Рішення № 101983663, 17.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
560/15449/21
Номер документу
101983663
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/15449/21

РІШЕННЯ

іменем України

17 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 26.10.2021, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Головного УПФ України в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності 2 - ї групи відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ; 2) рішення № 968140120122 від 04.08.2021 Головного УПФ України в Сумській області про відмову в переведенні на пенсію по інвалідності 2 - ї групи ОСОБА_1 визнати протиправним та скасувати; 3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій та Сумській областях щодо відмови у переведенні позивача на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ч. 9 статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу"; 4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести, призначити й виплачувати з 02.08.2021 пенсію по інвалідності державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, на підставі довідок № 03-38/243, 03-38/242 від 30.07.2021 виданих Головним управлінням Казначейської служби України в Хмельницькій області з урахуванням виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №968140120122 від 04.08.2021 їй відмовлено в переведенні на пенсію державного службовця по інвалідності 2 - ї групи згідно Закону України «Про державну службу» №889-УІІІ, оскільки вказаним законом не передбачено призначення пенсії по інвалідності. Вважає, що дії управління є протиправними, тому звернулася до суду з цим позовом.

Відповідно до ухвали від 09.11.2021, суд відкрив провадження у справі, призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

02.12.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачу відмовлено у переведені на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ, оскільки зазначеним законом не передбачено даного виду пенсії. Вказує, що стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 не перебувала на посаді держслужбовця, а її стаж державної служби становить 16 років 4 місяці 5 днів. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 17.12.2021 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії МСЕ №104266 від 10.05.2007 стверджено, що ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 10.05.2007 (арк. спр. 11).

02.08.2021 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим законом (у разі доцільності) (арк. спр. 22).

Також, до заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано, зокрема, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 30.07.2021 №03-38/242 та від 30.07.2021 №03-38/243 (арк. спр. 23-24).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №968140120122 від 04.08.2021 відмовлено ОСОБА_1 у переведені на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про державну службу” оскільки зазначеним законом не передбачено призначення даного виду пенсії (арк. спр. 25).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року — страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, — у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року — страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Матеріалами пенсійної справи позивача стверджено, що трудовий стаж ОСОБА_1 на державній службі становить 16 років 4 місяці 5 днів, а станом на 01 травня 2016 року вона не працювала на посаді, віднесеній до категорій посад державних службовців.

Отже, з врахуванням відсутності у позивача 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року позивач не працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не має права на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу”, тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №968140120122 від 04.08.2021 про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший є правомірним.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довела позовні вимоги, а суб`єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, довели, що діяли у межах закону відмовляючи у переведенні позивача з одного виду пенсії на інший, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач була звільнена від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 26.10.2021 залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009 , код ЄДРПОУ - 21108013) Головуючий суддя А.І. Петричкович