
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2021 р. Справа№200/7081/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Ушенка С.В., при секретарі судового засідання – Кабановій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2), Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слов`янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради про скасування рішення (оформленого листом) Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради за вих. № 08.04-04/12 від 25 січня 2021 року та зобов`язання Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради повторно розглянути заяву позивача від 22.02.2021 про продовження строку дії паспорта прив`язки вх. №185 від 03.02.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні суду.
В обґрунтування позову посилається на те, що 22.01.2021 він через свого представника звернувся до відповідача із заявою про продовження дії паспорту прив`язки №185 від 03.02.2020, проте, з посиланням на підпункт 3.5 пункту 3 вказаного документа, відповідач 2 відмовив позивачу в продовженні строку дії паспорту прив`язки розміщення групи тимчасових споруд № НОМЕР_2 від 03.02.2020. Зазначає, що саме скасованими на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2019 року у справі №640/1857/19 підпунктами 1.5, 1.6 Порядку № 244 було визначено поняття самої «комплексної схеми розміщення тимчасової споруди», у зв`язку з чим законодавчі підстави для розроблення «Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності на території міста Слов`янська» станом на 25 січня 2021 року вже були відсутні.
З огляду на вищевикладене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач заперечує проти позовних вимог, у зв`язку з чим надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до Слов`янської міської ради надійшла заява ОСОБА_2 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , з проханням продовжити строк дії паспорту прив`язки № 185 від 03 лютого 2020 року, наданого згідно листа Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради від 03.02.2020 № 08.04-04/24, з метою встановлення групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на запланованому місці розташування по АДРЕСА_2 у зв`язку з тим, що термін дії паспорту прив`язки № НОМЕР_2 від 03 лютого 2020 року закінчується 02 лютого 2021 року. Зазначає, що у зв`язку з прийнятим Слов`янською міською радою рішенням від 24.06.2020 №38-LХХХІV-7 «Про призупинення дії рішення Слов`янської міської ради від 29.05.2019 № 46-ЬХУ-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов`янська», Управління містобудування та архітектури не може продовжити строк дії паспорта прив`язки розміщення тимчасових споруд № НОМЕР_2 до затвердження уточненої схеми тимчасових споруд.
В матеріалах справи наявна відповідь на відзив, відповідно до якої позивач вважає доводи відповідача необґрунтованими, просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2021 року вказану позовну заяву залишено без руху та позивачеві надано 10-тиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року адміністративну справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 30 вересня 2021 року.
30 вересня 2021 року підготовче засідання відкладено на 20 жовтня 2021 року.
20 жовтня 2021 року підготовче засідання відкладено на 01 листопада 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09 грудня 2021 року.
У визначений день учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явились, проте надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 12.05.2015 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований державним реєстратором Краматорської міської ради за №22700000000018298.
Відповідачі в даних правовідносинах є суб`єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
13.11.2019 позивач звернувся до Слов`янської міської ради із заявою про погодження місця розташування групи тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2 .
22.11.2019 Міська рада листом № 34794-01-10 повідомила про погодження заяви позивача про розміщення групи тимчасових споруд, запропоновано надати до Управління архітектури Слов`янської міської ради документи та матеріали, необхідні для оформлення паспорту прив`язки тимчасових споруд.
03.02.2020 Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради листом №08.04/24 повідомило про надання ФОП ОСОБА_1 паспорту прив`язки для розміщення групи тимчасових споруд (торгові павільйони) для провадження підприємницької діяльності під реєстраційним №185 строком дії до 03.02.2021.
25.05.2020 Міська рада листом №01.01-12/804 повідомила позивача про прийняття рішення від 22.04.2020 №8-LХХХІІ-7 «Про зупинення дії рішення Слов`янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LХV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов`янська. З посиланням на пункт 2 вказаного документа відповідач рекомендував ФОП ОСОБА_1 "не встановлювати тимчасові споруди до 22.06.2020".
22.01.2021 позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про продовження дії паспорту прив`язки №185 від 03.02.2020.
25.01.2021 Управління містобудування та архітектури листом №08.04-04/12 повідомило позивача про прийняття Міською радою рішення № 38-LХХХІV-7 «Про призупинення дії рішення Слов`янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LХV-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов`янська». З посиланням на підпункт 3.5 пункту 3 вказаного документа відповідач 2 відмовив ФОП ОСОБА_1 в продовженні строку дії паспорту прив`язки розміщення групи тимчасових споруд №185 від 03.02.2020.
Позивач, вважаючи таке рішення (оформлене листом) протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши всі надані учасниками справи і наявні в матеріалах справи докази, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 (в редакції Закону від 01.09.2015) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Питання розміщення та прийняття рішень щодо розміщення тимчасових споруд врегульовано Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 (далі - Порядок №244).
Так, відповідно до п.1.4 Порядку №244 паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
У відповідності до п.2.1. Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним (п.п.2.2, 2.3 Порядку №244).
За пунктами 2.5, 2.6, 2.7 Порядку №244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Згідно п.2.10 Порядку №244 паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Паспорт прив`язки тимчасової споруди не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив`язки з інших підстав не допускається (п. 2.14 Порядку №244).
Відповідно до п.2.17 Порядку №244 строк дії паспорта прив`язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Пунктом 2.18 Порядку №244 встановлено, що продовження строку дії паспорта прив`язки здійснюється за заявою замовника шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
Відповідно до п.2.19 Порядку №244, у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки або на новий строк.
Проте, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу (п. 2.30 Порядку № 244).
Суд зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не визначено у який строк особа має звернутися із заявою для продовження дії паспорта прив`язки, проте вважає, що при розгляді вказаного питання необхідно виходити із загальних норм права, згідно яких особа має завчасно звернутися із заявою про продовження терміну дії будь-якого документа до закінчення його дії, а також виходити із тлумачення самого терміну продовження.
Продовження - це дія за значеннями продовжити і продовжувати, продовжитися і продовжуватися; частина чого-небудь, що продовжує його. Тобто термін продовження будь-якого документа передбачає встановлення нового строку саме діючого документа.
Підставою прийняття рішення № 38-ЄХХХІУ-7 «Про призупинення дії рішення Слов`янської міської ради від 29.05.2019 № 46-ЄХУ-7 «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов`янська» була необхідність вивчення питання актуальності визначення місць тимчасових споруд та впорядкування затвердженої "Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Слов`янська" (згідно до абз. 2 рішення).
Згідно до п.1 рішення дію рішення Слов`янської міської ради від 29.05.2019 № 46-LХV-7 призупинено до затвердження "Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності на території міста Слов`янська" в новій редакції.
В свою чергу, під час розроблення "Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності на території міста Слов`янська" відповідач 1 керувався ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, який є спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини (надалі - Порядок №244).
Саме пунктами 1.5, 1.6 Порядку №244 (в редакції до 09.02.2021) було визначено поняття "комплексної схеми розміщення тимчасової споруди", а також передбачено необхідність розроблення комплексної схеми розміщення тимчасової споруди за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради.
Водночас, 09 лютого 2021 року набрав чинності Наказ Мінрегіону «Про затвердження Змін до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» №284 від 23.11.2020 (надалі - Наказ №284), яким передбачено приведення Порядку №244 у відповідність до вимог законодавства шляхом виключення пунктів 1.5, 1.6 Порядку (на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2019 року у справі №640/1857/19).
Згідно з Наказом №284, з 09.02.2021 з Порядку №244 виключено терміни «комплексна схема розміщення ТС», «архітектурний тип» та «типові ТС». Також Наказом №284 скасовано необхідність розроблення єдиного паспорта прив`язки для груп ТС, які визначалися комплексними схемами.
Станом на момент прийняття рішення про відмову у подовженні дії паспорту прив`язки (25.01.2021) рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2019 року у справі №640/1857/19 вже набрало законної сили 23.10.2019.
Таким чином, станом на 25.01.2021 Міністерство юстиції України було зобов`язано письмово інформувати Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України про невідповідність чинному законодавству підпунктів 1.5, 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21 жовтня 2011 року №244, а також зобов`язано внести до нього зміни або визнати його таким, що втратив чинність, і відповідний нормативно - правовий акт у цей самий строк подати на державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.
Враховуючи те, що саме скасованими підпунктами 1.5, 1.6 Порядку №244 було визначено поняття самої "комплексної схеми розміщення тимчасової споруди", законодавчі підстави для розроблення "Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності на території міста Слов`янська" станом на 25 січня 2021 року вже були відсутні.
Суд зауважує, що строк дії паспорту прив`язки закінчився 03.02.2021, заяву про продовження строку дії паспорту прив`язки подано 22.01.2021, тобто до закінчення строку його дії.
За таких обставин, відмова відповідача у подовженні дії паспорту прив`язки до затвердження уточненої схеми тимчасових споруд є протиправною і такою, що не відповідає діючому законодавству України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність відповідачем 2 обґрунтованості відмови у продовженні дії паспорту прив`язки №185 від 03.02.2020, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. відповідно до квитанції № 0.0.2171401526.1 від 22.06.2021.
Таким чином, суд вважає за можливе покласти судові витрати, пов`язані з розглядом цієї справи, на відповідача 1, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій і він є юридичною особою.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2), Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним і скасувати рішення Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2) оформлене листом Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2) за вих. № 08.04-04/12 від 25 січня 2021 року.
Зобов`язати Управління містобудування та архітектури Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 22.02.2021 про продовження строку дії паспорта прив`язки вх. №185 від 03.02.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути зі Слов`янської міської ради (ЄДРПОУ 04052821; 84122, Донецька обл., м.Слов`янськ, площа Соборна, буд. 2)) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 09.12.2021, його повний текст складено 20 грудня 2021 року.
Суддя С.В. Ушенко