
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2021 р. Справа№200/9613/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправним, скасування рішення-листа та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії згідно cт.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці”; скасування рішення - листа 0581-02-8/7656 від 11.03.2021; зобов`язання Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з 01.02.2021 з моменту звернення до ПФУ; зобов`язання Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 28.02.2021.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного Фонду з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зазначає, що при призначенні пенсії 07.01.2019 відповідачем не було враховано приписи Закону України «Про престижність шахтарської праці» так як на момент призначення не було 15 років пільгового стажу. Вважає, що станом на 01.02.2021 у нього 15 років 8 місяців 12 днів пільгового стажу, що дає право на перерахунок пенсії згідно ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці». Зазначає, що Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України мотивує свою відмову в перерахунку призначеної пенсії згідно ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», у зв`язку з відсутністю 15 років стажу за пільговою професією в зв`язку з несплатою страхових внесків ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 28.02.2021. Вважає, що не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому працює. Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що у позивача не має права для перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки в пенсійній справі позивача стаж враховано до 13.02.2019, згідно даних системи персоніфікованого обліку страхові внески сплачено по вересень 2019 року. Вважає, що управлінням правомірна вирішено відмовити позивачу в проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв`язку з відсутністю необхідного 15 - річного пільгового стажу за списком №1.
Ухвалою суду від 15.09.2021 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 18.10.2021 вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; призначено підготовче засідання на 09.11.2021; витребувано додаткові докази по справі.
У зв`язку з перебуванням судді Донецького окружного адміністративного суду Загацької Т.В. з 01.11.2021 по 09.11.2021 на лікарняному, судове засідання було відкладено на 16.11.2021.
Ухвалою суду від 16.11.2021 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі №200/9613/21 на тридцять днів з дня закінчення шістдесятиденного строку, визначеного ч.4 ст.173 КАС України. Відкладено підготовче засідання на 07.12.2021.
Ухвалою суду від 07.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.12.2021.
Ухвалою суду від 21.12.2021 відкладено судове засідання до 28.12.2021.
Ухвалою суду від 28.12.2021 замінено відповідача на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) у справі.
Представники сторін у судового засідання не з`явились, про дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту України серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с. 29-31).
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зареєстровано в якості юридичної особи 27.06.2002 за №12661200000008761, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за №13486010.
Судом встановлено, що позивач 15.02.2021 звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії згідно ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» (а.с.13-15).
Листом Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачу повідомлено, що в пенсійній справі стаж враховано по 13.02.2019, згідно даних системи персоніфікованого обліку страхові внески сплачено по вересень 2019, у позивача не має права для перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України. Роз`яснено, що у разі якщо позивач працює на підземній роботі, для додавання пільгового стажу необхідно надати довідки про пільговий характер роботи, копію наказів про атестацію робочого місця. Відповідно документів, які знаходяться у пенсійній справі пільговий стаж складає 13 років 01 місяць 28 днів, він не маєте право на перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської прані» - мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 30 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховуєтеся по одному року (а.с.16-17).
Позивач не погодившись з діями відповідача, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, прийнятий 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Згідно із ч.3 ст.4 Закону №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст.5 Закону №1058-IV, то цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Приписами ст.8 Закону №1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч.1 та ч.3 ст.44 Закону №1058-VІ заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частинами 4, 5 ст.45 цього Закону визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1, в редакції, що діяла на момент виненкнення спірних правовідносин).
Відповідно до абз. 1 розділу І Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії-додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування(додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Абзацом 5 п.1.9 цього Порядку визначено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно з п. 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені п.п. 2-4 п. 2.1, п. 2.6 цього розділу.
Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку №22-1 Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Абзацом 5-8 п. 4.3 Порядку №22-1 визначено, що рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
З аналізу викладеного вбачається, що на підставі заяви про перерахунок пенсії орган, що призначає пенсію приймає рішення про перерахунок пенсії або відмову в перерахунку пенсії.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звернувся до пенсійного фонду з заявою про перерахунок його пенсії.
Проте, листом Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, розглянуто звернення позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян», позивачу повідомлено, що в пенсійній справі стаж враховано по 13.02.2019, згідно даних системи персоніфікованого обліку страхові внески сплачено по вересень 2019, у позивача не має права для перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України. Роз`яснено, що у разі якщо позивач працює на підземній роботі, для додавання пільгового стажу необхідно надати довідки про пільговий характер роботи, копію наказів про атестацію робочого місця. Відповідно документів, які знаходяться у пенсійній справі пільговий стаж складає 13 років 01 місяць 28 днів, він не маєте право на перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської прані» - мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 30 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховуєтеся по одному року (а.с.16-17).
Отже, відповідного рішення про проведення такого перерахунку або відмову в його проведенні на звернення позивача відповідачем прийнято так і не було, що суперечить вимогам діючого законодавства.
Оскільки заява позивача про перерахунок пенсії від 15.02.2021 по суті розглянута пенсійним фондом не була та відповідне рішення не приймалось, відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії згідно cт.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці”.
Щодо вимоги позивача про скасування рішення - листа 0581-02-8/7656 від 11.03.2021, на думку суду, зазначений лист сам по собі прав позивача не порушував, є документом інформаційного характеру.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо не розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії та не прийняття відповідного рішення є протиправними. У зв`язку з чим, суд, з метою повного захисту порушених прав позивача, вважає за необхідне відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 15.02.2021 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 15.02.2021 та прийняти відповідне рішення.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 28.02.2021 та зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з 01.02.2021 з моменту звернення до ПФУ, суд зазначає наступне.
Закон України від 02.09.2008 №345-VI Про підвищення престижності шахтарської праці (надалі - Закон №345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Нормами ст.8 Закон №345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Дія ч.1 ст.7 і ст.8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону №345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом №345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.
Пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Аналізуючи зазначені положення законодавства, суд дійшов висновку, що основною умовою для виплати мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах 15 років для чоловіків за Списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідачем в обґрунтування заперечень права позивача на перерахунок пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вказана відсутність необхідної кількості стажу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 15.02.2021 звернувся до управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії згідно ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».
Зі змісту вказаної заяви вбачається, що щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу період роботи ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.01.2021, позивач зазначав що не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому працює, тому відмова в не зарахуванні періодів роботи є безпідставною. Крім того, позивач зауважив, що при врахуванні вищевказаних періодів роботи в нього достатньо пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».
Проте, зі змісту наданої позивачу відповіді неможливо встановити періоди, які не були зараховані до пільгового стажу позивача, підстави їх не зарахування.
З урахуванням вищезазначеного, стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 28.02.2021 та зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з 01.02.2021 з моменту звернення до ПФУ, суд дійшов висновку, що дана позовна вимога є передчасною, оскільки вирішення даного питання виникне тільки після зарахування спірних періодів роботи позивача як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею, на якого розповсюджується дія Закону України «Про престижність шахтарської праці».
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст.90 цього Кодексусуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).
В той же час, відповідно до ч.8 зазначеної статті Кодексу, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на те, що підставою звернення до суду стало протиправне рішення відповідача, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908 грн.
Керуючись ст.ст.2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) про визнання дій протиправним, скасування рішення-листа та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 15.02.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 15.02.2021 та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Повний текст судового рішення складено та підписано 28.12.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька