
Справа № 654/3009/21
Провадження №2-а/654/21/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2021 року
Голопристанський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді – Третьякової І.В.
за участю: секретаря – Жадан О.В.
представника позивача - Коваленко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського СРПП ВП №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області Риженка Андрія Геннадійовича, Головного управління Національної поліції в Херсонській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
У С Т А Н О В И В :
12.10.2021р. ОСОБА_1 , через свого представника Коваленко В.В., звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову серії БАБ №978157 від 05.06.2021 винесену поліцейським СРПП ВП №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області сержантом поліції Риженко А.Г. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 121, ч.2 ст. 126 КУпАП, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він начебто 05.06.2021р. о 12:30 год. в м. Гола Пристань по вул. Ларіонова біля Голопристанської поліклініки керував мопедом «Хонда» без посвідчення водія тобто не мав права керувати даним транспортним засобом, чим порушив п. 2.1 «а» ПДР України, а також був без мотошолома, чим порушив п. 2.3 «г» ПДР України, тим самим скоївши адміністративні правопорушення, передбачені ч.5 ст. 121, ч.2 ст. 126 КУпАП. Позивач зазначає, що вказана постанова була складена без його присутності, запис в ній про його відмову від підпису не відповідає дійсності, а про наявність даної постанови ОСОБА_1 взагалі стало відомо лише 08.10.2021р. з матеріалів виконавчого провадження №66348961, розпочатого на підставі даного рішення поліцейського. Таким чином, поліцейським було порушено процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільки її розглянуто за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Крім цього, вказує на те, що в постанові не зазначено будь-яких доказів, що свідчить про недоведеність його вини у вчиненні інкримінованих йому правопорушень.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Ухвалою від 17.11.2021р. замінено первісного відповідача - Управління патрульної поліції в Херсонській області належним – Головне управління Національної поліції в Херсонській області.
В судовому засіданні представник позивача Коваленко В.В. позов підтримала та просила суд його задовольнити в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві. Також просила стягнути з відповідача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 454,00 грн.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вивчивши та оцінивши надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що постановою від 05.06.2021 року ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 126 ч.2, ст. 121 ч.5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень.
Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності стало порушення останнім п. 2.1 «а» та 2.3 «г» ПДР України, оскільки 05.06.2021р. о 12:30 год. в м. Гола Пристань по вул. Ларіонова біля Голопристанської поліклініки Боєчко Є.М. керував мопедом «Хонда Діо Lead» без д.н. не маючи посвідчення водія тобто не маючи права керування даним транспортним засобом, а також не маючи мотошолому.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності (стаття 7 КУпАП).
Згідно з нормами статті 14 Закон України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року N 3353-XII (далі - Закон N 3353-XII) учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року N 580-VIII (далі - Закон N 580-VIII), поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Статтею 40 цього Закону закріплено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
За приписами статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з статтею 252 цього Кодексу орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За приписами статті 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Відповідно до статті 258 КУпАП, протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі (стаття 283 КУпАП).
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно із статтею 279 КУпАП розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення визначено в Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року N 1395 (далі - Інструкція).
Згідно з статтею 16 Закону N 3353-XII водій зобов`язаний виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами.
Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306.
За пунктом 1.1 ПДР України, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні гуртуватися на вимогах цих Правил.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9 ПДР України).
Згідно п. 2.1 «а» та 2.3 «г» ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії та для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний під час руху на мотоциклі і мопеді бути в застебнутому мотошоломі і не перевозити пасажирів без застебнутих мотошоломів.
Зі змісту зазначених норм можна зробити висновок, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема наявність вини особи у вчиненні такого правопорушення. Відповідач як представник державного органу, наділеного повноваженнями щодо виявлення та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності у своїй діяльності має керуватися виключно законом та діяти відповідно до нього.
В постанові від 30.05.2018 р. по справі N 337/3389/16-а (2-а/337/154/2016) Верховний Суд вказав, що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб`єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов`язки для особи, щодо якої він винесений.
Таке рішення суб`єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб`єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб`єкта владних повноважень.
В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку винесення такого рішення має виключно важливу роль для встановлення об`єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб`єктом владних повноважень (в даному випадку - інспектором патрульної поліції) при прийнятті та складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об`єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.
Аналіз оскаржуваної постанови свідчить про те, що ОСОБА_2 не вказав технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис вчиненого правопорушення, що вказує про недотримання відповідачем встановлених частиною третьою статті 283 КУпАП вимог до змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення. Графа 7 «До постанови додаються» не містить жодних вказівок наявності доказів в розумінні ст. 251 КУпАП, які б підтверджували факт адміністративного правопорушення, винність ОСОБА_1 в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За даних обставин, посилання скаржника на не доведеність його вини у вчиненні адміністративних правопорушень суд знаходить обґрунтованим, оскільки дане твердження в ході розгляду справи відповідачами спростовано не було. Також відповідачі не довели, що розгляд справи відбувся у точній відповідності з вимогами КУпАП, зокрема щодо присутності ОСОБА_1 , оскільки позивачем, як особою, яка була притягнута до адміністративної відповідальності, дані обставини заперечуються.
Суд зазначає, що у справах за позовом фізичної особи щодо оскарження постанов про притягнення до адміністративної відповідальності на суб`єкта владних повноважень в силу приписів статті 77 КАС України покладається обов`язок доказування правомірності своїх дій у разі, якщо останній заперечує проти позову.
Відповідачам надавалась можливість надання доказів, які б підтверджували доведеність вини позивача у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та законність винесеної відносно нього постанови, однак ОСОБА_2 свій обов`язок щодо доведення суду правомірності своїх дій та рішення не виконав.
За таких обставин суд приходить до висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №978157 від 05.06.2021р. складена з порушенням норм статті 283 КУпАП, а тому не може вважатися такою, що відповідає чинному законодавству у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене та беручи до уваги відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження обставин вчинення позивачем інкримінованих йому правопорушень, суд вбачає наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з Головного управління Національної поліції в Херсонській області слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати в сумі 454,00 грн., понесені ним на сплату судового збору при поданні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 77, 139, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ВАБ №978157 від 05.06.2021р. винесену поліцейським СРПП Відділення поліції №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області Риженко Андрієм Геннадійовичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126, ч.5 ст. 121 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3400,00 гривень.
Провадження по справі закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 454 (чотириста п’ятдесят чотири гривні) 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до П`ятого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Голопристанський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. В. Третьякова