Рішення № 102249295, 28.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
280/7358/21
Номер документу
102249295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 грудня 2021 року Справа № 280/7358/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.175, кв.1; код ЄДРПОУ 41260892) до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Воскресенська, буд.24, 2-й поверх; код ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (надалі – позивач, ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС") до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (надалі – відповідач-1), Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі – відповідач-2), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 13.04.2021 за №225746 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500,00 грн.

У позовній заяві зазначено наступне. 25.03.2021 інспекторами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку транспортного засобу, шо належить ТОВ “КОМПАНІЯ Л ТРАНС”, марки Renault, державний номер НОМЕР_1 у присутності водія автомобіля ОСОБА_1 з питань додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. За результатами проведеної перевірки інспекторами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт №260892 від 25.03.2021, а 13.04.2021 на підставі Акту №260892 від 25.03.2021, заступником начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Яніцьким О.О. винесено Постанову №225746 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500,00 грн. Постанова №225746 від 13.04.2021 є протиправною, оскільки Акт №260892 від 25.03.2021 складено з порушенням “Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 за №1567. Відповідачем-1 під час складання Акту в порушення п.20 “Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 за №1567, виявлені під час перевірки порушення не зазначені. Позивач вважає, що на час здійснення перевірки транспортного засобу, марки Renault, державний номер НОМЕР_2 інспекторами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, транспортний засіб не перевищував габаритів зазначених в п.22.5 “Правил дорожнього руху”. Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 25.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 23.09.2021.

Згідно із Довідкою № 02-35/21/60 від 27.09.2021 суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В. був відсутній на роботі в період з 20.09.2021 по 22.09.2021 – наказ від 13.09.2021 № 311 «Про надання відпустки» та в період з 23.09.2021 по 24.09.2021 – наказ від 17.09.2021 № 313 «Про надання відпустки». У звязку з цим підготовче засідання було перенесено на 25.10.2021.

Протокольною ухвалою суду від 25.10.2021 підготовче провадження було закрито та призначено судове засідання на 25.11.2021.

Згідно із Довідкою № 02-35/21/71 від 29.11.2021 суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В. був відсутній на роботі в період з 24.11.2021 по 27.11.2021 – наказ від 18.11.2021 № 19 «Про відрядження». У звязку з цим судове засідання було перенесено на 23.12.2021.

Представник позивача надав 25.10.2021 до суду клопотання, в якому просив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Представники відповідачів в судове засідання не прибули, про дату, час та місце слухання справи були належним чином повідомлені, про причини неявки суд не повідомили. Від відповідачів відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених у статті 205 КАС України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №225746 від 13.04.2021 до ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн.

У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №225746 від 13.04.2021 зазначено: “…ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" 25.03.21р., м.Запоріжжя, Акт №260892 допущено порушення ст.48 Закону України “Про автомобільний транспорт” відповідальність за яке передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” …”.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 транспортний засіб марки Renault моделі Magnum DXI 460 з реєстраційним номером НОМЕР_2 на праві власності з 04.07.2018 належить ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (повна маса – 18,600т.; маса без навантаження – 8,650т.).

Згідно з Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 транспортний засіб марки SCHWARZMULLER моделі SAP-335 типу спеціалізований напівпричіп-спеціалізований Н/ПР-ПЛАТФОРМА-Е з реєстраційним номером НОМЕР_5 на праві власності з 19.06.2019 належить ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (повна маса – 35,000т.; маса без навантаження – 6,950т.).

Судом досліджено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 01.06.2021 за №285087. в якому, зокрема, зазначено: “… Пояснення водія про причини порушень –з порушенням згоден. Водій транспортного засобу (підпис) ОСОБА_1 ”.

У Товарно-транспортній накладній №8460 від 25.03.2021 зазначено масу вантажу: брутто – 23,785т.; нетто – 23,740т.

Судом досліджено й інші документи надані позивачем у дану справу.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

У ст.48 Закону України “Про автомобільний транспорт” (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Згідно з абз.14 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.22.5 “Правил дорожнього руху”, затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1306 (надалі – “Правила дорожнього руху”), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

У ч.8 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” зазначено, що органи державного нагляду (контролю) та суб`єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.

Як позивач, так і відповідач не надали до суду доказів фіксування засобами аудіо- та відеотехніки проведення суб`єктом владних повноважень 25.03.2021 перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортного засобу позивача.

Загальна маса транспортного засобу позивача з вантажем складає 39,385т. (39,385т. = 8,650т. (маса без навантаження транспортного засобу) + 6,950т. (маса без навантаження транспортного засобу напівпричепу-спеціалізованого Н/ПР-ПЛАТФОРМА-Е) + 23,785т. (маса вантажу брутто)), що не перевищує допустиму фактичну масу 40т., передбачену п.22.5 “Правил дорожнього руху”.

Таким чином, маса транспортного засобу позивача з вантажем 39,385т. перебуває у межах 40 т, передбаченого п.22.5 “Правил дорожнього руху” та свідчить про дотримання встановлених законодавством вагових норм.

Відповідачем протилежного не спростовано та не надано документального підтвердження правомірності прийнятої постанови.

Недоліки при оформленні матеріалів перевірки та прийнятті Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу – не доведені у суді та не впливають на суть вчиненого суб`єктом господарювання правопорушення.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина перша статті 143 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" (69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.175, кв.1; код ЄДРПОУ 41260892) до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Воскресенська, буд.24, 2-й поверх; код ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №225746 від 13.04.2021 до ТОВ "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" у сумі 8500,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ Л ТРАНС" за рахунок бюджетних асигнувань Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки сплачену суму судового збору у розмірі 2270 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.12.2021.

Суддя А.В. Сіпака