
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2021 року м. Київ № 640/25019/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (далі - Відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту захисту економіки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковника поліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого в особливо-важливих справах відділу протидії злочинам в аграрній секторі та сфері земельних відносин управління протидії злочинам у бюджетній сфері та галузях економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати Департамент захисту економіки Національної поліції України;
- здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 старшому оперуповноваженому в особливо-важливих справах відділу протидії злочинам в аграрній секторі та сфері земельних відносин управління протидії злочинам у бюджетній сфері та галузях економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів;
- здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 старшому оперуповноваженому в особливо-важливих справах відділу протидії злочинам в аграрній секторі та сфері земельних відносин управління протидії злочинам у бюджетній сфері та галузях економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправну відмову відповідача в зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років, а також встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів та надання додаткової відпустки.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.01.2020 відкрито провадження у справі.
У відзиві на адміністративний позов відповідачем зазначено, що при обчисленні календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, Департамент діяв відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Згідно з послужним списком ОСОБА_1 з 11.09.2009 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 по 01.11.2019 - в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, з 01.11.2019 по теперішній час проходить службу в Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Наказом Департаменту від 10.12.2015 № 18 о/с позивачу, станом на 07.11.2015, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» було встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки - 06 років 10 місяців 26 днів.
Згідно з довідкою від 31.10.2019, наданою відділом кадрового забезпечення Департаменту, календарна вислуга років Позивача станом на 31.10.2019 року становила 19 років 10 місяців 14 днів, вислуга років на пільгових умовах - 02 роки 09 місяців 14 днів.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 11.09.2009 по 04.06.2015 Позивач проходив службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю. Даний період рахувався йому на пільгових умовах з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби, згідно з підпунктом 4.1.6 розділу 3 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 № 3720-ХП в редакції від 10.04.2015 року та згідно з пунктом 1 Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.11.2007 № 432.
Позивач 31.10.2019 звернувся до Голови ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України з рапортом, у якому просив здійснити:
- зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення мені пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів;
- перерахунок відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" моєї календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів;
- перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" мого стажу служби в поліції, який дає право на встановлення мені надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів;
- встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 11.09.2009 до 04.06.2015, у загальній кількості 02 років 10 місяців 11 днів.
Листом Департаменту від 22.11.2019 № 12202/39/04-2019 Позивачу повідомлено про відсутність правових підстав щодо зарахування до календарної вислуги років пільгової вислуги.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач і звернувся з даним позовом.
Згідно із частиною першою статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби та мають відповідні календарні роки вислуги.
Статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги для призначення пенсії, у тому числі на пільгових умовах.
Враховуючи зазначене, законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії, однак впливає виключно на розмір пенсії, адже чим більший розмір пільгового стажу, тим більший розмір пенсії.
Відповідно до статті 171 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення вислуги років поліцейських здійснюється відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок № 393).
Суд враховує, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 зазначений позивачем період проходження служби зараховується на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсії, тобто лише для визначення розміру пенсії в розумінні статей 13 та 17 Закону № 2262-ХІІ, однак до календарної вислуги років не зараховується.
Календарна вислуга років не залежить від пільгового обчислення стажу і враховується, окрім випадків отримання права на призначення пенсії, для отримання права на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні.
Єдиний виняток щодо можливості зарахування до календарної вислуги років певного періоду встановлений у абзаці 13 пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, яким передбачено, що до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Частиною другою статті 17 Закону №2262-XII передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
З огляду на це суд вважає необґрунтованою позицію позивача, що до спірних правовідносин для призначення пенсії за вислугу років підлягає застосуванню Постанова № 393, оскільки згідно з частиною третьою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд вважає, що оскільки норми пункту 3 Постанови № 393 суперечать нормам пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, застосуванню підлягає саме Закон, який відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України має вищу юридичну силу.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься у постановах Верховного Суду від 16.07.2020 у справі №0540/5283/18-а, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 22.11.2018 у справі № 161/4876/17, від 31.01.2019 у справі № 295/15121/16-а, від 22.01.2019 у справі №295/10742/16-а, від 27.02.2019 у справі №295/6454/17, від 10.07.2019 у справі №299/509/15-а, від 25.07.2019 у справі №806/1402/16, від 22.08.2019 у справі №295/7220/16-а, від 28.10.2019 у справі №200/2857/19-а.
Аналогічні висновки викладені в постанові Великої палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 537/1980/16-а.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Н.М. Клименчук