Рішення № 102053697, 16.12.2021, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
128/461/21
Номер документу
102053697
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 128/461/21

РІШЕННЯ

Іменем України

16 грудня 2021 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючої судді Ганкіної І.А.

при секретарі Жигаровій Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до КП «Турбота» Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання незаконними дій щодо встановлення тарифу за надання послуг за водопостачання та водовідведення споживачам цих послуг, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувсь до суду із позовом до КП «Турбота» Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання незаконними дій щодо встановлення тарифу за надання послуг за водопостачання та водовідведення споживачам цих послуг. У позовній заяві позивач зазначив, що відповідно до Договору N° 1725 (надалі Договір 1725) про надання житлово-комунальних послуг від 01 березня 2013 року, укладеного між ним та КП «Турбота» Стрижавської селищної ради передбачено надання послуг споживачу з централізованого холодного водопостачання і водовідведення (п.п.2.1). Відповідно до п.п.10.4 Договір 1725 вважається дійсним, пролонгованим, на даний період. Підпунктом 5.1.2 Договору 1725 передбачено, що Споживач має право на отримання в установленому законодавством порядку інформації про перелік послуг, їх вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, нормативів (норм) споживання, режиму надання послуг, їх споживчі властивості. Виконавець в свою чергу згідно п.п.5.4 Договору 1725 зобов`язується забезпечувати вчасне, у відповідності якості та в повному обсязі надання житлово-комунальних послуг споживачеві згідно з законодавством та даним договором. Надавати споживачу, в установленому законодавством порядку, необхідну інформацію про перелік складових послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норм споживання, режим надання послуг. Щомісячно інформувати споживачів про фактичні витрати надання житлово- комунальних послуг. Вести облік вимог споживача у зв`язку з порушенням умов та порядку надання послуг та розглядати у визначений законодавством строк претензії і скарги Споживача (п.п.5.4.6). Зазначені вище умови Договору 1725 про надання споживачеві, виконавцем, послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, ним не виконуються. Виконавець наданих послуг, всупереч вимогам Договору 1725 та чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України і відомчих Міністерств з 01 серпня 2018 року незаконно та безпідставно змінив тарифи на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення. Водопостачання з 5 грн. 61 коп. до 6 грн. 25 коп. за 1 м-3; водовідведення з 12 грн. 40 коп. до 17 грн. 66 коп. за 1 м-3. Такі дії з боку відповідача вважаються незаконними з наступних підстав.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права і обов`язки зазначені в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1874-1У (надалі Закон №1875-1У). На підставі частини 1 статті 3 цього Закону предметом регулювання є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями і споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово- комунальних послуг. Законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно- правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг (частина 1 статті 4 цього Закону). Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги регламентований статтею 31 Закону № 1875-1У. Відповідно до частини 2 статті 31 цього Закону виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням їх необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

12 червня 2018 року виконавчий комітет Стрижавської селищної ради прийняв рішення № 82 «Про затвердження тарифу КП «Турбота» на надання послуг з водопостачання та водовідведення по житловому масиву «СВК» в смт. Стрижавка» яким змінено (збільшено) тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Про існування цього рішення мені стало відомо у грудні місяці 2020 року. Пунктом 3 цього рішення доручено директору КП «Турбота» Білоконю М.М. оприлюднити затверджений тариф в друкованих ЗМІ та на веб-сайті Стрижавської селищної ради, з метою доведення цього рішення до споживачів цих комунальних послуг. У зв`язку з тим, що КП «Турбота» повністю було проігноровано і порушено вимоги Договору 1725. До цього періоду, відповіді від КП «Турбота» на адресу позивача не надійшло. Зазначене підтверджує той факт, що рішення N9 82 від 12 червня 2018 р. виконкому Стрижавської селищної ради не набрало чинності в установленому законодавством порядку, а відповідач самочинно розпочав нараховувати оплату за централізоване водопостачання та водовідведення за збільшеними тарифами.

Відповідачем було подано пояснення за якими позовні вимоги заявлені до них не визнаються повністю. Власну позицію мотивують тим, що 12 червня 2018 року Виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради було прийнято рішення №82 «Про затвердження тарифу КП «Турбота» на надання послуг з водопостачання та водовідведення по житловому масиву «СВК» в смт. Стрижавка». Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції від 10.06.2018, що діяла на момент прийняття вказаного вище рішення, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги. Згідно із ч. 6 ст. 59 Закону, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Частинами 9 та 10 статті 59 Закону визначено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Так, виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради в межах своїх повноважень визначених законом було прийнято відповідне рішення, яким затверджено тарифи для надання послуг з постачання холодної води та водовідведення. Вказане рішення не скасоване Стрижавською селищною радою та не визнано незаконним в судовому порядку.

Позивач ОСОБА_1 надав суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, змін та доповнень не має.

Представник відповідача КП «Турбота» Стрижавської селищної ради до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, про що свідчать матеріали справи.

За положеннями ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх в сукупності, судом установлені наступні фактичні обставини та відповідні їм спірні правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до договору N° 1725 про надання житлово-комунальних послуг від 01 березня 2013 року, укладеного між ОСОБА_1 та Комунальним підприємством «Турбота» Стрижавської селищної ради (передбачено надання послуг Споживачу з централізованого холодного водопостачання і водовідведення (п.п.2.1). Відповідно до п.п.10.4 Договір 1725 вважається дійсним, пролонгованим, на даний період. Підпунктом 5.1.2 Договору 1725 передбачено, що Споживач має право на отримання в установленому законодавством порядку інформації про перелік послуг, їх вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, нормативів (норм) споживання, режиму надання послуг, їх споживчі властивості. Виконавець в свою чергу згідно п.п.5.4 договору 1725 зобов`язується забезпечувати вчасне, у відповідності якості та в повному обсязі надання житлово-комунальних послуг Споживачеві згідно з законодавством та даним договором. Надавати Споживачу, в установленому законодавством порядку, необхідну інформацію про перелік складових послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норм споживання, режим надання послуг. Щомісячно інформувати споживачів про фактичні витрати надання житлово- комунальних послуг. Вести облік вимог Споживача у зв`язку з порушенням умов та порядку надання послуг та розглядати у визначений законодавством строк претензії і скарги Споживача (п.п.5.4.6) (а.с.7-8).

Виконавець наданих послуг, всупереч вимогам договору 1725 та чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України і відомчих Міністерств з 01 серпня 2018 року незаконно та безпідставно змінив тарифи на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення. Водопостачання з 5 грн. 61 коп. до 6 грн. 25 коп. за 1 м-3; водовідведення з 12 грн. 40 коп. до 17 грн. 66 коп. за 1 м-3.

12 червня 2018 року Виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради було прийнято рішення №82 «Про затвердження тарифу КП «Турбота» на надання послуг з водопостачання та водовідведення по житловому масиву «СВК» в смт. Стрижавка» (а.с.10).

На підтвердження обставин викладених у справі ОСОБА_1 надав копії рахунків КП «Турбота» за надані житлово-комунальні послуги за липень, серпень - листопад 2018 р. та листопад-грудень 2020 року (а.с.11-12).

Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, підтверджують існування обставин на які посилаються сторони, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Вказаний спір регулюється положеннями Цивільного кодексу України, які регулюють спірні правовідносини, на які посилались і сторони у заявах по суті.

Згідно із ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями та споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 2 ст. 31 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виконання спірних правовідносин) виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням їх необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» , споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором; споживач не звільняється від оплати житлово комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Позивач є споживачем житлово-комунальних послуг, що надаються КП «Турбота» на підставі ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (раніше - послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій).

Згідно ст.5 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 1 частини 1 ст.7 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Частиною 1 статті 9 закону встановлено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно вимог частини 5 ст.13 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити надані житлово-комунальні послуги.

Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції від 10.06.2018, що діяла на момент прийняття вказаного вище рішення (надалі - Закон), встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно із ч. 6 ст. 59 Закону, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Частинами 9 та 10 статті 59 Закону визначено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Як вбачається з Постанови ВС України від 20.05.2020 року по справі № 910/7164/19, Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, ніж тим, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. Суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення / захисту в обраний спосіб. Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, судам належить зважати і на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції. Так, у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі засоби правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.

Частинами 1, 2, 3 та 4 ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради в межах своїх повноважень визначених законом було прийнято відповідне рішення, яким затверджено тарифи для надання послуг з постачання холодної води та водовідведення.

Вказане рішення не скасоване Стрижавською селищною радою та не визнано незаконним в судовому порядку, а тому вимоги позивача, що полягають у визнанні незаконним запроваджений відповідачем КП «ТУРБОТА» тариф та зобов`язанні здійснити перерахунок нарахованих та оплачених сум коштів є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 76, 81, 259, 263-265, 273, 279, 280 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до КП «Турбота» Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання незаконними дій щодо встановлення тарифу за надання послуг за водопостачання та водовідведення споживачам цих послуг - відмовити.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.

Повний текст судового рішення виготовлено 20.12.2021.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач - КП «Турбота» Стрижавської селищної ради, адреса: смт. Стрижавка, вул. 40-річчя Перемоги, 7, Вінницької області.

Суддя І.А. Ганкіна