
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2021 року справа № 340/351/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у порядку письмового провадження) у м.Кропивницький адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправним і скасування рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Водночас просив суд зобов`язати Управління призначити пенсію на такій підставі.
Пояснив, що брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС) та набув відповідного правового статусу - учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2).
Зазначив, що відповідач безпідставно заперечує участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і не бере до уваги посвідчення такого статусу, яке видав належний державний орган.
Стверджував, що якщо набув конституційне право, то зміни до законодавства не в силі позбавити його.
Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.46-47).
Зазначило, що позивач не підтвердив роботу у зоні відчуження та страховий стаж не досяг 17 років.
08 лютого 2021 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.41-42).
28 травня 2021 року суд прийняв ухвалу про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін (а.с.72).
13 грудня 2021 року сторони до суду не з`явилися, будучи належним чином повідомленні про час і місце розгляду справи, що відповідно до приписів частини 9 статті 205 КАС України дало суду право розглянути справу у порядку письмового провадження (а.с.130-132).
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і допитавши свідка, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.17).
50 років виповнилось ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
27 липня 2020 року звернувся до Управління зі заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону (а.с.48).
Разом зі заявою подав такі документи: копію перереєстрованого посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році від 1993 року, яке перереєстроване у 1998 році (категорія 2); трудову книжку колгоспника; трудову книжку; довідку комісаріату; довідки про період роботи у колгоспах; довідку про направлення на роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; ксерокопію витягу протоколу засідання комісії з підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.36).
14 серпня 2020 року Управління прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії (а.с.36).
Підстави - не підтверджено роботу у зоні відчуження та страховий стаж не досяг 17 років.
Страховий стаж складає 16 років 3 місяці 17 днів (а.с.38).
До страхового стажу увійшов період праці до 09 травня 2014 року.
Судом допитувався свідок ОСОБА_2 (а.с.87-88).
Свідок показав, що у 1986 році працювали разом з позивачем водіями у Новоукраїнському автопідприємстві №10041.
У червні того ж року відряджались в зону відчуження, де перевозили вантажі.
Свідок визнаний учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) і призначена пенсія зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону (а.с.93-128).
Згідно ксерокопій довідок юридичних осіб, де працював позивач, відповідність яких посвідчена Департаментом соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), ОСОБА_1 виконував роботи в зоні відчуження у період з 27 червня по 30 липня 1986 року (а.с.26-27).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, вирішуючи спір, суд має дати відповідь на такі питання: чи набув ОСОБА_1 і коли право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону.
Приписами частини 1 статті 55 Закону (в редакції на день виповнення позивачу 50 років (09 травня 2014 року)) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Для осіб, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Приписами частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на 09 травня 2014 року) (далі - Закон 2) передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Станом на день досягнення 50 років страховий стаж позивача склав більше 15 років.
Отже, набув би право на вихід на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, якщо б надав докази праці у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року, хоча б один робочий день, або з 01 липня по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Факт праці у два проміжки часу визнається державою в особі Департаменту.
Визнання ґрунтується на аналізі первинних документів з наданням і перереєстрацією статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2).
Така категорія надана відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 14 Закону (учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів та з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5
календарних днів).
Держава визнала, що позивач працював в зоні відчуження у період 27 червня по 30 липня 1986 року.
Такий факт у судовому засіданні підтвердив свідок, який працював разом зі ОСОБА_1 у зоні відчуження і визнаний державою як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2).
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що 09 травня 2014 року позивач набув право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до приписів статті 55 Закону.
Відповідно до приписів статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таке право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право на пенсію - конституційне право людини.
Приписами частин 2 та 3 статті 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, Основний Закон держави забороняє звужувати зміст та обсяг існуючих конституційних прав і свобод.
Під поняттям «існуючі» треба розуміти права, які особа вже набула (реальне право, а не право, котре може виникнути в майбутньому у зв`язку з наявністю певних обставин).
Внесення змін до приписів частини 1 статті 26 Закону 2 в частині збільшення мінімального стажу при виході на пенсію за віком у період з 01 січня по 31 грудня 2020 року не може позбавити набутого конституційного права на пенсію, яке особа має право реалізувати у будь-який час.
Водночас приписами частини 1 статті 55 Закону (в редакції станом на день розгляду заяви про призначення пенсії) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Отже, мова йде, що страховий стаж не може бути меншим 15 років.
Страховий стаж ОСОБА_1 перевищує таку величину.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність рішення Управління, що є підставою скасування.
Якщо особа оскаржує дії суб`єкта владних повноважень і рішення, то предметом оскарження є останнє, оскільки дії найшли відображення у рішенні.
Водночас суд зазначає, що способом захисту порушеного права є зобов`язання Управління повторно розглянути звернення ОСОБА_1 з урахуванням правового висновку суду, так як рішення про призначення пенсії приймає належний суб`єкт владних повноважень.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 серпня 2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 липня 2020 року про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», врахувавши правовий висновок суду.
В іншій частині вимог позову відмовити у задоволенні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду (підпис) Р.І. Брегей
Згідно з оригіналом:
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей