Рішення № 102226029, 16.12.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
260/1549/21
Номер документу
102226029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/1549/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.

за участю:

представника позивача – Ємчук Л.В.,

представника відповідача 1 та 2 – Забур`янов В.В.,

представника третьої особи 1, 2 – Радь І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , Карпатський біосферний заповідник про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 грудня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 24 грудня 2021 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, в якій просить: 1) Визнати протиправними дії постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з визначення переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника; 2) Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з визначення переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27 січня 2021 року на офіційному вебсайті Міндовкілля оприлюднено інформацію про те, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оголошено конкурсний відбір керівників установ природно-заповідного фонду, серед яких і Карпатський біосферний заповідник. Позивачем подано заяву з пакетом необхідних документів для допуску до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади директора Карпатського біосферного заповідника. За результатами засідання від 04.03.2021 року позивача допущено до конкурсного відбору на посаду директора Карпатського біосферного заповідника. В той же час, переможцем конкурсного відбору визначено ОСОБА_2 . Позивач вважає дії Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо проведення конкурсного відбору та визначенню переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника. В обґрунтування протиправності таких дій позивач посилається на те, що Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки не регулює процедури конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду.

14 червня 2021 року до суду надійшла заява представника позивача про уточнення позовних вимог, в якій пункт 3 прохальної частини позовної заяви викладено в наступній редакції: визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, яке оформлене протоколом № 6 засідання постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належить до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 01.04.2021 року, яким визначено переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 14 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача – ОСОБА_2 .

29 червня 2021 року до суду надійшла заява представника позивача про доповнення (уточнення) підстав позову.

Ухвалою суду від 28 липня 2021 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача – Карпатський біосферний заповідник.

У вказаній заяві представник позивача зазначає, що визначений відповідачем переможцем конкурсу на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника претендент не має стажу роботи на керівних посадах нижчого рівня – не менше 5 років, відтак він не відповідає вимогам до претендентів на заміщення вакантної посади та не повинен був бути допущеним до участі в конкурсному відбору, як наслідок визнання ОСОБА_2 переможцем конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника є протиправним.

13 липня 2021 року представник позивача надала суду заяву про збільшення позовних вимог, якою доповнила раніше заявлені вимоги вимогою про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 25.06.2021 року № 227-о "Про призначення ОСОБА_2 " на посаду директора Карпатського біосферного заповідника на умовах контракту з посадовим окладом згідно із штатним розписом.

15 липня 2021 року до суду надійшли пояснення відповідача щодо заяви про уточнення (доповнення) підстав позову.

Ухвалою суду від 13 жовтня 2021 року закрито провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , Карпатський біосферний заповідник про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення – в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 25.06.2021 року № 227-0 "Про призначення ОСОБА_2 " на посаду директора Карпатського біосферного заповідника на умовах контракту з посадовим окладом згідно із штатним розписом.

Відповідач 2 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що Карпатський біосферний заповідник за організаційно-правовою формою віднесено до Державних організацій. Відтак, державна організація діє на основі відокремленої частини державної власності, а отже відноситься до суб`єктів господарювання державного сектору економіки та на неї розповсюджується дія Порядку № 777. При цьому, відповідач зазначає, що Порядком № 777 не передбачено обґрунтування конкурсною комісією визначення переможця чи відхилення кожного учасника конкурсного відбору. Члени конкурсної комісії здійснюють оцінювання учасників за затвердженими критеріями та виражають результати свого оцінювання шляхом голосування щодо кожного з учасників.

Позивач надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що конкурсною комісією переможця конкурсного відбору визначали не на підставі результатів оцінювання за затвердженими критеріями шляхом голосування членів комісії, а шляхом лише голосування без наведення результатів оцінювання.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві.

Представник відповідача 1,2 в судовому засіданні проти позову заперечив, з мотивів, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи 1 та 2 в судовому засіданні заперечив проти позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків:

Як вбачається із наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 16 січня 2021 року № 21 "Про проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України" (розміщеного на офіційному сайті Міндовкілля за посланням https://mepr.gov.ua/files/docs/nakazy/2021/nakaz_21.pdf) оголошено, конкурсний відбір, зокрема на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника.

Відповідно до п. 2 вказаного наказу постійно діючій комісії для проведення конкурсного відбору керівників державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України встановлено забезпечити:

1) Оприлюднення на офіційному вебсайті Міндовкілля не пізніше ніж протягом 5 днів після затвердження вимог до претендентів оголошення про проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, зазначених у пункті 1 цього наказу;

2) Приймання заяв, поданих до них документів та пропозицій претендентів у строк, не менше 14 календарних днів, але не більше 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення;

3) проведення конкурсного відбору керівників установ природно-заповідного фонду, зазначених у пункті 1 цього наказу, у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати розгляду поданих претендентами документів та пропозицій.

27 січня 2021 року на офіційному веб-сайті (https://mepr.gov.ua/news/36752.html) Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів оприлюднено інформацію про конкурсний відбір, зокрема директора Карпатського біосферного заповідника із зазначенням переліку вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі керівників установ природно-заповідного фонду.

Як вбачається зі змісту вищевказаного оголошення, заява про участь у конкурсному відборі подається на ім`я голови постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міндовкілля, заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександра Краснолуцького.

Заява має містити відомості про претендента (ПІБ претендента - повністю, адреса місця проживання, контактний номер телефону, адреса електронної пошти у разі її наявності).

Перелік документів, що подаються претендентом особисто та/або електронною поштою разом із заявою: копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство; копія трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи (така інформація має містити точний період роботи; назви посад; обов`язки, які виконувались на зазначених посадах; кількість працівників, які перебували у підпорядкуванні); копія документа про вищу освіту; біографічна довідка (резюме); конкурсна пропозиція; згода на обробку персональних даних; інші документи на власний розсуд претендента (у разі наявності).

Відповідальність за недостовірність поданих документів несе претендент.

У оголошенні також наведені вимоги до претендентів для участі у конкурсному відборі керівників установ природно-заповідного фонду:

- вища екологічна, біологічна або географічна освіта другого рівня за ступенем магістра; стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня – не менше 5 років;

- кандидат повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності установ природно-заповідного фонду (далі –ПЗФ); екологічне, податкове та трудове законодавство; профіль, спеціалізацію та особливості структури установи ПЗФ; перспективи, вітчизняні і світові тенденції розвитку сфери і установи ПЗФ; шляхи ефективного використання природних ресурсів установи ПЗФ, їх охорони та відтворення; кадрові ресурси установи ПЗФ; порядок розроблення і затвердження Проекту організації території установи ПЗФ та планово-звітної документації за окремими напрямами; методи господарювання та управління; порядок укладення та виконання господарських і фінансових договорів, колективних договорів та регулювання соціально-трудових відносин; вітчизняні та зарубіжні досягнення науки та технології у галузі природно-заповідної справи; основи економіки, менеджменту, маркетингу, організацію праці та управління; етику ділового спілкування та ведення переговорів;

- кандидат повинен вільно володіти українською мовою.

Також визначені бажані вимоги: досвід роботи в установах ПЗФ, інших установах та організаціях у сфері охорони навколишнього природного середовища та/або наукових установах, що займаються вивченням природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових засад охорони навколишнього природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та екологічної безпеки; володіння англійською (німецькою, французькою) мовами на рівні вільного спілкування.

На засіданні постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів 04 березня 2021 року за результатами розкриття пакетів та розгляд документів, поданих претендентами для участі у конкурсному відборі, зокрема керівника Карпатського біосферного заповідника допущено до конкурсного відбору ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Вищевказане рішення постійно діючої комісії, оформлене протоколом № 4 засідання комісії від 04 березня 2021 року.

На засіданні постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів 01 квітня 2021 року розглянуто конкурсні пропозиції учасників, заслухано співбесіди учасників конкурсного відбору та визначено зокрема переможцем конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Вищевказане рішення комісії про визначення переможця конкурсного відбору оформлене протоколом № 6 засідання постійно діючої комісії від 01 квітня 2021 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" від 21.09.2006 року № 185-V (далі - Закон №185-V) управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Здійснюючи управління об`єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (підпункт "г" пункту 18 частини 1 статті 5 Закону №185-V).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777 було затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки.

Пунктом першим Порядку № 777 визначено, що цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об`єктами державної власності, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень).

Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посаду голови виконавчого органу господарських товариств та членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, крім державних банків, відбір незалежних членів до яких врегульовано статтею 7 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Відповідно до пункту другого Порядку №777, підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.

Для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб`єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія) (пункт 3 Порядку № 777).

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 року № 97 затверджено Державний класифікатор України ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" (далі - КОПФГ № 97).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Карпатський біосферний заповідник, на посаду керівника якого проводився конкурсний відбір, за організаційно-природною формою віднесено до державних організацій (код 425 відповідно до пункту 4 КОПФГ № 97).

Згідно з пунктом 3.4.4 КОПФГ № 97 Державна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.

Відповідно до статті 22 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання державного сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб`єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів.

Відтак, державна організація діє на основі відокремленої частини державної власності, а отже відноситься до суб`єктів господарювання державного сектору економіки та на неї розповсюджується дія Порядку № 777.

Оскільки Карпатський біосферний заповідник відноситься до сфери управління Міндовкілля, рішення про проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки та обрання переможця такого конкурсного відбору є його управлінською функцією та відноситься до компетенції органу владних повноважень.

Враховуючи вищенаведене, твердження позивача щодо не можливості застосування Порядку № 777 до конкурсів на посади директорів установ природно-заповідного фонду є необґрунтованими.

В той же час, відповідно пункту 4 Порядку № 777 Комісія: розробляє та затверджує вимоги до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі, критерії їх оцінювання; оприлюднює на офіційному веб-сайті суб`єкта управління не пізніше ніж протягом п`яти днів після затвердження вимог до претендентів, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох днів з дати його завершення; приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи і пропозиції подані претендентами; надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до Національної поліції стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності; ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур; розглядає документи і пропозиції з управлінням підприємством, подані учасниками конкурсного відбору; забезпечує відкритість конкурсного відбору та на підставі результатів оцінювання учасників за затвердженими критеріями шляхом голосування визначає його переможця.

Засідання комісії є правомочним у разі участі в ньому не менш як двох третин її складу. Рішення комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні її членів і оформляється протоколом. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні комісії (пункт 5 Порядку № 777).

Тривалість конкурсного відбору не може перевищувати 30 календарних днів. Початком відбору вважається дата, на яку призначено засідання комісії з розгляду поданих претендентами документів і пропозицій (пункт 6 Порядку № 777).

Конкурсний відбір вважається таким, що закінчився, з дня ухвалення комісією рішення про затвердження його результатів (пункт 7 Порядку № 777).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 777, в оголошенні зазначаються такі відомості: найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів; вимоги до претендента та конкурсної пропозиції; інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5); адреса електронної пошти, на яку претендент надсилає заяву для участі в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 10 цього Порядку.

За приписами пункту 12 Порядку №777, обов`язковою умовою проведення конкурсного відбору є його відкритість. Представники засобів масової інформації мають право бути присутніми на засіданнях комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду та оголошення переможця.

У відповідності до пункту 18 Порядку №777, переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 12 цього Порядку. Результати відбору оприлюднюються на офіційному веб - сайті суб`єкта управління.

Як вже встановлено судом, постійно діючою комісією на засіданні 04 березня 2021 року допущено до конкурсного відбору на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів відповідачем 1 надано суду копії документів, що були подані ОСОБА_2 для участі в конкурсному відборі на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника, а саме: заява ОСОБА_2 про допуск до участі у конкурсі; паспорт громадянина України на ім`я ОСОБА_2 ; диплом спеціаліста Національного транспортного університету 2015 року за спеціальністю «екологія та охорона навколишнього середовища» та здобуття кваліфікації «інженер з охорони навколишнього середовища»; диплом магістра Сумського національного аграрного університету за спеціальністю «Менеджмент організацій і адміністрування»; автобіографія; копія трудової книжки; довідка від 15.02.2021 року, видана ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки»; конкурсна пропозиція; згода на обробку персональних даних; заява про надання довідки про відсутність судимостей; довідка про відсутність судимостей.

В той же час, як вже зазначалося судом, однією із обов`язкових вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі, керівників установ природно-заповідного фонду, що визначені в оголошенні Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.01.2021 року є стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня – не менше 5 років.

В той же час, чинне законодавства не містить визначення поняття "керівна посада нижчого рівня".

Дослідивши копію наданої відповідачем трудової книжки ОСОБА_2 , судом встановлено, що в ній містяться наступні записи:

- запис №1 02.09.2013 року ОСОБА_2 прийнятий на посаду майстер-еколог підприємства «Вода-Сервіс»;

- запис № 3 28.02.2014 року прийнятий по переводу на посаду майстер-еколог підприємства «Вода-Сервіс +»;

- запис №5 04.01.2016 року ОСОБА_2 зарахований на посаду помічника-консультанта народного депутата України;

- запис №9 30.03.2016 року ОСОБА_2 призначений на посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи;

- запис №11 20.01.2017 року ОСОБА_2 прийнятий на посаду головного спеціаліста відділу оперативного контролю департаменту оперативного контролю та організаційно-аналітичного забезпечення - державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища;

- запис №12 20.03.2017 року переведений на посаду головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Департаменту державного екологічного нагляду (контролю) - державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища;

- запис №13 17.10.2018 року ОСОБА_2 призначено на посаду завідувача сектору державного екологічного нагляду (контролю) надр Департаменту державного екологічного нагляду (контролю) - старшого державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища;

- запис № 15 01.07.2020 року переведений на посаду начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) Управління державного екологічного нагляду (контролю) природних ресурсів - старшого державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища;

- запис № 17 15.12.2020 року призначений на посаду головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Відтак, ОСОБА_2 з 17.10..2020 по 01.07.2020 року працював на посаді завідувача сектору, та з 01.07.2020 року по 14.12.2020 року на посаді начальника відділу управління. В той же час, інші посади, які обіймав ОСОБА_2 не відносяться до керівних посад.

Щодо довідки, виданої заступником голови ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки» від 15.02.2021 року за № 15092021/1 на підтвердження того, що ОСОБА_2 працював керівником Закарпатського обласного осередку громадської організації «Туристичне товариство «Карпатські стежки» на громадських засадах в період з 27.08.2013 року по 17.04.2017 року, суд зазначає наступне.

З 01 січня 2013 року правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України та міжнародними договорами України , згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань визначені Законом України «Про громадські об`єднання». В той же час, поняття осередок у вказаному Законі відсутнє та натомість застосовується поняття відокремлені підрозділи.

Так, статтею 13 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено, що громадське об`єднання зі статусом юридичної особи може мати відокремлені підрозділи, які утворюються за рішенням відповідного керівного органу громадського об`єднання згідно із статутом, у порядку визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

З інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що громадська організація «Туристичне товариство «Карпатські стежки» зареєстрована 19.07.2013 року, при цьому відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи відсутні.

Крім того, із поданих ОСОБА_2 документів для участі в конкурсному відборі на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника вбачається, що інформація про обов`язки, які виконувалися ним на зазначених посадах та кількість працівників, що перебували у підпорядкуванні взагалі не значиться.

Відповідно до п. 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777, для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою на адресу, зазначену в оголошенні про проведення відбору, такі документи: заяву про участь у конкурсному відборі; копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство; копію трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи. Така інформація має містити точний період роботи; назви посад; обов`язки, які виконувалися на зазначених посадах; кількість працівників, що перебували у підпорядкуванні; копію документа про вищу освіту; біографічну довідку (резюме); конкурсну пропозицію; згоду на обробку персональних даних; інші документи на його розсуд (у разі наявності). Відповідальність за недостовірність документів несе претендент.

04.01.2016 року ОСОБА_2 , згідно інформації з трудової книжки, склав присягу державного службовця, а відтак став суб`єктом декларування в розумінні ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації суб`єктом декларування зазначаються відомості, зокрема, про входження суб`єкта декларування до керівних, ревізійних чи наглядових органів громадських об`єднань, благодійних організацій, саморегулівних чи самоврядних професійних об`єднань, членство в таких об`єднаннях (організаціях) із зазначенням назви відповідних об`єднань (організацій) та їх коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

В той же час, з аналізу декларацій ОСОБА_2 , що розміщені у загальному доступі в розділі 16 «Членство суб`єкта декларування в організаціях та їх органах» зазначено, що у суб`єкта декларування відсутні об`єкти для декларування в цьому розділі. При цьому, в автобіографічній довідці розділ «Досвід роботи», поданій претендентом ОСОБА_2 до комісії, також відсутня інформація про його роботу в громадській організації.

Як вже зазначалося судом, постійно діючою комісією встановлені вимоги до претендентів на посаду керівника Карпатського біосферного заповіднику, зокрема щодо стажу роботи на керівних посадах нижчого рівня – не менше 5 років.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).

В той же час, із довідки ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки» від 15 лютого 2021 року вбачається, що ОСОБА_2 в період з 27 серпня 2013 року по 17 квітня 2017 року працював керівником Закарпатського обласного осередку громадської організації «Туристичне товариство «Карпатські стежки» на громадських засадах.

Враховуючи вищенаведене, у ОСОБА_2 відсутній стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня – не менше 5 років.

Відтак, постійно діючою комісією для проведення конкурсного відбору протиправно допущено до участі у конкурсі ОСОБА_2 , у зв`язку з невідповідністю кваліфікаційним вимогам щодо стажу керівної роботи останнього. Відтак, відповідач у відповідності до положень п. 13 Порядку № 777 зобов`язаний був не допустити його до участі в конкурсі.

При цьому, суд зазначає, що допуск конкурсною комісією до участі в конкурсі, а також визнання конкурсною комісією переможцем конкурсу особи, яка не відповідає встановленим вимогам до кандидата для участі в такому конкурсі, безумовно порушує права позивача, який також приймав участь у цьому конкурсі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, всупереч Порядку № 777, допущено до участі в конкурсному відборі на посаду директора Карпатського біосферного заповідника особу, яка не відповідає встановленим вимогам до кандидата для участі в такому конкурсному відборі.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії постійною діючої комісії для проведення конкурсного відбору з визначення переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника, скасувати рішення комісії, оформлене протоколом № 6 засідання комісії від 01.04.2021 року щодо визначення переможцем конкурсного відбору ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому суд зазначає, що вихід за межі позову можливий у виняткових випадках, зокрема, коли повний та ефективний захист прав, свобод та інтересів неможливий у заявлений позивачем спосіб. При цьому такий вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, свобод та інтересів, щодо яких подана позовна заява.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 24 вересня 2019 року в справі № 819/1420/15

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, суд зазначає, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Враховуючи встановлення судом факту допуску конкурсною комісією на засіданні 04 березня 2021 року до участі в конкурсі ОСОБА_2 , який не відповідає встановленим вимогам до кандидата для участі в конкурсному відборі на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника, то суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємства, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, оформлене протоколом № 4 від 04 березня 2021 року в частині допуску до участі в конкурсному відборі на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Крім того, зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач також просить визнати протиправними дії конкурсної комісії з визначення переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника та рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору, яке оформлене протоколом № 6, яким визначено переможця конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Як вже встановлено судом, рішенням комісії про визначення переможця конкурсного відбору оформленим протоколом № 6 засідання постійно діючої комісії від 01 квітня 2021 року визначено переможцем конкурсного відбору на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника ОСОБА_2 .

Відтак, оскільки ОСОБА_2 обраний переможцем з порушенням встановлених вимог законодавства та рішення про визначення його переможцем оформлене протоколом № 6 від 01.04.2021 року, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту для відновлення прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємства, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, оформлене протоколом № 6 від 01 квітня 2021 року в частині визначення переможцем конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та необхідність визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії в частині допуску ОСОБА_2 до участі в конкурсі та рішення комісії в частині визначення його переможцем конкурсного відбору на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 35, код ЄДРПОУ 43672853 ), постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 35), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 ), Карпатський біосферний заповідник (Закарпатська область, Рахівський район, м. Рахів, вул. Красне Плесо, буд. 77, код ЄДРПОУ 00276104) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, – задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємства, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, оформлене протоколом № 4 від 04 березня 2021 року в частині допуску до участі в конкурсному відборі на посаду керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

3. Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії для проведення конкурсного відбору керівників підприємства, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, оформлене протоколом № 6 від 01 квітня 2021 року в частині визначення переможцем конкурсного відбору керівника Карпатського біосферного заповідника – ОСОБА_2 .

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 35, код ЄДРПОУ 43672853 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька