
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 року справа № 580/6840/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.09.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з позовом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо відмови про внесення до довідки №9/1-17 від 05.04.2021 про грошове забезпечення відомостей про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% відсотків посадового окладу за посадою першого заступника начальника Черкаської виправно-трудової колонії №62/заступника начальника установи по режиму та оперативній роботі/ станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 , та ненаданні цих відомостей до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для проведення з 01 04.2019 року перерахунку мені пенсії.
- зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України внести до Довідки №9/1-17 від 05.04.2021 відомості про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% відсотків посадового окладу, що є складовою грошового забезпечення першого заступника начальника Черкаської виправно-трудової колонії №62-заступника начальника установи по режиму та оперативній роботі підполковника ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та направити ці відомості до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, 23) для проведення з 01.04.2019 року перерахунку позивачу пенсії.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 05.03.2019р. – дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. З 05.03.2019р. позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. Натомість, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та подання її до органів Пенсійного фонду України.
Позивач вказав, що відповідачем видано довідку №9/1-17 від 05.04.2021 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019р., однак протиправно не включив до неї відомості про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% відсотків посадового окладу. Зазначив, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень передбачена п.6 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р., відтак має бути включена до довідки про грошове забезпечення позивача, оскільки позивач її отримував протягом строку служби.
Ухвалою суду від 13.09.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
25.10.2021р. Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що відповідачем у складанні оновленої довідки було відмовлено, оскільки довідку № 9/1-17 від 05.04.2021 було складено з урахуванням середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які були встановлені та виплачені особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України станом на 05.03.2019, які були доведені відповідачу листом Міністерства юстиції України від 22.03.2021 №2336/16.3.2/32-21. Інших складових додаткових видів грошового забезпечення листом Міністерства юстиції України відповідачу доведено не було. Крім того, зазначено, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу відповідачем довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою №103 та пунктом 5 Порядку № 45. Вказано, що Постанова №103 є обов`язковою для виконання та встановлює чіткі дії суб`єктів владних повноважень з визначенням вичерпного переліку прав і обов`язків.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , суд встановив, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон №2262-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі — Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі — Постанова № 103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ до 01.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. у справі №580/4256/20 зобов`язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, на виконання вказаного рішення суду, складено довідку від 05.04.2021р. №9/1-17 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р. в яку включив такі складові: посадовий оклад – 6563 грн., оклад за військове звання – 1410грн., надбавка за вислугу років – 3587,85 грн., надбавка за особливості проходження служби – 4242,83 грн., премія – 4974,75 грн. (всього – 20778,43 грн.).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р. надбавки за службу в умовах режимних обмежень, позивач звернувся до відповідача із питання її включення.
За наслідками розгляду звернення позивача, Листом від 31.05.2021р. №9/3-2146-21/К-1592 відповідач відмовив позивачу у складанні нової довідки станом на 05.03.2019р., зазначивши, що довідку на виконання рішення суду було складено з урахуванням середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які були встановлені та виплачені особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України станом на 05.03.2019, які були доведені відповідачу листом Міністерства юстиції України від 22.03.2021 №2336/16.3.2/32-21, у зв`язку із чим відсутні підстави для видачі оновленої довідки.
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся за захистом власних прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393” затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача 1 з заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020р. №20 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції», ліквідовано як юридичну особу публічного права територіальний орган Міністерства юстиції - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департамент з питань виконання кримінальних покарань.
Тобто, на Департамент з питань виконання кримінальних покарань покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі – Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.
Із матеріалів справи встановлено, що пенсія військовослужбовців з 01.01.2018р. перераховувалась з урахуванням положень постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи із розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. При цьому, включення додаткових видів грошового забезпечення постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 не передбачалось.
У той же час, з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Як зазначалось вище, Постановою Кабінету Міністрів України № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, підпункт 6 пункту 6 Постанови №704 встановлено, виплачувати, зокрема:
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
З урахуванням зазначених положень Постанови №704, вбачається, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень підлягає виплаті військовослужбовцям, в разі її встановлення в не залежності від бюджетних асигнувань.
Доводи відповідача щодо відсутності підстав для її включення до складу грошового забезпечення позивача з підстав того, що листом Міністерства юстиції України від 22.03.2021 №2336/16.3.2/32-21 доведено до відому відповідача розміри середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які були встановлені та виплачені особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України станом на 05.03.2019, суд вважає не обгрунтованими, оскільки надбавка за особливості проходження служби та премія, відповідно до п.5 Постанови №704 встановлюється керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання. Натомість надбавка за службу в умовах режимних обмежень, як зазначено вище, підлягає виплаті військовослужбовцям, в разі її встановлення, в не залежності від бюджетних асигнувань.
При відповідач не заперечує обставини встановлення та отримання позивачем надбавки за службу в умовах режимних обмежень під час його служби.
Посилання ж відповідача на лист Міністерства юстиції України від 22.03.2021 №2336/16.3.2/32-21 як на підставу для невключення спірної надбавки до складу грошового забезпечення позивача суд вважає безпідставними, оскільки вказаний документ не є нормативно-правовим актом та має виключно рекомендаційний характер.
Посилання відповідача, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу відповідачем довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою №103 та пунктом 5 Порядку № 45, оскільки Постанова №103 є обов`язковою для виконання та встановлює чіткі дії суб`єктів владних повноважень з визначенням вичерпного переліку прав і обов`язків суд вважає не обгрунтованими, оскільки як зазначалось вище, Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що позивач має право на включення до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій - надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду України від 24 червня 2020 року за результатами перегляду рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Частиною 3 ст.291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на викладене, врахувавши висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, суд дійшов висновку, що доводи позивача про наявність у спірних правовідносинах підстав для включення відповідачем до довідки від 05.04.2021р. №9/1-17 спірної надбавки є обґрунтованими. Відповідач не довів, що у спірних правовідносинах діяв з дотриманням меж і порядку, визначених законом.
Водночас суд зазначає, що позивач у позовних вимогах просить вказати конкретні розміри надбавки за службу в умовах режимних обмежень із зазначенням відсоткового значення, які, на його думку, мають бути включені у довідку (15%).
При цьому, зважаючи, що на час звернення до суду у спірних правовідносинах між сторонами не виникло спору щодо конкретних розмірів відсоткового значення вказаної надбавки станом на 05.03.2019р., відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача їх зазначити. Суд зазначає, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на включенням до грошового забезпечення позивача з якого обраховується пенсія - надбавки за службу в умовах режимних обмежень. Відповідно питання щодо її включення у визначених розмірах у відсотковому відношенні є похідним і повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на їх включення.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у включенні до довідки вказаного додаткового виду грошового забезпечення. Відтак, спору щодо встановлення в неналежному розмірі надбавки за службу в умовах режимних обмежень на час звернення позивача до суду у цій справі не існувало.
Також відповідач ще не включав вказану надбавку до довідки, на виконання рішення суду в даній справі, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при її видачі будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача внести до Довідки №9/1-17 від 05.04.2021 відомості про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та направити ці відомості до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для проведення з 01.04.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Згідно частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить до висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог, в зв`язку із чим позов належить задовольнити частково.
Згідно положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо відмови ОСОБА_1 внесенні до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-17 від 05.04.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відомостей про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень та не наданні цих відомостей до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру його пенсії.
Зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 81, код ЄДРПОУ - 43501242) внести до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-17 від 05.04.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП — НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), відомості про щомісячну надбавку за службу в умовах режимних обмежень станом на 05.03.2019, відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, та направити ці відомості до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 23, код ЄДРПОУ - 21366538) для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО