
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 грудня 2021 року Справа № 903/839/21
за позовом Волинського обласного центру зайнятості
до відповідача: Ковельської районної державної адміністрації Волинської області
про стягнення 29 626 грн. 28 коп.
Суддя Шум М.С.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
встановив: Волинський обласний центр зайнятості в позовній заяві від 11.10.2021 №500/36/3 до Ковельської районної державної адміністрації Волинської області просить суд стягнути з відповідача 29 626 грн. 28 коп. виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 та суму судових витрат в розмірі 2 270 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 19.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, запропоновано відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності.
Позивач на виконання вимог ухвали суду від 19.10.2021 листом від 27.10.2021 за №510/36/3 подав суду документи, що підтверджують повноваження директора Ратнівської районної філії Волинського центру зайнятості на підписання позовної заяви; копію Положення про Ратнівську районну філію Волинського обласного центру зайнятості.
Відповідач листом за вх.№01-57/6522/21 від 04.11.2021 подав відзив на позовну заяву, в якому просить позовні вимоги Волинського обласного центру зайнятості залишити без задоволення у зв`язку з їх безпідставністю.
Позивач листом від 08.11.2021 за №525/36/3 подав суду відповідь на відзив, яким вважає пояснення наведені відповідачем у відзиві безпідставними та просить суд позов Волинського обласного центру зайнятості задоволити повіністю.
Беручи до уваги приписи ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, господарський суд визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами та встановив наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України від "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
25.02.2020 до Ратнівської районної філії Волинського обласного центру зайнятості в пошуку роботи звернулася ОСОБА_1 . Відповідно до поданих документів, під час реєстрації встановлено, що ОСОБА_1 було звільнено 28.01.2020 з посади адміністратора відділу з питань надання адміністративних послуг Ратнівської районної державної адміністрації згідно п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.
З матеріалів справи судом встановлено, що 03.03.2020 року Ратнівською районною філією Волинського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 , згідно поданої заяви, було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до частин 1,3,4 ст. 22 та частини 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон) як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу з 03.03.2020 року по 25.02.2021 року.
Наказом Ратнівської районної філії Волинського обласного центру зайнятості №НТ200804 від 04.08.2020 року громадянці ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю з 04.08.2020 року відповідно до п.З. ч.І ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», п.10 ч.І ст.31 Закону, у зв`язку з відмовою від послуг служби зайнятості.
За даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування фахівцями Ратнівської районної філії Волинського обласного центру зайнятості було виявлено, що в період перебування на обліку як безробітна ОСОБА_1 отримувала дохід в Ратнівській районній державній адміністрації.
З наявних в матеріалах справи документів судом додатково встановлено, що Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 у справі №140/2278/20, визнано протиправним та скасовано наказ керівника апарату Ратнівської районної державної адміністрації Волинської області від 24 січня 2020 року № 16-ос «Про звільнення ОСОБА_2 », з 28 січня 2020 року. На виконання рішення суду, наказом Ратнівської РДА №64-ос від 18.08.2020 року, ОСОБА_1 поновлено на посаді адміністратора сектору з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації рай держадміністрації з
Суд звертає увагу, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 у справі №140/2278/20суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення грошового забезпечення в межах стягнення за один місяць в розмірі 7177 гривень 98 копійок (сім тисяч сто сімдесят сім гривень 98 копійок) звернуто до негайного виконання.
Вказаний період поновлення ОСОБА_1 на посаді за рішенням суду співпадає з періодом перебування ЇЇ на обліку як безробітної в Ратнівській районній філії Волинського обласного центру зайнятості з 25.02.2020 по 04.08.2020 з виплатою допомоги по безробіттю.
За період перебування на обліку як безробітна з 25.02.2020 року по 04.08.2020 року ОСОБА_1 отримала 29 626,28 грн. допомоги по безробіттю.
05.02.2021 року Ратнівською районною філією Волинського обласного центру зайнятості було прийнято рішення (наказ №НТ210205 від 05.02.2021 року) про повернення Ратнівською районною державною адміністрацією допомоги по безробіттю у сумі 29 626,28 грн., що були виплачені з Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття громадянці ОСОБА_1 в період перебування на обліку як безробітної.
Рішення районною філією прийняте відповідно до ч.І ст.34 та ч.4 ст.35 Закону та на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Пунктом 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що виплата допомоги по безробіттю також припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
Приписами ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Отже, положеннями ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів і вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов`язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду. Вказана позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.06.2018 р. по справі № 914/2087/17, від 06.07.2018 р. по справі № 921/220/17-г/16, від 09.07.2018 р. по справі № 914/1875/17.
Тобто, сума матеріального забезпечення, виплачена ОСОБА_1 в розмірі 29 626,28 грн. за період з 03.03.2020 по 03.08.2020 включно, підлягає поверненню роботодавцем, оскільки судом встановлено неправомірність дій роботодавця відносно застрахованої особи та поновлено його на роботі.
На підставі вищевикладеного Ратнівською районною філією Волинського обласного центру зайнятості були направлені Повідомлення про повернення коштів на суму 29626,28 грн. в порядку досудового врегулювання спору, Ратнівській районній державній адміністрації від 08.02.2021 року № 89/36/3 (отримано 09.02.2021 року згідно рекомендованого повідомлення про вручення), голові комісії з реорганізації Ратнівської районної державної адміністрації Черен О.М. від 08.02.2021 року №90/36/3 (отримано 11.02.2021 року згідно рекомендованого повідомлення про вручення) та повторно 10.09.2021 року № 465/36/3 від 08.09.2021 року, в яких пропонувалось в добровільному порядку повернути кошти в розмірі 29626,28 грн, виплачені ОСОБА_1 як допомога по безробіттю за наступними банківськими реквізитами:
Отримувач - Волинський обласний центр зайнятості
Код - 05427482
р/р - UA768201720355449300700706140 МФО- 820172
Банк отримувача - Держказначейська служба України, м. Київ.
Окрім того, керуючись статтею 105 Цивільного кодексу України, на адресу голови комісії з реорганізації Ратнівської районної державної адміністрації Черен О.М. та Ратнівській районній державній адміністрації направлено листи від 11.03.2021 року №165/36/3 та 166/36/3 з проханням про включення до списку кредиторів Волинського обласного центру зайнятості (43025, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, За, код ЄДРПОУ 05427482) по відшкодуванню заборгованості Ратнівською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04051460) на суму 29 626,28 грн. (отримано обома адресатами 15.03.2021 року згідно рекомендованих повідомлень про вручення).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» Ратнівська районна державна адміністрація реорганізується шляхом приєднання до Ковельської районної державної адміністрації.
Розпорядженням Голови Волинської обласної державної адміністрації від 02.04.2021 року № 161 «Про затвердження передавальних актів» затверджено передавальний акт про перехід майна, майнових прав та обов`язків Ратнівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04051460) до правонаступника Ковельської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04051402).
Згідно п. 8 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1321 перехід майна, майнових прав та обов`язків рай держадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації
Отже, правонаступником за зобов`язаннями Ратнівської районної державної адміністрації з відшкодування коштів в розмірі 29 626,28 грн., виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю виступає Ковельська районна державна адміністрація.
З огляду на зазначене вище, коли відповідач не подав доказів, які б підтверджували відшкодування позивачу коштів у розмірі 29 626,28 грн., сплачених Волинським ОЦЗ ОСОБА_1 як допомоги по безробіттю за період з 03.03.2020 по 03.02.2021, доводів позивача не спростував.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі задоволення позову усі витрати, пов`язані з розглядом спору, зокрема, по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 20, 73-79, 123, 129, 162, 164, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Ковельської районної державної адміністрації Волинської області (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Незалежності, 73, код ЄДРПОУ 04051402) на користь Волинського обласного центру зайнятості (43025, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 3а, р/р - НОМЕР_1 , МФО - 820172 код ЄДРПОУ 05427482) 29 626,28 грн. виплаченої допомоги по безробіттю та 2 270, 00 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Суддя М. С. Шум