Рішення № 101978253, 16.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
380/15172/21
Номер документу
101978253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2021 року справа №380/15172/21

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №8-дс від 30.08.2021 року «Про накладення дисциплінарного стягнення».

Посилається на те, що законом не передбачено підстав для порушення дисциплінарного провадження відносно державного службовця, яким вчинено дисциплінарний проступок за попереднім місцем роботи. Крім того, вказав, що при здійсненні дисциплінарного провадження відповідач неповно дослідив обставини дисциплінарного проступку, не врахував письмові пояснення, характер дисциплінарного проступку, факт ненастання тяжких наслідків, обставин, що пом`якшують відповідальність, наявності заохочень та попередню поведінку державного службовця. Вважаючи у зв`язку із цим свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою їх захисту. Просить позов задовольнити.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивачем не забезпечено виконання підп.2.1.3 п.2.1 Положення про управління правової роботи Головного управління ДПС у Львівській області щодо належного супроводження справ у судах та не вжито максимальних заходів щодо дотримання вимог п.1.5.1 Порядку організації роботи органів ДПС під час підготовки та супроводження справ у судах, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 17.10.2019 року №124, в частині ненадання документів та інформації для належного представництва інтересів у суді. З огляду на викладене, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Ухвалою судді від 10.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 08.10.2021 року розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження; засідання для розгляду справи по суті замінено підготовчим засіданням.

Ухвалою судді від 24.11.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 05.01.2021 року №2-0 позивача призначено на посаду начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних, камеральних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області.

Актом Державної податкової служби України від 19.05.2021 року №843/99-00-02-03-02-14, за результатами проведення тематичної перевірки, встановлено, зокрема, таке:

- управліннями правової роботи та супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області не забезпечено належне виконання функції щодо забезпечення супроводження справ у судах;

- порушено вимоги підп.1.5.1 Порядку №124 в частині не забезпечення здійснення заходів щодо отримання необхідних документів та інформації для належного представника інтересів ДПС в суді;

- порушено вимоги ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в частині ненадання до суду належних доказів щодо правомірності прийнятих Головним управлінням ДПС у Львівській області рішень.

Наказом Головного управління ДПС у Львівській області «Про порушення дисциплінарного провадження» від 30.06.2021 року №886 порушено дисциплінарне провадження стосовно ОСОБА_1 , з метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості вчиненого ним дисциплінарного проступку. Для здійснення дисциплінарного провадження створено комісію.

За результатами розгляду дисциплінарної справи начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних, камеральних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області ОСОБА_1 дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ Головного управління ДПС у Львівській області склала подання від 20.08.2021 року №687/13-01-05-04-07 (далі – подання від 20.08.2021 року №687/13-01-05-04-07), в якому зазначено про встановлення в ході дисциплінарної справи ОСОБА_1 наявність в його діях дисциплінарного проступку, визначеного п.5 ч.2 ст.65 Закону України «Про державну службу», зокрема, порушено вимоги:

- п.1.5.1 Порядку організації роботи органів ДПС під час підготовки та супроводження справ в судах, затвердженого наказом ДПС від 17.10.2019 року №124;

- п.2.2.5 Положення про відділ супроводження судових спорів камеральних та фактичних перевірок;

- п.4.7 Положення про відділ супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ, затвердженого наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 22.12.2020 року №7;

- ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вказаним поданням рекомендовано застосувати до позивача дисциплінарне стягнення, передбачене п.2 ч.1 ст.66 Закону України «Про державну службу», а саме – оголошення догани.

На підставі подання від 20.08.2021 року №687/13-01-05-04-07 відповідач прийняв наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» від 30.08.2021 року №8-дс, згідно з яким позивачу оголошено догану за порушення вимог:

- п.1.5.1 Порядку організації роботи органів ДПС під час підготовки та супроводження справ в судах, затвердженого наказом ДПС від 17.10.2019 року №124;

- п.2.2.5 Положення про відділ супроводження судових спорів камеральних та фактичних перевірок;

- п.4.7 Положення про відділ супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ, затвердженого наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 22.12.2020 року №7;

- ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на думку позивача, оскаржуваний наказ відповідача є необґрунтованим, оскільки прийнятий без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (тут і далі – в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; Закон України «Про державну службу»).

Відповідно до ч.2 ст.1 цього Закону, державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про державну службу», державний службовець повинен сумлінно виконувати свої службові обов`язки, шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.64 Закону України «Про державну службу», за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених вказаним Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому вказаним Законом. Для державних службовців можуть встановлюватися особливості притягнення до дисциплінарної відповідальності у випадках, визначених законом.

За змістом ч.1 ст.65 Закону України «Про державну службу», підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених вказаним Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарними проступками, як вказано у п.5 ч.2 цієї ж статті, є, серед іншого, невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Згідно ч.3 ст.65 Закону України «Про державну службу», державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення або постановлення відповідної окремої ухвали суду.

Відповідно до ч.1 ст.68 Закону України «Про державну службу», дисциплінарне провадження порушується шляхом видання відповідного наказу (розпорядження): міністром - стосовно державного секретаря відповідного міністерства; суб`єктом призначення - стосовно інших державних службовців.

Суд встановив, що позивач з 03.09.2020 року працював на посаді начальника відділу супроводження судових спорів камеральних та фактичних перевірок управління правової роботи Головного управління ДПС у Львівській області.

Наказом начальника Головного управління ДПС у Львівській області «Про призначення» від 05.01.2021 року №2-0 позивача у порядку переведення призначено з 05.01.2021 року на посаду начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області.

Суб`єктом призначення позивача на посаду начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області – начальником Головного управління ДПС у Львівській області порушено дисциплінарне провадження стосовно начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області ОСОБА_1 шляхом прийняття наказу «Про порушення дисциплінарного провадження» від 30.06.2021 року №886.

Між тим, дисциплінарне провадження стосувалось дій позивача, вчинених у вересні-грудні 2020 року, будучи на посаді начальника відділу супроводження судових спорів камеральних та фактичних перевірок управління правової роботи Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ: 43143039).

В контексті наведених обставин, суд враховує, що відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 року №893 вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Пунктом 2 вищевказаної постанови №893 встановлено, зокрема, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 вказаної постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 такої постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 зазначеної постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 вказаної постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

До переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, згідно з додатком до наказу Державної податкової служби «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 року №529, включено в т.ч. Головне управління ДПС у Львівській області.

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 року №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Львівській області, відповідно до п.1 якого Головне управління ДПС у Львівській області є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ: 43143039).

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.09.2020 року утворено Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП: 43968090).

Таким чином, позивач з 05.01.2021 року призначений в порядку переведення на посаду начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ новоствореного Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП: 43968090).

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб`єктами, суд приходить висновку, що призначення позивача в порядку переведення на нову посаду в новоствореному державному органі унеможливлює притягнення його до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, на попередній посаді (у структурному підрозділі Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ: 43143039).

При цьому, суд враховує, що відповідні дії, бездіяльність чи рішення позивача могли бути враховані при призначенні його шляхом переведення на посаду начальника відділу супроводження в судах податкових спорів щодо реєстрації податкових накладних та фактичних перевірок управління супроводження судових справ Головного управління ДПС у Львівській області.

Поряд з тим, суд не надає оцінки суті порушенням, викладеним у наказі, адже такий прийнято неповноважним суб`єктом.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржуваний наказ відповідача від 30.08.2021 року №8-дс «Про притягнення до дисциплінарного відповідальності» не відповідає визначеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, адже прийнятий не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України а також необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак порушує права та законні інтереси позивача, які підлягають судовому захисту.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 30.08.2021 року №8-дс «Про притягнення до дисциплінарного відповідальності».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.