Рішення № 102158954, 23.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
480/4813/21
Номер документу
102158954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2021 р. Справа №480/4813/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 1996 році отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмежень її максимального розміру. На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, отримав відмову. Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду й за наслідками судового розгляду рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі № 480/6565/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" N 1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-402вих-20 від 17.03.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. На виконання рішення суду в цій справі відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII, виходячи із 60% від суми місячної заробітної плати, замість 90%. Розмір пенсії склав 16791,70 грн.

Вважає дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку на підставі нової довідки протиправними та такими, що порушують його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату його пенсії із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії та враховувати вказане відсоткове відношення при чергових перерахунках пенсії.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Після звільнення у 1996 році отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII, основний розмір якої склав 90% від суми місячної заробітної плати.

На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, отримав відмову. Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду й за наслідками судового розгляду рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі № 480/6565/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 108496 від 16.09.2020 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" N 1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-402вих-20 від 17.03.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії (а.с.8-11).

На виконання рішення суду у вказаній справі відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII, виходячи із 60% від суми місячної заробітної плати, замість 90%.

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивача у відсотках до заробітної плати при здійсненні її перерахунку є необґрунтованими та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).

Як встановлено судом, на час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регламентувалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII. Відповідно до частин 1, 12 та 17 ст. 50-1 цього Закону (у редакції Закону України від 12.07.2001 р. N 2663-III, з наступними змінами, далі – Закон N 1789-XII) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До статті 50-1 Закону N 1789-XII були внесені зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 N 3668-VI (далі – Закон N 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону N 1789-XII з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року N 1166-VII до статті 50-1 Закону N 1789-XII внесено зміни, згідно з якими розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 80 до 70.

14 жовтня 2014 року прийнято нову редакцію Закону України "Про прокуратуру" N 1697-VII (далі – Закон N 1697-VII). Закон N 1697-VII набрав чинності 15.07.2015.

Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано статтею 86 цього Закону, відповідно до частини 20 якої (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Зазначена редакція статті 86 Закону N 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 – вісімнадцята) статті 50-1 Закону N 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону N 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, більшість статей, зокрема, стаття 86 цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон N 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі – Закон N 76-VIII), яким частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України."; частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" N 1697-VII викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.".

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону N 76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. Тобто до кінця січня 2015 року Уряду необхідно було визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Однак Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій.

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав) ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру", законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України, який впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

13.12.2019 Конституційний Суд України рішенням N 7-р(II)/2019 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Також Конституційний Суд України встановив порядок виконання цього Рішення, зазначивши, що частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Наведене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом – до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії. Виходячи з викладеного, позивач має право на перерахунок пенсії. Незважаючи на викладені обставини, відповідачем у задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-402вих-20 від 17.03.2020 відмовлено, проте рішенням суду від 05.03.2021 у справі № 480/6565/20 зобов`язано здійснити такий перерахунок.

Як було зазначено вище, на час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регламентувалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII, відповідно до частин 1 та 12 якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У даному випадку відповідачем на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), виходячи із 60% від суми місячної заробітної плати, замість 90%.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений з органів прокуратури у 1996 році році, пенсія йому призначена у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру 60% від суми місячної заробітної плати, внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 30%.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Отже, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 30% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм ГУ ПФУ в Сумській області безпідставно зменшило розмір пенсії позивача у відсотках до заробітної плати при здійсненні її перерахунку, у зв`язку з чим такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку з урахуванням нової довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

У свою чергу, що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області враховувати надалі вказане відсоткове відношення при чергових перерахунках пенсії, суд зазначає, що суд не вирішує вимоги на майбутнє. Суд вирішує спори щодо вже порушених прав, тому дана вимога задоволенню не підлягає.

Крім того, що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, суд зазначає, що вказана вимога є зайвою, оскільки охоплюється позовною вимогою про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13.12.2019 на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), та не потребує окремого вирішення.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.13).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні її перерахунку.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах