ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1031/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Коробовій А.В.,
за участю:
представників позивача - Остроушка О.Л., Блищук В.Т.,
представників відповідача - Крицького Р.Г., Орлової М.Є.
прокурора - Лисенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго"до Державної податкової інспекції в м.Полтавіпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
15 березня 2010 року Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (надалі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Полтаві (надалі - відповідач),яким просив визнати недійсними податкові повідомлення -рішення від 16.11.2009 р. № 0000602302/0 та від 18.01.2010 р. № 0000602302/1.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначали, що в статутному фонді позивача частка держави складає 25% від статутного капіталу. В 2006, 2007 та І півріччі 2008 р. державний пакет акцій був переданий до НАК "ЕКУ" - акціонерній компанії, яка сама виступала субєктом господарювання і мала б сплачувати частину свого чистого прибутку. Станом на 01.06.2008 р. Фонду державного майна було передано 55240001 штук акцій або 25% від статутного капіталу ВАТ "Полтаваобленерго", що були виключені із статутного фонду НАК "ЕКУ". Пояснювали, що держава не є держателем привілейованих акцій, які дають власникові переважне право на одержання дивідендів, отже не має права на переваги перед іншими акціонерами. Згідно зі ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 88 Господарського кодексу України всі акціонери товариства мають право брати участь у розподілі прибутку та отримувати його частку (дивіденди). Згідно із п. 4.2 Статуту ВАТ "Полтаваобленерго" акціонери мають право брати участь та голосувати на загальних зборах акціонерів та отримувати частину чистого прибутку. Згідно із ст. 159 Цивільного кодексу України, ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 30, 33 Закону України "Про акціонерні товариства" порядок розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) є виключною компетенцією загальних зборів акціонерів. П. 7.2 Статуту позивача визначено, що порядок розподілу чистого прибутку та покриття збитків визначається Вищим органом товариства відповідно до статуту та чинного законодавства, яким згідно п. 8.2 цього ж статуту є загальні збори акціонерів. Проте протягом 2006 - 2008 років загальні збори акціонерів позивача не скликались та відповідно не приймали таких рішень.
Звертали увагу суду на те, що податковим органом безпідставно було прийнято оскаржувані податкові повідомлення - рішення, оскільки частина чистого прибутку (дивіденди) не є податковим платежем та не входить до системи оподаткування, отже, Закон України "Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, в порядку якого дані рішення були винесені, не може застосовуватися.
Також зазначали, що відповідно до вимог ст. 60 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" дивіденди за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки сплачують по - перше господарські товариства , у статутному фонді яких є корпоративні права держави та по - друге господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків. Оскільки позивач не відноситься ні до першої, ні до другої категорії визначених господарських товариств, то вважають, що взагалі не можуть бути учасниками вказаних правовідносин.
В ході судового розгляду заявою від 08.06.2010 р. № 01-3/4515, що надійшла до суду через канцелярію 08.06.2010 р. вх. № 23728/10, позивач замість "визнати недійсними" просив "визнати протиправними та скасувати" оскаржувані податкові повідомлення -рішення. Дана заява була прийнята судом до розгляду.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали вимоги позовної заяви з урахуванням заяви про зміну предмету позову та просили їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позовної заяви, просили відмовити у її задоволенні.
В обґрунтування своїх заперечень зазначали, що під час проведення ДПІ в м. Полтаві планової виїзної перевірки ВАТ "Полтаваобленерго", результати якої зафіксовані в акті № 2359/23-4/00131819 від 04.11.2009 р., встановлено порушення ст. 60 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 р. № 835-VІ, а саме, позивачем не нараховано та не сплачено до 01 червня 2009 року частини чистого прибутку у загальному розмірі 2 800 600 грн., у тому числі за 2006 рік - 453 900 грн., за 2007 рік - 1 599 700 грн., за 2008 рік - 747 000 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту інтересів держави в особі відповідача - Державної податкової інспекції в м. Полтаві в справі допущено прокурора на підставі заяви Прокуратури Полтавської області від 16.04.2010 р. № 05/1-418вих.10 (вхідний № 17199/10 від 22.04.2010 р.).
Прокурор в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, пояснення прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ВАТ «Полтаваобленерго» є відкритим акціонерним товариством, у статутному фонді якого 25% (55240001 штук) акцій належать державі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 р. № 794 утворено Національну акціонерну компанію «Енергетична компанія України» у формі акціонерного товариства та передано в її статутний фонд пакет акцій, що належить державі в статутному фонді позивача у розмірі 25% акцій (55240001 штук).
Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтер-сервіс-реєстр» - реєстратором акцій надано наступну інформацію із системи реєстру власників про зареєстрованих осіб, які володіють більше ніж 25% акцій позивача. Так, зокрема, згідно повідомлень від 10.01.2006 р. вих. № 244/АТ, від 07.04.2006 р. вих. № 276/АТ, від 03.07.2006 р. вих. № 298/АТ, від 02.10.2006 р. вих. № 318/АТ, від 10.01.2007 р. вих. № 327/АТ, від 30.03.2007 р. вих. № 451/АТ, від 05.07.2007 р. вих. № 710/АТ станом з 01.01.2006 року по 30.06.2007 року 97,9595 % (216451305 штук) були зареєстровані за Відкритим акціонерним товариством «Міжрегіональним фондовим союзом» (депозитарій).
Згідно повідомлень цього ж реєстратора від 01.10.2007 р. вих. № 1158/АТ, від 09.01.2008 р. вих. 1773, від 08.04.2008 р. вих. № 2501 станом з 30.09.2007 року по 31.03.2008 року 25,0000045 % (55240001 штук) були зареєстровані за Національною акціонерною компанією «Енергетична компанія України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. № 66 «Про передачу Фондові державного майна пакетів акцій відкритих акціонерних товариств» державний пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% акцій (55240001 штук), що були передані до статутного фонду НАК «Енергетична компанія України», був переданий Фонду держмайна України.
Згідно повідомлень реєстратора акцій ТОВ «Інтер-сервіс-реєстр» від 03.07.2008 р. вих. № 2855/АТ, від 30.09.2008 р. вих. № 3315/АТ, від 12.01.2009 р. № 3648/АТ станом з 30.06.2008 року по 31.12.2008 року 25 % (55240001 штук) були зареєстровані за Фондом державного майна України.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2008 р. № 1005 (набрала чинності 25.11.2008 р.) була визнана такою, що втратила чинність вищевказана постанова КМУ від 22.02.2008 р. № 66, та пунктом 2 зобовязано Фонд держмайна у триденний строк передати НАК «Енергетичній компанії України», зокрема пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» в розмірі 25%.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 р. № 437 було внесено зміни до вищевказаної постанови та скасовано пункт 2 вищевказаної постанови КМУ від 19.11.2008 р. № 1005, яким зобовязано Фонд держмайна повернути переданий пакет акцій позивача НАК «Енергетичній компанії України».
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій є відкритою та оприлюднюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних цієї комісії про ринок цінних паперів.
Згідно витягу із вищезазначеної загальнодоступної інформаційної бази даних, розміщеної на офіційному сайті Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, лише 19.03.2009 р. було внесено запис за даними зберігача Відкритого акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» про власника пакету акцій позивача у розмірі 25% Фонд держмайна України.
Судом також встановлено, що в період з 10.09.2009 р. по 07.10.2009 р. (термін продовжувався згідно наказу ДПІ в м. Полтаві від 06.10.2009 р. № 1805 на 10 робочих днів на період з 08.10.2009 р. по 21.10.2009 р.) на підставі направлень від 10.09.2009 р. № 668 та від 08.10.2009 р. № 758 посадовими особам Державної податкової інспекції в м. Полтаві було проведено планову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» (код ЄДРПОУ 00131819) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 р. по 30.06.2009 р., за результатами якої було складено акт від 04.11.2009 р. № 2359/23-4/00131819.
Перевіркою, зокрема, було встановлено порушення позивачем ст. 60 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835-VI, відповідно до якої у разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків, рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки до 01 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 01 червня 2009 року.
Порядок відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) затверджено постановою КМУ від 29.01.2007 р. № 68.
Відповідно до пункту 2 вищевказаного Порядку акціонерними, холдинговими компаніями та іншими субєктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів. ВАТ «Полтаваобленерго» здійснює господарську діяльність у галузі економіки, реалізацію державної політики в якій здійснює Міністерство палива та енергетики України (основний вид діяльності згідно КВЕД 40.13.0 розподілення та постачання електроенергії), відповідні базові нормативи відрахування частки прибутку встановлені у наступних розмірах:
- на 2006 рік в розмірі 40% та затверджені Наказом Фонду державного майна України від 12.02.2007 р. № 249;
- на 2007 рік в розмірі 40 % та затверджені постановою КМУ від 07.05.2008 р. № 489;
- на 2008 рік в розмірі 15% та затверджені постановою КМУ від 08.04.2009 р. № 315.
Пунктом 3 цього ж Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) відраховується до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи із обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно із положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Відповідно даних фінансової звітності (р. 220 Звітів про фінансові результати ВАТ «Полтаваобленерго» за 2006 2008 роки)чистий прибуток підприємства за результатами фінансово-господарської діяльності відповідних періодів складав:
- 2006 рік 4539 тис. грн., що зафіксовано п.п. 2.15.5 п. 2.15 розділу 2 Акта комплексної документальної перевірки ВАТ «Полтаваобленерго» за період з 01.04.2006 р. по 30.09.2007 р. № 292/23-6/00131819 від 09.02.2008 р.;
- 2007 рік 15997 тис. грн., що зафіксовано у додатку № 8 Довідки про загальну інформацію;
- 2008 рік 19920 тис. грн., що зафіксовано у додатку № 8 Довідки про загальну інформацію.
Згідно пункту 6 вищезазначеного Порядку встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається господарськими організаціями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою адміністрацією та зазначається у декларації з податку на прибуток. Форми розрахунку передбачені та затверджені:
- на 2006 рік наказом Державної податкової адміністрації України від 19.07.2006 р. № 421, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2006 р. за № 929/12803;
- на 2007 рік наказом Державної податкової адміністрації від 03.04.2007 р.№ 207, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.04.2007 року за № 406/13673;
- на 2008 рік наказом Державної податкової адміністрації від 12.05.2008 р. № 294, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.05.2008 р. № 458/15149.
Оскільки ВАТ «Полтаваобленерго» не було нараховано та сплачено до 01 червня 2009 р. частину чистого прибутку до державного бюджету, то перевіряючими ревізорами було розраховано цей розмір на підставі вищевказаних норм в загальному розмірі 2800600 грн., в тому числі за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року 453900 грн., 2007 року 1599700 грн., 2008 року 747000 грн.
Враховуючи наведене та виходячи із висновків акту ДПІ в м. Полтаві було винесено податкове повідомлення рішення від 16.11.2009 р. № 0000602302/0, яким позивачу відповідно до підпункту «б» підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було визначено податкове зобов'язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) господарської організації (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету в загальному розмірі 2800600 грн., в т.ч. за основним платежем 2800600 грн.
Даним податковим повідомленням - рішенням для сплати указаних сум позивачу було надано десятиденний строк від дня одержання цього рішення та роз'яснено порядок процедури апеляційного узгодження на випадок незгоди із донарахованою податковим органом сумою, передбаченою вищевказаним Законом.
Позивач не погодився із даним рішенням та оскаржив його ДПІ в м. Полтаві згідно п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 зазначеного Закону.
Рішенням ДПІ в м. Полтаві про результати розгляду первинної скарги від 28.12.2009 р. № 32470/10/25-040 скарга ВАТ «Полтаваобленерго» була залишена без задоволення, а винесене податкове повідомлення рішення без змін.
За результатами розгляду первинної скарги ДПІ в м. Полтаві було винесено податкове повідомлення рішення від 18.01.2010 р. № 0000602302/1, яким до позивача було доведено новий граничний 10 - денний строк для сплати визначеного податкового зобов'язання в розмірі 2800600 грн.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Полтавській області від 26.02.2010 р. № 471/10/25-016 повторна скарга позивача була залишена без задоволення, а винесені податкові повідомлення-рішення без змін.
Із вищевказаними податковими повідомленнями рішеннями та рішеннями про результати розгляду первинної та повторної скарг позивач не погодився та звернувся про їх скасування до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваним податковим повідомленням рішенням суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 63 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено порядок сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року, суб'єктом сплати такої частини, зокрема, визначено акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Статтею 61 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визначено порядок сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2007 року пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, суб'єктом сплати такої частини, зокрема, визначено господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у власності господарських товариств, частка держави в яких складає не менше 50 відсотків.
Статтею 60 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» визначено, що у разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків, рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки до 01 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 01 червня 2009 року.
Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія статей 63, 61 та 60 вищезгаданих законів, віднесено, зокрема, господарські товариства, у статутному фонді яких державі належить пакет акцій та корпоративні права, а також господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств
До другого виду господарських товариств ВАТ «Полтаваобленерго» не відноситься, оскільки у статутному фонді позивача частка держави складає 25%, тому вищевказані норми на нього не поширюються.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про управління обєктами державної власності» від 21.09.2006 р. № 185-V (набрав чинності 18.10.2006 р.) до обєктів управління державною власністю належать корпоративні права, що належать державі у статутних фондах господарських організацій.
Згідно ч. 1 ст. 4 цього ж Закону до субєктів управління обєктами державної власності належать, зокрема, Кабінет Міністрів України та Фонд державного майна України.
До повноважень Кабінету Міністрів України, зокрема, належить прийняття рішення про передачу повноважень з управління корпоративними правами держави уповноваженим органам управління та господарським структурам.
Як було встановлено судом вище, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 р. № 794 утворено Національну акціонерну компанію «Енергетична компанія України» у формі акціонерного товариства та передано її в статутний фонд пакет акцій, що належить державі в статутному фонді позивача у розмірі 25% акцій (55240001 штук), які перебували у власності вказаної компанії по травень 2008 року, що підтверджується наданою інформацією реєстратором акцій - ТОВ «Інтер-сервіс-реєстр».
При цьому не є власністю держави пакет акцій у статутному фонді акціонерного товариства, переданий нею до статутного фонду іншого субєкта господарювання, в якому їй належить хоч і 100% акцій. Власником цього пакету акцій стає зазначений субєкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого субєкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу. Належність державі хоча б і 100% акцій акціонерної компанії автоматично не означає, що у державній власності перебувають також корпоративні права на частку у статутному фонді господарських товариств, заснованих державною акціонерною компанією. Такі корпоративні права належать на праві власності самій компанії як окремій юридичній особі, а не державі. Відповідно на господарські товариства, у статутному фонді яких є частка, що належить державним акціонерним компаніям, не можуть поширюватися вимоги щодо обовязкової сплати частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності, передбачені законами України про державний бюджет на відповідний рік (аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 05.11.2008 р., прийнятої за результатами касаційного перегляду справи за позовом ВАТ «Збаражгаз» до Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про скасування податкового повідомлення-рішення, та листі Вищого адміністративного суду України від 28.09.2009 р. № 1271/13/13-09).
Отже, за періоди з 2006 р. по травень 2008 року рішення про визначення розміру та сплату дивідендів державі повинно було вирішуватися НАК «Енергетична компанія України» за результатами своєї господарської діяльності за відповідні періоди, як учаснику товариства.
Стосовно донарахування податковим органом податкового зобовязання позивачу за 2008 рік суд дійшов наступних висновків.
Згідно повідомлень реєстратора акцій ТОВ «Інтер-сервіс-реєстр» від 03.07.2008 р. вих. № 2855/АТ, від 30.09.2008 р. вих. № 3315/АТ, від 12.01.2009 р. № 3648/АТ станом з 30.06.2008 року по 31.12.2008 року 25 % (55240001 штук) були зареєстровані за Фондом державного майна України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. № 66 «Про передачу Фондові державного майна пакетів акцій відкритих акціонерних товариств».
Як субєкт управління обєктами державної власності Фонд держмайна України згідно п. б ч. 3 ст. 7 Закону України «Про управління обєктами державної власності» створює і веде реєстр корпоративних прав держави, який є складовою Єдиного реєстру обєктів державної власності, відповідно до законодавства.
Згідно п. ґ ч. 3 ст. 7 вищевказаного Закону ФМДУ має повноваження передавати за рішенням КМУ з управління обєктам державної власності, що перебувають у його управлінні, уповноваженим органам управління, господарським структурам та уповноваженим особам, укладає з ними договори доручення і здійснює контроль за ефективністю управління цими обєктами в порядку, встановленому КМУ.
Таким чином при обчисленні дивідендів, що підлягають вилученню до бюджету, за результатами фінансово-господарської діяльності позивача за весь 2008 рік податковим органом не визначено протягом якого періоду 2008 року частка держави у статутному фонді ВАТ «Полтаваобленерго» безпосередньо перебувала в управлінні держави (субєкта управління ФДМУ), не встановлено чи належали державі в цей період корпоративні права на цю частку та чи включені ці корпоративні права до реєстру корпоративних прав держави, який є складовою Єдиного реєстру обєктів державної власності, відповідно до законодавства, чи можливо ці корпоративні права передавалися уповноваженим органам чи господарським організаціям (враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 19.11.2008 р. № 1005 (набрала чинності 25.11.2008 р.) була визнана такою, що втратила чинність вищевказана постанова КМУ від 22.02.2208 р. № 66 «Про передачу Фондові державного майна пакетів акцій відкритих акціонерних товариств», та пунктом 2 зобовязано Фонд держмайна у триденний строк передати НАК «Енергетичній компанії України», зокрема пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» в розмірі 25%), а відтак не встановлено обов'язку позивача щодо сплати зазначених платежів.
Враховуючи зазначене, здійсненні нарахування відповідачем є необґрунтованими.
Також судом враховано, що держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Держава може створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом (ч.ч. 1 та 3 ст. 167 Цивільного кодексу України)
Частиною 1 ст. 92 цього ж Кодексу передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обовязків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів.
За визначенням ч. 1 ст. 113 ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 88 Господарського кодексу України всі акціонери товариства мають право брати участь у розподілі прибутку та отримувати його частку (дивіденди). Право на отримання дивідендів пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.
Згідно із п. 4.2 Статуту ВАТ "Полтаваобленерго" акціонери мають право брати участь та голосувати на загальних зборах акціонерів та отримувати частину чистого прибутку. Згідно із ст. 159 Цивільного кодексу України, ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 30, 33 Закону України "Про акціонерні товариства" порядок розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) є виключною компетенцією загальних зборів акціонерів. П. 7.2 Статуту позивача визначено, що порядок розподілу чистого прибутку та покриття збитків визначається Вищим органом товариства відповідно до статуту та чинного законодавства, яким згідно п. 8.2 цього ж статуту є загальні збори акціонерів.
Проте протягом 2006 - 2008 років загальні збори акціонерів позивача не скликались та відповідно не приймали таких рішень.
Також суд не погоджується із правовою позицією визначення податковим органом спірним податковим повідомленням рішенням суми 2800600 грн. як податкового зобовязання з поширенням на нього положень Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з огляду на наступне.
Додатком № 8 до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» «Перелік органів, за якими закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету» Державна податкова адміністрація України визначена як орган контролю за справлянням (стягненням) платежу за кодом бюджетної класифікації 21010200 «Частина прибутку (доходу) господарських організацій, у статутних фондах яких є державна частка, що вилучається до бюджету».
Згідно наказу Мінфіну України «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» від 27.12.2001 р. № 604 зазначений платіж в бюджетній класифікації визначений в розділі код 20000000 «Неподаткові платежі».
Як законодавчо встановлений, цей платіж є обов'язковим до сплати суб'єктами господарювання, коло яких визначено ст. ст. 63, 61 та 60 вищезазначених законів про держбюджет на відповідні роки. Правила підпункту 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» на цей платіж не поширюється, оскільки він має іншу правову природу і законом встановлений інший порядок його сплати.
Як вбачається із Преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетам та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).
У відповідності до пунктів 1.2, 1.9 ст. 1 зазначеного закону податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податкове повідомлення є письмовим повідомленням контролюючих та податкових органів про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання та погасити суму податкового боргу.
Таким чином, ця форма акта ненормативного характеру може застосовуватися лише щодо обов'язків по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів), вичерпний перелік яких визначено у ст.ст. 14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування».
Як зазначено в ч. 3 ст. 1 цього ж Закону ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 7 даного Закону, зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про державний бюджет на відповідний рік.
Зокрема, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 14 вищевказаного Закону до загальнодержавних податків і зборів віднесено податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Відповідно до абз. 2 п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини чистого прибутку такого підприємства прирівнюється до дивідендів.
В той же час, ВАТ «Полтаваобленерго», яке відповідно до статуту має організаційно-правову форму відкритого товариства, створеного в процесі корпоратизації, не відноситься до переліку підприємств, зазначених в п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування».
Також, Державна податкова адміністрація України у листі від 26.10.2009 р. № 23411/7/15-0217 «Про порядок відображення у податковому обліку держдивідендів» роз'яснила, що у зв'язку з відсутністю платежу у вигляді частини чистого прибутку (доходу) господарських товариств у переліку загальнодержавних податків і зборів, визначених Законом України «Про систему оподаткування», штрафні санкції згідно із ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не застосовуються.
Враховуючи зазначене суд дійшов висновку, що такий платіж як «частина чистого прибутку, що вилучається до бюджету», передбачені вищезгаданими нормами Законів України про державний бюджет на відповідні роки, за своєю природою не є податковим платежем, тому його сплата (стягнення) не охоплюється нормами Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв'язку з чим у відповідача не було правових підстав приймати відносно позивача податкові повідомлення рішення від 16.11.2009 р. № 0000602302/0 та від 18.01.2010 р. № 0000602302/1.
З огляду на зазначене, оскаржувані податкові повідомлення рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 63 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст. 61 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 60 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», Законом України «Про систему оподаткування», Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Державної податкової інспекції в м.Полтаві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Полтаві № 0000602302/0 від 16 листопада 2009 року, № 0000602302/1 від 18 січня 2010 року, якими визначено Відкритому акціонерному товариству "Полтаваобленерго" податкове зобов'язання за платежем: "частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету" в розмірі 2 800 600 грн. (два мільйони вісімсот тисяч шістсот гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько