Постанова № 10197906, 15.06.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2010
Номер справи
2а-1256/10/0370
Номер документу
10197906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2010 рокуСправа № 2а-1256/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі Ковальчуку С.В.,

за участю представника позивача Глушко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Міжрегіональні ресурси» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області (надалі інспекція з контролю за цінами) звернулася з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Міжрегіональні ресурси» (надалі ТзОВ «ТД «Міжрегіональні ресурси») про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 3636,37 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекцією з контролю за цінами було проведено планову перевірку дотримання відповідачем порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 21.09.2007 №371 «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари» (зі змінами від 26.11.2007 № 462, від 16.07.2008 № 249).

У ході перевірки було встановлено порушення державної дисципліни цін, а саме: у період з 08 квітня 2004 року по 30 січня 2010 року при реалізації олії соняшникової ТМ «Стожар», ТМ «Чумак», ТМ «Любонька» відповідачем застосовувались оптово-відпускні ціни з порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх змін; необґрунтовано одержана виручка в результаті даного порушення державної дисципліни цін становить 1211, 79 грн.

Інспекцією з контролю за цінами прийнято рішення від 11.03.2010 № 17-А про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін: вилучення необґрунтовано одержаної виручки у сумі 1211,79 грн. та накладення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки - 2423,58 грн.

Вказане рішення відповідач добровільно не виконав, а тому інспекція з контролю за цінами просить стягнути з нього в дохід державного бюджету 3635,37 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Відповідач у письмову запереченні проти позову його вимоги не визнав. Вважає рішення позивача незаконним, мотивуючи тим, що декларуванню підлягають лише зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, якщо ціни збільшуються протягом місяця більш як на один відсоток. При визначенні місячного строку посилається на порядок застосування процесуальних строків відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України. Вважає, що у разі збільшення відпускних цін протягом довшого строку ніж місяць, такі ціни не підлягають декларуванню. На думку відповідача, норми законодавства у сфері регулювання оптово-відпускних цін мають неоднозначне тлумачення, а тому повинні тлумачитися на користь субєкта господарювання. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, наведених в позовній заяві. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Відповідачем до судового засідання заявлено письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. Позовні вимоги не визнає.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази з урахуванням письмових заперечень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що з 02 по 09 березня 2010 року інспекцією з контролю за цінами було проведено планову перевірку дотримання ТзОВ «ТД «Міжрегіональні ресурси» порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 21.09.2007 №371 «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари» (зі змінами від 26.11.2007 № 462, від 16.07.2008 № 249), прийнятого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 (а.с.16-17).

Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 16.07.2008 № 249 запроваджено режим декларування оптово-відпускних цін на олію соняшникову (набрало чинності 31.07.2008 року у звязку із опублікуванням в газеті «Волинська газета»).

Під час перевірки інспекцією з контролю за цінами було виявлено, що підприємство здійснює оптову реалізацію продовольчих товарів субєктам господарювання, в тому числі олію соняшникову.

Першу реалізацію олії соняшникової відповідачем здійснено 07 квітня 2009 року. Перша ціна вважається задекларованою. Наступне декларування цін відповідач здійснив 16.06.2009 року (а.с.31).

Перевіркою розхідних накладних встановлено, що у період з 07 квітня 2009 року по 30 січня 2010 року рівень оптово-відпускних цін на олію соняшникову ТМ «Стожар», ТМ «Чумак», ТМ «Любонька» за окремими накладними (у період з 08.04.2009 по 15.06.2009 року) перевищував рівень цін, які вважаються задекларованими, чим порушено вимоги п.1.1 розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 16.07.2008 № 249, а саме: застосовувалися ціни з порушенням запровадженого порядку декларування змін оптово-відпускних цін, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальний розмір необґрунтовано одержаної виручки становить 1211,79 грн. відповідно до розрахунку (а.с.8-14). Рішенням начальника інспекції з контролю за цінами №17-А від 11.03.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін вилучено у відповідача 1211,79 грн. необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та стягнуто в дохід державного бюджету штраф у сумі 2423,58 грн. (а.с.15).

Відповідно до вимог ст.ст. 6-8 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон № 507-ХІІ), в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Статтею 12 Закону № 507-ХІІ передбачено, що координація роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюються відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Згідно зі ст. 13 Закону № 507-ХІІ державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють): оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

Відповідно до пп.1.1 п.1 розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 21.09.2007 № 371 «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари», зі змінами, внесеними розпорядженнями від 26.11.2007 № 462, від16.07.2008 № 249, було запроваджено режим декларування зміни оптово-відпускних цін на окремі продовольчі товари, в тому числі, олію соняшникову.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222 затверджений Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари (далі постанова № 1222), який визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на вказані вище товари.

Пунктом 2 постанови № 1222 передбачено, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Аналіз даних, наведених у розрахунку суми необґрунтовано одержаної виручки (а.с.8-14), свідчить, що відповідач, починаючи з 08 квітня 2009 року по 30 січня 2010 року, збільшував оптово-відпускні ціни більш як на один відсоток від ціни, яка вважається задекларованою (такими є ціни від 07.04.2009 та 16.06.2009 року). Відповідачем акт перевірки разом із розрахунком підписано без застережень (а.с.7); доказів у спростування наведених позивачем розрахунків не предявлено. Рішення про застосування економічних санкцій за порушення держаної дисципліни цін від 11.03.2010 № 17-А вручено відповідачу 16.03.2010. Дане рішення у судовому порядку не оскаржене.

Відповідно до статті 14 Закону № 507-ХІІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно із пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за №1047/6238, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.

Як передбачено пунктами 1.6, 2.1, 3.1 зазначеної Інструкції, необґрунтовано одержані субєктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Таким чином, оскільки у період з 08.04.2009 року по 30.01.2010 року відповідачем застосовувалися оптово-відпускні ціни, які перевищували задекларовані (чи ті які вважаються задекларованими) більш як на один відсоток, що є порушенням порядку декларування цін, тому інспекція з контролю за цінами в межах наданих повноважень та з дотриманням чинного законодавства України на підставі акту перевірки №000737 від 09.03.2010 року правомірно прийняла рішення №17-А від 11.03.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін про вилучення у позивача 1211,79 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення в дохід державного бюджету штрафу в розмірі 2423,58 грн.

Суд відхиляє доводи відповідача, що при збільшенні оптово-відпускних цін протягом довшого періоду ніж місяць, ціни не підлягають декларуванню. Суд не вважає, що постановою № 1222 допущено неоднозначне тлумачення вимог законодавства: у ній чітко вказано на обовязок декларування цін у разі їх підвищення протягом місяця більш як на один відсоток. Тобто, постановою дозволено підвищення цін, але не більше одного відсотка протягом місяця. У випадку встановлення ціни протягом місяця понад один відсоток, субєкт господарської діяльності зобовязаний провести декларування ціни у встановленому порядку.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з ТзОВ «ТД «Міжрегіональні ресурси» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 3635,37 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11, 71, 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про ціни і ціноутворення”, постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Міжрегіональні ресурси" ( ідентифікаційний код 35184264) в доход державного бюджету економічні санкції за порушення державної дисципліни цін у сумі 3635 грн. 37 коп. (три тисячі шістсот тридцять п'ять грн. тридцять сім коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі з 18 червня 2010 року, відповідачем з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.В. Каленюк