
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/11470/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Сіті Менеджмент» про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в :
на розгляд суду надійшла позовна заява Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Сіті Менеджмент» (далі – ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент», відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 288482,72 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» не виконало норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік у кількості 2 осіб. У зв`язку з тим, що відповідач у встановлений термін не сплатив адміністративно-господарські санкції, позивач звернувся до суду із позовом про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначив, що норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік передбачений статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» виконано у повному обсязі.
Ухвалою судді від 28.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалено розглядати цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес Сіті Менеджмент» відноситься до суб`єктів господарювання, яким відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-XII, встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
19.02.2021 ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» подано до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік (річна) за формою № 10-ПОІ, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики №591 від 27.08.2020.
Згідно з формою 10-ПОІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2020 рік, що надавався відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у 2020 році становила 374 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 16 осіб, кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлено статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для відповідача становить 15 осіб.
Позивач з метою здійснення верифікації викладених у Звіті відомостей звернувся до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області), яке листом від 02.06.2021 №15553/6/13-01-24-04-09 надало інформацію про кількість працівників відповідача з інвалідністю за 2020 рік з розбивкою по місяцях.
Згідно з наданою від ГУ ДПС у Львівській області інформацією у січні 2020 року кількість штатних працівників з інвалідністю, які працювали у відповідача становила: січень – 12 осіб, лютий – 12 осіб, березень – 12 осіб, квітень – 12 осіб, травень – 12 осіб, червень – 13 осіб, липень – 13 осіб, грудень - 16 осіб. Отже, за твердженням позивача, середньооблікова кількість штатних працівників у ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент», яким відповідно до норм чинного законодавства встановлено інвалідність за 2020 рік становить 13 осіб.
У зв`язку з тим, що ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» не виконало нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та не сплатило адміністративно-господарські санкції позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 №129 передбачено, що Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
Частинами 1-2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ) визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань фізичних осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Частиною другою вказаної статті визначено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.
Серед переліку адміністративно-господарських санкцій, встановленого у частині першій ст. 239 ГК України вказано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб`єктів господарювання, зокрема, адміністративно-господарський штраф, а також і інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб`єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а тому є адміністративно-господарськими санкціями. Про це також вказано у статті 20 Закону № 875-ХІІ.
Отже, законом передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу.
Судом встановлено, що 19.02.2021 ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» подано до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік (річна) за формою № 10-ПОІ, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики №591 від 27.08.2020.
Відповідно до зазначеного звіту, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у 2020 році становила 374 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 16 осіб, кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлено статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для відповідача становить 15 осіб.
Виконання ТОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік у кількості 15 осіб, який передбачений ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», підтверджується наступними доказами по працевлаштуванню таких осіб з інвалідністю, а саме:
ОСОБА_1 (копія наказу № 001/23.12/19-ПР по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 23 грудня 2019 року про прийняття на посаду з 26.12.2019, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 23.12.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 06.08.2003, що діє безтерміново);
ОСОБА_2 (копія наказу № 02/11/18 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 01 листопада 2018 року про прийняття на посад» з 02.11.2018, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 01.11.2018, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 11.12.2019 до 01.01.2021);
ОСОБА_3 (копія наказу № 02/03/19 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 01 березня 2019 року про прийняття на посаду з 04.03.2019, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 01.03.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 08.04.2015. що діє безтерміново);
ОСОБА_4 (копія наказу № 002/23.09/19-ПР по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 23.09.2019 року про прийняття на посаду з 24.09.2019, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 23.09.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 03.01.2019, що діє безтерміново);
ОСОБА_5 (копія наказу № 20/07/17 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 31.07.2017 року про прийняття на посаду з 02.08.2017, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 01.08.2017, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 01.01.2020 до 01.01.2022);
ОСОБА_6 (копія наказу № 19/11/17 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 15.11.2017 року про прийняття на посаду з 16.11.2017, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 15.11.2017, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 31.01.2008, що діє безтерміново);
ОСОБА_7 (копія наказу № 003/23.12/19-ПР по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 23.12.2019 року про прийняття на посаду з 26.12.2019, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 24.12.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 04.10.2016, що діє безтерміново);
ОСОБА_8 (копія наказу № 07/03/19 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 04.03.2019 року про прийняття на посаду з 05.03.2019, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 04.03.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 18.06.2015, що діє безтерміново);
ОСОБА_9 (копія наказу № 04/08/18 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 09.08.2018 року про прийняття на посаду з 10.08.2018, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 09.08.2019, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 23.03.2016, що діє безтерміново);
ОСОБА_10 (копія наказу № 19/09/17 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 27.09.2017 року про прийняття на посаду з 28.09.2017, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 27.09.2017, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 27.09.2018, що діє безтерміново);
ОСОБА_11 (копія наказу № 19/09/17 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 27.09.2017 року про прийняття на посаду з 28.09.2017, копія повідомлення про прийняття працівника на роботу від 27.09.2017, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 10.04.2012, що діє безтерміново);
ОСОБА_12 (копія наказу № 02/04/14 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 01.04.2014 року про прийняття на посаду з 01.04.2014, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 29.07.2018, що діє безтерміново);
ОСОБА_13 (копія наказу № 03/11/12 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 07.11.2012 року про прийняття на посаду з 07.11.2012, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 17.08.2018 до 01.08.2021);
ОСОБА_14 (копія наказу № 02/12/12 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 10.12.2012 року про прийняття на посаду з 10.12.2012, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 22.10.2019, що діє безтерміново);
ОСОБА_15 (копія наказу № 04/07/14 по ТзОВ «Бізнес Сіті Менеджмент» від 02.07.2014 року про прийняття на посаду з 02.07.2014, копія трудової книжки, копія довідки МСЕК про встановлення інвалідності з 04.06.2017, що діє безтерміново).
Щодо покликання позивача на інформацію надану податковим органом, суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є саме дотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, а не правильність та достовірність формування відповідачем даних звітності, яка подавалася ним позивачу чи податковим органом. Відтак, на переконання суду, посилання позивача на відповідні дані податкового органу не впливає на обставини, що підлягають доказуванню у цій справі.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач виконав вимоги, покладені на нього Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а тому підстав до застосування до нього адміністративно-господарських санкцій немає. Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні позову Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Сіті Менеджмент» про стягнення заборгованості, відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач – Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( 79005, м. Львів, пл. Маланюка, 6, код ЄДРПОУ 13817458).
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес Сіті Менеджмент» (79015, м. Львів, вул. Пастернака, 5, РНОКПП 35286792).
Суддя Сидор Н.Т.