
Справа № 234/17126/21
Провадження № 1-кп/234/1618/21
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Романенко К.С.,
за участю секретаря Коваленко Н.Є.,
прокурора Коваленка П.Г.,
захисника Доброхотовой А.А.,
обвинуваченої ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м . Краматорськ в режимі відеоконференції кримінальне провадження № 22021050000000211 від 10.11.2021 року за обвинуваченням: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Волновахи Донецької області, громадянки України, заміжньої, має на утриманні малолітню та неповнолітню дитину, сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не працює, раніше не судима, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою АДРЕСА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, та угоду про визнання винуватості укладену 10.12.2021 року між Прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту управління нагляду Донецької обласної прокуратури Ходус Денисом Володимировичем, якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 22021050000000211 від 10.11.2021 , за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, з одного боку, та обвинуваченою у цьому провадженні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з іншого боку, на підставі ст.ст. 468, 469, 472 КПК України в приміщенні розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Морських десантників, буд. № 20, каб. 10, за участю захисника - адвоката Доброхотовой Анастасії Анатоліївни (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №5591 від 28.08.2019), -
ВСТАНОВИВ:
24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки (далі за текстом - ВР УРСР) схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що ВР УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація (далі за текстом - РФ).
Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії й Сполучені Штати Америки (далі за текстом - США) підтвердили Україні їх зобов`язання, згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності, чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об`єднаних Націй (далі за текстом - ООН).
31.05.1997 відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань по Заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом РФ від 02.03.1999 № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2-3 зазначеного договору РФ зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, встановлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Положеннями ст.ст. 1-3 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Відповідно до ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається ВР України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією України, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Наприкінці 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, в окремих невстановлених осіб виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом створення і фінансування терористичної організації на території Донецької області України.
Так, 07.04.2014 в м. Донецьку створено «Донецьку народну республіку» та видано «Акт про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки» (далі за текстом - «ДНР»), яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014, на порушення порядку, встановленого Конституцією України так званого «загального обласного референдуму» на території Донецької області, з питання визнання державної самостійності «ДНР», та вчинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України.
11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області, всупереч законодавству України, проведено вказаний так званий «референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР».
Окрім того, утримання частини території Донецької області, взятої представниками терористичної організації «ДНР» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, та досягнення завдання щодо зміни меж території та державного кордону України у спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, потребує значних людських ресурсів, проведення їх навчання та забезпечення озброєнням та військовою технікою для можливості здійснення опору Збройним Силам України (далі за текстом - ЗС України), вчинення інших терористичних актів з метою залякування населення, провокації воєнного конфлікту тощо.
При цьому, намагання досягти однієї з цілей, а саме створення в очах міжнародної спільноти та місцевих мешканців образу «ДНР» як легітимного державного утворення, що має власні органи державної влади, місцевого самоврядування та військові, в тому числі, збройні формування, призвело до прийняття ватажками терористичної організації «ДНР» рішення щодо створення та функціонування окремих організованих груп, об`єднаних єдиним планом здійснення ними злочинної діяльності по закріпленим напрямкам, тобто окремих злочинів терористичної організації в цілому. В межах вказаних організованих груп розділені функції між її учасниками з ієрархічним закріпленням їх обов`язків.
Такі організовані групи умовно поділені на так звані «політичний» і «силовий» блоки, та подекуди, окремі організовані групи виконують функції обох блоків.
Так, на учасників політичного блоку покладаються наступні обов`язки:
- створення так званих «органів державної влади «ДНР»» та організація їх діяльності;
- видача документів, що мають ознаки нормативно-правових актів, від імені нікчемних, у відповідності до законодавства України, «органів державної влади «ДНР»»;
- організація та проведення незаконних референдуму та виборів на території Донецької області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «ДНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення Донецької області щодо діяльності терористичної організації «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії між лідерами терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», представниками влади та ЗС РФ з метою координації дій щодо застосування актів збройної сили проти держави України, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності терористичної організації «ДНР», що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для здійснення актів застосування збройної сили проти держави України, зокрема протидії правоохоронним органам та силам антитерористичної операції й Операції Об`єднаних сил (далі за текстом - АТО й ООС);
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку терористичної організації «ДНР» та для забезпечення їх протиправної діяльності;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності терористичної організації «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України й осіб, задіяних у ході проведення АТО та ООС, та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- забезпечення учасників терористичної організації «ДНР» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами тощо.
Водночас, на учасників силового блоку покладаються наступні обов`язки:
- ведення терористичної діяльності проти органів державної влади України, військових підрозділів України та мирного населення, а саме здійснення з використанням невстановленої органами досудового розслідування військової техніки, в тому числі артилерійського озброєння (самохідні артилерійські установки, реактивні системи залпового вогню тощо), вогнепальної зброї (кулемети, автомати, гвинтівки тощо) та боєприпасів (артилерійські снаряди, міни, гранати тощо) терористичних актів (обстріли з артилерійського озброєння та вогнепальної зброї) щодо військовослужбовців ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької області, працівників органів влади України й інших осіб, в тому числі і мирного населення, з метою дестабілізації обстановки на території Донецької області та України в цілому, сприяння втрати авторитету органів державної влади України та сприяння подальшому захопленню території Донецької області не передбаченими законом збройними формуваннями (далі за текстом - НЗФ) терористичної організації «ДНР»;
- створення НЗФ та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та керівництво їхніми діями;
- вчинення терористичних актів та диверсій на території України;
- організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями ЗС України, задіяними у проведенні АТО й ООС;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Донецької області;
- з метою опору представникам державної влади України та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами України та ЗС України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників терористичної організації «ДНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;
- силова підтримка учасників політичного блоку та інших незаконних утворень терористичної організації «ДНР», а також укріплення й охорона зайнятих ними будівель та споруд;
- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу легітимну владу в Україні;
- захоплення зброї чи заволодіння в інший спосіб бойовими припасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення АТО й ООС і забезпечення власної злочинної діяльності;
- організація поставок зброї, бойових припасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації;
- організація виробництва, налагоджування ремонту деяких видів зброї та бойових припасів, створення так званого військово-промислового комплексу терористичної організації «ДНР»;
- незаконне переслідування фізичних та юридичних осіб, які перебувають як на тимчасово окупованій території, так і за її межами, за невиконання ними вимог учасників терористичної організації «ДНР», в тому числі і незаконне позбавлення волі таких осіб, заволодіння їх майном на користь терористичної організації «ДНР» тощо.
На керівників блоків терористичної організації «ДНР» також покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочинів за допомогою керівників груп, що входять до складу вищевказаних блоків.
Відповідно до розподілу функцій, встановленого організаторами та керівниками терористичної організації «ДНР», загальнополітичне керівництво терористичною діяльністю вказаної терористичної організації здійснювали ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші особи, а безпосереднє керівництво силовим блоком, до складу якого входили НЗФ: батальйони «ВОСТОК», «ОПЛОТ», «Руська православна армія» («РПА»), «СВД «БЕРКУТ»», «Козачий союз «Область війська Донського»» («КСОВД»), «МДБ» і т.д., здійснювали ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та інші особи.
Одним із основних завдань учасників терористичної організації «ДНР» є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, утримування захопленої частини території Донецької області під своїм контролем, вплив на прийняття рішень, вчинення та не вчинення дій органами державної влади України шляхом застосування зброї, вчинення обстрілів, вибухів, підпалів та інших дій, що створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.
Враховуючи викладене, так звана «Донецька народна республіка» є стійким об`єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, та відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони (далі за текстом - РНБО) України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території Донецької та Луганської областей розпочато проведення АТО, яка тривала до 30.04.2018, надалі отримавши формат ООС.
07.10.2014 наказом керівника АТЦ при СБУ за № 33/6/9 районами проведення АТО визначені території Донецької та Луганської областей.
З квітня 2014 року по теперішній час учасниками терористичної організацій «ДНР», що реалізують злочинний умисел щодо досягнення вищезазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема, щодо визнання легітимності діяльності «ДНР» та влади її керівників, здійснюються захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів інфраструктури на території Донецької області, акти застосування збройної сили проти військовослужбовців ЗС України, правоохоронних органів України й інших представників сил АТО й ООС у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші кримінальні правопорушення.
Як наслідок, частина території Донецької області опинилась під контролем представників терористичної організації «ДНР», підконтрольних РФ та відповідно до Постанови ВР України № 254-VIII від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постанови ВР України № 252-VIII від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» набула статусу тимчасово окупованої території.
Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі визнані у зверненнях ВР України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВР України до ООН, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи (далі за текстом - ПАРЄ), Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі (далі за текстом - ОБСЄ), Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженому Постановою ВР України від 27.01.2017 за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, ПАРЄ, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВР України від 14.01.2015 за № 106-VIII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VIII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VIIІ.
Факт створення «ДНР» за підтримки та під контролем РФ визнано Резолюцією ПАРЄ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «ДНР» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності до українського або міжнародного права.
З метою сприяння насильницькій зміні меж території України, на виконання завдань силового блоку терористичної організації «ДНР» з квітня 2014 року на частині території Донецької області групами осіб, які здійснювали захоплення адміністративних будівель органів державної влади України та правоохоронних органів України на території Донецької області, після незаконного заволодіння зброєю та бойовими припасами із зазначених будівель, утворено ряд НЗФ, що увійшли до складу силового блоку терористичної організації «ДНР», зокрема, НЗФ «5 БТрО 1 АК НМ; військова частина № 08825»», а також «Министерство государственной безопасности» (далі за текстом - МГБ) терористичної організації «ДНР».
Метою та завданнями вищевказаних НЗФ у складі т.зв. «силового блоку» терористичної організації «ДНР» є підбір та вербування осіб серед мешканців Донецької області, зокрема осіб, які проживають на частині тимчасово окупованої території Донецької області та мають можливість перетину лінії розмежування в зоні проведення АТО й ООС, для участі та сприяння останніми діяльності терористичної організації «ДНР». А також здійснення активних дій по дестабілізації суспільно-політичної ситуації на тимчасово окупованій та підконтрольній території України, збір розвідувальних даних військового характеру, вчинення терористичних актів, диверсій, проведення безпосередніх бойових дій проти військовослужбовців ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей.
Достовірно усвідомлюючи всі наведені вище обставини, у жовтні 2021 року ОСОБА_1 , перебуваючи у м. Донецьку (точні місце, дата й час в ході досудового розслідування не встановлені), діючи умисно, з особистих та ідеологічних мотивів, з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР» щодо дестабілізації суспільно-політичної обстановки та втрати авторитету органів державної влади України, погодилася на надання допомоги представнику НЗФ терористичної організації «ДНР» ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із яким перебувала у стосунках (досудове розслідування відносно якого за ч. 1 ст. 258-3 КК України проводиться в іншому кримінальному провадженні) шляхом виїзду на підконтрольну українській владі територію, відшукання заздалегідь облаштованого останнім й іншими невстановленими представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, схрону з вогнепальною зброєю, бойовими припасами, вибуховими пристроями та речовинами, й подальшим перенесенням вищевказаних виявлених у схроні предметів до іншого місця.
При цьому, ОСОБА_1 , діючи з єдиним умислом на неодноразове сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», усвідомлювала, що терористична організація «ДНР», діяльності якої вона сприяє, функціонує на території України незаконно та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, а також перешкоджають виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей.
Окрім того, ОСОБА_1 була достовірно обізнаною, що вказані вище підрозділи терористичної організації «ДНР», діяльності яких вона сприяє, відносяться до збройних формувань, а саме - мають організаційну структуру військового типу (поділяються на структурні підрозділи (групи, пости) з визначенням особового складу кожного з них, який носить формений одяг військового типу), характеризуються наявністю єдиноначальності та субординації, використанням знаків розрізнення (нарукавних шевронів), мають воєнізований характер завдань та методів (здійснення з використанням вогнепальної зброї та військової техніки збройного опору підрозділам ЗС України й інших військових формувань України, задіяних в проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей) і ставлять перед собою специфічні завдання (утримання території окремих районів Донецької області, тимчасово не підконтрольних органам державної влади України, встановлення на території цих районів Донецької області військового стану (перевірка документів в осіб, чергування з вогнепальною зброєю на підконтрольних об`єктах, обладнання на території зазначених районів Донецької області «блок-постів» для здійснення збройного опору військовим формуванням України) та мають для цього відповідні матеріальні засоби, а саме: військову техніку, вогнепальну зброю, бойові припаси, зенітні ракетні комплекси тощо.
Також ОСОБА_1 усвідомлювала, що зазначені підрозділи терористичної організації «ДНР», діяльності яких вона сприяла, не відносяться до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про Національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» й іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.
Так, ОСОБА_1 , діючи з особистих та ідеологічних мотивів, умисно, та будучи достовірно обізнаною про те, що ОСОБА_17 являється представником НЗФ терористичної організації «ДНР», бере участь у бойових діях проти ЗС України та інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької області, а також здійснює збір інформації військового характеру з метою її подальшого використання проти українських військовослужбовців, на виконання раніше поставленого ОСОБА_17 завдання, 18.10.2021 виїхала з м. Донецька (транзитом через територію РФ), та 19.10.2021 прибула до м. Краматорська Донецької області, де на 4 дні орендувала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 .
Далі, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 увечері 19.10.2021 та повторно зранку 20.10.2021 вирушила до адміністративних будівель Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 56, та 11-го прикордонного загону (м. Краматорськ) ДПС України, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, буд. 16, де здійснила фото- та відеозйомку вказаних приміщень, службового транспорту та прилеглих територій, після чого, з використанням свого мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 , за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» відправила вказані матеріали ОСОБА_17 , на його номер мобільного телефону: НОМЕР_2 .
У той же час, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виявлено вказаний вище схрон, із якого вилучено: 9 тротилових шашок (загальною вагою 1,8 кг); 2 запали ручних гранат типу «УЗРГМ»; 2 корпуси гранат типу «РГД-5»; 5 паперових згортків із пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-5А» та пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-7» (загальною вагою 1,2 кг); 1 автомат «Калашникова» (АКС74), із 3 магазинами до нього та 89 патронами, калібру 5,45х39 мм; металевий короб із 1080 патронами, калібру 5,45х39 мм.
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення вибухотехнічної експертизи та експертизи вибухових речовин вищевиявлені тротилові шашки та пластичні речовини типу «ПВР-5А» та типу «ПВР-7» є вибуховими й придатні до здійснення вибуху.
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення балістичної та вибухотехнічної експертиз вищевиявлені запали, гранати й патрони є бойовими припасами та придатні до здійснення пострілу та/або вибуху, а автомат системи «Калашникова» є вогнепальною зброєю, та придатний до здійснення стрільби.
Після чого, в рамках проведення негласних слідчих (розшукових) дій співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виготовлено несправжні (імітаційні) засоби, тобто макети вилучених вибухових речовин та вибухового пристрою, у вигляді: 9 предметів, зовні схожих на тротилові шашки, 2 предмети, зовні схожих на пластичні вибухові речовини типу «ПВР-5А» та «ПВР-7» (із мобільним телефоном всередині), та здійснено їх закладення на місце вищевказаного облаштованого схрону замість вилучених звідти вогнепальної зброї, бойових припасів та вибухових речовин.
20.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, з особистих та ідеологічних мотивів, на виконання завдань ОСОБА_17 відправилась на громадському транспорті до вказаного їй місця розташування зазначеного вище схрону, за адресою: АДРЕСА_4 , де віднайшла сховані там вибуховий пристрій та вибухові речовини, тобто здійснила їх придбання. Усвідомлюючи та будучи достовірно обізнаною, що вилучені нею предмети можуть бути вибуховими, ОСОБА_1 сфотографувала їх та з використанням свого мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 , за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» відправила вказані фотографії ОСОБА_17 , на його номер мобільного телефону: НОМЕР_2 , й після чого отримала завдання щодо перевезення вказаних речей до вищевказаної орендованої квартири, на що остання погодилася.
Далі, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , та будучи достовірно обізнаною про те, що вона у власному розпорядженні має вибуховий пристрій та вибухові речовини, сховала виявлені у схроні предмети до власного рюкзака та перевезла їх на громадському транспорті з м. Добропілля Донецької області до раніше орендованої квартири, за адресою: АДРЕСА_3 , чим здійснила їх незаконне носіння.
Увечері цього ж дня, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , знаходячись у м. Краматорську Донецької області, придбала в супермаркеті «АТБ» пакети з борошном, в які переховала та запакувала виявлені у вказаному вище схроні вибуховий пристрій та вибухові речовини, після чого сховала їх у вказаній квартирі, чим здійснила незаконне зберігання вибухового пристрою та вибухових речовин.
Зранку 21.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , покинула вищевказану орендовану квартиру та сховала від неї ключі на вулиці біля під`їзду будинку АДРЕСА_5 , для подальшої можливості потрапляння до квартири інших невстановлених осіб, залучених представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, й використання вказаних предметів у своїй злочинній діяльності.
Про виконання всіх зазначених вище завдань ОСОБА_1 з власного мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» одразу повідомляла ОСОБА_17 на номер мобільного телефону, яким користується останній: НОМЕР_2 .
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи достовірно обізнаною про необхідність отримання відповідного дозволу від компетентного органу Міністерства внутрішніх справ України на поводження з вибуховими пристроями та речовинами, діючи умисно, на виконання завдання представника НЗФ терористичної організації «ДНР» ОСОБА_17 придбала, перенесла та зберігала вищезазначені вибухові речовини та вибуховий пристрій, без дозволу компетентного органу Міністерства внутрішніх справ України, тобто на порушення вимог Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998 та Постанови ВР України № 2471-XII від 17.06.1992 «Про право власності на окремі види майна».
21.10.2021 приблизно о 08:00 злочинну діяльність ОСОБА_1 було припинено, у зв`язку з її затриманням співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях. ОСОБА_1 , обвинувачується в іншому сприянні діяльності терористичної організації, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України; незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами, а саме придбанні, носінні та зберіганні вибухових речовин та вибухового пристрою без передбаченого законом дозволу, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, за наступних обставин: 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що ВР УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і РФ.
Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії й США підтвердили Україні їх зобов`язання, згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності, чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31.05.1997 відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань по Заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом РФ від 02.03.1999 № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2-3 зазначеного договору РФ зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, встановлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Положеннями ст.ст. 1-3 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Відповідно до ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається ВР України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією України, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Наприкінці 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, в окремих невстановлених осіб виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом створення і фінансування терористичної організації на території Донецької області України.
Так, 07.04.2014 в м. Донецьку створено «Донецьку народну республіку» та видано «Акт про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014, на порушення порядку, встановленого Конституцією України так званого «загального обласного референдуму» на території Донецької області, з питання визнання державної самостійності «ДНР», та вчинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України.
11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області, всупереч законодавству України, проведено вказаний так званий «референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР».
Окрім того, утримання частини території Донецької області, взятої представниками терористичної організації «ДНР» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, та досягнення завдання щодо зміни меж території та державного кордону України у спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, потребує значних людських ресурсів, проведення їх навчання та забезпечення озброєнням та військовою технікою для можливості здійснення опору ЗС України, вчинення інших терористичних актів з метою залякування населення, провокації воєнного конфлікту тощо.
При цьому, намагання досягти однієї з цілей, а саме створення в очах міжнародної спільноти та місцевих мешканців образу «ДНР» як легітимного державного утворення, що має власні органи державної влади, місцевого самоврядування та військові, в тому числі, збройні формування, призвело до прийняття ватажками терористичної організації «ДНР» рішення щодо створення та функціонування окремих організованих груп, об`єднаних єдиним планом здійснення ними злочинної діяльності по закріпленим напрямкам, тобто окремих злочинів терористичної організації в цілому. В межах вказаних організованих груп розділені функції між її учасниками з ієрархічним закріпленням їх обов`язків.
Такі організовані групи умовно поділені на так звані «політичний» і «силовий» блоки, та подекуди, окремі організовані групи виконують функції обох блоків.
Так, на учасників політичного блоку покладаються наступні обов`язки:
- створення так званих «органів державної влади «ДНР»» та організація їх діяльності;
- видача документів, що мають ознаки нормативно-правових актів, від імені нікчемних, у відповідності до законодавства України, «органів державної влади «ДНР»»;
- організація та проведення незаконних референдуму та виборів на території Донецької області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «ДНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення Донецької області щодо діяльності терористичної організації «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії між лідерами терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», представниками влади та ЗС РФ з метою координації дій щодо застосування актів збройної сили проти держави України, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності терористичної організації «ДНР», що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для здійснення актів застосування збройної сили проти держави України, зокрема протидії правоохоронним органам та силам АТО й ООС;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку терористичної організації «ДНР» та для забезпечення їх протиправної діяльності;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності терористичної організації «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України й осіб, задіяних у ході проведення АТО та ООС, та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- забезпечення учасників терористичної організації «ДНР» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами тощо.
Водночас, на учасників силового блоку покладаються наступні обов`язки:
- ведення терористичної діяльності проти органів державної влади України, військових підрозділів України та мирного населення, а саме здійснення з використанням невстановленої органами досудового розслідування військової техніки, в тому числі артилерійського озброєння (самохідні артилерійські установки, реактивні системи залпового вогню тощо), вогнепальної зброї (кулемети, автомати, гвинтівки тощо) та боєприпасів (артилерійські снаряди, міни, гранати тощо) терористичних актів (обстріли з артилерійського озброєння та вогнепальної зброї) щодо військовослужбовців ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької області, працівників органів влади України й інших осіб, в тому числі і мирного населення, з метою дестабілізації обстановки на території Донецької області та України в цілому, сприяння втрати авторитету органів державної влади України та сприяння подальшому захопленню території Донецької області НЗФ терористичної організації «ДНР»;
- створення НЗФ та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та керівництво їхніми діями;
- вчинення терористичних актів та диверсій на території України;
- організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями ЗС України, задіяними у проведенні АТО й ООС;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Донецької області;
- з метою опору представникам державної влади України та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами України та ЗС України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників терористичної організації «ДНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;
- силова підтримка учасників політичного блоку та інших незаконних утворень терористичної організації «ДНР», а також укріплення й охорона зайнятих ними будівель та споруд;
- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу легітимну владу в Україні;
- захоплення зброї чи заволодіння в інший спосіб бойовими припасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення АТО й ООС і забезпечення власної злочинної діяльності;
- організація поставок зброї, бойових припасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації;
- організація виробництва, налагоджування ремонту деяких видів зброї та бойових припасів, створення так званого військово-промислового комплексу терористичної організації «ДНР»;
- незаконне переслідування фізичних та юридичних осіб, які перебувають як на тимчасово окупованій території, так і за її межами, за невиконання ними вимог учасників терористичної організації «ДНР», в тому числі і незаконне позбавлення волі таких осіб, заволодіння їх майном на користь терористичної організації «ДНР» тощо.
На керівників блоків терористичної організації «ДНР» також покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочинів за допомогою керівників груп, що входять до складу вищевказаних блоків.
Відповідно до розподілу функцій, встановленого організаторами та керівниками терористичної організації «ДНР», загальнополітичне керівництво терористичною діяльністю вказаної терористичної організації здійснювали ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші особи, а безпосереднє керівництво силовим блоком, до складу якого входили НЗФ: батальйони «ВОСТОК», «ОПЛОТ», «Руська православна армія» («РПА»), «СВД «БЕРКУТ»», «Козачий союз «Область війська Донського»» («КСОВД»), «МДБ» і т.д., здійснювали ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та інші особи.
Одним із основних завдань учасників терористичної організації «ДНР» є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, утримування захопленої частини території Донецької області під своїм контролем, вплив на прийняття рішень, вчинення та не вчинення дій органами державної влади України шляхом застосування зброї, вчинення обстрілів, вибухів, підпалів та інших дій, що створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.
Враховуючи викладене, так звана «Донецька народна республіка» є стійким об`єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, та відповідно до рішення РНБО України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території Донецької та Луганської областей розпочато проведення АТО, яка тривала до 30.04.2018, надалі отримавши формат ООС.
07.10.2014 наказом керівника АТЦ при СБУ за № 33/6/9 районами проведення АТО визначені території Донецької та Луганської областей.
З квітня 2014 року по теперішній час учасниками терористичної організацій «ДНР», що реалізують злочинний умисел щодо досягнення вищезазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема, щодо визнання легітимності діяльності «ДНР» та влади її керівників, здійснюються захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів інфраструктури на території Донецької області, акти застосування збройної сили проти військовослужбовців ЗС України, правоохоронних органів України й інших представників сил АТО й ООС у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші кримінальні правопорушення.
Як наслідок, частина території Донецької області опинилась під контролем представників терористичної організації «ДНР», підконтрольних РФ та відповідно до Постанови ВР України № 254-VIII від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постанови ВР України № 252-VIII від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» набула статусу тимчасово окупованої території.
Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі визнані у зверненнях ВР України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВР України до ООН, Європейського Парламенту, ПАРЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженому Постановою ВР України від 27.01.2017 за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, ПАРЄ, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВР України від 14.01.2015 за № 106-VIII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VIII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VII, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VIIІ.
Факт створення «ДНР» за підтримки та під контролем РФ визнано Резолюцією ПАРЄ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «ДНР» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності до українського або міжнародного права.
З метою сприяння насильницькій зміні меж території України, на виконання завдань силового блоку терористичної організації «ДНР» з квітня 2014 року на частині території Донецької області групами осіб, які здійснювали захоплення адміністративних будівель органів державної влади України та правоохоронних органів України на території Донецької області, після незаконного заволодіння зброєю та бойовими припасами із зазначених будівель, утворено ряд НЗФ, що увійшли до складу силового блоку терористичної організації «ДНР», зокрема, НЗФ «5 БТрО 1 АК НМ; військова частина № 08825»», а також «МГБ» терористичної організації «ДНР».
Метою та завданнями вищевказаних НЗФ у складі т.зв. «силового блоку» терористичної організації «ДНР» є підбір та вербування осіб серед мешканців Донецької області, зокрема осіб, які проживають на частині тимчасово окупованої території Донецької області та мають можливість перетину лінії розмежування в зоні проведення АТО й ООС, для участі та сприяння останніми діяльності терористичної організації «ДНР». А також здійснення активних дій по дестабілізації суспільно-політичної ситуації на тимчасово окупованій та підконтрольній території України, збір розвідувальних даних військового характеру, вчинення терористичних актів, диверсій, проведення безпосередніх бойових дій проти військовослужбовців ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей.
Достовірно усвідомлюючи всі наведені вище обставини, у жовтні 2021 року ОСОБА_1 , перебуваючи у м. Донецьку (точні місце, дата й час в ході досудового розслідування не встановлені), діючи умисно, з особистих та ідеологічних мотивів, з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР» щодо дестабілізації суспільно-політичної обстановки та втрати авторитету органів державної влади України, погодилася на надання допомоги представнику НЗФ терористичної організації «ДНР» ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із яким перебувала у стосунках (досудове розслідування відносно якого за ч. 1 ст. 258-3 КК України проводиться в іншому кримінальному провадженні) шляхом виїзду на підконтрольну українській владі територію, відшукання заздалегідь облаштованого останнім й іншими невстановленими представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, схрону з вогнепальною зброєю, бойовими припасами, вибуховими пристроями та речовинами, й подальшим перенесенням вищевказаних виявлених у схроні предметів до іншого місця.
При цьому, ОСОБА_1 , діючи з єдиним умислом на неодноразове сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», усвідомлювала, що терористична організація «ДНР», діяльності якої вона сприяє, функціонує на території України незаконно та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, а також перешкоджають виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями ЗС України й інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей.
Окрім того, ОСОБА_1 була достовірно обізнаною, що вказані вище підрозділи терористичної організації «ДНР», діяльності яких вона сприяє, відносяться до збройних формувань, а саме - мають організаційну структуру військового типу (поділяються на структурні підрозділи (групи, пости) з визначенням особового складу кожного з них, який носить формений одяг військового типу), характеризуються наявністю єдиноначальності та субординації, використанням знаків розрізнення (нарукавних шевронів), мають воєнізований характер завдань та методів (здійснення з використанням вогнепальної зброї та військової техніки збройного опору підрозділам ЗС України й інших військових формувань України, задіяних в проведенні АТО й ООС на території Донецької та Луганської областей) і ставлять перед собою специфічні завдання (утримання території окремих районів Донецької області, тимчасово не підконтрольних органам державної влади України, встановлення на території цих районів Донецької області військового стану (перевірка документів в осіб, чергування з вогнепальною зброєю на підконтрольних об`єктах, обладнання на території зазначених районів Донецької області «блок-постів» для здійснення збройного опору військовим формуванням України) та мають для цього відповідні матеріальні засоби, а саме: військову техніку, вогнепальну зброю, бойові припаси, зенітні ракетні комплекси тощо.
Також ОСОБА_1 усвідомлювала, що зазначені підрозділи терористичної організації «ДНР», діяльності яких вона сприяла, не відносяться до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про Національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» й іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.
Так, ОСОБА_1 , діючи з особистих та ідеологічних мотивів, умисно, та будучи достовірно обізнаною про те, що ОСОБА_17 являється представником НЗФ терористичної організації «ДНР», бере участь у бойових діях проти ЗС України та інших військових формувань України, задіяних у проведенні АТО й ООС на території Донецької області, а також здійснює збір інформації військового характеру з метою її подальшого використання проти українських військовослужбовців, на виконання раніше поставленого ОСОБА_17 завдання, 18.10.2021 виїхала з м. Донецька (транзитом через територію РФ), та 19.10.2021 прибула до м. Краматорська Донецької області, де на 4 дні орендувала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 .
Далі, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 увечері 19.10.2021 та повторно зранку 20.10.2021 вирушила до адміністративних будівель Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 56, та 11-го прикордонного загону (м. Краматорськ) ДПС України, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, буд. 16, де здійснила фото- та відеозйомку вказаних приміщень, службового транспорту та прилеглих територій, після чого, з використанням свого мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 , за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» відправила вказані матеріали ОСОБА_17 , на його номер мобільного телефону: НОМЕР_2 .
У той же час, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виявлено вказаний вище схрон, із якого вилучено: 9 тротилових шашок (загальною вагою 1,8 кг); 2 запали ручних гранат типу «УЗРГМ»; 2 корпуси гранат типу «РГД-5»; 5 паперових згортків із пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-5А» та пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-7» (загальною вагою 1,2 кг); 1 автомат «Калашникова» (АКС74), із 3 магазинами до нього та 89 патронами, калібру 5,45х39 мм; металевий короб із 1080 патронами, калібру 5,45х39 мм.
Після чого, в рамках проведення негласних слідчих (розшукових) дій співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виготовлено несправжні (імітаційні) засоби, тобто макети вилучених вибухових речовин та вибухового пристрою, у вигляді: 9 предметів, зовні схожих на тротилові шашки, 2 предмети, зовні схожих на пластичні вибухові речовини типу «ПВР-5А» та «ПВР-7» (із мобільним телефоном всередині), та здійснено їх закладення на місце вищевказаного облаштованого схрону замість вилучених звідти вогнепальної зброї, бойових припасів та вибухових речовин.
20.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 відправилась на громадському транспорті до вказаного їй місця розташування зазначеного вище схрону, за адресою: АДРЕСА_4 , де віднайшла сховані там вибуховий пристрій та вибухові речовини. Усвідомлюючи та будучи достовірно обізнаною, що вилучені нею предмети можуть бути вибуховими, ОСОБА_1 сфотографувала їх та з використанням свого мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 , за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» відправила вказані фотографії ОСОБА_17 , на його номер мобільного телефону: НОМЕР_2 , і після чого отримала завдання щодо перевезення вказаних речей до вищевказаної орендованої квартири, на що остання погодилася.
Далі, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , та будучи достовірно обізнаною про те, що вона у власному розпорядженні має вибуховий пристрій та вибухові речовини, сховала виявлені у схроні предмети до власного рюкзака та перевезла їх на громадському транспорті з м. Добропілля Донецької області до раніше орендованої квартири, за адресою: АДРЕСА_3 .
Увечері цього ж дня, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , знаходячись у м. Краматорську Донецької області, придбала в супермаркеті «АТБ» пакети з борошном, в які переховала та запакувала виявлені у вказаному вище схроні вибуховий пристрій та вибухові речовини, після чого сховала їх у вказаній квартирі.
Зранку 21.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , покинула вищевказану орендовану квартиру та сховала від неї ключі на вулиці біля під`їзду будинку АДРЕСА_5 , для подальшої можливості потрапляння до квартири інших невстановлених осіб, залучених представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, й використання вказаних предметів у своїй злочинній діяльності.
Про виконання всіх зазначених вище завдань ОСОБА_1 з власного мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» одразу повідомляла ОСОБА_17 на номер мобільного телефону, яким користується останній: НОМЕР_2 .
21.10.2021 приблизно о 08:00 злочинну діяльність ОСОБА_1 було припинено, у зв`язку з її затриманням співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Представник НЗФ терористичної організації «ДНР» ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у невстановлений в ході досудового розслідування час, діючи умисно, разом з іншими невстановленими представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, облаштували схрон з вогнепальною зброєю, бойовими припасами та вибуховими речовинами на занедбаній території колишнього зруйнованого Державного підприємства «Добропільський завод залізобетонних труб високого тиску», розташований за адресою: Донецька область, м. Добропілля, пров. Ломоносова, 28. До своєї протиправної діяльності, направленої, зокрема, на незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами та вибуховими речовинами, останній залучив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким перебувала у стосунках.
Разом з цим, під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виявлено вказаний вище схрон, із якого вилучено: 9 тротилових шашок (загальною вагою 1,8 кг); 2 запали ручних гранат типу «УЗРГМ»; 2 корпуси гранат типу «РГД-5»; 5 паперових згортків із пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-5А» та пластичною вибуховою речовиною типу «ПВР-7» (загальною вагою 1,2 кг); 1 автомат «Калашникова» (АКС74), із 3 магазинами до нього та 89 патронами, калібру 5,45х39 мм; металевий короб із 1080 патронами, калібру 5,45х39 мм.
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення вибухотехнічної експертизи та експертизи вибухових речовин вищевиявлені тротилові шашки та пластичні речовини типу «ПВР-5А» та типу «ПВР-7» є вибуховими й придатні до здійснення вибуху.
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення балістичної та вибухотехнічної експертиз вищевиявлені запали, гранати й патрони є бойовими припасами та придатні до здійснення пострілу та/або вибуху, а автомат системи «Калашникова» є вогнепальною зброєю, та придатний до здійснення стрільби.
Після чого, в рамках проведення негласних слідчих (розшукових) дій співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виготовлено несправжні (імітаційні) засоби, тобто макети вилучених вибухових речовин та вибухового пристрою, у вигляді: 9 предметів, зовні схожих на тротилові шашки, 2 предмети, зовні схожих на пластичні вибухові речовини типу «ПВР-5А» та «ПВР-7» (із мобільним телефоном всередині), та здійснено їх закладення на місце вищевказаного облаштованого схрону замість вилучених звідти вогнепальної зброї, бойових припасів та вибухових речовин.
У той же час, ОСОБА_1 у жовтні 2021 року, перебуваючи у м. Донецьку (точні місце, дата й час в ході досудового розслідування не встановлені), діючи умисно, з особистих та ідеологічних мотивів, погодилася на пропозицію ОСОБА_17 виїхати на підконтрольну українській владі територію, а саме до м. Добропілля Донецької області, з метою відшукання заздалегідь облаштованого останнім схрону з вогнепальною зброєю, бойовими припасами, вибуховими пристроями та речовинами, та подальшим перенесенням вищевказаних виявлених у схроні предметів до іншого місця.
Так, 18.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання раніше поставленого ОСОБА_17 завдання, виїхала з м. Донецька (транзитом через територію РФ) та 19.10.2021 прибула до м. Краматорська Донецької області, де на 4 дні орендувала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 .
Далі, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 20.10.2021 відправилась на громадському транспорті до вказаного їй місця розташування зазначеного вище схрону, за адресою: АДРЕСА_4 , де віднайшла сховані там вибуховий пристрій та вибухові речовини, тобто здійснила їх придбання. Усвідомлюючи та будучи достовірно обізнаною, що вилучені нею предмети можуть бути вибуховими, ОСОБА_1 сфотографувала їх та з використанням свого мобільного телефону із номером: НОМЕР_1 , за допомогою Інтернет-месенджера «Viber» відправила вказані фотографії ОСОБА_17 , на його номер мобільного телефону: НОМЕР_2 , та після чого отримала завдання щодо перевезення вказаних речей до вищевказаної орендованої квартири, на що остання погодилася.
Після чого, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , та будучи достовірно обізнаною про те, що вона у власному розпорядженні має вибуховий пристрій та вибухові речовини, сховала виявлені у схроні предмети до власного рюкзака та перевезла їх на громадському транспорті з м. Добропілля Донецької області до раніше орендованої квартири, за адресою: АДРЕСА_3 , чим здійснила їх незаконне носіння.
Далі, увечері цього ж дня, ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , знаходячись у м. Краматорську Донецької області, придбала в супермаркеті «АТБ» пакети з борошном, в які переховала та запакувала виявлені у вказаному вище схроні вибуховий пристрій та вибухові речовини, після чого сховала їх у вказаній квартирі, чим здійснила незаконне зберігання вибухового пристрою та вибухових речовин.
Зранку 21.10.2021 ОСОБА_1 , діючи умисно, на виконання завдань ОСОБА_17 , покинула вищевказану орендовану квартиру та сховала від неї ключі на вулиці біля під`їзду будинку АДРЕСА_5 , для подальшої можливості потрапляння до квартири інших невстановлених осіб, залучених представниками терористичної організації «ДНР» і спецслужб РФ, й використання вказаних предметів у своїй злочинній діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи достовірно обізнаною про необхідність отримання відповідного дозволу від компетентного органу Міністерства внутрішніх справ України на поводження з вибуховими пристроями та речовинами, діючи умисно, на виконання завдання представника НЗФ терористичної організації «ДНР» ОСОБА_17 придбала, перенесла та зберігала вищезазначені вибухові речовини та вибуховий пристрій, без дозволу компетентного органу Міністерства внутрішніх справ України, тобто на порушення вимог Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998 та Постанови ВР України № 2471-XII від 17.06.1992 «Про право власності на окремі види майна».
21.10.2021 приблизно о 08:00 злочинну діяльність ОСОБА_1 було припинено, у зв`язку з її затриманням співробітниками 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Таким чином, своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 258-3 КК України - інше сприяння діяльності терористичної організації, та ч. 1 ст. 263 КК України - незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами, а саме придбання, носіння, зберігання вибухових речовин та вибухового пристрою без передбаченого законом дозволу.
10.12.2021 року між Прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту управління нагляду Донецької обласної прокуратури Ходус Денисом Володимировичем, якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 220210500000000211, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, з одного боку, та обвинуваченою у цьому провадженні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з іншого боку, на підставі ст.ст. 468, 469, 472 КПК України в приміщенні розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Морських десантників, буд. № 20, каб. 10 , за участю захисника Доброхотової Анастасії Анатоліївни.
У підготовчому судовому засіданні прокурор просив затвердити угоду про визнання винуватості та призначити обвинуваченої ОСОБА_1 узгоджене сторонами покарання за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України: за ч. 1 ст. 263 КК України, покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі; за ч. 1 ст. 258-3 КК України покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі без конфіскації майна.
На підставі ст. 70 Кримінального кодексу України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, визначити остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі без конфіскації майна.
Обвинувачена ОСОБА_1 визнала себе винною за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263КК України та підтвердила обставини скоєних нею кримінальних правопорушень за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, які викладені в обвинувальному акті. Обвинувачена ОСОБА_1 та її захисник Доброхотова А.А. просили вказану угоду затвердити і призначити ОСОБА_1 узгоджену в ній міру покарання.
Розглядаючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.
Згідно даної угоди прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту управління нагляду Донецької обласної прокуратури Ходус Денис Володимирович та обвинувачена ОСОБА_1 , дійшли згоди щодо правової кваліфікації дій обвинуваченої за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, істотних для даного кримінального провадження обставин.
Обвинувачена ОСОБА_1 беззастережно визнала свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, вчинених нею за викладених вище обставин у повному обсязі повідомленої їй підозри та висунутого обвинувачення.
Обвинувачена ОСОБА_1 під час досудового розслідування і судового розгляду щиро покаялася у скоєних кримінальних правопорушеннях та активно сприяла розкриттю злочинів.
Обвинувачена ОСОБА_1 під час досудового розслідування та судового провадження зобов`язується:
- беззастережно визнати свою винуватість у вчиненні кримінальних проваджень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України;
- максимально сприяти у викритті кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 110, 260, 258-3 КК України, вчинених іншими особами, зокрема ОСОБА_17 та представниками ФСБ РФ, під час досудового розслідування кримінального провадження № 22014050000000097 від 08.08.2014 за ч. 1 ст. 258-3 КК України, зокрема надати розгорнуті свідчення щодо діяльності незаконних збройних формувань та осіб з числа представників незаконних збройних формувань, з якими остання спілкувалась, щодо місць розташування військової техніки підрозділів терористичної організації «ДНР», присутності Збройних сил Російської Федерації та окремих громадян Російської Федерації на тимчасово окупованій території у Донецькій області. щиро каятися.
-у разі затвердження угоди про визнання винуватості, виконати призначене покарання.
Сторони угоди про визнання винуватості підтверджують, що її укладення є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Також, враховуючи ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особу обвинуваченої, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, її щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину, а також беззастережне визнання своєї винуватості, крім того, враховуючи, що на його утриманні перебуває малолітня дитина 2019 року народження, беручи до уваги відсутність обставин, передбачених ст. 67 КК України, що обтяжують покарання ОСОБА_1 , а також, враховуючи обставини, які пом`якшують покарання ОСОБА_1 , та істотно впливають на прийняття рішення про можливість укладення угоди про визнання винуватості та обумовлення міри покарання за вчинені злочини, з урахуванням конкретних обставин кримінального провадження та особи обвинуваченої, а також роз`яснень, що містяться у п. 12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 13 від 11.12.2015 "Про практику здійснення судами кримінального провадження на підставі угод", сторони вважають за можливе призначити покарання ОСОБА_1 , за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, у вигляді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років, без конфіскації майна ,за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України у вигляді 5 (п`яти) років позбавлення волі. На підставі ст. ст. 70 КК України, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, сторони дійшли згоди на призначення ОСОБА_1 , остаточного покарання за вчинені кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, у вигляді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років без конфіскації майна.
В угоді передбачені наслідки укладання та затвердження угоди про визнання винуватості, встановлені статтею 473 КПК України, та наслідки її невиконання. Обвинувачений ОСОБА_1 розуміє, що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення її до кримінальної відповідальності за ст. 389-1 КК України. У разі невиконання угоди про визнання винуватості відповідно до ст. 476 КПК України прокурор має право упродовж строків давності притягнення до кримінальної відповідальності звернутися до суду з клопотанням про скасування вироку та судового розгляду кримінального провадження в загальному порядку.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, затвердити угоду.
Відповідно до ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно зі ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам; особливо тяжких злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, організованою групою чи злочинною організацією або терористичною групою за умови викриття підозрюваним, який не є організатором такої групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших, вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами.
Судом встановлено, що обвинувачена ОСОБА_1 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3 КК України, який згідно зі ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, та ч. 1 ст. 263 КК України, який згідно зі ст. 12 КК України є тяжким злочином. Судом встановлено, що ОСОБА_1 під час досудового розслідування щиро покаялася у скоєних кримінальних правопорушеннях та активно сприяла розкриттю кримінальних правопорушень.
Судом з`ясовано, що обвинуваченп ОСОБА_1 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватою, розуміє свої права, визначені п.1 ч.4 ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч.2 ст. 473 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст. 476 КПК України.
Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Таким чином, розглянувши угоду, вислухавши доводи сторін, суд вважає, що угода підлягає затвердженню, оскільки відповідає вимогам ст. ст. 469 та 472 КПК України, дії обвинуваченої ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України кваліфіковані правильно, умови угоди не суперечать інтересам суспільства і не порушують права, свободи чи інтереси сторін, обвинувачена може виконати взяті на себе за угодою зобов`язання, фактичні підстави для визнання винуватості останньої наявні, узгоджена міра покарання відповідає санкції кримінального закону, особі обвинуваченої та загальним засадам призначення покарання, визначених у ст. ст. 65, 66, 69 КК України.
Підстави відмови у затвердженні угоди, передбачені ч. 7 ст. 474 КПК України, судом не встановлені.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні заявив клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, проти задоволення якого захисник та обвинувачена заперечували, вважали за можливе обрати домашній арешт.
Відповідно до п.1 ч. 4 ст. 374 КПК України у резолютивній частині вироку зазначається рішення щодо заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі рішення про запобіжний захід до набрання вироком законної сили.
Щодо запобіжного заходу суд вважає необхідним зазначити, що з урахуванням тяжкості вчинених ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, суд дійшов висновку, що для неї достатнім буде реальне покарання у виді позбавлення волі, тому існує ризик того, що обвинувачена може переховуватися, з метою уникнення покарання, що може ускладнити виконання вироку у майбутньому, у зв`язку з чим вважає за доцільне до вступу вироку у законну силу задовольнити клопотання прокурора та обрати ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, до набрання вироком законної сили.
Процесуальні витрати підлягають стягненню з обвинуваченої.
Цивільний позов не заявлено.
Питання речових доказів необхідно вирішити відповідно до норм КПК України.
Керуючись ст. ст. 314, 374, 394, 468, 469, 472-475 Кримінального процесуального кодексу України, суд,-
у х в а л и в :
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 10 грудня 2021 року між Прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту управління нагляду Донецької обласної прокуратури Ходус Денисом Володимировичем, якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 220210500000000211, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, з одного боку, та обвинуваченою у цьому провадженні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з іншого боку, на підставі ст. ст. 468, 469, 472 КПК України в приміщенні службового кабінету № 10 слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, розташованого за адресою: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Морських Десантників, 20, за участю захисника Доброхотової Анастасії Анатоліївни (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №5591 від 28.08.2019).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3 КК України, ч. 1 ст. 263 КК України, та призначити їй узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості покарання за ч. 1 ст. 258-3 КК України у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років без конфіскації майна, за ч. 1 ст. 263 КК України у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі.
У відповідності до ст. 70 КК України при призначенні покарання за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 покарання у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років без конфіскації майна.
Строк відбування покарання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рахувати з моменту її затримання, тобто з 21.10.2021 року.
Клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно обвинуваченої ОСОБА_1 - задовольнити.
Застосувати відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, до вступу вироку в законну силу.
У разі невиконання угоди про визнання винуватості прокурор має право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку протягом встановленого законом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення відповідного кримінального правопорушення.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення до відповідальності, встановленої законом.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави витрати на проведення вибухотехнічної експертизи за висновком експерта № 114 від 23.10.2021 року (назва організації: Український науково - дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України; адреса: 03113, м. Київ, вул. Миколи Василенка, 3. Реквізити - IBAN:UA658201720313241001201007395 ДКСУ в м. Києві, код ЄДРПОУ 20001993) у сумі 2745,76 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави витрати на проведення експертизи № СЕ -19/105-21/7398 - ФХВР від 11.10.2021 року в кримінальному провадженні № 22021050000000193 (балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації доходу: 24060300 "Інші надходження". Призначення платежу: за висновок експерта № СЕ -19/105-21/7398 -ФХВР від 11.10.2021 року) у сумі 1 029,72 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави витрати на проведення експертизи № СЕ -19/105-21/7385 - БЛ від 08.10.2021 року в кримінальному провадженні № 22021050000000193 (балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації доходу: 24060300 "Інші надходження". Призначення платежу: за висновок експерта № СЕ -19/105-21/7385 - БЛ від 08.10.2021 року) у сумі 1 372,96 гривень.
Речові докази:
-9 предметів, зовні схожих на тротилові шашки, із наявними на них маркуванням «Тротилова шашка 200Г»; 1 предмет у вигляді пластичної речовини жовтого кольору, зовні схожий на вибухову речовину- пластид; 1 предмет у вигляді пластичної речовини чорного кольору, зовні схожий на вибухову речовину - пластид; 2 паперові пакети з-під борошна «Наша Марка»; пакувальний матеріал(тканина, картон, пакет, перові обгортки);зошит на 12 арк. із записами; квиток на рейс № 1387 Добропілля-Краматорськ» на 20.10.2021 року 13:50; чек № 257509 на продукти ТОВ «Дівія Трейд» від 19.10.2021 року на суму 297грн. 70 коп.; чек ТОВ «Глорія Фарм» на суму 10 грн.00 коп.; адресна довідка на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (разом із копією), що зберігаються у камері зберігання речових доказів слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганський областях - знищити;
-9 предметів-паралелепіпедів , в паперових обгортках помаранчевого кольору, із маркуванням «Тротилова шашка 200г»(загальною вагою 1,8 кг); 2 металевих предмети, зовні схожі на запали типу «УЗРГМ» із маркуванням: «29-73 УЗРГМ 583», загорнуті у шматки картону білого кольору та перемотані будівельним скотчем; 2 металевих предмети, темно-зеленого кольору, зовні схожі на корпуси гранат типу «РГД-5», із маркуванням «Л 166-85 Т»; поліетиленовий пакет жовто-зеленого кольору, всередині якого міститься: 4 паперових згортки із пластичною речовиною жовтого кольору. Зовні схожою на вибухову речовину типу «ПВВ-5А»; 1 паперовий згорток із пластичною речовиною сірого кольору, зовні схожою на вибухову речовину типу «ПВВ-7»; 3 предмети збірної конструкції (2 з яких чорного кольору, та 1 коричневого), зовні схожі на магазини до автоматичної зброї, на поверхні кожного з яких міститься маркування: «13», «27», «72», в середині яких є(споряджені) предмети, зовні схожі на набої до автоматичної зброї, калібру 5,45х39мм: 59 з яких мають маркування на денці : «270 93», та 30 - мають маркування на денці: «3 84», загальною кількістю 89 шт; металевий короб, зеленого кольору, зовні схожий на цинк , в якому зберігаються набої до автоматичної зброї (у запаяному вигляді), на поверхні якого наявне маркування : «5,45 ППгс М21-92-270 ССНф 30/3 69 170/90 М 1080 шт»; зразки речовин №№ 1,2,3 відібрані з виявлених речовин жовтого кольору, сірого кольору, та речовини із маркуванням «Тротиловая шашка», що зберігаються у складі арттехозброєння 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганський областях - знищити.
- 1 металевий предмет, збірної конструкції, зовні схожий на автоматичну зброю типу «АКС», із маркуванням : «88 5495864» що зберігається у складі арттехозброєння 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганський областях - конфіскувати та передати у власність держави до Міністерства оборони України для використання за призначенням;
- мобільний телефон марки «Xiaomi RedMi7A» чорно-червоного кольору, який зберігається у камері зберігання речових доказів слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, повернути ОСОБА_1 за належністю.
-грошові кошти в сумі 3761 рос.руб, та 2363 грн.20 копійок, які зберігається у камері зберігання речових доказів слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях - конфіскувати в дохід держави;
Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 394 КПК України, шляхом подачі до Донецького апеляційного суду, апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому, прокурору, захиснику.
Головуючий суддя К. С. Романенко