Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2010 року Справа № 2а-2690/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Твердохліба Р.С.,
при секретарі Кір`ян О.С.,
за участю сторін:
прокурор Гриненко С.В. (посвідчення № 548 від 31.07.2008)
від позивача Тимофіїв Е.М. (довіреність № 15546/08-01 від 02.09.2009)
від відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом прокурора міста Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення переплаченої пенсії в сумі 474,84 грн.,
ВСТАНОВИВ:
07.04.2010 прокурор м. Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі УПФУ в м. Стаханові Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне.
ОСОБА_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, знаходився на обліку та отримував пенсію по інвалідності з 27.12.2003 по 31.12.2007 згідно довідки МСЕК № 0041565 від 10.01.2006 згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч.1 ст.42 Закону, пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до закону про індексацію грошових доходів населення. Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне грошове утримання, що виплачується замість пенсії. Пунктом 4 Порядку встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
ОСОБА_2 не повідомив позивача про працевлаштування на Стахановський вагонобудівний завод, це зясувалося при обробці списків персоніфікованого обліку. Обовязок повідомляти про працевлаштування покладено на пенсіонера Порядком обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженим постановою Правління ПФУ від 25.03.2004 № 4-1. У звязку з цим виникла переплата пенсії ОСОБА_2 у сумі 495,76 грн. за період з 01.11.2006 по 30.06.2007. Утримання надміру виплачених сум пенсій, відрахування з пенсій передбачено ст.50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_2 був запрошений на комісію з відшкодування коштів надміру виплачених за призначеними пенсіями рекомендованим листом, запрошення отримано, на комісію не зявився. Рішенням № 14 від 20.11.2007 комісії з відшкодування коштів надміру виплачених за призначеними пенсіями по УПФУ в м. Стаханові Луганської області було прийнято рішення утримати суму переплати пенсії 495,76 грн. з ОСОБА_2 у розмірі 10 % розміру пенсії. У грудні 2007 року було утримано 20,92 грн., у звязку з закінченням строку виплати пенсії з 01.01.2008 утримання більше не проводилось. Відповідача неодноразово запрошували до позивача для вирішення питання про повернення суми переплати пенсії, він зявився 23.11.2009 і згідно його заяви від цієї ж дати зобовязався внести переплату у сумі 474,84 грн. на розрахункові рахунки УПФУ в м. Стаханові до кінця року, але до теперішнього часу переплата пенсії на рахунок УПФУ не надходила.
На підставі викладеного, просить стягнути з ОСОБА_2 на користь УПФУ в м. Стаханові Луганської області переплату пенсії у сумі 474,84 грн., несплачену ним у добровільному порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Відповідач в судове засідання не зявився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заперечень проти позову не надав.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2, який мешкає за адресою: 94094, АДРЕСА_1, перебував на обліку та отримував пенсію по інвалідності з 27.12.2003 по 31.12.2007 згідно довідки МСЕК № 0041565 від 10.01.2006 року (а.с.10) згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
При зверненні до УПФУ в м. Стаханові Луганської області з заявою про переоформлення пенсії, ОСОБА_2 зобовязувався про всі зміни, що спричиняють зміну розміру виплачуваної пенсії, повідомляти в управління Пенсійного фонду України (а.с.8).
Проте відповідач не повідомив позивача про працевлаштування в ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 24.11.2006 на посаду чистильника, внаслідок чого виникла переплата пенсії ОСОБА_2 в сумі 495,76 грн. за період з 01.11.2006 по 30.06.2007.
01.11.2007 відповідача листом № 14267/02-2-16 було запрошено до УПФУ в м. Стаханові Луганської області на комісію з відшкодування надмірно сплачених коштів за призначеними пенсіями, запрошення було отримано відповідачем 10.11.2007, але на комісію він не зявився (а.с.14).
Рішенням № 14 від 20.11.2007 УПФУ в м. Стаханові Луганської області було вирішено згідно ст.50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» утримати переплату пенсії 10% від розміру пенсії (а.с.15).
23.11.2009 ОСОБА_2 у заяві на імя начальника відділу з виплат пенсії УПФУ в м. Стаханові Луганської області зобовязався внести суму переплати 474,14 грн. до кінця року (а.с.16), але станом на теперішній час зазначена сума не сплачена.
Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Індексація здійснюється відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:
- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії;
- стипендії;
- оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;
- грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;
- суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності);
- суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Відповідно до п.4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. У разі коли особа працює, в першу чергу індексується оплата праці.
Згідно п. 9 Порядку, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
Порядком обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.03.2004 № 4-1, пенсіонер зобов'язаний повідомити органи Пенсійного фонду України за місцем проживання про влаштування на роботу, у тому числі за сумісництвом, зміни у складі сім'ї та інші обставини, які відповідно до законодавства визначають право на пенсію та її розмір.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст.50 зазначеного Закону, відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Таким чином, переплата пенсії ОСОБА_2 за період з 01.11.2006 по 30.06.2007 в сумі 495,76 грн. виникла через неповідомлення ним позивача про працевлаштування у ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» з 26.11.2006, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області правомірно та відповідно до вимог діючого законодавства прийнято рішення про утримання переплати пенсії 10 % від розміру пенсії.
Відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Згідно п.3 Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року №6-4, повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інших дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сімї тощо, у разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоровя тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
У грудні 2007 року за рішенням комісії з відшкодування коштів надміру виплачених за призначеними пенсіями № 14 від 20.11.2007, було утримано з пенсії відповідача 20,92 грн., з 01.01.2008 у звязку з закінченням строку виплати пенсії утримання більше не проводилось, тому відповідно до п.3 зазначеного Порядку, решта суми переплати стягується в судовому порядку.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26 квітня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 29 квітня 2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги прокурора міста Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.код НОМЕР_1, адреса: 94095, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області (94002, Луганська область, м. Стаханов, вул. Б. Хмельницького, 19, р/р 25604301739 в ЛОУ ВАТ "Держощадбанк" в м. Луганську МФО 304665 код 21792465) переплату пенсії у сумі 474,84 (чотириста сімдесят чотири гривні 84 коп.) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 29 квітня 2010 року.
СуддяТвердохліб Р.С.