Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48675/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря Дрижирук Н.І.,
представника позивача - Крижанівський О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість в сумі 15091,01 грн, -
В С Т А Н О В И В:
30 грудня 2009 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення податкового боргу за платежем з податку на додану вартість на загальну суму 15091,01 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 15091,01 грн, що виник внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобовязань з зазначеного платежу за податковою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2009 року, уточнюючого розрахунку до цієї декларації від 26.06.2009 № 7739, податковою декларацією з податку на додану вартість за травень 2009 року, уточнюючого розрахунку від 08.07.2009 № 8517, податковою декларацією з податку на додану вартість за червень 2009 року, податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2009 року; податкового зобовязання, визначеного відповідачу податковим повідомленням-рішенням від 21.10.2009 № 0008031702/0, та пені, нарахованої контролюючим органом у звязку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового зобовязання в сумі 176,00 грн впродовж 02.06.2009 - 24.06.2009.
В судовому процесі представник позивача підтримав доводи і вимоги сторони, інтереси якої він представляє.
Відповідач в судове засідання не зявився,хоча про розгляд справи повідомлявся за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як місце його проживання, що з урахуванням приписів частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, частини 3 статті 4, статті 18, частини 2 статті 45 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” розцінюється судом як повідомлення відповідача про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином.
Відтак, суд доходить висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі письмових доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а недобросовісна правова поведінка відповідача в цьому випадку не може бути визнана перешкодою для відправлення правосуддя.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд доходить висновку про наявність законних підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований Пирятинською районною державною адміністрацією Полтавської області як фізична особа-підприємець 15.10.1997 та перебуває на обліку як платник податків та інших обовязкових платежів у Пирятинському відділенні Лубенської обєднаної державної податкової інспекції з 01.01.2000.
Як платник податку на додану вартість названа фізична особа зареєстрована 15.07.2001, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість НОМЕР_2.
Відповідачем до податкового органу подано:
податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2009 року /податкове зобовязання 3027,00 грн, термін сплати 01.06.2009/, уточнюючий розрахунок до цієї декларації від 26.06.2009 № 7739 / податкове зобовязання 176,00 грн, /;
податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 року / податкове зобовязання 4059,00 грн, термін сплати 30.06.2009/, уточнюючий розрахунок від 08.07.2009 № 8517 / податкове зобовязання 176,00 грн /;
податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року / податкове зобовязання 7634,00 грн, термін сплати 30.07.2009 /;
податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 року / податкове зобовязання 234,00 грн, термін сплати 31.08.2009 /.
В погашення податкового зобовязання в сумі 3027,00 грн відповідачем 24.06.2009 сплачено 176,00 грн. Решта сум податкових зобовязань відповідачем не сплачена, що підтверджується обліковою карткою відповідача з податку на додану вартість станом на дату судового розгляду справи.
У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем податкового зобовязання в сумі 176,00 грн до відповідача на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»застосовано штраф в сумі 17,60 грн /10 % від сплаченої суми податкового боргу/згідно податкового повідомлення-рішення від 21.10.2009 № 0008031702/0 та нараховано пеню в сумі 1,60 грн за період 02.06.2009 - 24.06.2009.
Отже, згідно з даними облікової картки особового рахунку з податку на додану вартість, який відкритий контролюючим органом на відповідача, спірна сума заборгованості 15091,01 грн складається з самостійно узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість 15071,40 грн; суми податкового зобовязання -17,60 грн, визначеної податковим повідомленням-рішенням Пирятинського відділення Лубенської ОДПІ від 21.10.2009 № 0008031702/0, та пені в сумі -1,60 грн.
Статтею 14 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено, що податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків та зборів /обовязкових платежів/.
Контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом /пункт 10.4 статті 10 Закону України “Про податок на додану вартість”/.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обовязкових платежів/, включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
З набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), строки сплати сум податкових зобовязань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства, що означає, що податок на додану вартість сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації /розрахунку/.
Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації /розрахунки/ подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.
За змістом підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Для відповідача податковим періодом є календарний місяць, а відтак строк сплати податкового зобовязання з зазначеного платежу обчислюється, виходячи з базового податкового періоду місяць.
Отже, граничні строки сплати податкових зобовязань за податковими деклараціями з податку на додану вартість за квітень, травень, червень та липень 2009 року припадали на 01.06.2009, 30.06.2009, 30.07.2009 та 31.08.2009 відповідно, однак не були в повній мірі погашені ні на ці дати, ані на дату судового розгляду справи.
Підпунктом 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
При цьому за визначенням статті 1 цього Закону податковий борг / недоїмка / - податкове зобовязання /з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності/, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання, а податкове зобов'язання - це зобовязання сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 цього ж Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством /підпункт 16.4.2 пункту 16.4 статті 16 зазначеного Закону/.
Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку /підпункт 16.3.1 пункту 16.3 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" /.
Судом на підставі даних облікової картки особового рахунку встановлено, що відповідачу у звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання за квітень 2009 року нараховано пеню в сумі 1,60 грн за період з 02.06.2009 по 24.06.2009
Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а”“в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідач податкове повідомлення-рішення від 21.10.2009 № 0008031702/0 отримав під розписку 21.10.2009, правом на його оскарження не скористався, але й не оплатив.
Отже, наявність спірної суми заборгованості доведена матеріалами справи та відповідачем не спростована.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктами 1 та 11 статті 10 зазначеного Закону встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів /пункт 1/; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна /пункт 11/.
Таким чином, вимога позивача про стягнення заборгованості по оплаті спірної суми заборгованості підлягає задоволенню, оскільки ґрунтується на нормах чинного законодавства та належних доказах, які наявні в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість в сумі 15091,01 грн задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до бюджету (р/р 31118029700379, одержувач платежу: державний бюджет, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області, МФО 831019) податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 15 091 (п'ятнадцять тисяч дев'яносто одна) грн 01 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010 року.
СуддяН.І. Слободянюк