Рішення № 101978964, 17.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
400/7815/21
Номер документу
101978964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2021 р. № 400/7815/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003,

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОФІНСТРУМЕНТ-К", вул. Чигрина, 157/1, м. Миколаїв, 54055,

про:стягнення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- Управління Держпраці у Миколаївській області звернувся до суду з позовом до ТОВ «ПРОФІНСТРУМЕНТ-К» про стягнення штрафу за порушення законодавства про ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції.

Позивач обґрунтовує позов тим, що за результатами планової перевірки 15.06.2021 було прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, якими обмежено надання продукції. Під час здійснення контролю стану виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів від 15.06.2021, було з`ясовано, що рішення невиконане, тому керівником відповідно до Закону України « Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» винесено постанову від 23.07.2021 про накладання штрафу на відповідача в сумі 34000 грн. Штраф відповідачем не сплачено у 15-денний строк з дня отримання постанови та постанова не оскаржена в судовому порядку.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки штраф застосовано без достатніх на то підстав. При проведенні перевірки перевіряючим була надана декларація про відповідність в т.ч. і на акумуляторний ударний гайковерт DeWALT DCF 894HNT.

Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

На підставі наказу №255 від 10.06.2021 та направлення на проведення перевірки від 10.06.2021 №09\10 була проведена планова виїзна перевірка ТОВ «ПРОФІНСТРУМЕНТ-К», за наслідками якої складено акт перевірки характеристик продукції від 15.06.2021 № 48\09-010. В акті зазначено, що на продукцію додаток 1.2 встановлена невідповідність моделі акумуляторний ударний гайковерт DeWALT DCF 894HNT з наданою декларацією про відповідність, що є порушенням ч.2 ст.24 Закону України « Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». З актом був ознайомлений керівник товариства, який підписав акт без зауважень.

Рішенням про вжиття обмежувальних(корегувальних) заходів від 15.06.2021 № 09\15 прийнято щодо продукції акумуляторний ударний гайковерт DeWALT DCF 894HNT,УКТЗЕТ 8467 та зобов`язано відповідача усунути виявлені під час перевірки характеристик продукції порушень шляхом усунення формальної невідповідності до 15.07.2021.

На підставі наказу від 21.07.2021 № 308 та направлення на проведення перевірки від 20.07.2021 була проведена перевірка стану виконання рішення про вжиття обмежувальних(коригувальних) заходів від 15.06.2021.

Актом перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних заходів від 23.07.2021 № 48\09-1 встановлено, що рішення про вжиття обмежувальних заходів від 15.06.2021 не виконане та рішення не може бути визнане результативним.

На підставі акта перевірки була прийнята постанова про накладання штрафу від 23.07.2021 № МК 09/ 0001/1, якою на ТОВ «ПРОФІНСТРУМЕНТ-К» за порушення ч.3 ст.29 Закону України « Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме невиконання рішення про вжиття обмежувальних(коригувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності накладено штраф в сумі 34000грн.

Положенням про Управління Держпраці у Миколаївській області, затверджене наказом Держпраці від 03.08.2018 № 84, відповідно до пп.21,22 п.4 на Управління Держпраці покладено певні завдання: здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності; здійснює нагляд (контроль) на ринку за об`єктами технічних регламентів та бере участь у підготовці пропозицій щодо правил і процедури ринкового нагляду за об`єктами технічних регламентів та інших нормативно-правових актів у відповідній сфері.

Відповідно до ст.1 Закону України « Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735 державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч.1 ст.4 ЗУ №2735).

Посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб`єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог (п.5ч.1 ст.15 ЗУ №2735).

Відповідно до ст.23 ЗУ №2735 органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.

У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб`єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону України “ Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час проведення перевірки характеристик продукції на початковому етапі перевірки об`єктами перевірки є:

а) наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування;

а-1) за ланцюгом постачання, якщо за результатами перевірки характеристик продукції є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції або будь-якого іншого суб`єкта в ланцюгу постачання;

б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією.

Обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду. Обмежувальні (корегувальні) заходи залежно від обставин можуть застосовуватися до всього обсягу продукції певної марки (моделі, артикулу, модифікації) або її окремих партій чи серій (ст.33 ЗУ №2735).

Відповідно до ст.34 Закону України « Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735 з метою контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів органи ринкового нагляду:

проводять перевірки стану виконання суб`єктами господарювання цих рішень;

Суб`єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб`єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.

У разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб`єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб`єктом господарювання такого рішення.

Під час проведення перевірки стану виконання рішення орган ринкового нагляду встановлює ступінь виконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та результативність їх виконання.

Порядок здійснення контролю стану виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст.29 Закону України № 2735 орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог.

Відповідно до ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі: невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Постанова надсилається суб`єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.

Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Суб`єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення у суді суб`єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом.

Посилання відповідача на те, що при проведенні перевірки надавалась декларація про відповідність не приймається судом до уваги, оскільки надана суду декларація відповідності видана на перфоратори, дрилі, шурупокрути, відбійні молотки та запчастини до них, в якій не зазначено такий вид товару, як акумуляторний ударний гайковерт DeWALT. У додатку№1 до декларації про відповідність зазначені типи перфораторів, дрилі, шурупокрути та запчастини до них DCF 894, але не зазначено тип-модель DCF 894HNT, якої відповідає гайкаверт, як і не зазначено сам гайковерт.

Відповідач штраф не оплатив, постанову про накладання штрафу не оскаржив в установленому законом порядку, рішення від 15.06.2021 не виконав.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позов належить задовольнити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003 39787411) до Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОФІНСТРУМЕНТ-К" (вул. Чигрина, 157/1,Миколаїв,54055 38524755) задовольнити .

2. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОФІНСТРУМЕНТ-К" (вул. Чигрина, 157/1,Миколаїв,54055 38524755) штраф за порушення законодавства про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції у розмірі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко