Рішення № 102208315, 24.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
640/25779/19
Номер документу
102208315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2021 року м. Київ № 640/25779/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якій просить:

- визнати дії відповідача щодо поетапного збільшення мені розміру пенсії у 50% з 01 січня 2018 року та 75% з 01 січня 2019 року замість належних до виплати у розмірі 100%,- протиправними та незаконними;

- визнати дії відповідача щодо скасування врахування середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення, у т. ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавка за особливо важливі завдання - 50%; премія - 10%, - протиправними та незаконними;

- зобов`язати відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати йому пенсії в повному обсязі, без обмежень максимальним розміром та з урахуванням розміру пенсії 100% від відповідних сум грошового забезпечення, як призначено при встановленні інвалідності з 20 жовтня 2011 року;

- зобов`язати відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати йому пенсів в повному обсязі, як призначено при призначенні пенсії по інвалідності 20 жовтня 2011 року з урахуванням раніше встановлених надбавок: робота з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавка за особливо важливі завдання - 50%; премія - 10%;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок належних до виплати сум та виплатити їх за період з 01 січня 2018 року по день здійснення перерахунку.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив про звуження його конституційних прав і свобод безпідставним обмеженням отримуваного пенсійного забезпечення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.01.2020 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на те, що виплату пенсії здійснено в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, водночас перерахунок здійснено на підставі довідки наданої уповноваженим органом.

Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 20.10.2011 йому призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Згідно розрахунку пенсії позивача, станом на 01.12.2017 обчислення пенсії складалось із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, додаткові види грошового забезпечення: робота з таємними виробами, носіями, документами 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%. Основний розмір пенсії - 80% грошового забезпечення, а також підвищення або надбавки до пенсії: непрацездатна дитина віком до 18 років. Підсумок пенсії з надбавками складав 4311,60 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі 2601017589 станом на 01.04.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2018 виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення: посадовий оклад - 4370, 00 грн; оклад за військове звання - 1410, 00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 2890, 00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищення склало 5368, 8 грн, з них: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2684,4 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 4026,6 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 5368,8 грн, підсумок пенсії з надбавками складав 9680,4 грн з урахуванням попередньої суми пенсії 4311,6 грн та підвищення 2684,4 грн (50% від 5368 грн).

Позивач звернувся з заявою від 12.11.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 22.11.2019 №285565/02/Т-13970 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що з 01.01.2018, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Також зазначено про поетапну виплату підвищення пенсії до 2020 року.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся із позовною заявою до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01.04.2018 по пенсійній справі 2601017589 з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення, підсумок пенсії з надбавками складав 9680,4 грн. з урахуванням попередньої суми пенсії 4311,6 грн та підвищення 2684,4 грн. (50% від 5368,8 грн).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлювалось, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

Отже, вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищення пенсії підлягає задоволенню в частині зобов`язання виплачувати 100% перерахованої пенсії з 05.03.2019 (наприклад, постанова Верховного Суду від 09.04.2020 справа 640/19928/18).

Позивачем також заявлено вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі 2601017589 станом на 01.12.2017 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення: посадовий оклад - 1030,00 грн; оклад за військове звання - 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 464,00 грн; робота з таємними виробами, носіями, документами 10% - 103,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 812,00 грн.; премія 10% - 103,00 грн.

Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку): пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац другий пункту 2); на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (абзаци перший, одинадцятий пункту 3); перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5).

Отже, підставою для перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду України є довідка відповідного органу, в якій визначені складові для врахування під час перерахунку пенсії (наприклад, постанова Верховного Суду від 17.10.2018 справа №711/10648/16).

Відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу.

Оскільки перерахунок пенсії відповідачем повинен здійснюватися на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, то суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок з 01.01.2018 з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 10% робота з таємн. виробами, носіями, док.; 50% надбавка за особливо важливі завдання; 10% премії.

Вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до розрахунків пенсії ОСОБА_1 , наявним в матеріалах справи, до пенсії позивача не застосовано обмеження максимального розміру.

У відповідності до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини п`ятої статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказів понесення сторонами витрат суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).

Суддя О.М. Чудак