Рішення № 101921018, 15.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.12.2021
Номер справи
640/1299/21
Номер документу
101921018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 грудня 2021 року м. Київ № 640/1299/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.07.2017 на підставі виданої довідки начальника фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України від 12.06.2017 № 27/33/5-13 про розмір грошового забезпечення та встановлення обмеження максимального розміру пенсії до 10740,00 грн.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 липня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки начальника фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України від 12.06.2017 № 27/33/5-13 про розмір грошового забезпечення з встановленням основного розміру пенсії за вислугу років у розмірі - 80 % від визначеного в цій довідці розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії 31556,00 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, здійснивши виплату суми перерахунку однією сумою, без обмежень максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 № 7-рп-/2016 у справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини 7 ст. 43, першого речення частини 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив про при перерахунку пенсії, відповідачем було протиправно зменшено показник обрахунку пенсії з 80% на 70% відповідних сум грошового забезпечення, адже останній стосується саме призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної. Також, позивач наголошує на відсутності підстав для застосування обмеження розміру його перерахованої пенсії, максимальним показником, що є порушенням прав та соціальних гарантій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2021 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.02.2021 до суду від ГУ ПФУ в м. Києві надійшла належним чином завірена копія пенсійної справи ОСОБА_1 .

17.03.2021 до суду від сторони відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наголошено на тому, що на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивачу, діяла вже інша редакція Закону № 2262-ХІІ, згідно якої, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 13). Крім того, відповідач вважає, що відсутні законодавчо визначені підстави для виплати перерахованої позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру.

24.03.2021 позивачем подано відповідь на відзив.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів даної справи, наказом командувача внутрішніх військ МВС України від 26.06.2012 № 73о/с з посади першого заступника начальника Головного управління-командувача внутрішніх військ МВС України зі служби-начальника штабу, позивача звільнено відповідно до пункту «б» частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас за станом здоров`я з правом носіння військової форми одягу з 05 серпня 2012 року.

З 06.08.2012 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХП).

Загальний трудовий стаж позивача на військовій службі складає - 39 років 02 місяці 19 днів та основний розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ становить 80% грошового забезпечення (протокол від 06.08.2012).

04.12.2020 позивач звернувся до відповідача для отримання ксерокопії документів, які знаходяться в особовій справі, на що, 22.12.2020 отримав відповідь з додатками від відповідача № 2600-0203-8/175572 від 09.12.2020 та з наданих документів слідує, що відповідач з 01 липня 2017 року на підставі наданої довідки від начальника фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України № 27/33/5-13 від 12.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовлену з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 718 від 19.10.2016 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу», яка складає суму грошового забезпечення для обчислення пенсії - 31556 грн. 00 коп., здійснив перерахунок пенсії позивача, при цьому, також зменшив основний розмір грошового забезпечення пенсії з 80% до 70% та встановив обмеження максимального розміру виплати пенсії до 10740 грн. 00 коп.

24.12.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про здійснення повторного перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.06.2017 № 27/33/5-13 про розмір грошового забезпечення, виходячи з основного розміру грошового забезпечення 80% (замість 70%), який був встановлений при призначенні пенсії 06.08.2012 та виплачувати пенсію в повному розмірі без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 липня 2017р.

Проте, відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за заявою позивача (лист від 30.12.2020)

Такі дії (бездіяльність) відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків та встановлення обмеження максимального розміру виплати пенсії до 10740 грн. 00 коп. при проведенні перерахунку пенсії з 01 липня 2017 року, позивач вважає протиправними, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, що і зумовило позивача на звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до норм частини 3 статті 63 вищевказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

За змістом статті 51 Закону № 2262-XII, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, в редакції Закону № 911-VIII від 24 грудня 2015, що була чинною з 1 січня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивача повідомлено про те, що у червні 2017 року йому, з 01 червня 2016 року проведено перерахунок пенсії, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» на підставі наданої довідки. З урахуванням ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VІ, сума пенсії до виплати з 01 червня 2016 року становить 10740,00 грн. (а.с. 32).

Суд звертає увагу на те, що рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Так, у силу змісту пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, з 20 грудня 2016 року, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, який, відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 09 вересня 2019 року у справі № 463/925/17 зазначив наступне: «… Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими. Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів».

Згідно з приписами ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, в редакції Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, чинній, на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740,00 грн.

В силу пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Таким чином, враховуючи, що частина 7 статті 43 Закону № 2262-XII, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, то внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774 від 6 грудня 2016 року до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Крім того, передбачені статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.

При цьому, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 09 вересня 2019 року у справі № 463/925/17.

Матеріали справи свідчать, що, відповідно до протоколу за пенсійною справою, позивачу призначена пенсія з 06.08.2012.

Таким чином, суд вважає, що відповідач протиправно обмежив граничний розмір пенсії позивача, оскільки, норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, щодо обмеження максимального розміру пенсії, в даному випадку, застосуванню не підлягають.

Також, слід врахувати, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача, йому пенсія призначена за вислугу у розмірі 80% грошового забезпечення, а згідно подальшого розрахунку пенсії, основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 15 квітня 2019 року у справі № 522/16973/17, зазначив наступне: «…внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ст. 13 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала».

З даного приводу, суд наголошує на тому, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Отже, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача із 80% до 70%, оскільки, при здійсненні перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.07.2017 в розмірі 80% від суми грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242 - 246, 255, 263 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.07.2017 на підставі виданої довідки начальника фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України від 12.06.2017 № 27/33/5-13 про розмір грошового забезпечення та встановлення обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 липня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки начальника фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України від 12.06.2017 № 27/33/5-13 в розмірі 80% від суми грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16)

Суддя В.І. Келеберда