Рішення № 102229083, 24.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
200/6308/21
Номер документу
102229083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2021 р. Справа№200/6308/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П.,

при секретарі судового засідання Кудрявцеві О.Ю.,

за участю:

представника позивача - Краснопьорової О.С. (в режимі відеоконференції),

представника відповідачів - Наумової К.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДонбасМеталЛогістик

до Головного управління ДПС у Донецькій області,

Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДонбасМеталЛогістик»», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС України у Донецькій області, Державної податкової служби України, в якому просить суд (з урахуванням уточнення позовних вимог):

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2523822/43905642 від 1 квітня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 22 лютого 2021 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2523821/43905642 від 1 квітня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 28 лютого 2021 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДонбасМеталЛогістик» № 1 від 22 лютого 2021 року датою її фактичного отримання;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю »«ДонбасМеталЛогістик»» № 2 від 28 лютого 2021 року датою її фактичного отримання.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивачем відповідно до вимог діючого законодавства були складені податкова накладна № 1 від 22 лютого 2021 року на суму 107 947,80 грн, в т.ч. ПДВ 17 991,30 грн, (далі - ПН № 1, накладна № 1) та податкова накладна № 2 від 28 лютого 2021 року на суму 94 469,40 грн, в т.ч. ПДВ 15 744,90 грн, (далі – ПН № 2, накладна № 2), які були надіслані в електронному вигляді Головному управлінню ДПС у Донецькій області для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

15 березня 2021 року позивачем отримано повідомлення від ГУ ДПС у Донецькій області про прийняття документів та зупинення реєстрації податкових накладних №№ 1, 2 у зв`язку із тим, що такі накладні відповідають вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання). Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання зазначеної пропозиції позивачем Головному управлінню були направлені в електронній формі засобами електронного зв`язку відповідні пояснення та сканкопії документів щодо податкових накладних, реєстрація яких була зупинена.

1 квітня 2021 року за результатом розгляду наданих позивачем письмових пояснень та копій документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області (далі – комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, Комісія) були прийняті рішення № 2523822/43905642 та № 2523821/43905642 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 22 лютого 2021 року та податкової накладної № 2 від 28 лютого 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних.

Позивач оскаржив вказані рішення в адміністративному порядку, проте Рішенням Комісії ДПС України України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування скарги позивача були залишені без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних - залишені без змін.

Підставами для прийняття такого рішення визначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».

Позивач зазначає, що підприємством було надіслано всі документи на підтвердження реальності господарських взаємовідносин між ним та ПП «АЯКС-ТРАНС» та відповідні пояснення до них.

Зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/розрахунку корегування прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки без наведення відповідного підпункту є неконкретизованим та призводить до необгрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування.

Також позивач зазначає, що Рішення за результатом розгляду скарги прийнято із порушенням законодавчо встановленого строку (а.с. 167-173 т. 1).

Ухвалою суду від 31 травня 2021 року позовна заява позивача залишена без руху для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 155-156 т. 1).

Ухвалою суду від 12 липня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 178-179 т. 1).

Ухвалою суду від 9 серпня 2021 року замінено першого відповідача у справі - Головне управління ДПС у Донецькій області (юридична особа, код ЄДРПОУ 43142826) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС без статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ ВП 44070187); вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 8 вересня 2021 року (а.с. 203-205 т. 1).

У відзиві на позов, який надійшов до суд від першого відповідача, Головне управління заперечує проти задоволення позовних вимог позивача та зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165, Порядок). Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Відповідно до пунктів 5, 6 цього Порядку податкові накладні ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» у ЄРПН після проведення їх перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації були автоматично перевірені щодо відповідності відображеної у них операції критеріям ризиковості здійснення операцій, які зазначено у додатку 3 до Порядку № 1165; після чого за результатами автоматизованого моніторингу податкових накладних було встановлено, що відображені в них операції відповідають п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому реєстрація цих податкових накладних була зупинена на підставі п. 7 Порядку № 1165.

Згідно з відомостями, наявними в інформаційних базах даних ДПС (ДФС), господарські операції з реалізації послуг «Транспортування вантажу згідно маршруту: м. Маріуполь, ПАТ МК «Азовсталь» - м. Маріуполь ДП ММТП (сляб)», «Транспортування вантажу згідно маршруту: м. Маріуполь ПАТ МК «Азовсталь» - м. Маріуполь ДП ММТП (сляб)» за кодом 49.41.19 ДКПП, що відображались у направлених для реєстрації в ЄРПН ПН № 1, ПН № 2, відповідали опису критерію ризиковості здійснення операцій № 1, оскільки обсяг постачання послуг за цими ПН у будь-якому випадку перевищував нульовий (у зв`язку із відсутністю виписаних податкових накладних) обсяг постачання таких послуг контрагентами-постачальниками позивачу за умов відсутності врахованої таблиці даних, яка б свідчила про постачання ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» вищевказаних послуг на постійній основі. Внаслідок відповідності критерію ризиковості здійснення операцій реєстрація ПН в ЄРПН була автоматично зупинена на підставі абз. 10 п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246); запропоновано надати пояснення та документи, необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено.

За наслідком розгляду наданих позивачем пояснень та первинних документів комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН було прийнято рішення про: «відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій наступних документів: розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків позивача» щодо надходження безготівкових коштів від замовника ПП «АЯКС-ТРАНС» за придбані останнім послуги з транспортування вантажу; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків позивача, у яких відображено здійснення оплати (передоплати) на адресу ФОП ОСОБА_1 щодо оренди транспортних засобів; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків позивача у яких відображено здійснення оплати (передоплати) на адресу ФОП ОСОБА_2 щодо суборенди нежитлового приміщення; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків позивача, у яких відображено здійснення оплати (передоплати) на адресу ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» щодо придбання палива з використанням паливних талонів; первинних документів щодо постачання послуг, а саме - рахунку (рахунку-фактури), складеного позивачем на адресу ПП «АЯКС-ТРАНС» (відповідно до п. 3.3 наданого договору про надання послуг з перевезення вантажу та транспортно-експедиційного обслуговування від 11 лютого 2021 року № 11/02/2021); первинних документів щодо придбання товарів/послуг, а саме рахунків (рахунків-фактур), складених контрагентами-постачальниками ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» на адресу позивача; подорожні листи, завірені підписом та печаткою виконавця, які є підставою для одержання вантажу для перевезення (відповідно п. 1.3 наданого договору про надання послуг з перевезення вантажу та транспортно-експедиційного обслуговування від 11 лютого 2021 року № 11/02/2021); договорів, первинних документів щодо придбання ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» запасних частин, вузлів та агрегатів, автомобільних шин та інших витрат на технічне обслуговування взятих в оренду транспортних засобів (акти приймання-передачі товарів, рахунки (рахунки-фактури), накладні (видаткові накладні), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків), відповідно до п. 4.1.11 наданого договору оренди транспортного засобу від лютого 2021 року № 1 та п. 4.1.17 наданого договору оренди транспортного засобу з екіпажем (водієм) від 11 лютого 2021 року № 11/02/2021; договорів, первинних документів щодо оренди ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» спеціально пристосованих приміщень, гаражів, майданчиків, стоянок необхідних для зберігання транспортних засобів (акти приймання-передачі товарів, рахунки (рахунки-фактури), накладні (видаткові накладні), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків), відповідно до п. 4.1.1 наданого договору оренди транспортного засобу від 1 лютого 2021 року № 1 та п. 4.1.1 наданого договору оренди транспортного засобу з екіпажем (водієм) від 11 лютого 2021 року № 11/02/2021.

Зазначає, що згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС (ДФС) станом на дату подання повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено та прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, позивач не повідомляв контролюючий орган про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма № 20-ОПП), а саме - про наявність у нього у власності чи праві оренди спеціально пристосованих приміщень, гаражів, майданчиків, стоянок;

Пояснює, що не надання ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» жодного розрахункового документу та/або банківської виписки з особових рахунків для підтвердження постачання послуг з транспортування вантажу покупцю ПП «АЯКС-ТРАНС» та придбання товарів/послуг у контрагентів-постачальників ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» на адресу ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» не дозволяє розглядати відображувані у виписаних податкових накладних ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» від 22 лютого 2021 року № 1 та від 28 лютого 2021 року № 2 господарські операції як реальні.

Крім цього, в підтвердження реальності відображених у податкових накладних господарських операцій підприємством також не було надано жодного бухгалтерського документа (оборотно-сальдових відомостей, аналізів або карток по субрахункам рахунків 10, 30, 31, 33, 36, 63, 66, 68, 70, 71, 79, 90, 92, 93 тощо, Плану рахунків бухгалтерського обліку (або їх аналогів відповідно до Спрощеного плану рахунків), виписки з Книги обліку доходів та витрат, Журналу господарських операцій, які б свідчили про зміну активів та пасивів підприємства внаслідок проведення зазначених господарських операцій, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у ПН позивача (наявність ділової мети).

У зв`язку із не наданням позивачем зазначених документів комісією ГУ ДПС у Донецькій області були прийняті рішення про відмову у реєстрації зазначених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на оформленому протоколом засіданні від 1 квітня 2021 року № 50.

Також у відзиві зазначено, що згідно з типовою формою рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН у відповідності з додатком до Порядку № 520 відсутня необхідність підкреслення документів, які не надано, у пункті щодо не надання «розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків».

З урахуванням викладеного Головне управління просить суд у задоволені позовних вимог позивача відмовити (а.с. 184-189 т. 1).

Другий відповідач, ДПС України, у своєму відзиві наводить аналогічні підстави для відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ «ДонбасМеталЛогістик», вказуючи на недостатність первинних документів, наданих позивачем для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 1 та № 2 від 22 та 28 лютого 2021 року (а.с. 194-198 т. 1).

Протокольною ухвалою суду від 8 вересня 2021 року підготовче засідання відкладено на 22 вересня 2021 року (а.с. 227 т. 1).

У запереченнях позивача на відзиві відповідачів зазначено, що оскаржувані рішення суб`єкта владних повноважень не містять чіткої підстави їх прийняття; квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та рішення за результатами розгляду скарги фактично містять різні підстави їх прийняття - адже в них визначені різні документи, не надання яких завдало негативні для позивача наслідки.

Позивач наполягає, що надавав Головному управлінню ДПС у Донецькій області необхідні пояснення та документи, які у повній мірі підтверджують реальність здійснення господарських операцій між ним та ПП «АЯКС-ТРАНС», які є достатніми для реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН.

Щодо ненадання Головному управдінню ДПС у Донецькій області первинних документів по взаємовідносинам з іншими контрагентами позивач зазначив, що правовідносини з такими контрагентами не є підставою для складення спірних податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, тому останній (за відсутності прямої вказівки контролюючого органу на необхідність подання цих документів) не міг та не повинен був надавати такі документи.

Наполягає, посилаючись на правову позицію Верховного Суду, яка викладена у постановах від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18, від 18 лютого 2020 року у справі № 360/1776/19, що зупинення реєстрації податкової накладної без чіткого визначення переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, не дає позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів, що, в свою чергу призвело до прийняття спірні рішень всупереч вимогам діючого законодавства (а.с. 239-243 т. 1).

Протокольною ухвалою суду від 22 вересня 2021 року оголошено перерву у розгляді справи до 29 вересня 2021 року (а.с. 12 т. 2).

Ухвалою суду від 29 вересня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 21 жовтня 2021 року (а.с. 20 т.2).

У період з 4 по 29 жовтня 2021 року суддя перебувала на лікарняному, у зв`язку із чим судове засідання по справі, призначене на 21 жовтня 2021 року, не відбулось (а.с. 29 т. 2).

Ухвалою суду від 3 листопада 2021 року призначено судове засідання у справі на 18 листопада 2021 року о 15-00 год (а.с. 30 т. 2).

18 листопада 2021 року представники сторін в судове засідання з`явились.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, зазначених у відзивах на позов.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДонбасМеталЛогістик» (далі - позивач, ТОВ «ДонбасМеталЛогістик», підприємство), код ЄДРПОУ 43905642, місцезнаходження: 87539, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 136-А, офіс 310, є юридичною особою, що вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основний вид діяльності – 49.41 вантажний автомобільний транспорт, перебуває на обліку у першого відповідача та є платником ПДВ індивідуальний податковий номер 439056405812 (а.с. 146-148 т. 1).

Перший відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - перший відповідач, ГУ ДПС у Донецькій області, Головне управління), код ЄДРПОУ ВП 44070187, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, є відокремленим підрозділом без статусу юридичної особи Державної податкової служби України та належним позивачем у справі (а.с. 190-191 т. 1).

Другий відповідач, Державна податкова служба України (далі - другий відповідач, ДПС України), код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у даній справі (а.с. 199-201 т. 1).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, 11 лютого 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДонбасМеталЛогістик» та Приватним підприємством «АЯКС-ТРАНС» (код ЄДРПОУ 32804959) укладено договір № 11/02/2021 про надання послуг з перевезення вантажу та транспортно-експедиційного обслуговування (а.с. 9-10 т. 1).

Згідно цього договору в порядку та на умовах, визначених цим Договором, ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» (Виконавець) зобов`язується доставити автомобільним транспортом довірений йому ПП «АЯКС-ТРАНС» (Замовником) вантаж (згідно із транспортною накладною) з місця відправлення до пункту призначення та видати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі Вантажоодержувача, а Замовник зобов`язується сплатити плату за надання послуг з перевезення вантажу та транспортно-експедиційного обслуговування, погоджену сторонами.

Додатковою угодою № 1 до цього Договору, яка є його невід`ємною частиною, сторонами визначена ціна за надання послуг з перевезення 1 тони готової продукції Замовника за маршрутом: м. Маріуполь ПАТ «МК «Азовсталь» - через с. Кременівка – м. Маріуполь ДП ММТП (сляб) у розмірі 90,00 грн з ПДВ (а.с. 11 т. 1).

На виконання цього договору 22 лютого 2021 року між сторонами складений відповідний акт надання послуг № 1 за «Транспортування вантажу згідно маршруту: м. Маріуполь ПАТ «МК «Азовсталь» - м. Маріуполь ДП ММТП (сляб)», в кількості 1 199,42 т за ціною 75,00 грн без ПДВ на загальну суму 107 947,80 грн, у т.ч. ПДВ 17 991,30 грн (а.с. 12 т. 1).

На виконання вимог договору товариством надано платіжне доручення № 955 від 15 березня 2021 року на суму 107 947,80 грн, в якому зазначено призначення платежу: оплата за транспортування вантажу згідно рахунка № 1 від 22 лютого 2021 року, у т.ч. ПДВ 20% = 17 991,30 грн (а.с. 60, 250 т. 1).

28 лютого 2021 року між сторонами Договору складений акт надння послуг № 2 за «Транспортування вантажу згідно маршруту: м. Маріуполь ПАТ МК «Азовсталь» - м. Маріуполь ДП ММТП (сляб)», в кількості 1 049,66 т за ціною 75,00 грн без ПДВ, на загальну суму 94 469,40 грн, у т.ч. ПДВ 15 744,90 грн а.с. 13 т. 1).

На виконання вимог Договору товариством надано платіжне доручення № 1023 від 26 березня 2021 року на суму 94 469,40 грн, в якому зазначено призначення платежу: оплата за за транспортування вантажу згідно рахунка № 2 від 28 лютого 2021 року, у т.ч. ПДВ 20% = 15 744,90 грн (а.с. 51, 246 т. 1).

За фактом здійснення господарських операцій за Договором № 11/02/2021 ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» були складені податкові накладні № 1 від 22 лютого 2021 року та № 2 від 28 лютого 2021 року, які 15 березня 2021 року були надіслані в електронному вигляді першому відповідачу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 14, 16 т. 1).

У той же день, 15 березня 2021 року, податковим органом позивачу надіслана Квитанція № 9052676692 та квитанція № 9052207564, в яких вказано що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН № 1 від 22 лютого 2021 року та ПН № 2 від 28 лютого 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товарів/послуг 49.41.19. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с. 15, 17 т. 1).

26 березня 2021 року позивачем до Головного управління ДПС у Донецькій області в електроній формі засобами електроного зв`язку направлено повідомлення про надання пояснення від 24 березня 2021 року № 1 та сканкопії документів щодо податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, а саме: копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «ДонбасМеталЛогістик»; копія Рішення № 1; копії повідомлень про наявність об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) з квитанціями про прийняття; копія повідомлення про прийняття працівників з квитанцією; копія податкової накладної № 1 від 22 лютого 2021 року з квитанцією про зупинення; копія податкової накладної № 2 від 28 лютого 2021 року з квитанцією про зупинення; копія Договору № 11/02/2021 від 11 лютого 2021 року, укладеного між поживачем та ПП «АЯКС-ТРАНС»; копія Договору оренди транспортного засобу з екіпажем № 11/02/2021 від 11 лютого 2021 року з ФОП ОСОБА_1 ; копія Договору оренди транспортного засобу № 1 від 11 лютого 2021 року з ФОП ОСОБА_1 ; копія Договору суборенди майна б/н від 27 січня 2021 року з ФОП ОСОБА_2 ; копія Договору № 74ПТ-2993/21 від 18 березня 2021 року з ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»; копія Акту надання послуг № 1 від 22 лютого 2021 року; засвідчена копія Акту надання послуг № 2 від 28 лютого 2021 року; копії товаро-транспортних накладних № 89682951, 89675599, 89679958, 89677823, 89646108. 89638349, 89691720, 89687742, 89692463, 89685402, 89677426, 89685138, 89693200, 89695270. 89695051, 89695020, 89679654, 89700331, 89693726, 89702294, 89702043, 89712528, 89699228. 89712871, 89709083, 89716803, 89705315, 89711147, 89710563, 89700206, 89697138, 89713357. 89709504, 89713217, 89710835, 89721610, 89722930, 89719877, 89718374, 89718213 до Акту надання послуг № 1 від 22 лютого 2021 року; копії товаро-транспортних накладних № 89721352, 89723824, 89724290, 89719712, 89722096, 89718791, 89723791, 89729380, 89716226, 89736813, 89734794, 89737220, 89723589, 89726395, 89736815, 89748743, 89736602, 89740620, 89740846. 89720687, 89738249, 89745893, 89751511, 89744724, 89723847, 89744581, 89745697, 89637099, 89756878, 89750478, 89754854. 89770991, 89769308, 89772211. 89770101, 89746301 до Акту надання послуг № 2 від 28 лютого 2021 року з поясненнями щодо спірних правовідносин (а.с. 18-139 т. 1).

Того ж дня від податкового органу засобами електроного зв`язку підприємством була отримана квитанція № 2 про прийняття документу – повідомлення від 26 березня 2021 року щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних із зазначенням, що вказані документи прийняті до розгляду (а.с. 21 т. 1).

1 квітня 2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Донецькій області прийнято рішення № 2523822/43905642 та № 2523821/43905642 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 та податкової накладної № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів: «розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» (а.с. 7-8 т. 1).

Не погодившись із такими рішеннями 7 квітня 2021 року позивач оскаржив їх в адміністративному порядку (а.с. 142-145 т. 1).

20 квітня 2021 року Комісія ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийняла рішення № 17279/43905642/2 та № 17260/43905642/2, якими залишила скарги позивача без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податковоих накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с. 140-141 т. 1).

Будучи не згодним із цими рішеннями позивач звернувся до суду із даним позовом.

При прийнятті рішення у даній справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно п. 187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до положень п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Згідно із п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимогПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.п. 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимогЗаконів України "Про електронний цифровий підпис", «;Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п. 13 Порядку № 1246).

Пунктом 17 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Відповідно до п. 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні приписи наведені у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

З 1 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп. «а» або «б» п. 185.1 ст. 185, пп. «а» або «б» п. 187.1 ст. 187, абз. 1 п.п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Відповідно до п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

- загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

- значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

- значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Згідно з п. 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток № 3 до Порядку № 1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд зазначає, що у квитанції від 15 березня 2021 року зазначено про те, що реєстрація податкової накладної від 22 лютого 2021 року № 1 зупинена, визначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

За висновком суду позивачем надано до податкового органу копії необхідних документів на підтвердження здійснених господарської операції, зокрема, копії: Договору № 11/02/2021 про надання послуг з перевезення та транспортно-експедеційного обслуговування від 11 лютого 2021 року; додаткової угоди № 1 від 11 лютого 2021 року до Договору № 11/02/2021; акту надання послуг № 1 від 22 лютого 2021 року; акту надання послуг № 2 від 28 лютого 2021 року; повідомлення про наявність об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) з квитанціяєю про прийняття № 2 від 6 березня 2021 року; Договору № 1 оренди транспортного засобу з ФОП ОСОБА_1 від 11 лютого 2021 року; акт приймання-передачі транспортних засобів у кількості 4 одиниць; Договору оренди транспортного засобу з екіпажем № 11/02/2021 від 11 лютого 2021 року з ФОП ОСОБА_1 ; акту приймання-передачі транспортних засобів у кількості 2 одиниць; Повідомлення про прийняття працівників з квитанцією № 2 від 11 лютого 2021 року; Договору № ДГ-0000641 купівлі-продажу бланків-дозволів та паливних карток для отоварення ПММ від 26 лютого 2021 року з ТОВ «Белнафтогаз»; Договору поставки № 38-0649 від 23 лютого 2021 року; платіжних доручень: № 1023 від 26 березня 2021 року на загальну суму 94 469,40 грн, у т.ч. ПДВ 15 744,90 грн (призначення платежу оплата за транспортування вантажу згідно рахунка № 2 від 28 лютого 2021 року), № 8 від 18 березня 2021 року на загальну суму 48 980,00 грн, у т.ч. ПДВ 8 163,33 грн (призначення платежу оплата згідно здоговору 74ПТ-2993-/21 по дебетору 0600091133, згідно замовлення 1900245026), № 13 від 30 березня 2021 року на суму 1 975,00 грн, без ПДВ (призначення платежу оплата за оренду приміщення за березень 21р. згідно рахунка № 25 від 16 лютого 2021 року); № 5 від 26 лютого 2021 року на суму 1 975,00 грн без ПДВ (призначення платежу оплата за оренду приміщення за квітень 2021 року згідно рахунка № 38 від 15 березня 2021 року); № 4 від 26 лютого 2021 року на суму 107 055,00 грн, у т.ч. ПДВ 17 842,50 грн (призначення платежу оплата за паливо згідно рахунка № 8606 від 26 лютого 2021 року); № 3 від 23 лютого 2021 року на суму 117 500,00 грн, у т.ч. ПДВ 19 583,33 грн (призначення платежу оплата за паливо згідно рахунка № 0038/0000349 від 23 лютого 2021 року); № 10 від 19 березня 2021 року на суму 25 729,00 грн, у т.ч. ПДВ 4 288,17 грн (призначення платежу оплата за паливо згідно рахунка № 12217 від 19 березня 2021 року); № 15 від 30 березня 2021 року на суму 51 580,00 грн, у т.ч. ПДВ 8 596,67 грн (оплата за паливо згідно рахунка № 14099 від 30 березня 2021 року); № 16 від 30 березня 2021 року на суму 12 000,00 грн (призначення платежу плата за оренду транспортних засобів за лютий 2021 року згідно договору оренди ТЗ № 1 від 11 лютого 2021 року та договору оренди № 11/02/2021 від 11 лютого 2021 року без ПДВ); № 955 від 15 березня 2021 року на суму 107 947,80 грн, у т.ч. ПДВ 17 991,30 грн (призначення платежу оплата за транспортування вантажу згідно рахунка № 1 від 22 лютого 2021 року); № 18 від 1 квітня 2021 року на суму 226,80 грн (оплата військового збору з зар.плати за лютий 2021 року без ПДВ); № 19 від 1 квітня 2021 року (призначення платежу Сплата ЄСВ з зар.плати за березень 2021 року без ПДВ); № 17 від 1 квітня 2021 року на суму 2 721,60 грн (призначення платежу оплата ПДФО с зар.плати за лютий 2021 року без ПДВ); Договору суборенди майна б/н від 27 січня 2021 року з ФОП ОСОБА_2 ; копія Договору № 74 ПТ-2993/21 від 18 березня 2021 року з ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»; копія Акту надання послуг № 1 від 22 лютого 2021 року; засвідчена копія Акту надання послуг № 2 від 28 лютого 2021 року; копії товаро-транспортних накладних № 89682951, 89675599, 89679958, 89677823, 89646108. 89638349, 89691720, 89687742, 89692463, 89685402, 89677426, 89685138, 89693200, 89695270. 89695051, 89695020, 89679654, 89700331, 89693726, 89702294, 89702043, 89712528, 89699228. 89712871, 89709083, 89716803, 89705315, 89711147, 89710563, 89700206, 89697138, 89713357. 89709504, 89713217, 89710835, 89721610, 89722930, 89719877, 89718374, 89718213 до Акту надання послуг № 1 від 22 лютого 2021 року; копії товаро-транспортних накладних № 89721352, 89723824, 89724290, 89719712, 89722096, 89718791, 89723791, 89729380, 89716226, 89736813, 89734794, 89737220, 89723589, 89726395, 89736815, 89748743, 89736602, 89740620, 89740846. 89720687, 89738249, 89745893, 89751511, 89744724, 89723847, 89744581, 89745697, 89637099, 89756878, 89750478, 89754854. 89770991, 89769308, 89772211. 89770101, 89746301 до Акту надання послуг № 2 від 28 лютого 2021 рок; видаткової накладної № 0038/0000302 від 23 лютого 2021 року, виписану на дизпаливо на загальну суму 117 500,00 грн, у т.ч. ПДВ 19 583,33 грн; видаткової накладної № РН-0020714 від 26 лютого 2021 року, виписану на паливо дизельне на загальну суму 107 055,00 грн, у т.ч. ПДВ 17 842,50 грн; заключної виписки з банківського рахунку позивача: за період з січня 2021 року по квітень 2021 року та письмові пояснення щодо господарських операцій позивача із ПП «АЯКС-ТРАНС».

Суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 в таблиці платника податку та те, що товару/послуги та обсягу його постачання, є необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 12 Порядку № 1165, подання такої таблиці є правом платника податків.

Відповідно до УКТЗЕД/ДКПП код 49.41 включає усі види перевезень вантажним автомобільним транспортом.

Кодами діяльності позивача, які зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є у тому числі код 49.41 вантажний автомобільний транспорт.

Наведене підтверджує, що за спірною податковою накладною позивач надавав послуги із перевезення, що відповідає його зареєстрованим видам економічної діяльності. Зазначена інформація міститься в ЄДРПОУ, є у розпорядженні податкового органу та додатково надавалась у повідомленні під час зупинення реєстрації податкових накладних до податкового органу.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 3 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Кодексу.

Згідно п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.

Зі змісту оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкових накладних вбачається, що воно не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є "ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Суд зазначає, що ДПС у квитанції не конкретизовано, саме які документи позивач мав надати, а після отримання наданих позивачем документів, податковим органом не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Оскаржуване рішення не містить зазначення конкретної інформації щодо причин та підстав відмови в реєстрації.

Суд зауважує, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.

Головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.

Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 23 жовтня 2021 року у справі № 280/5475/19, від 3 листопада 2021 року справа № 360/2460/20, від 2 липня 2019 року у справі № 140/2160/18, від 23 жовтня 2021 року справа № 200/11977/19-а, від 18 листопада 2021 року справа № 380/3498/20.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що податковий орган не мав належних підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних від 22 лютого 2021 року № 1 та від 28 лютого 2021 року № 2, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів про ризиковість здійсненої господарської операції, та на те, що документи на спростування такого сумніву були надані позивачем податковому органу.

Як наслідок, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог, в частині зобов`язання другого відповідача зареєструвати податкову накладну № 4 від 12 серпня 2019 року та розрахунок корегування № 1 від 19 серпня 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодоподаткових накладнихта розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Таким центральним органом є Державна податкова служба України.

Згідно п. 201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.п. 19-20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абз. 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, здійснення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, реєстрацію якої попередньо було зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.

При вирішенні даного спору суд вважає, що зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну та розрахунок корегування ТОВ «ДонбасМеталЛогістик» датою їх фактичного надходження буде належним способом захисту порушеного права позивача та дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача і в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Оскільки при зверненні до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4 540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 11 червня 2021 року № 1 (а.с. 164 т. 1), беручи до уваги, що спірні рішення прийняті Комісією Головного управління ДПС у Донецькій області, суд вважає за необхідне стягнути саме з першого відповідача витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДонбасМеталЛогістик" (код ЄДРПОУ 43905642, місцезнаходження: 87539, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 136-А, офіс 310) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) про визнання протиправними рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2523822/43905642 від 1 квітня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 22 лютого 2021 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2523821/43905642 від 1 квітня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 28 лютого 2021 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ДонбасМеталЛогістик” № 1 від 22 лютого 2021 року датою її фактичного отримання.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ДонбасМеталЛогістик” № 2 від 28 лютого 2021 року датою її фактичного отримання.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187, місцезнаходження: 87500, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ДонбасМеталЛогістик” (код ЄДРПОУ 43905642, місцезнаходження: 87539, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 136-А, офіс 310) витрати позивача зі сплати судового збору в розмірі 4 540 (чотири тисячі п`ятьсот сорок) грн 00 коп.

Рішення прийнято та підписано у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивні частини проголошені у судовому засіданні в присутності представника позивача (в режимі відеоконференції) та представника відповідачів.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 6 грудня 2021 року.

Суддя Н.П. Волгіна