Єдиний державний реєстр судових рішень
24.06.10 копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2010 р. Справа № 2а-4071/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коблової О. Д. <Текст > при секретаріЗагородній Ю.В. за участю: прокурора Сивогривової Н.Л. < ПІБ Пр. > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті до ОСОБА_3 про стягнення адміністративного штрафу, - ВСТАНОВИВ: Криворізький транспортний прокурор в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_3 з проханням: стягнути з відповідача адміністративний штраф у сумі 510 грн. за порушення вимог законодавства України про автомобільний транспорт. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач в порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 23.02.2006 р. № 3492-IV, здійснював надання послуг таксі без оформлення ліцензійної картки. Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Прокурор у судовому засіданні підтримав позов. Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, в судове засідання не зявився, надавши клопотання про розгляд справи без його особистої участі.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, заслухавши пояснення прокурора, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України, на систему органів прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави у суді у випадках, передбачених законом. Згідно з вимогами ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадян або держави у суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних або інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Так, згідно з вимогами частини першої та другої ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»у редакції 2006 року, основні напрями державної політики у сфері автомобільного транспорту та законодавчі основи її реалізації визначає Верховна Рада України, а загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень. Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, яким, згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 червня 2006 року за № 789, є Міністерство транспорту і зв'язку України. Це Міністерство є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері автомобільного та інших галузей транспорту, у сфері забезпечення безпеки руху на усіх видах транспорту. Згідно з вимогами інших частин статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», Міністерство транспорту і зв'язку України, як центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту, забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту та урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з п. 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року за № 1190 «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті»зі змінами, внесеними Постановою Кабінетів Міністрів України №347 від 11 травня 2005 року, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті України (скорочено Головавтотрансіспекція, а далі ГДІАТ), є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту і зв'язку України і йому підпорядковується. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює, наряду з іншими, покладеними на нього функціями, державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Територіальне управління ГДІАТ у Дніпропетровській області утворено наказом начальника ГДІАТ - Головного державного інспектора на автомобільному транспорті від 28 лютого 2005 року за № 1 і діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністра транспорту і зв'язку України від 14 грудня 2005 року за № 888. На підставі п. 4 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, основними завданнями її територіальних управлінь, наряду з іншим, є здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно - правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Згідно із п. 5 цього Положення, територіальні управління, відносно до покладених на них завдань у відповідному регіоні, здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезення пасажирів і вантажів; дотримання вимог нормативно - правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Процедура здійснення державного контролю ГДІАТ за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року за № 1567. Відповідно до вимог пунктів 12 та 13 цього Порядку, рейдова перевірка додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства та інших нормативно - правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається територіальним управлінням ГДІАТ у Дніпропетровській області з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин. Згідно з пунктами 20, 21, 23 цього Порядку, при виявлені в ході перевірки порушень вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт, складаються акти реагування, наведені у додатках 2, 3 та 4 до Порядку. На підставі п.п. 26, 27 Порядку, справа про виявлене порушення розглядається керівником органу державного контролю, якими, згідно з п. З Порядку є начальник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, або його заступник. Керівник органу державного контролю за наявності підстав виносить постанову про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5 до Порядку. Згідно з п. 28 Порядку, фінансова санкція, сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності, повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Виключний перелік порушень вимог чинного законодавства про автомобільний транспорт, при виявленні яких складається один з передбачених Порядком актів, на підставі якого за наслідками розгляду справи виноситься постанова про застосування фінансових санкцій, містить стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Проведеною Криворізькою транспортною прокуратурою перевіркою встановлено наступне.
11.01.2010 року державним інспектором територіального управління ГДІАТ в Дніпропетровській області Мальовиним С.І., Біловоловим Ю.М. проведено рейдову перевірку, під час якої було виявлено, що приватний підприємець ОСОБА_3 експлуатував автомобіль НОМЕР_1 для надання послуг з перевезення пасажирів на таксі без оформлення ліцензійної картки, що є порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Це порушення зафіксовано у складеному зазначеними посадовими особами 11.01.2010 року акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за № 119851.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 цього Закону, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Листом територіального управління ГДІАТ у Дніпропетровській області приватного підприємця ОСОБА_3 запрошено на 14 годину 11.02.2010 року для розгляду справи про виявлені державними інспекторами наведені вище правопорушення. Приватний підприємець ОСОБА_3 на розгляд справи не з'явився, хоча був повідомлений поштовим повідомленням, тому постанову про застосування фінансових санкцій № 027066 було направлено поштою. Враховуючи те, що на зазначений час і день приватний підприємець ОСОБА_3 на розгляд справи не з'явився справу про виявлене порушення розглянуто із додержанням вимог п. 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, у його відсутність. За наслідками розгляду заступник начальника територіального управління ГДІАТ у Дніпропетровській області Малий В.В. 11.02.2010 року виніс постанову № 027066 про застосування до цього суб'єкта господарювання фінансових санкцій у розмірі 1700 гривень по зазначеній постанові. На підставі вимог п. 29 Порядку, у триденний термін з моменту винесення зазначеної постанови про застосування фінансових санкцій, замовним листом з повідомленням про вручення поштового відправлення приватному підприємцю ОСОБА_3 направлено копію постанови про застосування фінансових санкцій, але він не виконав вимоги п. 28 Порядку у частині сплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів, оскільки до цього часу не сплачено штрафи та не повідомлено про це територіальне управління ГДІАТ у Дніпропетровській області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визначення відповідачеві фінансових санкцій здійснено правомірно, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 1700 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити повністю
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_3 до державного бюджету України (р/р 31112106700020, МФО 805012, ЗКПО 24230992, код штрафу 21081100, УДКУ у Дніпропетровській області) накладені на нього адміністративно - господарські штрафи за порушення ним вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт по постанові про накладання фінансових санкцій № 027066 у сумі 510 гривень. (п'ятсот десять грн.00 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 22.06.10р.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно.
Постанова не набрала законної сили 22.06.10р.
СуддяО. Д. Коблова
< суддя учасник колегії >
О. Д. Коблова
О. Д, Коблова