
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2021 р. справа № 300/2256/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Бурштинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
17.05.2021 на розгляд Івано-Франківського окружного адміністративного суду поступив позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (далі – позивачі) до Бурштинської міської ради (далі – відповідач, Рада) про визнання протиправним та скасування рішення № 01/10-21 від 30.03.2021 в частині «Про реорганізацію Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та реорганізацію Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області».
Позов мотивовано тим, що рішення №01/10-21 «Про реорганізацію Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області» суперечить волевиявленню громади, батьків, педагогічного складу та суперечить законам та Конституції України. Зокрема, позивачі вказують на те, що попередньо з колективом та батьками учнів публічно не обговорювалось питання реорганізації даних закладів, чим порушено статті 15, 59 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Позивачі зазначають, що батьки, діти та педагогічні колективи освітніх закладів є проти рішення про реорганізацію оскільки вважають, що даний заклад є одним з найсильніших за рівнем освіти в області, а не тільки в Бурштинській ОТГ. В розпорядженні міського голови № 142 від 19.03.2021 про скликання десятої сесії ради не внесено в порядок денний розгляд електронної петиції про зняття з розгляду проекту рішення № 2651. Також Комісією з гуманітарної сфери Бурштинської міської ради було прийнято рішення від 17.03.2021 за № 7 з додатком до проекту № 2651 про рекомендацію створити ліцей № 4 Бурштинської міської ради, однак відповідач не взяв дане рішення до уваги. Також позивачі вказують на те, що відповідачем не розглянуто електронну петицію, офіційно зареєстровану та опубліковану на його сайті, в порядку, який визначений законодавством та положенням про порядок подання та розгляду електронних петицій, затвердженим рішенням Бурштинської міської ради від 24.12.2015 № 08/04-15. В обґрунтування своїх доводів позивачі посилаються на положення ст. 19, 144 Конституції України, статті 6, частини першої статті 13, п. 4 частини другої статті 66, статті 59 Закону України «Про освіту», статті 13, статті 8, абзац 2 пункту 30 частини першої статті 26, частину 15 статті 46, статтю 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частину першої статті 29 Закону України «Про загальну середню освіту», статтю 3 Конвенції про права дитини, статтю 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Разом, з позовною заявою позивачами подано заяву про забезпечення адміністративного позову, в задоволенні якої ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 відмовлено (Т-1, а.с.80-82).
Ухвалою Івано-Франківського адміністративного суду від 14.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (Т-1, а.с.103-104).
Бурштинська міська рада (далі – відповідач, Рада) у відзиві не визнає та заперечує адміністративний позов, вказуючи на те, що проект рішення № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади» був зареєстрований 15.03.2021. Відповідно до регламенту Бурштинської міської ради, затвердженого рішенням від 18.12.2020 № 41/2-20, проект рішення № 2651 пройшов процедуру передбачену регламентом, опрацьований постійними депутатськими комісіями. Комісіями міської ради прийнято відповідні висновки, які розмішені на офіційному сайті міської ради. Електронна петиція була зареєстрована 16.03.2021 за № 14 «Про зняття з розгляду проекту рішення № 2651, після набрання відповідної кількості голосів, була скерована до профільної комісії міської ради з питань гуманітарної сфери, що підтверджується копією протоколу комісії від 17.03.2021, на який посилається позивач. Також відбулась зустріч з представниками педагогічних колективів Бурштинської гімназії, Бурштинської НВК та батьками 22.03.2021. В подальшому електронна петиція була розглянута на черговому пленарному засідання Бурштинської міської ради 30.03.2021 (трансляція сесії на офіційному сайті). Міською радою петиція не була підтримана, а тому розгляд проекту проведено на 10 черговій сесії восьмого скликання. Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» та Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій, затвердженого рішенням Бурштинської міської ради від 24.12.2015 №08/04-158, проведено розгляд електронної петиції. Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та в межах повноважень, визначених статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бурштинською міською радою розглянуто проект рішення від 15.03.2021 № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади», за результатами розгляду якого і прийнято рішення від 30.03.2021 №01/10-21 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади». Вказує, що спірне рішення прийнято зокрема, з метою забезпечення якісної освіти, економії коштів місцевого бюджету, оптимізації видатків закладів освіти Бурштинської міської територіальної громади. Бурштинська міська рада вважає, що як засновник закладів загальної середньої освіти, які здійснюють свою діяльність на території громади, прийняла рішення №01/10-21 від 30.03.2021 в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Учні навчальних закладів, які будуть реорганізовані, зможуть продовжити навчання у інших навчальних закладах громади, що надають відповідний рівень освітніх послуг, а тому таким рішенням ради в жодному випадку не будуть порушені їх права на освіту, і як наслідок – не порушений інтерес батьків учнів на здобуття їх дітьми середньої освіти. Просить в задоволенні позовної заяви відмовити повністю.
Представник позивача у відповіді на відзив вказує, що Бурштинська міська рада, приймаючи рішення від 30.03.2021 № 01/10-21 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади», порушила статтю 13, частину першу статті 53, частину другу статті 55, статтю 68 Закону України «Про освіту», пункти 3, 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996. Вказує, що консультації з громадськістю проводяться в обов`язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку, що не було зроблено відповідачем. Батьки були абсолютно позбавлені права на належну публічну інформацію щодо причин реорганізації навчальних закладів, які відвідують діти; не надана інформація про розрахункові показники та відсутній належний аналіз необхідності реорганізації закладів освіти. При цьому вказує, що оскаржуване рішення не відповідає нормам закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб», вимогам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, оскільки не зазначено, строк для заявлення кредиторами своїх вимог; порядок проведення передачі та затвердження передавальних актів. Відтак, враховуючи постанови Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 359/6814/17, від 17.10.2019 у справі № 1640/3147/18, просить визнати протиправним та скасувати рішення Бурштинської міської ради від 30.03.2021 № 01/10-21 в частині про реорганізацію Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та реорганізацію Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області.
16.08.2021 позивачами повторно подано заяву про забезпечення позову (Т-2, а.с.3-30), в задоволенні якої ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.08.2021 відмовлено (Т-2, а.с.33-35).
03.09.2021 відповідач, на виконання вимог ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.08.2021, надав письмові пояснення щодо порядку прийняття рішення від 30.03.2021 № 01/10-21, розгляду електронної петиції щодо зняття з розгляду проекту рішення № 2651. Звернув увагу на те, що обговорення проекту рішення № 2651 відбулося 22.03.2021 року в приміщенні Бурштинської гімназії в присутності навчального колективу та батьків учнів, в присутності журналістів, про що є відповідні відеофайли. Також відповідач долучив такі докази: копію першого примірника проекту рішення Бурштинської міської ради від 15.03.2021 № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади»; копію пояснювальної записки до проекту рішення № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади»; копію листа Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА від 18.03.2021 № 298/01-13/02.1 з рекомендаціями щодо реорганізації освітньої мережі Бурштинської ТГ; копію службової записки відділу освіти і науки від 25.03.2021 № 170/01-16 щодо змін до проекту рішення № 2651; копію протоколу обговорення проекту рішення № 2651 з громадськістю від 22.03.2021; копії протоколів депутатських комісій Бурштинської міської ради щодо проекту рішення № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів середньої освіти Бурштинської територіальної громади»; копію статуту Бурштинської гімназії; копію статуту Бурштинського навчально-виховного комплексу; відеозапис пленарного засідання сесії Бурштинської міської ради від 30.03.2021; витяг з протоколу десятої сесії міської ради восьмого скликання від 30.03.2021.
Сторони не заявили клопотання про розгляд справи в судовому засіданні. Судом таких обставин, з огляду на матеріали справи, не встановлено. Справа розглянута судом в спрощеному позовному провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні).
Судом вживалися заходи щодо офіційного з`ясування всіх обставин справи, про що постановлено ухвалу від 18.08.2021 про витребування від відповідача додаткових доказів у справі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини:
Судом встановлено, що 30 березня 2021 року відповідачем прийнято рішення № 01/10-21 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Буршитської територіальної громади, яким вирішено: внести зміни до найменування юридичної особи з Бурштинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області на Бурштинський ліцей № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (п. 1); реорганізувати Бурштинську гімназію Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та Бурштинський навчально-виховний комплекс Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (пункти 6, 7); створити комісію з реорганізації закладів освіти – юридичних осіб, зазначених у пунктах 3.1-3.4, 4.1-4.4, 5, 6, 7 цього рішення (п. 11.3); провести процедуру реорганізації юридичних осіб, зазначених у пунктах 3.1-3.4, 4.1-4.4, 5, 6, 7 цього рішення, з дотриманням вимог чинного законодавства; попередити державного реєстратора про реорганізацію шляхом приєднання установленому законодавством порядку та подати необхідні документи для внесення Єдиного державного реєстру відповідних записів (п. 11.5); забезпечити попередження працівників закладів освіти у зв`язку з реорганізацією відповідних закладів освіти відповідно до чинного законодавства (п. 11.6); вжити інших заходів, пов`язаних з реорганізацією шляхом приєднання закладів освіти, у порядку, визначеному чинним законодавством (п. 11.7).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку аргументам сторін, суд виходить з таких мотивів:
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про освіту» встановлено, що одним із основних принципів освіти в Україні є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з підпунктом 4 частини другої статті 66 Закону України "Про освіту" районні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про освіту» встановлено, що для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій. Кожна особа має право здобути початкову та базову середню освіту в закладі освіти (філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи. Право особи здобути початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.
Абзацом 1 частини першої статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Пунктом 30 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання, як створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Статтею 59 цього Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів головування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради і враховується його голос.
Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Отже, рішення (крім визначених законом випадків) місцева рада приймає на сесії, після обговорення, більшістю голосів у порядку визначеному законом та регламентом, прийнятим на першій сесії ради.
Отже, Бурштинська міська рада правомочна приймати рішення про реорганізацію закладів загальної середньої освіти як їх засновник.
Судом встановлено з наданих суду копій статутів Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради та Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради про те, що Бурштинська міська рада є засновником вказаних закладів середньої освіти (Т-2, а.с. 65-88).
Отже, прийняття спірного рішення входило до компетенції Бурштинської міської ради.
Положеннями статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що територіальна громада має право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення , що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Частиною другою статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», в редакції закону на день прийняття спірного рішення, передбачено, що в разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
Пунктом 3 Порядку проведення громадських консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, з громадськістю проводяться консультації, зокрема, з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.
Обставинами справи встановлено, що обговорення питання реорганізації закладів освіти Бурштинської територіальної громади відбулося відповідно до частини другої статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», оскільки обговоренню підлягав проект рішення засновника закладів освіти. Пояснювальна записка до проекту рішення міської ради № 2651 була опублікована в день його реєстрації (15.03.2021), а процес обговорення розпочато після опублікування проекту рішення № 2651 разом із пояснювальною запискою (Т-2, а.с. 48-51).
Проект рішення № 2651 від 15.03.2021 було направлено Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА для консультацій щодо реформування мережі ЗЗСО Бурштинської територіальної громади.
18.03.2021 від Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА надійшов лист № 298/01-13/02.1 з рекомендаціями щодо реорганізації освітньої мережі Бурштинської територіальної громади (Т-2, а.с.52-53). Пропозиція Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА щодо Бурштинської гімназії та Бурштинського НАК врахована в рішенні Бурштинської міської ради від 30.03.2021 № 01/10-21 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади», що підтверджується листом Відділу освіти і науки Бурштинської міської ради від 25.03.2021 № 170/01-16, витягом з протоколу засідання десятої сесії міської ради восьмого скликання від 30.03.2021 (Т-2, а.с. 54, 89-91).
Відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти рішень органів місцевого самоврядування оприлюднюються не пізніше як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Отже, відповідний проект рішення № 2651 був опублікований на офіційному сайті Бурштинської міської ради 15.03.2021. Обговорення проекту рішення відбувалось на засіданнях депутатських комісій: з питань гуманітарної сфери, протокол від 17.03.2021, вирішено: підтримати проект рішення зі змінами згідно додатку (Т-2, а.с. 56-59); з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, протокол від 24.03.2021, вирішено: підтримати проект рішення (Т-2, а.с. 63-64); з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, протокол від 19.03.2021, вирішено: зняти з обговорення проект (Т-2, а.с. 60-62), протокол від 24.03.2021 – вирішено: підтримано проект зі змінами до проекту № 2651 комісії з гуманітарної сфери. На засіданнях були присутні директори закладів освіти, профспілкового комітету Бурштинської гімназії та Бурштинського НВК. Окрім цього, на засіданні Бурштинської міської ради від 30.03.2021 під час обговорення проекту рішення № 2651 взяла участь в обговоренні та виступала директор Бурштинської гімназії (Т-2, а.с. 89-91).
Окрім цього, судом враховано, що 16.03.2021 - після опублікування проекту рішення № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади», на сайті Бурштинської міської ради була зареєстрована електронна петиція щодо зняття з розгляду вказаного проекту рішення. Розпочато збір підписів на підтримку петиції. Дана петиція обговорювалась на засіданні комісії з питань гуманітарної сфери та засіданні погоджувальної ради, а також була включена до порядку денного засідання сесії 30.03.2021, що підтверджується протоколом сесії міської ради восьмого скликання від 30.03.2021 з офіційного сайту ради: http://burshtyn-rada.if.gov.ua/wp-content/uploads/2021/03/Protokol-10-Sesiyi-I-plen.zas.-30.03.21.pdf) та витягом з протоколу засідання десятої сесії міської ради восьмого скликання від 30.03.2021.
Судом встановлено, що вказану електронну петицію розглянуто невідкладно на сесії міської ради 30.03.2021 перед розглядом проекту рішення № 2651 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади». За результатами розгляду електронна петиція не була підтримана депутатами.
Отже, не знайшло свого підтвердження твердження позивачів про те, що електронна петиція не була розглянута Бурштинською міською радою до прийняття спірного рішення.
Також судом встановлено, що обговорення проекту рішення № 2651 відбулось 22.03.2021 в приміщенні Бурштинської гімназії в присутності педколективу навчального закладу та батьків учнів. В процесі цих обговорень представники педколективу та батьківського комітету були ознайомлені з листом департаменту освіти, науки та молодіжної політики від 18.03.2021 № 298/01-13/02.1 з рекомендаціями щодо реорганізації освітньої мережі, зокрема й з пропозиціями щодо реорганізації Бурштинської гімназії та Бурштинського НВК, що підтверджується телесюжетом, підготовленим засобами масової інформації та розміщеним в інтернеті (https://youtu/be/W1VmOi1m-Gk).
Обговорення проекту рішення № 2651 від 22.03.2021 з трудовими колективами закладів освіти та батьківською громадськістю Бурштинської гімназії та Бурштинського НВК також зафіксовано в протоколі, за підписом заступника міського голови та начальника відділу освіти і науки Бурштинської міської ради (Т-2, а.с. 55).
Отже, обставини цієї справи в частині забезпечення права громадськості на участь в прийнятті рішення, є відмінними від тих, які наведені в судових рішеннях Верховного суду, на які посилаються позивачі у позові.
Зрештою, суд звертає увагу на те, що забезпечення проведення громадського обговорення відповідного проекту рішення ради в соціально-освітній сфері є важливим інструментом права мешканців територіальної громади на участь в прийнятті рішення. Однак, навіть якщо погодитися з доводами позивача про те, що така процедура не була проведена належно, то, на переконання суду, така обставина не може бути безумовною підставою для скасування рішення ради, прийнятого в установленому законом порядку, якщо обставини, що передують прийняттю такого рішення, свідчать про те, що громадськості була надана можливість висловити свої пропозиції через інші механізми звернень та реалізації права на участь в прийнятті рішень. При цьому, такі обставини, в своїй сукупності свідчать про те, що відповідним органом місцевого самоврядування в достатній мірі забезпечено до прийняття рішення право усім зацікавленим особам висловитися та навести свої пропозиції. В спірному випадку, судом не встановлено фактів кричущих порушень таких демократичних процедур, як складових елементів верховенства права. Факт того, що такі пропозиції громадськості не були прийняті, за умови забезпечення можливості їх висловити, не свідчить про порушення відповідачем принципу верховенства права при прийнятті спірного рішення.
Окрім цього, судом встановлено, що депутатські комісії, які попередньо розглядали проект рішення № 2651, за участі запрошених керівників закладів освіти, депутати Ради, були ознайомлені з рекомендаціями Департаменту світи, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА, а також з аналітичною інформацією та фінансовими розрахунками, що підтверджується протоколами їх засідань та протоколом 10 сесії міської ради восьмого скликання від 30.03.2021 (http://burshtyn-rada.if.gov.ua/wp-content/uploads/2021/03/Protokol-10-Sesiyi-I-plen.zas.-30.03.21.pdf).
Щодо твердження позивачів про те, що Комісією з гуманітарної сфери Бурштинської міської ради було прийнято рішення від 17.03.2021 за № 7 з додатком до проекту рішення № 2651 про рекомендацію створити ліцей № 4 Бурштинської міської ради, однак відповідач не взяв дане рішення до уваги, то суд вказує на таке. Дійсно, протокол засідання вказаної Комісії від 17.03.2021 підтверджує факт того, що комісія прийняла рішення не підтримати електронну петицію про від 16.03.2021 про зняття з розгляду сесії ради проекту рішення № 2651, та запропонувала зміни до проекту рішення № 2651, на які посилаються позивачі. Проте, як встановлено судом з протоколу засідання Ради від 30.03.2021, Бурштинська міська рада проголосувала (більшістю депутатів від загального складу Ради: https://burshtyn-rada.if.gov.ua/struktura-miskoyi-rady/deputaty/sklad-deputatskogo-korpusu/) за проект рішення № 2651 в редакції саме автора проекту – Відділу освіти і науки Бурштинської міської ради, з врахуванням рекомендацій Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА (лист від 18.03.2021 № 298/01-13/02.1): за основу (за - 22, проти - 0, утрималися – 1), за пропозиції автора з допрацьованими змінами проекту рішення (за - 16, проти - 3, утрималися - 3); в цілому в редакції автора проекту (за – 19, проти – 3, утримався – 1), що відповідає частині другій статті 59 Закону України «Про місце самоврядування в Україні», статтям 36, 44, 50, 52, Регламенту Бурштинської міської ради, затвердженому рішенням цієї Ради від 18.12.2020 № 41/2-20. Отже, Бурштинська міська рада, яка є представницьким органом місцевого самоврядування, в особі обраних територіальної громадою депутатів, які представляють її інтереси, на пленарному засіданні 30.03.2021 в установленому порядку прийняла рішення № 01/10-21 в частині, що оспорюється позивачами. В будь-якому випадку, такі рішення прийняті більшістю депутатів від загального складу Ради, в межах їх дискреційних повноважень, з огляду на положення статті 43 Закону України «Про місце самоврядування в Україні», статей 18-20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Незгода виборців виборчого округу з рішеннями ради, прийнятими більшістю депутатів від загального складу Ради, зокрема, з підстав не врахування депутатами ради під час голосувань на засіданнях цієї ради думок чи зауважень громадськості відповідної територіальної громади, не може бути підставою для скасування таких рішень судом. Оцінка таким діям депутатів відповідної ради під час голосування на пленарному засіданні дається виборцями у відповідній територіальній громаді в порядку ініціювання процедури відкликання депутата згідно розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» або за результатами відповідних виборів до місцевої ради.
Судом також не встановлено факту порушення рішенням Ради від 30.03.2021 № 01/10-21 «Про перейменування та реорганізацію закладів загальної середньої освіти Бурштинської територіальної громади» статей 13, частини першої статті 53, частини другої статті 55 Закону України «Про освіту». Суд взяв до уваги твердження відповідача про те, що учні, які навчалися в Бурштинській гімназії та Бурштинському НВК, продовжать навчання в тих самих корпусах і кабінетах, з тими самими педагогами, і їх права як здобувачів освіти не будуть порушені.
Право на інформацію для громадськості, педагогів, учнів та батьків, усіх зацікавлених осіб під час обговорення проекту рішення № 2651 було, за встановлених обставин справи, достатньо забезпечено, свідченням чого є інформація з офіційного сайту Бурштинської міської ради, зафіксовані факти зустрічі відділу освіти і науки та представників Бурштинської міської ради і депутатського корпусу з трудовими колективами закладів освіти, громадськістю, обговорення цього питання на засіданнях відповідних депутатських комісій за участю представників колективів, на засіданні ради 30.03.2021, а також забезпечення реалізації громадянами своїх прав на участь в обговоренні цього питання через інструмент електронної петиції.
Суд критично ставиться до твердження позивачів про те, що оскаржуване рішення не відповідає нормам закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб», вимогам Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України: в рішенні не зазначено, строк для заявлення кредиторами своїх вимог, порядок проведення передачі та затвердження передавальних актів, оскільки в силу вимог частини другої статті 2 КАС України, захисту підлягає саме порушене право, свобода чи інтерес фізичних осіб. В спірному випадку, зі змісту заявленого позову, позивачами не наведено, а судом не встановлено факту порушення рішенням № 01/10-21 від 30.03.2021 в цій частині їхніх прав, свобод чи інтересу в спірних відносинах, зокрема інтересу на належний рівень здобуття освіти їх дітьми.
Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в даній справі.
З огляду на відмову в позові, за відсутності доказів понесення судових витрат у справі відповідачем, у суду немає підстави для їх розподілу.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 ) до Бурштинської міської ради (ідентифікаційний код 04357466, вулиця Січових Стрільців, 4, місто Бурштин, Івано-Франківська область, 77111) про визнання протиправним та скасування рішення № 01/10-21 від 30.03.2021 в частині «Про реорганізацію Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та реорганізацію Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.