
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/24953/21
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить:
- Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соцполітики Житомирської ОДА щодо непроведення перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року і виплати недоплаченої суми за минулий час.
- Зобов`язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Житомирської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок розміру виплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та провести виплату недоплаченої разової грошової допомоги за 2021 рік у розмірі 15294 (п`ятнадцять тисяч двісті дев`яносто чотири) гривень.
- Вказану суму у розмірі 15294 (п`ятнадцять тисяч двісті дев`яносто чотири) гривні недоплаченої разової допомоги за 2021 рік стягнути з бюджетних асигнувань Відповідача, з розрахункового рахунку, що належить відповідачеві, і знаходиться у нього на балансі, за № UА 198201720343180003000004903, (код ЄДРПОУ 20405992) Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, оскільки така виплата не була здійснена.
- Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Житомирської обласної державної адміністрації подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позову вказує, що він є інвалідом війни 2-ї групи. Відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня особам з інвалідністю 2-ї групи внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірі 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком. У 2021 році разова грошова допомога виплачена у меншому розмірі ніж вказано у Законі, розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становить з 01.01.2021 року 2400 грн. Позивач зазначає, що у 2021 році разова грошова допомога мала бути виплачена в розмірі 19200 грн. (2400 х 8). Відповідно довідки від 26.04.2021 року вих.№ 16274/08-24 Департаменту соціальної політики населення Житомирської ОДА разова грошова допомога в 2021 році була виплачена в розмірі 3906 грн. Таким чином недоплата разової грошової допомоги за 2021 рік, на думку позивача складає : 15294(19200 - 3906) гривень. Листом відповідач надав відповідь якою відмовив у проведенні нарахування та виплати недоплаченої разової грошової допомоги за 2021 рік.
Ухвалою судді Липи В.А. повернуто ОСОБА_1 без розгляду клопотання про забезпечення позову.
Ухвалою судді Липи В.А. від 27.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головуючому у справі позивачем заявлений відвід.
Ухвалою суду від 01.12.2021 заяву ОСОБА_1 про відвід судді Липи В.А. задоволено. Відведено суддю Липу В.А. від розгляду справи №240/24953/21 за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії. Передано адміністративну справу №240/24953/21 для визначення головуючого судді в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
02.12.2021 вказані матеріали справи № 240/24953 за результатами повторного автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді передано судді Поповій О.Г.
Ухвалою судді Попової О.Г. прийнято до свого провадження адміністративну справу № 240/24953/21 від 03.12.2021 у задоволенні заяви позивача про розгляд справи за загальними правилами КАС України - відмовлено. Справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 03.12.2021 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
Від Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшов відзив на позовну заяву, представник вказує, що враховуючи рішення Конституційного суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18), рішення Верховного Суду України від 29.09.20 у зразковій справі №440/2722/20, вимоги частини п`ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус судців», Центр визнає право позивача на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році в розмірі встановленому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Центр погоджується із правом позивача на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі встановленому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме, як особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Центром проведено розрахунок недоотриманої позивачем разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, із врахуванням проведеної йому виплати, сума до стягнення із Центру на користь позивача становить 10246,0 грн.(1769x8-3906,0=10246,0 грн).
Відповідач просить суду прийняти рішення про стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведеної виплати - в сумі 10246,0 грн., в задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно з посвідчення серія НОМЕР_1 позивач є інвалідом
війни ІІ-ї групи.
Як встановлено із матеріалів справи Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатив позивачу допомогу до 5 травня у розмірі 3906,00 грн у 2021 році.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування і виплату недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році із врахуванням рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідач листом на звернення позивача повідомив, що за допомогою засобів програмного забезпечення, Центром нарахована допомога до 5 травня у розмірі 3906,00 грн за 2021 рік, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325. Відтак Центр зазначив, що виплату щорічної разової грошової допомоги у 2021 році проведено згідно з чинним законодавством.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд зазначає наступне.
Дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №440/2722/20, провадження №Пз/9901/14/20 від 29.09.2020, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII).
Пільги особам з інвалідністю, внаслідок війни ІІ групи встановлені статтею 13 вказаного Закону.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 статтю 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" було доповнено частиною п`ятою такого змісту: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Разом з тим, пунктом 20 Розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" згадану вище норму права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними зокрема положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
В подальшому, в відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України було визначено, що вказана нормам (стаття 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати зокрема розмір разової грошової допомоги до 5 травня.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №325), де передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривень; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривень.
Разом з тим, Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, дійшов висновку про те, що Бюджетним кодексом України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.
Виходячи із визначених у частині 4 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020-2021 році слід застосовувати не Постанови КМ України №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
З огляду на викладене, суд зазначає, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому частиною 5 статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV. При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені при розгляді зразкової справи у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
Таким чином, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня застосуванню підлягає саме частина 1 статті 28 Закону №1058-ІV.
Враховуючи викладене, бездіяльність щодо виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі, встановленому Законом, і виплата її відповідно до постанови КМ України №325 у зменшеному розмірі, є неправомірною.
Таким чином відповідач, виплативши позивачу у 2021 році разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, вчинив протиправно, а тому суд зобов`язує останнього виплатити позивачу вказану допомогу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведеної виплати.
З приводу вимоги позивача в частині стягнення невиплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік саме у розмірі 15294 гривень, суд вважає їх безпідставними з огляду на таке.
Позивач вважає, що мінімальний розмір пенсії за віком встановить 2400 грн.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2021 року - 1769 гривень.
Отже, мінімальний розмір пенсії за віком у 2021 року встановить саме 1769 грн., а не 2400 грн., тому позовна вимога в частині стягнення невиплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік саме у розмірі 15294 грн. не підлягає до задоволення.
В свою чергу, суд зазначає, що статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід визнати протиправною бездіяльність Центру щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 роки у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь позивача разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю 2 групи, в розмірі 10246,00 грн.
Покладення такого обов`язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов`язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату розміру виплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік суд зазначає, що в межах спірних правовідносин задоволення позову щодо стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 роки в розмірі 10246,00 грн. є неналежним способом захисту порушених прав позивача.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність зменшення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Також позивачем було подано клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, при вирішенні якого суд зважає на те, що в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде. Суд враховує, що відповідач не заперечує щодо стягнення недоотриманої позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
Суд звертає увагу позивача, що посилання останнього на ст. 267 КАС України є безпідставним, оскільки вказаною статтею (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) врегульовано особливості провадження у справах за адміністративними позовами про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
При вказаних обставинах, суд вважає, що в задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду необхідно відмовити.
Відповідно, клопотання позивача про покладення обов"язку щодо забезпечення примусового негайного виконання рішення суду задоволенню не підлягає, оскільки статтями 372,373 КАС України, в редакції, яка діє з 15 рудня 2017 року, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених понесених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005. код ЄДРПОУ: 20405992) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, в сумі 10 246,00 грн. (десять тисяч двісті сорок шість 00 копійок).
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 22.12.2021 року.
Суддя О.Г. Попова