
Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року Справа № 160/17447/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (з урахуванням останньої уточненої позовної заяви від 08.12.2021 року), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 24.06.2021 № 203950005269 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 пільговий стаж для призначення пенсії за віком у період роботи з 20.08.1997р. по 31.12.1998р. та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.06.2021р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 16.06.2021 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових за Списком № 1, однак рішенням № 203950005269 від 24.06.2021 року відповідача відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, оскільки згідно з наданих документів пільговий стаж роботи позивача складає 7 років 6 місяців. З такою позицією пенсійного органу позивач не погоджується, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
09 листопада 2021 представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки згідно інформації із засобів програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію – відділ призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 . Окрім наведеного вказано, що відділом призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не зараховано до пільгового стажу період роботи з 20.08.1997р. по 31.12.1998р. через те, що місцезнаходження первинних документів на тимчасово окупованій території унеможливлює проведення звірки пільгового стажу, у зв`язку з чим, ГУПФУ в Дніпропетровській області погоджується з висновками оскаржуваного рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. у справі №160/17447/21 вирішено подальший розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 01.12.2021р. о 10:00 год. Залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в якості другого відповідача до участі у справі №160/17447/21.
В судове засідання 01.12.2021р. позивач не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причини не явки суду не повідомила.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судове засідання 01.12.2021р. не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; відзив на позовну заяву не надав.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в судове засідання 01.12.2021р. з`явився.
В судовому засіданні 01.12.2021р. розгляд справи був відкладений до 10.12.2021р.
В судове засідання 10.12.2021р. представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
10.12.2021р. суд ухвалив, у відповідності до п.3 ч.2 ст. 183 КАС України закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 20.12.2021р. о 13:00.
В судове засідання 20.12.2021р. представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином; позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16.06.2021 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням № 203950005269 від 24.06.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з підстав відсутності необхідного пільгового стажу 7 років 6 місяців. Повідомлено про неврахування до пільгового стажу період роботи з 20.08.1997р. по 31.12.1998р., оскільки місцезнаходження первинних документів на тимчасово окупованій території унеможливлює проведення перевірки пільгового стажу.
Позивач вважає таке рішення пенсійного органу протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV).
Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року - 47 років.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Також, згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок № 383).
Відповідно до пункту 3 Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Отже, лише за відсутності у трудовій книжці відповідних записів про фактичну роботу у шкідливих умовах протягом повного робочого дня, для призначення пенсії на пільгових умовах необхідне додаткове підтвердження наявності пільгового стажу уточнюючими довідками з підприємства.
Як видно з тексту рішення № 203950005269 від 24.06.2021, пенсійний орган не врахував ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період її роботи з 20.08.1997р. по 31.12.1998р., оскільки місцезнаходження первинних документів на тимчасово окупованій території унеможливлює проведення перевірки пільгового стажу. Позивач, на підтвердження вказаного періоду роботи надала до суду довідку №б/н (а.с. 13), згідно якої ОСОБА_1 у період з 20.08.1997р. по 25.09.2006р. займала посаду машиніста на молотах, пресах маніпуляторах в ковальському цеху, що передбачена Списком № 1.
Суд критично ставиться до доводів відповідача та зазначає, що положенням частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV передбачено право відповідача на проведення перевірки. Разом з цим, не проведення такої перевірки підприємства, яким видано довідки або неможливості проведення такої перевірки з будь-яких причин, не може бути підставою для відмови особі в зарахуванні відповідного стажу.
В даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на належне пенсійне забезпечення через неможливість перевірки достовірності довідок про підтвердження пільгового стажу, у зв`язку із знаходженням установи, що її видала, на непідконтрольній українській владі території.
Отже відповідач протиправно не зарахував період роботи позивача з 20.08.1997р. по 31.12.1998р. до пільгового стажу за Списком №1, а відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 24.06.2021 №203950005269 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки позивач зареєстрований у Дніпропетровській області та подавав заяву про призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, то суд вважає за необхідне зобов`язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 20.08.1997р. по 31.12.1998р. до пільгового стажу за Списком №1 та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведене, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд.26, м. Дніпро, 49094, і.к. 21910427), Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області (майдан Волі, буд.3, м. Тернопіль, 46001, і.к. 14035769) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 24.06.2021 № 203950005269 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 з 20.08.1997р. по 31.12.1998р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.06.2021р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В іншій частині заявлених позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (і.к. 14035769) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 454,00 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (і.к. 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді Лісна А.М.
Рішення не набрало законної сили станом на 20.12.2021 року
Помічник судді Лісна А.М.