
Справа № 585/3081/20
Номер провадження 2/585/195/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2021 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого судді В.О. Шульги, з участю секретаря Ю.В. Кириленко, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, ОСОБА_2 третя особа: ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 і просить: 1) визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 408 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року в частині передачі безкоштовно у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства згідно ст.17, 56 Земельного кодексу України гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 1099 кв.м. В обґрунтування заявлених вимог вказав, що на підставі Свідоцтва про право особистої приватної власності на жилий будинок від 22.01.1988 року йому на праві власності належить жилий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, який розташований за адресою АДРЕСА_2 . Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.12.2015 року йому на праві власності належить земельна ділянка загальною площею 0,0587 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 5910700000:03:044:0126, розташована за адресою АДРЕСА_2 . Рішенням 26 сесії 7 скликання Роменської міської ради Сумської області "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" від 03.05.2017 року йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га. Вважати таким, що втратив чинність підпункт 3 пункту 1 рішення 21 сесії Роменської міської ради 7 скликання від 22.12.2016 "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. РФ ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ) для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га. На підставі укладеного договору Приватним підприємством "Ромни-Проект" було виконано роботи з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки для індивідуального садівництва за рахунок земель житлової і громадської забудови за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області. Однак, власник суміжної земельної ділянки ОСОБА_4 відмовилася підписувати виготовлений землевпорядною організацією Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання. Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 03-21/Г-518 "Про розгляд звернення щодо пришвидшення відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва на АДРЕСА_1 " від 07.11.2017 року розглянувши питання узгодження меж, комісія по розгляду земельних спорів не змогла прийняти остаточне рішення, у зв`язку з відсутністю інформації стосовно сусідньої земельної ділянки по АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4 в Державному земельному кадастрі. Для подальшого вирішення даного питання виконавчим комітетом Роменської міської ради був направлений запит (лист №03-26/2295 від 08.09.2017) до відділу Держгеокадастру у Роменському районі про отримання інформації щодо наявності даних про земельну ділянку по АДРЕСА_1 Державному земельному кадастрі. Згідно інформації, наданої Відділом Держгеокадастру у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0,2099 га по АДРЕСА_1 належить гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія III СМ № 000948, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №617 від 14.12.2000, але у державному земельному кадастрі земельна ділянка не зареєстрована. У зв`язку з наданою інформацією Відділом Держгеокадастру у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області виконавчий комітет Роменської міської ради звернувся з відповідним листом № 03-26/2756 від 25.10.2017 до розробника проектної документації на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 (ПП "Ромни-Проект") щодо перевірки відповідності меж земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 , виданим раніше документів, та отримання достовірної інформації щодо меж зазначених земельних ділянок (чи не перетинаються, не накладаються одна на одну дані земельні ділянки). Згідно повідомлення ПП "Ромни-Проект" № 1687 від 14.08.2018 року між приватним підприємством "Ромни-Проект" та ним укладено договір на виконання робіт із землеустрою від 17.05.2017 року №724. Відповідно до рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Роменської міської ради Роменського району Сумської області від 03.05.2017 "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" йому надали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га за адресою АДРЕСА_3 . Працівниками приватного підприємства "Ромни- Проект" було проведено геодезичні роботи вищевказаної земельної ділянки в термін, що передбачені чинним законодавством. В подальшому ході виконання робіт із землеустрою було встановлено, що дана земельна ділянка вже передана у приватну власність, що й унеможливлює подальше виконання робіт із землеустрою та умов договору. Рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №408 Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року передано безкоштовно у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства згідно ст.17, 56 Земельного кодексу України гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 1099 кв.м. Вважає, що Виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області при прийнятті рішення №408 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року в частині передачі безкоштовно у приватну власність земельні ділянки ведення особистого підсобного господарства згідно ст.17, 56 Земельного кодексу України гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 1099 кв.м. порушено вимоги чинного законодавства України, в наслідок чого порушено його права та охоронювані законом інтереси, виходячи з того, що: Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №03-27/2769 "Про розгляд запиту про отримання інформації щодо присвоєння поштової адреси та приватизації земельної ділянки на АДРЕСА_3 " від 26.10.2017 року поштова адреса " АДРЕСА_3 " не змінювалася. Земельна ділянка за адресою АДРЕСА_3 у приватну власність на підставі рішення Роменської міської ради не передавалася. Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 03-27/3073 "Про розгляд запиту щодо надання копії рішення Роменської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 " від 23.11.2017 року у 2000 році рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3 не приймалося. Згідно повідомлення Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №9/140-18 від 26.03.2018 року відповідно до відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою Відділом у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області відсутня на обліку документація із землеустрою та архівні примірники державних актів на право приватної власності на земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_3 . Таким чином, рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 408 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року було також безкоштовно передано у приватну власність гр. ОСОБА_4 і земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_3 , яка раніше їй не передавалася і не перебувала в її користуванні. Таким чином Виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області при прийнятті рішення № 408 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року було грубо порушено вимоги ст.14 Конституції України, ст.ст.10, 17, 102 Земельного кодексу України 1991 року, ст.ст.24, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
30 листопада 2020 року провадження в справі відкрито та справу призначено до підготовчого засідання.
Представник відповідача ОСОБА_2 – ОСОБА_6 надала відзив на позов в якому відповідач висловив свої заперечення стосовно позовних вимог позивача. Вважає, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають. В обґрунтування вказала, що 09.11.1993 року рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів Сумської області № 280 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність відповідно до ст.ст. 10. 17. 56. 67 ЗК України. Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» на підставі заяви ОСОБА_4 ухвалено, передати у приватну власність земельну ділянку, що була раніше надана громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 0.1 га. 20.11.2000 року рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 408 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність» відповідно до ст.ст. 17, 56, 67 ЗК України. Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» на підставі заяви ОСОБА_4 вирішено передати безкоштовно у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства згідно ст.ст. 17, 56 ЗК ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 1099 кв.м. Архівні витяги вказаних рішень вже надані позивачем та містяться в матеріалах даної справи. 14.12.2000 року на підставі вищевказаних рішень органу місцевого самоврядування ОСОБА_4 отримала Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ- № 000948 за який їй передано у власність земельні ділянки загальною площею 0,2099 га, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 . Вказаний Акт зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 617. Вказаний державний акт, вже містить інформацію про те, що земельна ділянка Позивача межує із земельною ділянкою Відповідача. Позивач був особи ознайомлений із Державним актом, який видано, в тому числі і на підставі оскаржуваного рішення № 408. Так після отримання померлою ОСОБА_4 14.12.2000 Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ1-СМ 000948 на підставі вищевказаних рішень, в тому числі оскаржуваного позивачем рішення, Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 14.12.2000 №408 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність», вичерпали свою дію фактом виконання, а саме на підставі оскаржуваного позивачем Рішення в 2000 році вже отримано власницею земельної ділянки - правовстановлюючий документ на спірну земельну ділянку. В подальшому, ОСОБА_4 , на підставі вищевказаного Державного акту на право приватної власності на землю в 2017 звернулася із заявою до ПП «Землевпорядна фірма» про виготовлення технічної документації із землеустрої щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Та в 2017 році ПП «Землевпорядною фірмою» було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) та для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області. Вказана технічна документація затверджена та земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери та зареєстровано в ДЗК та Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно. Також звертають увагу що позивач ОСОБА_1 за життя ОСОБА_4 мав до неї неприязні відносини. Крім вказаного, зазначає, що позивач обізнаний про факт існування оскаржуваного рішення з моменту його прийняття, тобто з 2000 року та вже тоді він не погоджувався із оскаржуваним рішенням. На даний час позивач пропустив без поважних причин строк звернення до суду із даним позовом. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. ОСОБА_2 будучи єдиним спадкоємцем після смерті померлої вступив в спадкові права, та отримав у спадщину на праві свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.05.2019 № 325, 327, 329, житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за номером АДРЕСА_3 , який належав померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Роменської міської державної нотаріальної контори 14.10.1981 році, земельну ділянку площею 0,1000 га кадастровий номер 5910700000:03:044:0132, цільове призначення 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , земельну ділянку площею 0.1030 га кадастровий номер 5910700000:03:044:0131, цільове призначення 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, розташована за адресою: АДРЕСА_3 . Після того, ОСОБА_2 належним чином оформив свої спадкові права то будучи власником та добросовісним набувачем спірні земельної ділянки продав її ОСОБА_3 , уклавши договір купівлі-продажу земельної ділянки, які посвідчено 08.05.2020 року приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Проскурнею Л.І. та зареєстровано в реєстрі за № 479. Таким чином, спірна земельна ділянка перебуває у власності добросовісного набувача ОСОБА_3 . Право власності на спірну земельну ділянку, яка була передана померлій власниці ще у 2000 році на підставі оскаржуваного рішення, посвідчується Договором купівлі-продажу земельної ділянки від 08.05.2020. Позивач ОСОБА_1 у своєму позові не зазначає жодної законної підстави для скасування оскаржуваного ним рішення органу місцевого самоврядування. А з огляду на вказане, оскаржуване рішення 2000 року жодним чином не порушує прав Позивача, а навпаки Позивач вчиняє дії щодо позбавлення добросовісного набувача права власності на землю його законного права. З огляду на вищевикладене, вважає, що оскаржуване позивачем Рішення № 408 від 21.11.2000 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог Позивача в повному обсязі та стягнути із позивача на користь відповідача усі витрати понесені ним у зв`язку із розглядом даної справи, а саме в розмірі 5000 грн. за професійну правничу допомогу та 500 грн. на судову поштову кориспонденцію.
11 жовтня 2021 року підготовче провадження закінчене, а справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 суду пояснив, що дану земельну ділянку видали під застройку Дубині, а потім коли ділили землю по 6 соток Дубина подала заяву на застройку землі і землю залишили їй. Але ним було подано заяву та лише за його заявою було виготовлено земельну документацію.
Представник позивача ОСОБА_7 підтримав заявлені вимоги, просив задоволити. Підтвердив вказані в позовній заяві обґрунтування. Суду пояснив, що земельна ділянка по АДРЕСА_3 , раніше не існувала, Держгеокадастр повідомив, що тоді була юридична адреса земельної ділянки, а кадастрового номеру взагалі не існувало. Про те, що земельна ділянка у власності ОСОБА_3 позивачу стало відомо 14.08.2018 року. Щодо того, що позивачем пропущено строк позовної давності вони заперечують. Суду пояснив, що змушені звернулись до суду так як вважають, що було порушено право ОСОБА_1 щодо реалізації отримання даної земельної ділянки.
Представник позивача ОСОБА_8 підтримала позовні вимоги та їх обґрунтування, просила задоволити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 суду пояснив, що ця земельна ділянка завжди належала його сім`ї, ОСОБА_9 цю ділянку приватизувала ще у 2000 році. ОСОБА_1 часто претендував на дану земельну ділянку.
Представник відповідача ОСОБА_6 суду пояснила, що вони заперечують проти задоволення позовних вимог, та просять відмовити в його задоволенні. Суду пояснила, що відповідач є добросовісним набувачем, а рішення яке намагається оскаржити позивач вже реалізоване. Та на час отримання земельної ділянки ОСОБА_9 не повинна була реєструвати її у кадастрі. А вже коли реєструвалося право то виникла необхідність погодити межі і лише тоді збиралася комісія, це було 15 грудня 2017 року.
Відповідач Роменська міська рада Сумської області в судове засідання не з`явились, клопотали про розгляд справи без присутності представника. При винесенні рішення покладаються на розсуд суду.
Третя особа ОСОБА_3 до суду не з`явився, належним чином повідомлений про час день та місце розгляду справи.
Судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.12.2015 року ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка загальною площею 0,0587 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 5910700000:03:044:0126, розташована за адресою АДРЕСА_2 .(а.с.9).
Згідно Рішенням 26 сесії 7 скликання Роменської міської ради Сумської області "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" від 03.05.2017 року мені надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га. Вважати таким, що втратив чинність підпункт 3 пункту 1 рішення 21 сесії Роменської міської ради 7 скликання від 22.12.2016 "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. РФ ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га.(а.с.10)
Як вбачається з завдання на виконання робіт, Приватним підприємством "Ромни-Проект" було виконано роботи з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки для індивідуального садівництва за рахунок земель житлової і громадської забудови за адресою: АДРЕСА_3 на території Роменської міської ради Сумської області. (а.с.11)
Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 03-21/Г-518 "Про розгляд звернення щодо пришвидшення відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва на АДРЕСА_3 від 07.11.2017 року розглянувши питання узгодження меж, комісія по розгляду земельних спорів не змогла прийняти остаточне рішення, у зв`язку з відсутністю інформації стосовно сусідньої земельної ділянки по АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4 в Державному земельному кадастрі. Для подальшого вирішення даного питання виконавчим комітетом Роменської міської ради був направлений запит (лист №03-26/2295 від 08.09.2017) до відділу Держгеокадастру у Роменському районі про отримання інформації щодо наявності даних про земельну ділянку по АДРЕСА_1 Державному земельному кадастрі. Згідно інформації, наданої Відділом Держгеокадастру у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0,2099 га по АДРЕСА_1 , належить гр. ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія III СМ №000948, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 617 від 14.12.2000, але у державному земельному кадастрі земельна ділянка не зареєстрована. У зв`язку з наданою інформацією Відділом Держгеокадастру у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області виконавчий комітет Роменської міської ради звернувся з відповідним листом №03-26/2756 від 25.10.2017 до розробника проектної документації на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_3 (ПП "Ромни-Проект") щодо перевірки відповідності меж земельних ділянок по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1 , виданим раніше документів, та отримання достовірної інформації щодо меж зазначених земельних ділянок (чи не перетинаються, не накладаються одна на одну дані земельні ділянки). (а.с.13)
Згідно повідомлення ПП "Ромни-Проект" №1687 від 14.08.2018 року між приватним підприємством "Ромни-Проект" та ОСОБА_1 укладено договір на виконання робіт із землеустрою від 17.05.2017 року № 724. Відповідно до рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Роменської міської ради Роменського району Сумської області від 03.05.2017 "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою" йому надали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0600 га за адресою АДРЕСА_3 . Працівниками приватного підприємства "Ромни - Проект" було проведено геодезичні роботи вищевказаної земельної ділянки в термін, що передбачені чинним законодавством. В подальшому ході виконання робіт із землеустрою було встановлено, що дана земельна ділянка вже передана у приватну власність, що й унеможливлює подальше виконання робіт із землеустрою та умов договору. (а.с.14)
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 280 Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 09.11.1993 року передано у приватну власність земельні ділянки, що були раніше надані громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибна ділянка) на підставі ст.10, 17, 56, 67 Земельного кодексу України гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 0,1 га. (а.с.16)
Як вбачається з Рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 408 Про передачу земельних ділянок у приватну власність" від 21.11.2000 року передано безкоштовно у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства згідно ст.ст. 17, 56 Земельного кодексу України гр. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 - площею 1099 кв.м. (а.с.17)
Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №03-27/2769 "Про розгляд запиту про отримання інформації щодо присвоєння поштової адреси та приватизації земельної ділянки на АДРЕСА_3 від 26.10.2017 року поштова адреса « АДРЕСА_3 » не змінювалася. Земельна ділянка за адресою АДРЕСА_3 у приватну власність на підставі рішення Роменської міської ради не передавалася. (а.с.18)
Згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 03-27/3073 "Про розгляд запиту щодо надання копії рішення Роменської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 " від 23.11.2017 року у 2000 році рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3 Роменською міською радою не приймалося.(а.с.19)
В листі відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області № 9/140-18 від 26.03.2018 року вказано, що відповідно до відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою Відділом у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області відсутня на обліку документація із землеустрою та архівні примірники державних актів на право приватної власності на земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_3 . Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_4 виданий на підставі рішень виконавчого комітету Роменської міської ради від 09.11.1993 року за № 280 та від 21.11.2000 року за № 408 за адресою АДРЕСА_3 . Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_4 виданий і зареєстрований і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 14.12.2000 року. (а.с.20)
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державний реєстр Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 08.05.2020 року на підставі договору купівлі – продажу, серії та номер: 479, виданий 08.05.2020 року Приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Проскурнею Л.І. зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5910700000:03:044:0132, площею 0,103 га. для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_2 , власник ОСОБА_3 . (а.с.23)
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.05.2019 р. приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Сумської області Ганзя О.Б. посвідчено, що на підставі заповіту, 01.12.2010 року зареєстрованого в реєстрі за № 2677 спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_4 , 1932 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина, на яку видане свідоцтво складається з: -земельної ділянки площею 0,1030 га. для ведення особистого селянського господарства, землі сільськогосподарського призначення, розташовані за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с.74)
Відповідно до технічної документації виготовленої ПП «Землевпорядна фірма» в 2017 році із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області. Вказана технічна документація затверджена та земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери: 5910700000:03:044:0131 ділянці площею 0,1000 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, (код КВЦПЗ 02.01) та 5910700000:03:044:0132 ділянці площею 0,1030 га. для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) зареєстровано в ДЗК та Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно. (а.с.150-151)
З державного акту на право приватної власності на землю серії І1І-СМ № 000948 вбачається, що ОСОБА_4 на підставі рішення Роменської міської ради народних депутатів від 09.11.1993 року № 280 та від 21.11.2000 року № 408 передано у приватну власність земельні ділянки площею 0,2099 гектарів в межах згідно з планом. Землі розташовані на території АДРЕСА_2 . Дану землю передано для будівництва, обслуговування житлового будинку – 01000 га., ведення підсобного господарства - 0,1099 га. Даний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 617. (а.с.155)
Як вбачається з договору купівлі продажу будинку від 08.05.2020 року ОСОБА_2 продав ОСОБА_3 житловий будинок розташований по АДРЕСА_2 .(а.с.177-178)
Відповідно до договорів купівлі – продажу земельних ділянок від 08.05.2020 року ОСОБА_2 продав ОСОБА_3 земельні ділянки площею 0,1000 га. та 0,1030 га. по АДРЕСА_2 . (а.с.179-182)
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (надалі Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
За приписами частини десятої вказаної статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій».
Відповідно до положень ч.1 ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 140 Земельного кодексу України визначено підстави припинення права власності на земельну ділянку : а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника; г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) конфіскація за рішенням суду; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України «Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї».
Відповідно п. 1) ст. 10 Земельного кодексу України, в редакції яка діяла станом на час видачі державник актів на право власності на землю ОСОБА_4 , до відання міських рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить передача земельних ділянок у власність…
Як передбачено ст. 22 Земельного кодексу України, в редакції яка діяла станом на час видачі державник актів на право власності на землю ОСОБА_4 , право власності на землю виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натірі і одержання документа, що посвідчує це право.
Стаття 23 Земельного кодексу України, в редакції яка діяла станом на час видачі державник актів на право власності на землю ОСОБА_4 , передбачала, що право власн6ості або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними радами народних депутатів.
За таких обставин, дослідивши докази зібрані у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Такий висновок суду склався перш за все з тих підстав, що право власності на земельну ділянку, право власності на яку оспорюється позивачем, виникло у ОСОБА_4 більш ніж за 15 років до того, як ОСОБА_1 став претендувати на дану земельну ділянку, отже станом на час виникнення права власності ОСОБА_4 спір щодо даної земельної ділянки був відсутній. Доводи позивача та його представників про те що міською радою, при прийнятті рішення щодо земельної ділянки, були порушені вимоги чинних нормативних актів не підтверджені належними і допустимими доказами. Навіть за відсутності відповідної технічної документації, ОСОБА_4 набула право власності у спосіб визначений чинним законодавством - отримавши відповідний державний акт, а якщо ж даний акт виданий з порушеннями порядку його оформлення, дані порушення не тягнуть скасування рішення, оскільки ОСОБА_4 звернулася до державного органу і виконала всі покладені на неї обов`язки, так як, за умови невиконання таких обов`язків, міська рада не повинна була видавати їй державний акт на право власності на земельну ділянку. Та ж обставина, що ОСОБА_4 звернулася для виготовлення технічної документації в 2017 році не є самодостатнім доказом того, що раніше, щодо даної земельної ділянки не виготовлялася технічна документація і прийняття рішення радою в 2000 році є незаконним.
На переконання суду позивач взагалі не надав допустимих, достовірних та достатніх доказів на підтвердження незаконності прийнятого рішення.
Отже у задоволення позову слід відмовити.
Підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат з позивача на користь відповідача, при винесенні рішення відсутні, так як представник відповідача ОСОБА_2 – ОСОБА_10 в дебатах повідомила, що будуть звертатися до суду для вирішення питання стягнення судових витрат, з окремою заявою.
Керуючись ст.ст. 10, 12,13, 18, 81,141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, ОСОБА_2 третя особа: ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішенням- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п.15.5) Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 17.12.2021р.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга