Рішення № 102027757, 20.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
400/9015/21
Номер документу
102027757
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2021 р. Справа № 400/9015/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії; скасування рішень від 27.08.2021 № 948040147377, від 01.09.2021 № 57/1,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ по встановленню ОСОБА_1 пенсії в мінімальному розмірі з 20.09.2019 року;

- скасувати рішення ГУ ПФУ від 27.08.2021 року № 948040147377 про перерахунок пенсії з 20.09.219 року в мінімальному розмірі;

- скасувати рішення ГУ ПФУ про утримання надміру виплачених сум пенсій від 01.09.2021 року № 57/1 згідно якого за ОСОБА_1 рахується переплата у сумі 141922,20 грн.;

- зобов`язати ГУ ПФУ виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 20.09.2021 року по 09.09.2021 року з урахуванням наявних у нього довідок від 18.09.2019 року № 9/14- 29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12.

Ухвалою від 08.10.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилом спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що під час перерахунку її пенсії на підставі рішення суду, ГУ ПФУ не враховано довідки про заробітну плату від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12. У зв`язку з вказаним, розмір пенсії з 01.09.2021 року встановлено у мінімальному розмірі, що призвело до відрахування та утримання з неї пенсії у розмірі 20%.

Відповідач надав відзив на позов, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що при визначенні сереньомісячного заробітку для обчислення пенсії позивача, на виконання рішення суду, не враховано довідки про заробітну плату, оскільки вони не були предметом судового розгляду та рішенням суду на Головне управління зобов`язань щодо їх врахування не покладалось. Отже, на виконання рішення суду починаючи з 20.09.2019 року позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в мінімальному розмірі.

У зв`язку з перерахунком пенсії позивача, на виконання рішення суду, утворилася сума переплати пенсії у розмірі 141922,20 грн., що підлягає поверненню позивачем.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 року у справі № 400/3934/19 зобов`язано ГУ ПФУ призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дня її звернення – 20.09.2019 року.

Рішення набрало законної сили 02.03.2020 року.

На виконання зазначеного рішення ГУ ПФУ з 20.09.2019 року переведено позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі – Закон № 889).

Сума пенсії позивача становила 8526,50 грн.

Як вбачається з листа ГУ ПФУ від 03.09.2021 року № 1400-0305-8/58250, оскільки рішенням суду у справі № 400/3934/19 зобов`язань щодо врахування при обчисленнi пенсії відповідно до Закону № 899 довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12 на пенсійний орган не покладалось, пенсійна виплата з 01.09.2021 року приведена у відповідність та встановлена у мінімальному розмірі з 20.09.20l9 року.

У зв`язку з вказаним пенсія позивача склала 1854,00 грн.

Рішенням ГУ ПФУ про утримання надміру виплачених сум пенсій від 01.09.2021 року № 57/1 встановлено переплату пенсії у сумі 141922,20 грн., яка підлягає поверненню.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 16 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058) особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

Застрахована особа зобов`язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення (п. 3 ч. 2 ст. 16 Закону № 1058).

Згідно положень ст. 50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Одночасно з цим, відповідно до ч. 1 ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 02.07.2014 року (справа № 6-91цс14) та від 22.01.2014 року (справа № 6-151цс13).

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У матеріалах справи відсутні будь-які докази наявності вини позивача чи зловживань з його боку при отриманні пенсії.

Пенсійний органу у рішенні від 01.09.2021 року № 57/1 не навів обґрунтованих обставин та доказів зловживань з боку позивача, про його обізнаність відносно недостовірності даних, які враховувалися при обчисленні пенсії.

Суд зазначає, що для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв`язку з поданням пенсіонером недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми пенсій у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 11.02.2020 року у справі № 761/41107/16-а, від 26.03.2020 року у справі № 299/3616/16-а, від 06.04.2020 року у справі № 489/2351/16-а.

Суд також звертає увагу на те, що відрахування з пенсії позивача відбувається у зв`язку з встановленням пенсії у мінімальному розмірі. Підставою вказаного стало неврахування пенсійним органом довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12.

Тобто, станом на день винесення оскаржуваного рішення, неможливо було встановити остаточний розмір пенсії позивача, та чи була би наявна переплата пенсії у разі її перерахунку з урахуванням складових довідок. А отже, рішення ГУ ПФУ про утримання надміру виплачених сум пенсій взагалі є передчасним.

За таких обставин, рішення від 01.09.2021 року № 57/1 підлягає скасуванню.

Позивач просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ по встановленню їй пенсії у мінімальному розмірі з 20.09.2019 року.

Суд звертає увагу. Що у даному випадку належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 27.08.2021 року № 948040147377 про перерахунок пенсії з 20.09.219 року в мінімальному розмірі.

Крім того, позивач просить суд здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12.

Щодо даної вимоги суд зазначає наступне:

У відповідності до п. 2.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України» від 25.11.2005 року № 22-1 (далі – Порядок № 22-1), у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

Згідно з п. 2.21 Порядку № 22-1 у разі працевлаштування (початку діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням. При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

У відповідності до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі – Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п. 6 Порядку № 622).

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за № 180/30048 (далі – Постанова № 1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, а саме:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Частиною 3 ст. 44 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати (п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058).

Отже, чинним законодавством передбачено документальне підтвердження відповідності змісту довідки про заробітну плату відомостям, що містяться у первинних документах.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд зазначає, що метою проведення перевірок документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, є попередження нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії.

Позивач просить суд зобов`язати ГУ ПФУ здійснити нарахування та виплату її пенсії із врахуванням довідок про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсію), виданих Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради.

Зазначені довідки за формою відповідає вимогам, встановленим Постановою № 1-3.

При цьому, ГУ ПФУ перевірку достовірності відомостей, зазначених у довідках про заробітну плату від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12 здійснено не було.

Отже, відповідач своїм правом, передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058 не скористався.

Тому, дії відповідача щодо не врахування вказаних довідок під час перерахунку пенсії є протиправними, що дає суду правові підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 20.09.2019 року з врахуванням вказаних довідок та раніше здійснених виплат.

Вимога зобов`язати ГУ ПФУ виплачувати позивачу пенсію з 20.09.2021 року по 09.09.2021 року з урахуванням довідок є передчасною, оскільки перерахунок ще не здійснено, а отже задоволенню не підлягає.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) – задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 01.09.2021 року № 57/1.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.08.2021 року № 948040147377 про перерахунок пенсії з 20.09.219 року в мінімальному розмірі.

4. Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплатити виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію з 20.09.2021 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.09.2019 року № 9/14-29-13-02-12 та від 18.09.2019 року № 8/14-29-13-02-12 та раніше здійснених виплат.

5. В решті позовних вимог – відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 20.12.2021 року.

Суддя О.В. Малих