
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2021 року м. Черкаси справа № 925/948/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Боровика С.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу
за позовом Черкаської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко»
про стягнення 33398,88 грн. заборгованості за договором оренди землі,
ВСТАНОВИВ
19.07.2021 Черкаська міська рада звернулася до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко» про стягнення на користь міського бюджету м.Черкаси 33 398,88 грн. заборгованості за договором оренди землі від 30.12.2005.
Також позивач у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради витрати на сплату судового збору за подання позову.
Обґрунтовуючи позов позивач стверджує про неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань за укладеним між сторонами договором оренди землі від 30.12.2005 щодо сплати орендної плати за землю за період оренди з 01.12.2019 по 31.05.2021.
Ухвалою від 20.07.2021 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі №925/948/21, за клопотанням позивача вирішив проводити її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами і встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалу суду від 20.07.2021 про відкриття провадження у справі суд надіслав позивачу і відповідачу за вказаними позивачем у позові адресами їх місцезнаходження, що відповідають їх адресам місцезнаходження, вказаними у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованими листами з повідомленням про вручення.
Позивачу та відповідачу ухвалу суду про відкриття провадження у справі вручено 22.07.2021, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які надійшли до суду та зареєстровані у програмі «Діловодство спеціалізованого суду» 27.07.2021.
Відповідач заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву не подав.
Інші заяви і клопотання сторін до господарського суду не надходили.
Звертаючись з позовом позивач стверджував, що між сторонами укладено договір оренди землі від 30.12.2005. Протягом дії договору 22.10.2012 в договір внесено письмові зміни в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати, пункти 2.4 та 4.1 договору викладені у новій редакції. За період оренди з 01.12.2019 по 31.05.2021 у відповідача виник обов`язок сплатити до бюджету територіальної громади м. Черкаси орендну плату за землю за договором від 30.12.2005 у сумі 33398,88 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 06.07.2021 №1043/18-08. Розмір щомісячної орендної плати Департамент фінансової політики Черкаської міської ради визначав, виходячи з умов договору від 30.12.2005 з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі. Відповідач орендну плату за землю за договором від 30.12.2005 за період оренди з 01.12.2019 по 31.05.2021 сплатив частково у розмірі 340 грн, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 33398,88 грн, що є причиною виникнення цього спору і зумовило звернення позивача з позовом до суду за захистом порушеного права.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, з`ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
Рішенням Черкаської міської ради від 22.11.2005 №8-733 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5047 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Черкаси по вул. Тургенєва, буд.4, під розташування та подальшу експлуатацію фізкультурно-спортивної бази, строком на 49 років. За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель рекреаційного призначення.
30.12.2005 між Черкаською міською радою (орендодавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Малеко» (орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 24 січня 2006 за №040677500031.
Згідно з пунктами 1.1. та 1.2. договору оренди землі від 30.12.2005 орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 22.11.2005 №8-733 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 5047 (п`ять тисяч сорок сім) кв.м., по вул. Тургенєва, 4 під розташування та подальшу експлуатацію фізкультурно-спортивної бази. За цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення.
Відповідно до п. 2.4. договору оренди землі від 30.12.2005 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 200214,00 грн. – на нормативний термін будівництва, 1001072,00 грн. – землі комерційного використання.
Згідно з п.3.1 договору оренди землі від 30.12.2005 договір укладено до 22.11.2054.
22.10.2012 сторонами до договору оренди землі від 30.12.2005 внесено зміни, які зареєстровані в Міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі Черкаської області від 06.11.2012 за №711010004000398, в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати, пункти 2.4 та 4.1 договору оренди землі викладені у новій редакції:
«п. 2.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2011 №2069-гр-2011, виданого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі Черкаської області, становить:
- 418431,30 – землі, зайняті поточним будівництвом;
- 2092156,50 – землі комерційного використання.
«пункт 4.1. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:
- з 27.12.2011 у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 12553,00 грн. - землі, що зайняті поточним будівництвом, але не пізніше введення об`єкта в експлуатацію;
- у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 62762,00 грн. – землі комерційного використання – після введення об`єкту в експлуатацію».
За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Розмір орендної плати, розрахований у відповідності із рішенням Черкаської міської ради №8-89 від 04.12.2001 «Про плату за оренду землі» (п.4.1 договору оренди землі від 30.12.2005).
Відповідно до п.4.2 договору оренди землі від 30.12.2005 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
З урахуванням пункту 4.3 договору оренди землі від 30.12.2005 орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа наступного за звітним на р/р №33219812500002 код 13050200 в Управлінні Державного Казначейства в Черкаській області МФО 854018, ОКПО 22809222. Орендар бере на себе обов`язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
Згідно з п. 4.5 договору оренди землі від 30.12.2005 умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються також у випадках і з моменту:
- зміни цільового призначення та (або) функціонального використання земельної ділянки або її частини;
- зміни розміру земельного податку;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря;
- невиконання орендодавцем обов`язків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою;
- будь-якої зміни розміру орендної плати, крім випадків передбачених пунктом 4.2. цього договору;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
В таких випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.
Звертаючись з позовом позивач просить стягнути з відповідача орендну плату за період з 01.12.2019 по 31.05.2021. У вказаному періоді користування земельною ділянкою відповідач сплатив позивачу 340,00 грн., внаслідок чого утворилася заборгованість в розмірі 33 398,88 грн. (33 738,88 – 340,00 = 33398,88).
Дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах справи, суд доходить до висновку, що між сторонами виникли майново-господарські зобов`язання.
Відповідно до частини першої статті 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зобов`язання, що виникли між сторонами за своїм правовим змістом опосередковують відносини оренди землі.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
30.12.2005 між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 24 січня 2006 за №040677500031.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 24.03.2020 у справі №925/105/20 за позовом позивача з відповідача стягнуто заборгованість з орендної плати за період з 01.10.2013 по 30.11.2019.
Відповідно до частини четвертої статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 24.03.2020 у справі №925/105/20 встановлені обставини укладення договору оренди, виникнення зобов`язальних правовідносин між сторонами та виникнення у відповідача (орендаря) речового права оренди.
Рішення Господарського суду Господарського суду Черкаської області від 24.03.2020 у справі №925/105/20 набрало законної сили, а тому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини встановлені рішенням суду у справі №925/105/20, а саме обставини укладення договору оренди, виникнення зобов`язальних правовідносин між сторонами та виникнення у відповідача (орендаря) речового права оренди, не доказуються у цій справі та визнаються судом встановленими.
Спір у даній справі виник у зв`язку з порушенням зобов`язання зі сплати орендної плати.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі - орендна плата).
Відповідно до пункту 288.1. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до пункту 288.2. статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. (п. 288.3. ст. 288 ПК України).
Згідно з пунктом 288.4. статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3 ст. 21 ЗУ «Про оренду землі»).
При цьому, чинне законодавство України не забороняє визначати розмір орендної плати шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки (вказане відповідає, зокрема, приписам ч.1 ст.15, ст.21 ЗУ «Про оренду землі»).
Згідно з частиною другою статті 21 ЗУ «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Із вказаних норм земельного та податкового законодавства суд доходить до висновку про те, що відповідач, уклавши договір оренди землі, зобов`язаний вносити позивачу плату землю у виді орендної плати за користування земельною ділянкою (об`єктом оренди) у порядку, розмірі та строки, визначені договором оренди землі від 30.12.2005.
Відповідно до п. 2.4 договору оренди землі від 30.12.2005 у редакції договору про внесення змін від 22.10.2012, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2011 №2069-гр-2011, виданого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі Черкаської області, становить:
- 418431,30 – землі, зайняті поточним будівництвом;
- 2092156,50 – землі комерційного використання.
Відповідно до пункту 4.1. договору оренди землі від 30.12.2005 у редакції договору про внесення змін від 22.10.2012 річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:
- з 27.12.2011 у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 12553,00 грн. - землі, що зайняті поточним будівництвом, але не пізніше введення об`єкта в експлуатацію;
- у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 62762,00 грн. – землі комерційного використання – після введення об`єкту в експлуатацію.
Відповідно до п. 4.3. Договору оренди землі орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа наступного за звітним на р/р № 33219812500002 код 13050200 в Управлінні Державного Казначейства в Черкаській області, МФО 854018, ОКПО 22809222. Орендар бере на себе обов`язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
Відповідно до пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Отже, суд доходить до висновку, що сторони у договорі оренди землі від 30.12.2005 встановили розмір орендної плати, який з 27.12.2011 становить 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 12553,00 грн. на рік - землі, що зайняті поточним будівництвом, але не пізніше введення об`єкта в експлуатацію, стягнення заборгованості з якої становить предмет спору у даній справі; та 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 62762,00 грн. на рік – землі комерційного використання – після введення об`єкту в експлуатацію, і такий розмір орендної плати відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 285.1. статті 285 Податкового кодексу України Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців). (п. 285.2. ст. 285 ПК України).
Відповідно до пункту 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 287.1. статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 24.03.2020 у справі №925/105/20 з відповідача була стягнута заборгованість з орендної плати за період з 01.10.2013 по 30.11.2019.
Отже, період користування земельної ділянкою, за яку відповідачем не було сплачено орендну плату, розпочався 01.12.2019 року (наступний день, з дня закінчення періоду, за який рішенням суду у справі №925/105/20 з відповідача стягнуто орендну плату) та закінчився 31.05.2021 року (останній звітній місяць, за який позивачем нараховано орендну плату).
Доказів сплати орендної плати у вказаний період відповідач суду не надав.
За вказаний період позивачем нараховано відповідачу 33 738,88 грн. орендної плати. У вказаний період відповідачем сплачено 340,00 грн. орендної плати.
Звертаючись з позовом та визначаючи розмір заборгованості відповідача у вказаний період позивачем здійснено розрахунок орендної плати з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов`язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно з положеннями частини третьої статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
З урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 10 вересня 2019 року у справі №922/96/19, а також висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17 і постановах Верховного Суду України від 30 листопада 2016 року у справі №922/1008/15, від 07 грудня 2016 року у справі №922/1009/15, від 12 квітня 2017 року у справах №922/207/15 та №922/5468/14, суд зазначає, що розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку передбачає необхідність для правильного її визначення двох параметрів (окрім тривалості спірного періоду): наявності самої земельної ділянки як об`єкта оренди, сформованої відповідно до статті 79-1 ЗК України; наявності нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності та яка відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається центральним органом виконавчої влади.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Відповідно до змін в договір оренди землі від 30.12.2005, які зареєстровані в Міськрайонному управління Держкомзему у м.Черкаси та Черкаському районі Черкаської області 06 листопада 2012 року за №711010004000398:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2011 №2069-гр-2011, виданого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі Черкаської області, становить:
- 418431,30 грн. – землі, зайняті поточним будівництвом;
- 2092156,50 грн. – землі комерційного використання.
Пунктом 4.1. договору від 30.12.2005 в новій редакції встановлено:
«Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:
- з 27.12.2011 у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 12553,00 грн. - землі, що зайняті поточним будівництвом, але не пізніше введення об`єкта в експлуатацію;
- у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 62762,00 грн. – землі комерційного використання – після введення об`єкту в експлуатацію».
Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, розміщеної у публічному доступі за адресою у мережі Інтернет: https://cherkaska.land.gov.ua/derzhheokadastr-povidomliaie-pro-znachennia-koefitsiienta-indeksatsii-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2020-rik/ «Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Відповідно до пункту 9 підрозділу 6 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу індекс споживчих цін за 2017– 2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується зі значенням 100 відсотків. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік становить 1,0. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік – 1,703; 1997-й – 1,059; 1998-й – 1,006; 1999-й – 1,127; 2000-й – 1,182; 2001-й – 1,02; 2005-й – 1,035; 2007-й – 1,028; 2008-й – 1,152; 2009-й – 1,059; 2010-й – 1,0; 2011-й – 1,0; 2012-й – 1,0; 2013-й – 1,0; 2014-й – 1,249; 2015 рік – 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) та 1,2 – для сільськогосподарських угідь (рілля, перелоги, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження); 2016 рік – для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) – 1,0; для земель несільськогосподарського призначення – 1,06; 2017 рік – 1,0, 2018-й – 1,0 та 2019 рік – 1,0. Нормативна грошова оцінка земель за 2002-й, 2003-й, 2004-й та 2006 рік не індексувалася».
Судом встановлено, що коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2014-й у розмірі 1,249; 2015 рік у розмірі 1,433 (крім сільськогосподарських угідь); та 2016 рік для земель несільськогосподарського призначення у розмірі 1,06 застосовано позивачем для індексації розміру орендної плати та обрахунку заборгованості відповідача зі сплати орендної плати у 2015, 2016 та 2017 рік. Послідовно індексуючи розмір орендної плати у 2015, 2016 та 2017 роках позивачем починаючи з 2017 року визначено орендну плату у розмірі 1984,64 грн. на місяць. Враховуючи, що починаючи з 2018 року коефіцієнт індексації дорівнював 1, розмір орендної плати у вказаному періоді не змінювався.
Проаналізувавши правову підставу індексації орендної плати та порядок її розрахунку, здійснений позивачем, суд доходить до висновку про невідповідність поданого позивачем розрахунку орендної плати та розміру заборгованості відповідача вимогам закону та умовам договору оренди землі від 30.12.2005.
Згідно з пунктом 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з пунктом 289.3. Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до правового висновку сформульованого у постанові Палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.03.2020 922/1658/19: індексація нормативноі? грошовоі? оцінки не є тотожною індексаціі? орендноі? плати з огляду на таке.
Відповідно до положень п .289.2. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчоі? влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередніи? рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексаціі? нормативноі? грошовоі? оцінки земель, на якии? індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексаціі? нормативноі? грошовоі? оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошовоі? оцінки земель.
Хоча природа як індексаціі? нормативноі? грошовоі? оцінки, так і індексаціі? орендноі? плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики Украі?ни, проте механізм і?х застосування є різними як за правовим змістом так і за суб`єктами застосування.
Зокрема, індексація нормативноі? грошовоі? оцінки здіи?снюється центральним органом виконавчоі? влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із застосуванням певноі? методики (ст. 289 ПК України).
Обчислення розміру орендноі? плати за землю здіи?снюється з урахуванням індексів інфляціі?, якщо інше не передбачено договором оренди (абз. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»)
Отже, за загальним правилом індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди.
Нормами статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розмір орендної плати визначається у договорі, а її обчислення (для сплати) здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором. Законодавчо не передбачено автоматичної зміни розміру орендної плати за договором оренди землі з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки. Хоча природа як індексації нормативної грошової оцінки, так і індексації орендної плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики України, однак індексація нормативної грошової оцінки не є тотожною індексації орендної плати. Водночас, з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про оренду землі» та принципу свободи договору, сторони договору оренди землі можуть передбачити саме автоматичну щорічну індексацію нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати за договором оренди землі. Проте у такому разі, зважаючи на природу індексації, одночасна подвійна індексація орендної плати та індексація нормативної грошової оцінки не повинна застосовуватися.
Такий висновок про застосування норм права міститься у пункті 66 постанови Палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.03.2020 922/1658/19.
Згідно з п. 4.2 договору оренди землі від 30.12.2015 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Отже, сторони договору оренди землі від 30.12.2015 погодили, що у разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Проте, здійснюючи розрахунок розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та визначаючи розмір заборгованості відповідача з її сплати позивачем розмір орендної плати збільшено на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2014-й у розмірі 1,249; 2015 рік у розмірі 1,433 (крім сільськогосподарських угідь); та 2016 рік для земель несільськогосподарського призначення у розмірі 1,06.
Водночас, відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про оренду землі» обчислення розміру орендноі?? плати за землю здіи?снюється з урахуванням індексів інфляціі?, якщо інше не передбачено договором оренди.
Отже, суд доходить до висновку, що застосування позивачем коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок при обрахунку розміру орендної плати, шляхом індексації розміру орендної плати на вказані коефіцієнти, здійснено всупереч умов договору оренди землі від 30.12.2005 та вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до правового висновку сформульованого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.12.2020, визначаючи розмір коштів, що підлягають стягненню з відповідача, суд зобов`язаний належним чином дослідити подані стороною докази (у цьому випадку - зроблений позивачем розрахунок, на підставі витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки), перевірити їх, оцінити в сукупності та взаємозв`язку з іншими наявними у справі доказами (зокрема поданими позивачем), і в разі незгоди з ним повністю або частково - зазначити правові аргументи на їх спростування та навести в рішенні свій розрахунок - це процесуальний обов`язок суду (п. 88 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №917/1739/17).
Суд при вирішенні спору враховує також висновок сформульований у постанові Верховний Суд у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.03.2020 у справі №922/1658/19, за змістом якого з огляду на вимоги статей 79, 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно здійснює перерахунок, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру заборгованості. Якщо з поданого позивачем розрахунку неможливо з`ясувати, як саме обчислено заявлену до стягнення суму, суд може зобов`язати позивача подати більш повний та детальний розрахунок. При цьому суд в будь-якому випадку не позбавлений права зобов`язати відповідача здійснити і подати суду контррозрахунок (зокрема, якщо відповідач посилається на неправильність розрахунку, здійсненого позивачем).
Враховуючи розмір орендної плати, погоджений сторонами у п. 4.1 договору оренди землі від 30.12.2005 у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 418431,30 грн., розмір орендної плати починаючи з 27.12.2011 року становить 12553,00 грн. на рік – за землі, що зайняті поточним будівництвом, але не пізніше введення об`єкта в експлуатацію.
Нормативно грошова оцінка землі, відповідно до п. 4.1 договору оренди землі від 30.12.2005, із врахуванням змін до договору від 21.10.2012, становить 418431,30 грн. Застосовуючи коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2014-й у розмірі 1,249; 2015 рік у розмірі 1,433 (крім сільськогосподарських угідь); 2016 рік для земель несільськогосподарського призначення у розмірі 1,06, 2017 рік – 1,0, 2018-й – 1,0 та 2019 рік – 1,0 нормативно грошова оцінка землі починаючи з 01.01.2018 дорівнює 793 850,38 грн (418431,30 х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 1 х 1 х 1).
Враховуючи розмір орендної плати, погоджений сторонами у п. 4.1 договору оренди землі від 30.12.2005, із врахуванням змін до договору від 21.10.2012, у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, розмір орендної плати починаючи з 01.01.2018 за рік користування об`єктом оренди становить 23815,51 грн. (793 850,38/100х3).
Враховуючи розмір орендної плати у розмірі 23815,51 грн. на рік та період виникнення заборгованості тривалістю 17 місяців з 01.12.2019 по 31.05.2021, за вирахуванням березня 2020 року, розмір заборгованості відповідача перед позивачем зі сплати орендної плати суд визначає шляхом ділення річного розміру орендної плати на 12 місяців та множенню на кількість місяців у періоді користування земельної ділянкою, за яку відповідачем не було сплачено орендну плату: 23815,51/12х17.
Розрахований у такий спосіб судом розмір заборгованості відповідача перед позивачем становить 33738,64 грн.
Нарахування орендної плати за березень 2020 року не здійснюється відповідно до вимог пункту 524 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (зі змінами внесеними до цього Кодексу Законом №533-ІХ від 17.03.2020, в редакції Закону №540- ІХ від 30.03.2020), не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю.
Відповідач у період з 01.12.2019 по 31.05.2021 за користуванням об`єктом оренди сплатив 340,00 грн. Отже, розмір заборгованості відповідача зі сплати оренди за період користування об`єктом оренди з 01.12.2019 по 31.05.2021 становить 33398,64 грн. (33738,64 – 340,00).
Відповідно до статей 525 та 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини першої статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частини першої статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання.
Частина другої статті 16 Цивільного кодексу України та частина друга статті 20 Господарського кодексу України передбачають такі способи захисту порушеного права особи як присудження до виконання обов`язку в натурі, застосування штрафних санкцій.
На підставі викладеного вище, суд доходить до висновку, що відповідач не виконав обов`язку зі сплати орендної плати у розмірі, порядку та строки визначені договором оренди землі, внаслідок чого утворилася заборгованість зі сплати орендної плати, стягнення якої становить предмет цього спору.
Відповідач не виконав зобов`язання за договором оренди землі від 30.12.2005 щодо сплати орендної плати за землю за період оренди з 01.12.2019 по 31.05.2021 у сумі 33398,64 грн. і тим самим порушив права позивача на своєчасне і повне одержання вказаної суми орендної плати за землю.
Відповідно до частини 2 статті 20 Господарського кодексу кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються, зокрема, шляхом присудження до виконання обов`язку в натурі. Суд враховує, що на момент звернення з позовом та розгляду справи відповідач доказів належного та повного виконання умов договору оренди землі та сплати орендної плати, у розумінні вимог статей 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, суду не подав, а тому вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати є обґрунтованою, проте підлягає частковому задоволенню відповідно до розрахунку та мотивів наведених судом вище.
Позивач звертаючись із позовом до відповідача обрав належний та ефективний спосіб захисту порушеного права і такий спосіб захисту відповідає вимогам статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України. З огляду на це суд вважає, що позовні вимоги Черкаської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко» про стягнення підлягає задоволенню частково.
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, відповідно до платіжного доручення від 14.07.2021 №233 Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, і сплачений позивачем судовий збір, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко» (вул. О.Дашковича, 20, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 33007228) на користь Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького,36, м.Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 25212542) для зарахування до бюджету м.Черкаси на рахунок UА658999980334119812000023759; одержувач платежу - ГУК у Черк.обл./тг м.Черкаси/18010600; код ЄДРПОУ 37930566; банк - Казначейство України (ЕАП); призначення платежу - орендна плата за землю з юридичних осіб – 33398,64 грн. (тридцять три тисячі триста дев`яносто вісім гривень 64 коп.) боргу з орендної плати.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко» (вул. О.Дашковича, 20, м. Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 33007228) на користь Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м.Черкаси, Черкаська область, 18000, код ЄДРПОУ 38764629) – 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) судового збору для зарахування на рахунок UА628201720344250012000086317, банк утримувача: Держказначейська служба України, м.Київ, отримувач: Департамент фінансової політики Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 38764629.
Видати накази.
4.В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 21.12.2021.
Суддя С.С.Боровик