Рішення № 101978264, 09.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
380/13962/21
Номер документу
101978264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2021 року справа №380/13962/21

провадження № П/380/14149/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,

представника позивача Савчука О.Л.,

представника відповідача Максьо О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Львівській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправним нарахування пені,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому заявлено наступні позовні вимоги: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «Ф»: №7772-13 від 20.02.2018 р. на суму 5155 грн. 20 коп.; №7771-13 від 20.02.2018 р. на суму 12963 грн. 20 коп.; №0089998-5313-1320 від 02.05.2019 р. на суму 11995 грн.51 коп..; №0089997-53 13-1320 від 02.05.2019 р. на суму 30163 грн. 75 коп.; №0102551-5806-1320 від 07.05.2020 р. на суму 40336 грн. 22 коп.; № 0102551-5806-1320 від 07.05.2020 р. на суму 101428 грн. 94 коп. і пені 701 грн. 22 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що використовує об`єкти нерухомості, які були об`єктом для нарахування податку на нерухоме майно згідно спірних податкових повідомлень-рішень, виключно для сільськогосподарських потреб, а тому такі будівлі не є об`єктом оподаткування згідно пп. «ж» п. 266.2.2 ст. 266 Податкового кодексу України. Відповідач при визначенні суми податку на нерухоме майно не врахував рішення Старояричівської сільської ради № 9 від 08.07.2016, № 1 від 14.07.2017, № 3 від 25.06.2018 та застосував невірну ставку для нарахування податку на нерухоме майно.

Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що на підставі рішення виконкому Старояричівської сільської ради від 29.03.2011 ОСОБА_1 було отримано у власність 28.04.2011 нежитлову будівлю – телятник площею 1620,4 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та 29.08.2008 – нежитлову будівлю площею 644,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі підпунктів 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, за платежем « 18010300».

Відповідач вказує, що ОСОБА_1 , експертний висновок щодо приналежності об`єктів нерухомості до певного класу будівель до податкового органу не подавався, позивач також не звертався щодо проведення звірки по об`єктах нерухомості, які перебувають у власності та правомірності нарахування податку на нерухоме майно. У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили, що позивач урозумінні законодавства є сільськогосподарським товаровиробником, який займається вирощуванням зернових та інших культур, а також тваринництвом і будівлі використовує виключно для сільськогосподарських потреб. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 17.09.2021 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 21.10.2021.

21.10.2021 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 25.11.2021.

25.11.2021 оголошено перерву у судовому засіданні до 09.12.2021.

Протокольною ухвалою від 09.12.2021 поновлено позивачу пропущений строк звернення до суду в частині позовних вимог, оскільки відповідач не надав належних доказів направлення ОСОБА_1 оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а позивач стверджує, що лише після подання податковим органом позову про стягнення суми податкового боргу дізнався про порушення свого права.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та просив їх задоволити.

Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_1 від 30.05.2011 виданого Виконкомом Старояричівської сільської ради на підставі рішення № 22 від 29.03.2011 та витягу про державну реєстрацію прав КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» № 30247659 від 09.06.2011 ОСОБА_1 на праві власності належить нежитлова будівля – телятник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1620,4 кв.м.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2 від 05.05.2011 виданого Виконкомом Старояричівської сільської ради на підставі рішення № 137 від 29.08.2008 та витягу про державну реєстрацію прав КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» № 30042642 від 23.05.2011 ОСОБА_1 на праві власності належить нежитлова будівля – телятник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 644,4 кв.м.

Головним управління ДФС у Львівській області визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачуваний фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості 18010300 з вказаних об`єктів нерухомості:

за податковий період « 2017 рік» згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №7772-13 від 20.02.2018 р. на суму 5155 грн. 20 коп. та згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №7771-13 від 20.02.2018 р. на суму 12963 грн. 20 коп.;

за податковий період « 2018 рік» згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0089998-5313-1320 від 02.05.2019 р. на суму 11995 грн.51 коп. та згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0089997-53 13-1320 від 02.05.2019 р. на суму 30163 грн. 75 коп.

Головним управління ДПС у Львівській області визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачуваний фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості 18010300 з вказаних об`єктів нерухомості за податковий період « 2019 рік» згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0102551-5806-1320 від 07.05.2020 р. на суму 40336 грн. 22 коп. тв. згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» № 0102551-5806-1320 від 07.05.2020 р. на суму 101428 грн. 94 коп.

Відповідно довідки Головного управління ДПС у Львівській області про суму податкового боргу платників податків по ФО ОСОБА_1 (код НОМЕР_3 ) сума податкового боргу позивача за платежем /18010300/податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачуваний фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості станом на 15.02.2021 становить 202744,04 грн., у тому числі 202042,82 грн. податкове зобов`язання, 701,22 грн. – пеня.

Позивач не погодився з визначеною сумою податкового зобов`язання згідно вищезазначених податкових повідомлень-рішень та нарахуванням пені та звернувся з цим позовом до суду.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст. 1 Податкового Кодексу України, далі ПК України).

До місцевих податків належать: податок на майно (підпункт 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України).

Відповідно до статті 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).

Відповідно до пункту 12.3. статті 12 ПК України, у чинній редакції, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України).

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (підпункт12.3.2пункту12.3статті 12 ПК України).

За правилами підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Не є об`єктом оподаткування, зокрема, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку (п.п. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України.)

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 (далі – ДК 018-2000), будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності віднесено до підрозділу «Будівлі нежитлові» клас 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства». Цей клас включає підкласи: 1271.1 «Будівлі для тваринництва» (зокрема, товарні та племінні ферми великої рогатої худоби, свиноферми та свинофабрики, вівцеферми, кролівничі та звірівницькі ферми, кінні заводи, собачі розплідники); 1271.2 «Будівлі для птахівництва (зокрема, птахофабрики, та птахоферми, на підприємства по виробництву яєць та м`яса птиці, а також по вирощуванню гібридної птиці для товарних господарств і інкубаторно-птахівничі станції для виробництва добового молодняка птиці та інші); 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна» (зокрема, зерносховища),1271.4 «Будівлі силосні та сінажні» (зокрема, силоси), 1271.5 «Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства» (зокрема, підвали, винокурні, винні ємкості), 1271.6 «Будівлі тепличного господарства» (зокрема, теплиці, сільськогосподарські, парники, оранжереї, заводи кормових антибіотиків), 1271.7 «Будівлі рибного господарства» (зокрема, підприємства по переробці риби); 1271.8 «Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва»(зокрема, підприємства по переробці відходів тваринництва); 1271.9 «Будівлі сільськогосподарського призначення інші» (зокрема, підприємства виробничо-технічного обслуговування, які включають: бази зберігання мінеральних добрив та пестицидів, сільськогосподарської техніки та запасних частин, підприємства по ремонту сільськогосподарських машин та транспорту, станції біологічного захисту рослин).

Таким чином, з метою застосування норм п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ до будівель, споруд сільськогосподарських товаровиробників, призначених для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності відносяться об`єкти нерухомості, які відповідно до ДК 018-2000 належать до класу 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (підкласи 1271.1-1271.9).

До матеріалів справи позивач долучив експертний висновок АС3 № 2126901 Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві» (ДП ДНДІАСБ), затверджений в.о. директора С.В.Басько 27.09.2021 щодо вірності здійсненої фізичною особою ОСОБА_1 класифікації об`єктів нерухомого майна, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507.

Відповідно до вказаного експертного висновку об`єкти нерухомості ОСОБА_1 , зокрема нежитлова будівля – телятник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 644,4 кв.м. та нежитлова будівля – телятник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1620,4 кв.м. відповідно до ДК 018-2000 належать до класу 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (підкласи 1271.1 та 1271.9).

А отже, відповідно до п.п. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України зазначені будівлі не є об`єктом оподаткування.

Перевіривши доводи позивача про помилкове застосування ставки податку при визначенні суми податку на нерухоме майно з об`єктів нерухомості: нежитлової будівлі – телятник, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 644,4 кв.м. та нежитлової будівлі – телятника, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1620,4 кв.м. суд встановив наступне.

Рішеннями Старояричівської сільської ради № 33 від 08.07.2016, № 1 від 14.07.2017, № 3 від 25.06.2018 встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Старояричівської сільської ради на 2017, 2018, 2019 роки відповідно до цільового призначення будівель та надано пільги зі сплати вказаного податку фізичним особам у розмірах визначених рішеннями.

Контролюючий орган при визначенні суми податку на нерухоме майно позивачу не врахував вказані рішення сільської ради, так у 2017 року нарахування податку ОСОБА_1 проведено з врахуванням ставки 0,25%, у 2018 році – 0,50%, у 2019 році 1,5%, що не відповідає ставкам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановленим вищезазначеними рішеннями Старояричівської сільської ради.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до абз.1 ч.2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не спростовано заявлені позовні вимоги, натомість доводи позивача визнано судом обґрунтованими, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приписами частини 1 статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією № 57779744 від 25.08.2021, які належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністартивний позов задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 20 лютого 2018 року форми «Ф» № 7772-13.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 20 лютого 2018 року форми «Ф» 7771-13.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 02.05.2019 форми «Ф» № 0089997-5313-1320

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 02.05.2019 форми «Ф» № 0089998-5313-1320.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 07.05.2020 форми «Ф» № 0102550-5806-1320.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 07.05.2020 форми «Ф» № 0102551-5806-1320.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Львівській області щодо нарахування ФО ОСОБА_1 пені у сумі 701,22 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ: 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (80465, Львівська обл., Кам`янка-Бузький район, с. Кукезів, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_3 ) 908,00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.12.2021.

Суддя Крутько О.В.