
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/7058/21
17 грудня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні їй дострокової пенсії зі зменшенням пенсійного віку, що викладена в листах № 1900-0303-8/1279 від 18.01.2021 та № 1904-1841/Т-02/1-1900/21 від 20.04.2021,
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити призначення, нарахування та виплату їй дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон №1058-IV) з дня звернення за пенсією 21.12.2020.
В обґрунтування позову вказує, що її син ОСОБА_2 згідно зі свідоцтвом про смерть, довідкою про причини смерті та лікарським свідоцтвом про смерть загинув у липні-серпні 2014 року у зоні АТО, Донецька, Луганська область, внаслідок наскрізного вогнепального поранення голови - ушкодження, отриманого внаслідок військових дій від вогнепальної та іншої звичайної зброї в зоні АТО. ОСОБА_2 значиться як цивільний (волонтер), який загинув в районі проведення антитерористичної операції. Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 27.04.2017 у справі № 601/489/17 встановлено факт добровільного забезпечення проведення антитерористичної операції, що полягала в надані волонтерської допомоги на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей ОСОБА_2 , який загинув у період липня - серпня 2014 року на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей.
21.12.2020 та 04.01.2021 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявами щодо призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV. Відповідно до повідомлення відповідача на підставі таких заяв та доданих до них документів рішення про призначення пенсії не прийнято, оскільки відсутні документи для визначення права на призначення пенсії.
У подальшому ОСОБА_1 звернулася із аналогічним зверненням до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, яке було скероване до розгляду відповідачу. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 20.04.2021 повідомлено про відмову в призначенні пенсії, оскільки до заяв про призначення пенсії не надано висновок МСЕК щодо причинного зв`язку смерті сина заявниці із пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті.
Таку відмову у призначенні дострокової пенсії за віком позивачка вважає протиправною з посиланням на положеннями статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV, норми Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок №22-1), а також Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі Закон № 3551-XII).
Позивачка вказує на наявність у неї посвідчення, виданого Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради на підставі пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII як матері учасника - добровольця волонтера АТО, відповідно до якого вона має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни. Надати відповідачу висновок МСЕК щодо причинного зв`язку смерті її сина з пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування в районах та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті, не має можливості, оскільки труп сина був похований органами комунального господарства на Краснопільському цвинтарі м. Дніпропетровська як невідомий, а в подальшому лише висновком генетичної експертизи від 22.07.2015 було встановлено належність тіла невстановленого трупа ОСОБА_2 . Вважає, що долученими до позовної заяви документами, в тому числі довідкою про причину смерті та судовим рішенням, що набрало законної сили, доводиться той факт, що ОСОБА_2 загинув внаслідок наскрізного вогнепального поранення голови - ушкодження, отриманого внаслідок військових дій від вогнепальної та іншої звичайної зброї в зоні АТО. Вказує, що з огляду на наявність у неї страхового стажу, що перевищує 20 років, має право на призначення дострокової пенсії за віком. З огляду на вказане позивач звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
18.11.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.30-31), у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області проти позову заперечує з огляду на таке.
На першу заяву позивачки від 21.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надало відповідь від 18.01.2021 про відсутність документів для визначення права на призначення пенсії.
06.08.2021 відповідач звернувся до Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради з метою перевірки правомірності встановлення ОСОБА_1 статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни відповідно до абзацу сьомого пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII. Цим Управлінням видано позивачці посвідчення, яким встановлено статус члена сім`ї загиблого ветерана війни (мати добровольця АТО) відповідно до пункту 1 підпункту 7 статті 10 Закону № 3551-XII. При цьому, рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 27.04.2017 по справі № 601/489/17 встановлено факт добровільного забезпечення проведення антитерористичної операції, що полягала у наданні волонтерської допомоги на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей ОСОБА_2 , який загинув в період липня - серпня 2014 року на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей.
У переліку осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV відсутні сім`ї осіб, які здійснювали волонтерську діяльність під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час здійснення волонтерської діяльності, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час здійснення волонтерської діяльності у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, які вказані в абзаці п`ятому пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII.
31.08.2021 відповідачем отримано лист Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради від 30.08.2021, у якому зазначено, що при перевірці правомірності встановлення статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни ОСОБА_1 виявлено допущену при видачі посвідчення помилку, яка виправлена. ОСОБА_1 як члену сім`ї особи, яка здійснювала волонтерську діяльність під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, та загинула під час здійснення волонтерської діяльність, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час здійснення волонтерської діяльності у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, встановлено статус члена сім`ї загиблого ветерана війни відповідно до абзацу п`ятого пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII.
Особи з таким статусом відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV не мають права на призначення дострокової пенсії за віком, а тому відповідач просить відмовити у позові в повному обсязі.
29.11.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій звернута увага на те, що оскаржувана відмова відповідача прийнята у зв`язку з відсутністю висновку МСЕК щодо причинного зв`язку смерті сина заявниці із пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті, а не через підстави, про які йдеться у відзиві на позовну заяву. ОСОБА_1 наполягає на тому, що й з новим посвідченням виданим 30.08.2021 на підставі абзацу 5 пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII має право на дострокове призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Син ОСОБА_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Відділом державної реєстрації смерті реєстраційної служби Дніпропетровського управління юстиції 18.08.2015 (а.с.10), лікарського свідоцтва про смерть № 556/лв, виданого Ленінським відділенням Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 07.08.2015 (а.с.13), та довідки про причини смерті, виданої Ленінським відділенням Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 18.08.2015 (а.с.12), загинув у липні-серпні 2014 року у зоні АТО, Донецька, Луганська область, внаслідок наскрізного вогнепального поранення голови - ушкодження внаслідок військових дій, від вогнепальної та іншої звичайної зброї, в зоні АТО.
Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 27.04.2017 у справі № 601/489/17 встановлено факт добровільного забезпечення проведення антитерористичної операції, що полягала в надані волонтерської допомоги на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув у період липня - серпня 2014 року на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей (а.с.14-15).
21.12.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV та додала необхідні документи, зазначені у розписці-повідомленні (а.с.39-40, 42-58), у тому числі копію дубліката посвідчення, виданого Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради 21.12.2020, серії НОМЕР_2 . Зі змісту посвідчення вбачається, що воно видане ОСОБА_1 як матері учасника – добровольця АТО на підставі підпункту 7 пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII (а.с.42).
04.01.2021 позивачка повторно подала заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та додала додаткові документи для призначення пенсії (а.с.60-70).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 18.01.2021 надано відповідь за № 1900-0303-8/1279 про те, що на підставі документів, поданих заявницею з заявами від 21.12.2020 та 04.01.2021 відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на призначення дострокової пенсії за віком батькам, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону), рішення про призначення пенсії не прийнято, оскільки відсутні документи для визначення права на призначення пенсії (а.с.16). Відповідачем звернуто увагу на положення Порядку №22-1 та вказано, якщо додаткові документи, а саме: висновок МСЕК щодо причинного зв`язку смерті особи, спричинене пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті; документи на підставі яких встановлено статус членам сімей померлих (загиблих), будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання та за умови наявності необхідного страхового стажу, то рішення про призначення пенсії буде прийнято виходячи зі строків, визначених статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у відповідності до заяви від 21.12.2020.
У подальшому відповідачем розглянуто звернення ОСОБА_1 , яке переадресоване Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для розгляду та надано відповідь № 1904-1841/Т-02/1-1900/21 від 20.04.2021 з посиланням на положення абзацу 7 пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII, пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV, норми Порядку №22-1. У листі зазначено, що оскільки до заяв про призначення пенсії від 21.12.2020 та від 04.01.2021 заявницею не надано висновок МСЕК щодо причинного зв`язку смерті її сина із пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті, відділом призначення пенсій управлінням пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області 04.04.2021 надіслано ОСОБА_1 відмову у призначенні пенсії. Також зауважено, що надані заявницею документи: довідка про причину смерті, лікарське свідоцтво про смерть, заключення судово-медичної експертизи не передбачені Порядком №22-1.
Також на підставі документів, долучених відповідачем, судом встановлено, що ОСОБА_1 попередньо у 2017 році зверталася до органів пенсійного фонду про призначення дострокової пенсії за віком члену сім`ї померлого (загиблого) згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV “Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, про що відповідачем долучено до матеріалів адміністративної справи витяг з протоколу № 27 від 23.10.2017 засідання комісії для розгляду спірних питань, пов`язаних з призначенням пенсій, Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (а.с.71-72).
Зі змісту протоколу вбачається, що заявницею до заяви долучалася копія посвідчення сім`ї загиблих (померлих) ветеранів війни, виданого Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради (серія НОМЕР_3 , виданого 15.05.2017). У протоколі вказано, що Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради 15.05.2017 видано ОСОБА_1 посвідчення члена сімей загиблих (померлих) ветеранів війни (надання статусу передбачено абзацом 5 статті 10 Закону - «сім`ї осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення»).
Також у витязі з протоколу № 27 від 23.10.2017 зазначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мають: «Дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок».
Враховуючи, що ОСОБА_1 не належить до кола осіб, передбачених пунктом 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то права призначення дострокової пенсії за віком згідно даної статті немає. Відтак, комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 згідно поданої заяви №964 від 19.07.2017 у призначенні дострокової пенсії за віком у відповідності до пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відомостей щодо оскарження такого рішення комісії учасниками справи суду не надано.
Не погоджуючись з відмовами Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні дострокової пенсії зі зменшенням пенсійного віку, що викладені у листах № 1900-0303-8/1279 від 18.01.2021 та № 1904-1841/Т-02/1-1900/21 від 20.04.2021, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, статтею 115 якого визначено питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян (чинної з 17.10.2017).
Відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті право на призначення дострокової пенсії за віком мають:
військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, для призначення пенсії за умов, визначених у пункті 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV в першу чергу необхідно з`ясувати наявність в особи відповідного статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, а при його наявності перевірити дотримання інших умов для призначення пенсії, зокрема, для жінок – досягнення віку 50 років та наявність страхового стажу не менше 20 років.
Статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII визначено перелік осіб, на яких поширюється чинність цього Закону. Так, чинність цього Закону поширюється на:
1) сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів (абзац перший пункту 1 статті 10);
сім`ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов`язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР і загинули (померли) під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов`язаних з антигромадськими проявами (абзац другий пункту 1 статті 10);
сім`ї загиблих під час Другої світової війни осіб із числа особового складу груп самозахисту об`єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім`ї загиблих внаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів (абзац третій пункту 1 статті 10);
сім`ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (абзац четвертий пункту 1 статті 10);
сім`ї осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (абзац п`ятий пункту 1 статті 10);
сім`ї осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (абзац шостий пункту 1 статті 10);
сім`ї осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання такими добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (абзац сьомий пункту 1 статті 10);
сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (абзац восьмий пункту 1 статті 10).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни як матір учасника добровольця (волонтера) АТО на підставі абзацу п`ятого пункту 1 статті 10 Закону № 3551-XII, що підтверджується копією долученого позивачкою до позову дубліката посвідчення, виданого Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради 30.08.2021, у якому вказані підстави його видачі «п.1 пп.5 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с.8).
Наявність саме такого статусу у позивачки як матері особи, що добровільно забезпечувала проведення антитерористичної операції (здійснювала волонтерську діяльність) та загинула внаслідок поранення, одержаного під час забезпечення проведення антитерористичної операції (здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення узгоджується з долученими позивачкою документами: лікарським свідоцтвом про смерть № 556/лв, виданим Ленінським відділенням Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 07.08.2015, довідкою про причини смерті, виданою Ленінським відділенням Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 18.08.2015 (а.с.12), якими стверджується, що ОСОБА_2 загинув у липні-серпні 2014 року у зоні АТО, Донецька, Луганська область, внаслідок наскрізного вогнепального поранення голови - ушкодження внаслідок військових дій, від вогнепальної та іншої звичайної зброї, в зоні АТО; рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 2704.2017 у справі № 601/489/17, яким встановлено факт добровільного забезпечення проведення антитерористичної операції, що полягала в надані волонтерської допомоги на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей ОСОБА_2 , який загинув у період липня - серпня 2014 року на території проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей (а.с.14-15).
У переліку осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком та які визначені у статті 115 Закону № 1058-IV, відсутні особи, які визначені абзацом п`ятим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме особи зі статусом, який має позивачка – член сім`ї особи, яка добровільно здійснювала волонтерську діяльність у Донецькій та Луганській областях та загинула внаслідок поранення, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (здійснення волонтерської діяльності).
Отже, ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV через відсутність статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних.
Надаючи оцінку оскаржуваним відмовам суд звертає увагу, що в обох випадках Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у листах № 1900-0303-8/1279 від 18.01.2021 та № 1904-1841/Т-02/1-1900/21 від 20.04.202 1 вказує про необхідність подання додаткових документів для підтвердження статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних.
На переконання суду витребування таких документів є цілком логічним з огляду на те, що звертаючись до відповідача заявниця надавали документи, що підтверджують загибель її сина ОСОБА_2 , як особи, що здійснювалася волонтерську діяльність в зоні АТО, проте долучала копію дубліката посвідчення, виданого Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради 21.12.2020, серії НОМЕР_2 , яке видане з інших підстав, а саме: «п.1 пп.7 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с.42).
У матеріалах наявна копія листа Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради № 01-04/779 від 30.08.2021 про те, що при перевірці правомірності встановлення статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни ОСОБА_1 виявлено, допущену при видачі посвідчення, помилку, яка виправлена.
ОСОБА_1 , як члену сім`ї особи, яка здійснювала волонтерську діяльність під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, та загинула під час здійснення волонтерської діяльність, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час здійснення волонтерської діяльності у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, встановлено статус члена сім`ї загиблого ветерана війни відповідно до абзацу п`ятого пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с.33).
Крім того, питання призначення пенсії ОСОБА_1 за таких самих умов вже розглядалося органами Пенсійного фонду України у 2017 році і тоді позивачка подавала копію посвідчення члена сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, надання статусу передбачено абзацом 5 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тобто як члену сім`ї особи, яка добровільно здійснювали волонтерську діяльність та загинула внаслідок поранення, одержаного під час волонтерської діяльності, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення»).
За таких умов, суд констатує, що відповідач для з`ясування наявності у ОСОБА_1 статусу, з яким пов`язується право на призначення дострокове пенсії, підставно витребовував додаткові документи у заявниці, а тому підстав для визнання протиправними відмов у призначені позивачці пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій щодо відмови позивачці у підготовці та наданні спірної довідки, тому у задоволенні позову належить відмовити.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, Майдан Волі, 3, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).
Повний текст рішення складено та підписано 17 грудня 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.