
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 О К Р Е М А У Х В А Л А
24 грудня 2021 року м. Київ № 826/387/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві - відповідачем на виконання рішення суду, в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа №826/387/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року, з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.11.2018 року про виправлення описки, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 №44088 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII, постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення від 25.09.2017 року №44088 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія, з 01.01.2016, а також у подальшому, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу поліцейського з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням поліцейського та надбавки за стаж служби в поліції, та премії у розмірі 93% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань за місяць, що входять до розрахунку його пенсії.
В задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру - відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 320,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - повернуто апелянту, з огляду на що, в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року набрало законної сили.
Через канцелярію суду 16.03.2021 року ОСОБА_1 подано заяву про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві - відповідачем на виконання рішення суду.
Окремою ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києва - відповідачем на виконання рішення суду, задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, вчинені на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 в частині використання при розрахунку премії ОСОБА_1 відомостей зазначених у грошовому атестаті №433. Направлено окрему ухвалу керівнику Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме, забезпечення проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення від 29.05.2017 року №44088 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія, з 01.01.2016 року, а також у подальшому, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу поліцейського з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням поліцейського та надбавки за стаж служби в поліції, та премії у розмірі 93% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань за місяць, що входять до розрахунку його пенсії, тобто у спосіб, встановлений пунктом 3 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18. Керівника Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві у десятиденний строк з дня набрання окремої ухвали законної сили зобов`язано повідомити Окружний адміністративний суд міста Києва про результати вжитих заходів. Стягнуто на користь ОСОБА_1 Стягнути (ід. код 2873379358; адреса реєстрації: АДРЕСА_1) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 681,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Через канцелярію суду 14.12.2021 року ОСОБА_1 подано заяву в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчинених ГУ ПФУ в м. Києві на виконання рішення суду, в прохальній частині якої просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стосовно виконання рішення суду в справі №826/387/18 шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, окремої ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2021 року у справі №826/387/18 як такої, що надійшла до боржника 13.04.2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві на виконання рішення суду у справі №826/387/18 облікувати в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 як таке, що надійшло до боржника 06.12.2018 року.
Через канцелярію суду 23.12.2021 року позивачем подано клопотання про долучення доказів.
Ознайомившись із заявою позивача, судом встановлено відповідність останньої вимогам, зазначеним у частинах другій-четвертій статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зауважує, що положення частини другої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вимог до змісту прохальної частини не встановлено.
Згідно з абзацом 1 частини п`ятої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
З огляду на те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 постановлено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд дійшов висновку про здійснення розгляду заяви позивача у письмовому провадженні відповідно.
В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що ГУ ПФУ в м. Києві протиправно вважає момент виникнення зобов`язання на перерахунок та виплату пенсії позивачу після надходження окремої ухвали суду від 26.03.2021 року, оскільки таке зобов`язання виникло 19.07.2018 року - з дня винесення рішення суду у справі №826/387/18.
Зазначеними протиправними діями відповідачем спричинено відтермінування виконання зобов`язання з виплати нарахованої позивачу заборгованості з врахуванням черговості виконання рішення суду, що визначається датою їх надходження до боржника, оскільки наразі, здійснення виплати у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підлягає не з 19.07.2018 року, а з 26.03.2021 року, що свідчить про неналежне виконання відповідачем судового рішення та про умисність дій, спрямованих на невиконання рішення суду.
Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено наступне.
Окремою ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року у справі №826/387/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України, що призвели до зменшення пенсії позивача та розміру заборгованості з пенсійних виплат.
Через веб-портал Пенсійного фонду України позивачем подано звернення від 19.07.2021 року №ВЕБ-26002-Ф-С-21-063718, яке зареєстроване 19.07.2021 року №21154/г-2600-21, щодо виплати заборгованості відповідно до судового рішення у справі №826/387/18.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 17.08.2021 року повідомлено позивача, що у квітні 2021 року, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року у справі № 826/387/18, Головним управлінням з 01.01.2016 року проведено перерахунок пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням, та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2016 року по 30.04.2021 року в сумі 145 702, 27 грн.
Так, ОСОБА_1 повідомлено, що Пенсійним фондом України у 2021 році профінансовано погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на суму 360 млн. грн. з датою надходження до боржників по 11.11.2019 року.
Проте, станом на час підготовки відповіді рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2021 року у справі № 826/387/18 обліковується у Реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №103152 як таке, що надійшло до боржника 13.04.2021 року.
Вважаючи, що ГУ ПФУ в м. Києві протиправно обліковується у Реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою як таке, що підлягає виконанню, окрема ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року у справі №826/384/18, в той час, як обов`язок з нарахування та виплати пенсії встановлено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року, яка отримана ГУ ПФУ в м. Києві 06.12.2018 року, 04.11.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із скаргою, в якій просить внести зміни до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, а саме замість окремої ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2021 року у справі №826/387/18, що надійшла до боржника 13.04.2021 року, внести до реєстру рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18, з датою надходження до боржника 06.12.2018 року, оскільки станом на момент звернення вказане рішення суду від 19.07.2018 року в повному обсязі не виконано, а окрема ухвала від 26.03.2021 року постановлена саме з причин невиконання рішення прийнятого за результатами розгляду справи.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 03.12.2021 року позивачу надано відповідь, зі змістом ідентичну листу ГУ ПФУ в м. Києві від 17.08.2021 року.
Вважаючи, дій ГУ ПФУ в м. Києві такими, що затримують виплату пенсії за рішенням суду від 19.07.2018 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи заяву, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки.
Згідно із частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, слід дійти висновку, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачено спеціальний порядок судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах та правомірністю дій рішень, чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, у цьому випадку рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18.
Таким чином, під час вирішення заяви, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають перевірці судом спосіб та порядок виконання, встановлені у рішенні суду, яким набрано законної сили.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (чинний, із змінами і доповненнями) (далі також - Порядок №649).
Відповідно до пунктів 1-4 Порядку №649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету (пункт 1).
У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення; рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких стягувачу нараховано пенсію або щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці (надбавки, підвищення, компенсацію втрати частини доходу, грошову допомогу), що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та залишаються невиплаченими, або рішення суду про стягнення коштів.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про виконавче провадження" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (пункт 2).
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (пункт 3).
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (пункт 4).
Відповідно до пунктів 10-11 Порядку №649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року № 20-1», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 року за № 1189/32641 (втрачено чинність 23.04.2021 року на підставі постанови Правління Пенсійного фонду України від 23.03.2021 року № 13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 року за № 464/36086) (далі також - Порядок).
Згідно з пунктами 1-3 Порядку цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649), визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.
У цьому Порядку терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку № 649.
У реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»: на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою; про стягнення коштів.
Відповідно до пунктів 6,7 Порядку наказом керівника органу Пенсійного фонду України визначаються відповідальні особи, які здійснюють облік рішень у реєстрі (далі - відповідальна особа), у кількості не менше двох осіб з числа працівників, які відповідно до розподілу службових повноважень мають право доступу до автоматизованих засобів та баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ).
Доступ до відомостей реєстру надається працівникам Пенсійного фонду України та його територіальних органів, якщо це передбачено їх посадовими інструкціями або потрібно для виконання дорученої їм роботи, а також членам комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворюється відповідно до пункту 7 Порядку № 649.
Внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.
Зокрема, згідно з підпунктом 1 пункту 8 Порядку відповідальна особа вносить до реєстру наявну інформацію про рішення суду: вид (постанова, рішення, ухвала); найменування суду, що його постановив; дата постановлення рішення суду та дата набрання ним законної сили; номер судової справи; стислий зміст рішення про зобов`язання вчинити певні дії («про призначення пенсії», «про перерахунок пенсії», «про виплату пенсії» тощо); дата надходження рішення до боржника.
Відповідно до змісту пункту 3 резолютивної частини рішення суду від 19.07.2018 року, з урахуванням ухвали суду від 28.11.2018 року, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення від 25.09.2017 року №44088 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія, з 01.01.2016 року, а також у подальшому, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу поліцейського з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням поліцейського та надбавки за стаж служби в поліції, та премії у розмірі 93% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань за місяць, що входять до розрахунку його пенсії.
Отже, обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії встановлено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року, яке набрало законної сили 18.09.2018 року.
Таким чином, погашення боржником - ГУ ПФУ в м. Києві, заборгованості ОСОБА_1 має відбуватися на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року, відомості про яке мали б бути внесені відповідальною особою боржника у реєстр після отримання боржником цього рішення суду та виплачені в порядку черговості, яка виникла з дня отримання боржником цього рішення суду.
Водночас, з матеріалів, долучених до заяви, судом встановлено, що боржником визначено черговість погашення заборгованість з 13.04.2021 року - дати отримання останнім окремої ухвали суду від 26.03.2021 року.
Разом з тим, суд зауважує, що пунктом 2 резолютивної частини окремої ухвали суду від 26.03.2021 року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, вчинені на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 в частині використання при розрахунку премії ОСОБА_1 відомостей зазначених у грошовому атестаті №433.
В той же час, обов`язок у боржника виник на підставі рішення суду від 19.07.2018 року, а не після постановлення окремої ухвали в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, отже черговість виплат виплати позивачу пенсії має визначатися датою надходження до боржника рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18.
Згідно з листа Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 04.09.2020 року №20013-20708/Г-02/8-2600/20, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 взято на облік у реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, за №40231 як таке, що надійшло до боржника 06.12.2018 року.
Отже, черговість виплати позивачу пенсії має обліковуватися з 06.12.2018 року.
Враховуючи викладене, судом встановлено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стосовно виконання рішення суду в справі №826/387/18 шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, окремої ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2021 року у справі №826/387/18 як такої, що надійшла до боржника 13.04.2021 року.
Суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні докази звернення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зміну способу та порядку виконання судового рішення в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неналежне виконання рішення суду, яке набрало законної сили та про протиправність оскаржуваних позивачем дій суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, у суду наявні правові підстави вважати заяву ОСОБА_1 , поданою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованою.
Суд враховує те, що рішення суду від 19.07.2018 року у справі №826/387/18, яке набрало законної сили, відповідачем не виконано, при цьому станом на момент розгляду заяви таке рішення суду залишається не виконаним належним чином у відповідності до резолютивної частини у зв`язку з протиправними діями відповідача щодо визначення черговості його виконання.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006 року, пп. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України" №11944/05 від 12.05.2011 року).
У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002 року, «Ромашов проти України» від 27.07.2004 року, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 року зазначено, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005 року, та у справі «Крищук проти України» (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009 року).
Відповідно до статті 65 Закону особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною шостою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наявності підстав для задоволення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених рішенням суду, суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частиною першою статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до частини п`ятої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суб`єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у порушення вимог статті 129-1 Конституції України та частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України не виконано рішення суду у справі №826/387/18, яке набрало законної сили.
Суд вважає за необхідним направити окрему ухвалу начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме, забезпечити виконання пункту 3 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 як таке, що надійшло до боржника 06.12.2018 року.
З огляду на встановлене судом, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На виконання пункту 9 частини другої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 681, 00 грн. за подання заяви в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на задоволення заяви ОСОБА_1 , сплачена сума судового збору за її подання підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 44, 45, 147, 243, 249, 256, 294, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києва - відповідачем на виконання рішення суду, задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині виконання рішення суду в справі №826/387/18 шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, окремої ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2021 року у справі №826/387/18 як такої, що надійшла до боржника 13.04.2021 року замість рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18, як такого, що надійшло до боржника 06.12.2018 року.
3. Направити окрему ухвалу керівнику Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме, забезпечити виконання пункту 3 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 шляхом обліку в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2018 року у справі №826/387/18 як таке, що надійшло до боржника 06.12.2018 року.
4. Керівнику Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві у десятиденний строк з дня набрання окремої ухвали законної сили повідомити Окружний адміністративний суд міста Києва про результати вжитих заходів.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 Стягнути (ід. код 2873379358; адреса реєстрації: АДРЕСА_1) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 681,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повну ухвалу складено 24.12.2021 року.
Суддя Л.О. Маруліна