
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6577/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом керівника Володимир-Волинської окружної прокуратури до Затурцівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Володимир-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом до Затурцівської сільської ради (далі - Затурцівська сільрада) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Володимир-Волинською окружною прокуратурою вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об`єктів на території Володимир-Волинського району та встановлено, що на території Затурцівської сільради в межах с. Затурці розташований водний об`єкт площею водного дзеркала 11,2 га, який перебуває в оренді ОСОБА_1 на підставі договору оренди від 15.01.2010. Крім цього, 07.09.2011 між ОСОБА_1 та Затурцівською сільрадою укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду площею 18,5350 га.
Згідно з актом інвентаризації водного об`єкта (ставка) та його гідротехнічної споруди на території Затурцівської сільради від 25.05.2021 встановлено, що на вказаному об`єкті знаходиться гребля довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид.
За умовами договорів оренди водного об`єкту та земельної ділянки водного фонду право власності на гідротехнічну споруду не оформлено. Власник (балансоутримувач) вказаних гідротехнічних споруд відсутній, тобто гідротехнічні споруди є безхазяйним майном. Не взяття у комунальну власність відповідних гідротехнічних споруд призводить до того, що відповідні гідротехнічні споруди не передаються в оренду за плату, а використовуються орендарем водного об`єкту безоплатно, сільська рада не отримує надходжень до місцевого бюджету від оренди майна.
Прокурор вказує, що всупереч вимогам законодавства, Затурцівською сільрадою упродовж тривалого проміжку часу не вжито жодних дієвих заходів, спрямованих на визнання об`єкту нерухомого майна - гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид) безхазяйним майном, а також на набуття права власності на це майно, чим допущено протиправну бездіяльність. Зокрема, відповідачем: не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; не опубліковано у друкованих засобах масової інформації оголошення про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі не подано до суду заяву про передання гідротехнічних споруд у комунальну власність; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про державну реєстрацію на підставі судового рішення права власності на гідротехнічні споруди.
Прокурор зазначає, що орган, уповноважений державою звертатися до суду з позовом з цього питання, відсутній, та у даному випадку порушення допущено самою Затурцівською сільрадою, що є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, а тому прокурор звертається до суду самостійно.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Затурцівської сільради щодо вчинення дій, спрямованих на визнання гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид, що знаходиться в с. Затурці Затурцівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області) безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно, та зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на визнання гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид, що знаходиться в с. Затурці Затурцівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області) безхазяйним майном, та набуття права власності на безхазяйне майно.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 182).
Копію ухвали суду від 05.07.2021 про відкриття провадження у справі відповідач отримав електронною поштою (а. с. 186), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Володимир-Волинською окружною прокуратурою вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об`єктів на території Володимир-Волинського району та встановлено, що на території Затурцівської сільради в межах с. Затурці розташований водний об`єкт площею водного дзеркала 11,2 га, який перебуває в оренді ОСОБА_1 на підставі договору оренди від 15.01.2010 (а. с. 13-14); крім цього, 07.09.2011 між Затурцівською сільрадою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду площею 18,5350 га (а. с. 15-21).
Листом від 19.04.2021 № 50-177вих-21 керівник Володимир-Волинської окружної прокуратури звернувся до Затурцівського сільського голови щодо надання інформації, проведення обстеження гідротехнічної споруди із наданням копії акту (а. с. 23-24).
Згідно з актом інвентаризації водного об`єкта (ставка) та його гідротехнічної споруди на території Затурцівської сільради від 25.05.2021 встановлено, що на вказаному об`єкті знаходиться гребля довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид (а. с. 21-22). З матеріалів справи вбачається, що право власності на гідротехнічну споруду не оформлено, власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди відсутній.
Листом від 27.04.2021 № 352/01-15 Затурцівська сільрада повідомила керівника Володимир-Волинської окружної прокуратури, що сільрадою не проводилося обстеження безхазяйної гідротехнічної споруди, сільрада не зверталася до органу, що здійснює державну реєстрацію на нерухоме майно з метою взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди, рішення про взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди не приймалося, оголошення в друкованих засобах масової інформації щодо взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди не подавалося, гідротехнічна споруда не перебуває на балансі сільради (а. с. 166).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Як передбачено пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII, під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
За приписами частин третьої - п`ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві керівник Володимир-Волинської окружної прокуратури обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту. Зокрема, звернення до суду з позовом у даному випадку спрямоване на задоволення суспільної потреби - взяття на облік безхазяйного майна (гідротехнічна споруда), розташованого на території Затурцівської сільради, що дасть можливість вирішувати питання збереження водних об`єктів для загального та спеціального водокористування, передавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічної споруди, та отримання надходжень до місцевого бюджету від здавання майна в оренду. Тобто, у даному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави. При цьому, у зв`язку із відсутністю органу, уповноваженого державою звертатися до суду з позовом з цього питання, прокурор у цій справі набув статусу позивача.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону № 280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За змістом 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами частин першої, другої, п`ятої статті 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (підпункт 1 пункту «а» статті 29 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про аквакультуру» від 18.09.2012 № 5293-VI (далі - Закон № 5293-VI) у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) – об`єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.
Статтею 12 Закону № 5293-VI визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать: надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об`єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Отже, відповідачу Затурцівській сільраді як органу місцевого самоврядування надані повноваження щодо ведення обліку гідротехнічних споруд, здійснення контролю за їх використанням.
Згідно із частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За приписами статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Статтею 327 ЦК України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За приписами частини чотирнадцятої статті 18 Закону № 1952-IV взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічну інвентаризацію відповідного закінченого будівництвом об`єкта чи об`єкта незавершеного будівництва, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до відання сільських рад відноситься, в тому числі, вжиття заходів щодо реєстрації та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади, та законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна.
Відтак, суд погоджується із доводами позивача про те, що всупереч вимогам законодавства, Затурцівською сільрадою упродовж тривалого проміжку часу не вжито дієвих заходів, спрямованих на визнання об`єкту нерухомого майна - гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид) безхазяйним майном, а також на набуття права власності на це майно, чим допущено протиправну бездіяльність. Зокрема, відповідачем: не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; не опубліковано у друкованих засобах масової інформації оголошення про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі не подано до суду заяву про передання гідротехнічних споруд у комунальну власність; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про державну реєстрацію на підставі судового рішення права власності на гідротехнічні споруди. При цьому, суд звертає увагу, що вказані обставини щодо нездійснення вказаних дій не заперечуються відповідачем у листі від 27.04.2021 № 352/01-15 (а. с. 166).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними і допустимими доказами, та враховуючи також, що у позовній заяві позивач обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту, тому поданий в інтересах держави позов керівника Володимир-Волинської окружної прокуратури належить задовольнити.
Додатково суд звертає увагу, що згідно із даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повне та точне найменування відповідача є Затурцівська сільська рада (ідентифікаційний код 04332087) (а. с. 187).
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб`єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2270,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 15.06.2021 № 1465 (а. с. 12) з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Затурцівської сільської ради щодо вчинення дій, спрямованих на визнання гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид, що знаходиться в селі Затурці Володимир-Волинського району Волинської області) безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно.
Зобов`язати Затурцівську сільську раду (45523, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Затурці, вул. Липинського, 66, ідентифікаційний код 04332087) вчинити передбачені законодавством дії, спрямовані на визнання гідротехнічних споруд (а саме: греблю довжиною 800 метрів по периметру, шириною по верху 8 метрів, висотою 4 метри та шахтний водоскид, що знаходиться в селі Затурці Володимир-Волинського району Волинської області) безхазяйним майном, та набуття права власності на нього.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх