з 22.03.2021 перебуває виконавчий лист Вінницького міського суду Вінницької області по справі № 127/14234/20 про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральної шкоди в розмірі 4000,00 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2285,71 грн.

Факт отримання вищезазначеного виконавчого листа саме 22.03.2021 підтверджується відповідачем та не заперечується позивачем.

Водночас, обґрунтовуючи відсутність можливості вчасно здійснити перерахунок коштів на підставі виконавчого листа від 09.03.2021 у справі №127/14234/20, відповідач у листі від 20.09.2021 зіслався на відсутність достатньої кількості коштів за КПКВК 3504030.

Так, станом на 20.09.2021, як зазначив відповідач, у ДКС України за КПКВК 3504030 обліковується виконавчих документів на загальну суму близько 240,81 млн. грн., які надійшли та зареєстровані раніше виконавчого листа по справі № 127/14234/20.

У свою чергу, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" за КПКВК 3504030 передбачено 150,00 млн гривень.

Суд звертає увагу, що безспірне списання коштів з Державного бюджету здійснюється Казначейством у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком № 845, відповідно до пункту 35 якого Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації): 1) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду; 2) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень; 3) шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності; 4) різниці між сумою коштів, що надійшли до державного бюджету від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, та сумою, встановленою у судовому рішенні; 5) шкоди, заподіяної фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення.

Пунктом 38 Порядку № 845 передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.

Слід зазначити, що обов`язок держави відшкодувати шкоду, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень виникає з правовідносин, суть яких можна охарактеризувати як деліктні, а вид юридичної відповідальності - цивільно-правовий. У цих правовідносинах боржником є держава, яка реалізує свій обов`язок щодо відшкодування шкоди (на підставі судового рішення через Державну казначейську службу України, тоді як гарантії держави щодо виконання судових рішень і виконавчих документів, боржником за якими є, зокрема, державний орган, а також участь Державної казначейської служби України у цьому процесі мають інше призначення та завдання. В останньому випадку виконання судових рішень щодо стягнення коштів покладено на органи казначейства як на органи, які здійснюють казначейське обслуговування рахунків відповідного державного органу. Боржником в такому випадку є державний орган, який несе зобов`язання перш за все своїм коштом в межах асигнувань з державного бюджету, що і зумовлює участь Державної казначейської служби України у виконанні таких судових рішень.

Аналогічна позиція міститься у постанові Верховного Суду від 30.04.2020 у справі № 804/2076/17.

Як встановлено судом, в Законі України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" по програмі КПКВК 3504030 передбачено 150,00 млн. грн., що не дозволяє органу Казначейства здійснити у поточному році погашення заборгованості за рахунок Програми за всіма рішеннями судів.

Однак, приписами пункту 39 Порядку № 845 передбачено, що у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом одного місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету.

Так, на виконання вимог пункту 39 Порядку № 845 ДКС України листами від 19.02.2021 №5-05-1-05/4004, від 19.03.2021 №5-05-1-05/5910, від 12.04.2021 №5-05-1-05/7746, від 13.05.2021 №5-05-1-05/9761, від 10.06.2021 № 5-05-1-05/11841, від 07.07.2021 № 5-05-1-05/13625, від 10.08.2021 № 5-05-1-05/16513, від 06.09.2021 № 5-05-1-05/18417 подавало до Міністерства фінансів України пропозиції щодо збільшення бюджетних призначень за програмою КПКВК 3504030. На листи Казначейства щодо збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504030 Міністерством фінансів України надано відповідь, у якій зазначено, що питання збільшення бюджетних призначень Казначейству для виконання судових рішень може бути розглянуто у разі внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік та, виходячи з можливостей дохідної частини державного бюджету.

При цьому, з листа від 12.04.2021 № 5-05-1-05/7746 вбачається, що відповідач протягом одного місяця з дня надходження виконавчого документу (22.03.2021) у справі № 127/14234/20 звертався до Міністерства фінансів України. У такому листі зазначено, що: «керуючись пунктом 9 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та пунктом 39 Порядку, з метою належного та своєчасного виконання судових рішень просимо збільшити у 2021 році бюджетні призначення за КПКВК 3504030 у передбачений бюджетним законодавством спосіб на 58000,0 тис. грн.».

Отже, відповідачем надано належні докази про направлення до Міністерства фінансів України листа із пропозицією щодо необхідності внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України" у частині збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504030 у строк передбачений пунктом 39 Порядку № 845, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з боку відповідача.

Аналогічні висновки щодо виконання приписів п. 39 Порядку №845 містяться в постанові Верховного Суду від 17.11.2021 у справі №120/4766/21-а.

Окрім того, з приводу посилання позивача у позовній заяві на постанови Верховного Суду від 29.04.2021 у справі №826/13511/17 та від 21.09.2018 у справі №826/7371/15, суд зазначає наступне.

Зі змісту вищезазначених постанов Верховного Суду вбачається, що виконавчі документи перебували на виконанні за бюджетною програмою КПКВ 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», а тому судами застосовано норми пункту 49 Порядку № 845, яким установлений інший строк (а саме протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів) подання Казначейством до Міністерства фінансів України пропозицій щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України у разі коли для здійснення безспірного списання коштів Державного бюджету необхідні додаткові кошти.

У справі ж, що розглядається, виконавчий документ перебував у ДКС України на виконанні за бюджетною програмою КПКВ 3504030 «Відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, відшкодування громадянинові вартості конфіскованого та безхазяйного майна стягнутого в дохід держави, відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади. їх посадових і службових осіб», а відтак строк подання Казначейством до Міністерства фінансів України пропозицій у частині збільшення видатків на виконання вказаної бюджетної програми врегульовано приписами пункту 39 Порядку № 845.

Відтак, Порядком №845 визначені відмінні алгоритми дій органів Казначейства в разі списання коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504030 та КПКВ 3504040, що свідчить про те, що дана справа та справи №826/13511/17 та №826/7371/15 містять різні фактичні обставини та регулюються різними нормами права.

Більш того, у постанові від 29.04.2021 у справі №826/13511/17, Верховний Суд дійшов висновку про правильність та обґрунтованість висновків судів першої та апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог, з огляду на те, що матеріали справи не містили доказів подання Казначейством до Міністерства фінансів України пропозицій щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України у десятиденний строк з моменту надходження виконавчих документів, адже ДКС України звернулось з відповідними листами з припуском десятиденного строку. У свою чергу, в межах даної справи відповідач звернувся з листом в межах місячного строку, який визначений п. 39 Порядку №845 для КПКВК 3504030.

За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 73-77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Державна казначейська служба України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 37567646).

Рішення в повному обсязі сформовано: 05.01.2022.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна