
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/15799/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок розміру моєї пенсії з 01.04.2021 на підставі ДОВІДКИ від 16.07.2021 № 445 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою від 16.07.2021 № 445 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України, моєї пенсії з 01.04.2021 без відстрочення платежу та без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 16.07.2021 року за № 445 про розмір грошового забезпечення №445. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки протиправними, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та вказав, що згідно з поданням про призначення пенсії, скерованим Львівським обласним військовим комісаріатом, витягу з наказу Міністра оборони (по особовому складу) від 29.12.2006 №110, підполковника юстиції ОСОБА_1 з посади старшого помічника військового прокурор Львівського гарнізону звільнено у запас за пунктом 63, підпункту «в» (за станом здоров`я), з правом носіння військової форми одягу. Стверджують, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначалася. Щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 16.07.2021 року за № 445 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України пенсії з 01.04.2021 року вказують, що зазначена довідка від уповноваженого органу не надходила. Також вказують, що форма довідки для перерахунку пенсії затверджена Додатком 2 до Порядку -45. В свою чергу, довідка від 16.07.2021 року № 445 не відповідає вимога, оскільки в ній не вказана мета, з якої така видана, а тому довідка від 16.07.2021 року за № 445, носить лише інформаційний характер та видана на звернення позивача. Крім того, зазначають, що Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сферу Західного регіону не є уповноваженим органом, який готує довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідно до Порядку № 45. Уповноваженими органом Міністерства оборони України, в розумінні вимог Порядку № 45, є обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, якими здійснюється облік осіб, звільнених з військової служби.
28 жовтня 2021 року на адресу суду позивачем подано відповідь на відзив (вх.№ 78785).
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 22 вересня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року у справі № 1.380.2019.001602, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо відмови у повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Визнано протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо видачі довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України» від 31.03.2018 №ХВ 60477. Зобов`язано Львівський обласний військовий комісаріат звернутися до Військової прокуратури Західного регіону України із запитом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 06.09.2017 року та 01.03.2018 року. В решті позовних вимог відмовлено. Рішення набрало законної сили – 11.02.2020 року. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі №380/8072/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено повністю. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, з 01.10.2017 у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури Західного регіону України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2017 у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 на підставі проведеного перерахунку пенсію за вислугу років з 01.10.2017 у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018. Рішення набрало законної сили – 28.04.2021 року.
16.07.2021 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача, що враховується для перерахунку пенсії №445, згідно з якою відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), за нормами чинними на 15.03.2021, за відповідною (прирівняною) посадою прокурор Львівської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, становить 51644,50 грн. 30.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав зазначену довідку.
Відповідач листом від 28.08.2021 за № 11845-10912/Т-52/8-1300/21, надав відповідь та зазначив, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії на основі довідки від 16.07.2021 № 445 з оновленого грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 відповідно до Постанови № 704, відсутні.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
При вирішенні спору суд керувався таким. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
З 15.07.2015 набрав чинності Закон №1697-VII «Про прокуратуру» від 14.10.2014 (далі Закон №1697-VII), який містить положення щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (стаття 86).
Згідно з ч. 13 ст. 86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII (в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 24.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України (другий сенат) від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, вказане положення ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Окрім того встановлено такий порядок виконання цього рішення і підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Крім того, рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України за № 6-р/2020 від 26.03.2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Судом встановлено, що в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.001602, яке набрало законної сили зазначено наступне: «Згідно Витягу із наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 29 грудня 2006 року № 110 підполковника юстиції ОСОБА_1 , старшого помічника військового прокурора Львівського гарнізону відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України звільнено з військової служби у запас за пунктом 63, підпунктом «в» (за станом здоров`я).
Відповідно до наказу Військової прокуратури Західного регіону України від 09 січня 2007 року № 01 (по особовому складу) підполковника юстиції ОСОБА_1 , старшого помічника військового прокурора Львівського гарнізону звільнено із займаної посади.
З 09.01.2007 року позивачу на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугу років.»
Також в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі №380/8072/20 судом зазначено наступне: «Посилання відповідача на те, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» суд не бере до уваги, оскільки позивач працював у військовій прокуратурі та пенсію йому призначено на підставі Закону №2262-XII, що відповідачем не спростовано, а навпаки підтверджено та надано правову оцінку у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року у справі № 1.380.2019.001602, яке набрало законної сили.».
Частинами 1 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Однак, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Матеріалами справами підтверджено, що Спеціалізованої прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, статті 81 Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України № від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» видано довідку від 16.07.2021 року за № 445 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 15 березня 2021 року за посадою старший помічник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону за відповідною (прирівняною) посадою прокурор Львівської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, що становить 51644, 50 грн.
У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Натомість, позивачу з 09.01.2007 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугу років та підтверджено та надано правову оцінку у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року у справі № 1.380.2019.001602, яке набрало законної сили. Цей Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Водночас, суд враховує, що підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, від 16.07.2021 року за № 445, наразі відсутні, оскільки позивачу з 09.01.2007 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугу років, а не відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Окрім того, матеріали справи не містять доказів отримання відповідачем вказаної довідки від Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно та в межах повноважень визначених законодавством, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи позивача стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вимоги статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для здійснення розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна