
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 року м. Київ № 640/28669/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ-МК»
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ-МК» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 23 червня 2020 року № 0004453207 (форма «С»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» у зв`язку із здійсненням оптової торгівлі пальним без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, застосовано адміністративний штраф у сумі 500 000,00 грн. за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів
- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 23 червня 2020 року № 0004473207 (форма «ПС»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за не обладнання пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, застосовано штраф у розмірі 20 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що встановлені в рамках фактичної перевірки та зафіксовані в Акті перевірки від 25.05.2020 р. обставини свідчать про те, що у період з 01.04.2020 по 22.05.2020 року відвантаження пального з резервуару акцизного скалу з уніфікованим номером 1010006 за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 мало місце в квітні- травні 2020 року, тобто у період, коли ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за вказаною адресою вже отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 13.03.2020 року № 99051420200026 з терміном дії 13.03.2020 до 13.03.2025, що спростовує висновок контролюючого органу про порушення ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» вимог частини 8 ст. 15 Закону України № 481, а саме реалізацію ТОВ «ЕКСПЕРТ- МК» пального з акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 (уніфікований номер 1010006) в адресу контрагентів покупців без наявності ліцензій на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2020 року відкрито провадження у справі №640/28669/20 та цю справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду від представника відповідача не надходило відзиву на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У період з 15 травня 2020 року по 22 травня 2020 року включно головними державними ревізорами - інспекторами Головного управління ДПС у м. Києві Лавровським О.А. та Безсмертним І.А. на підставі наказу на проведення фактичної перевірки від 13 травня 2020 року № 4049 та направлень від 15 лютого 2020 року було проведено фактичну перевірку господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ-МК», а саме Акцизного складу (з уніфікованим номером 1010006), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3, результати якої оформлено Актом фактичної перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального від 25.05.2020 р. № 1206/26-15-32- 07/38983074 (надалі за текстом - Акт перевірки від 25.05.2020 p.).
Згідно висновків перевірки перевіркою ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» встановлено:
- порушення вимог частини 8 статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- порушення підпункту 230.1.2 п. 230.1 статті 230 Податкового кодексу України;
- порушення підпункт 230.1.3 п. 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
11 червня 2020 року ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» було подано заперечення № б/н від 11.06.2020 р. (вх. ГУ ДФС у м. Києві від 11.06.2020 р. № 68840/10) на висновки перевірки та факти, що викладені в даному Акті перевірки від 25.05.2020 р.
За результатами розгляду заперечень, висновки Акта перевірки від 25 05 2020 року залишено без змін, а заперечення - без задоволення (лист ГУ ДПС у м. Києві від 22.06.2020 р. № 92766/10/26-15-32-07-19 «Про розгляд заперечення»).
У подальшому ГУ ДПС у м. Києві було прийнято податкові повідомлення - рішення:
- від 23 червня 2020 року № 0004453207 (форма «С»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» у зв`язку із здійсненням оптової торгівлі пальним без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, застосовано адміністративний штраф у сумі 500 000,00 грн. за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- від 23 червня 2020 року № 0004463207 (форма «ПС»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за не подання контролюючим органам даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального застосовано штраф у розмірі 12 000,00 грн.
- від 23 червня 2020 року № 0004473207 (форма «ПС»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за не обладнання пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, застосовано штраф у розмірі 20 000,00 грн.
Вказані податкові - повідомлення рішення від 23 червня 2020 року оскаржувалися ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, - скарга ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» від 08.07.2020 (вх. ДПС №26966/6 від 08.07.2020).
За результатами розгляду скарги Державною податковою службою України було прийнято рішення від 16.10.2020 року № 30229/6/99-00-06-02-06-06 «про результати розгляду скарги», яким скаргу ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» задоволено частково, а саме скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у м. Києві від 23 06 2020 № 0004463207, та залишено без змін податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у м. Києві від 23.06.2020 № 0004453207 та № 0004473207.
Рішення отримано ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» 19.10.2020 року, що підтверджується конвертом до рекомендованого листа за трекінгом № 0405346974796.
Вважаючи, що у відповідача не було правових підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення від 23.06.2020 № 0004453207 та № 0004473207, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законодавчим актом, який регулює спірні правовідносини, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Так в Акті перевірки зазначено, що на підставі наданих документів та інформаційного ресурсу ДПС (ЄРПН, ЄРАН2019, СЕАРП та СЕ) перевіркою встановлено реалізацію ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» пального з акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 (уніфікований номер 1010006) в адресу контрагентів покупців без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, чим порушено вимоги частини 8 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами (далі - Закон №481).
Одночасно з цим в Акті перевірки відображено відомості про те, що відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової і роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» отримало:
ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі від 25.07.2019 р. № 990614201901557 з терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024;
ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 13.03.2020 р. № 990514202000026 з терміном дії з 13.03.2020 до 13.03.2025 за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3.
А на сторінці 5 Акту перевірки від 25.05.2020 року та на сторінці 4 листа ГУ ДПС у м. Києві від 22.06.2020 року № 92766/10/26-15-32-07-19 «Про розгляд заперечення» зазначено:
«Згідно акцизних накладних, зареєстрованих у базі даних ЄРАН 2019 у період з 01.04.2019 р. по 22.05.2020 р. ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» (з уніфікованим номером 1010006) за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3:
фізичний налив у резервуар АС з уніфікованим номером 1010006 відбувався:
21.04.2020, 15.05.2020,\ 16.05.2020,19.05.2020;
відвантаження з резервуару АС з уніфікованим номером 1010006 відбувалось: 06.04.2020. 09.04.2020. 14.04.2020. 15.04.2020. 21.04.2020, 22.04.2020. 23.04.2020. 30.04.2020. 14.05.2020.
Отже, акцизний склад у період з 01.04.2019 по 22.05.2020 працював: 06.04.2020, 09.04.2020, 14.04.2020, 15.04.2020, 21.04.2020, 22.04.2020, 23.04.2020, 30.04.2020, 14.05.2020, 15.05.2020, 16.05.2020, 19.05.2020 у загальній кількості - 12 днів».
Таким чином, встановлені в рамках фактичної перевірки та зафіксовані в Акті перевірки від 25.05.2020 р. обставини свідчать про те, що у період з 01.04.2020 по 22.05.2020 року відвантаження пального з резервуару акцизного скалу з уніфікованим номером 1010006 за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 мало місце в квітні- травні 2020 року, тобто у період, коли ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за вказаною адресою вже отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 13.03.2020 року № 99051420200026 з терміном дії 13.03.2020 до 13.03.2025, що спростовує висновок контролюючого органу про порушення ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» вимог частини 8 ст. 15 Закону України № 481, а саме реалізацію ТОВ «ЕКСПЕРТ- МК» пального з акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 (уніфікований номер 1010006) в адресу контрагентів покупців без наявності ліцензій на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.
Згідно з пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
В межах питань, що входять до предмету фактичної перевірки,
контролюючий орган має право:
Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, провести контрольну розрахункову операцію на підставі пп. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Під час проведення перевірки посадовими особами, які здійснюють таку перевірку, може проводитися хронометраж господарських операцій (п. 80.8 ст. 80 Податкового кодексу України). Хронометраж - процес спостереження за веденням господарської діяльності платника податків, який здійснюється під час проведення фактичних перевірок та застосовується контролюючими органами з метою встановлення реальних показників щодо діяльності платника податків, яка здійснюється на відповідному місці її провадження (пп. 14.1.264 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Вимагати під час проведення перевірок від платника податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки (пп. 20.1.9 п. 20.1.9 ст. 20 Податкового кодексу України).
Аналіз вказаних положень вказує на те, що змістом (особливістю) фактичної перевірки є перевірка дотримання суб`єктом господарювання вимог закону саме на поточний момент (фактичний момент перевірки), це узгоджується із правом податківців прийти на перевірку без попередження у будь-яку годину доби, згідно робочого графіка суб`єкта господарювання.
Отримання інформації з власних програм контролюючого органу не є предметом фактичної перевірки, що здійснюється за місцем проведення господарської діяльності.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 р. у справі № 805/4067/17-а; рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №200/14343/19-а.
В супереч цьому, зі змісту Акту перевірки від 25.05.2020 року №1206/26-15- 32-07/38983074 вбачається, що фактична перевірка проводилась у період з 15 - 22 травня 2020 року (розпочата 15.05.2020 року о 16 год. 40 хв. та закінчена 22.05.2020 року о 16 год. 45 хв.), в той час, як:
накладення штрафу в розмірі 500 000,00 грн. за здійснення оптової торгівлі пальним без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, було здійснено за результатами перевірки діяльності акцизного складу за минулий період часу, а саме з 01 липня 2019 року по 15 травня 2020 року.
Вказане свідчить про те, що перевірка за минулии період часу носить характер документальної перевірки, а тому такі дії, не можуть вчинятися в рамках фактичної перевірки та слугувати підставою для застосування штрафних санкцій.
ГУ ДПС у м. Києві при проведенні фактичної перевірки вийшло за межі своїх повноважень, а тому на думку суду, така перевірка є незаконною і, як наслідок, ця перевірка відсутня як юридичний Факт і прийняті за її результатами податкові повідомлення - рішення від 23 червня 2020 року за № 0004453207 та № 0004473207 підлягають скасуванню.
Також, Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами- лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 ЗО 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Так, за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, корпус 3 в ТОВ «ЕКСПЕРТ- МК» знаходяться наступні потужності:
резервуар горизонтальний сталевий РГС-50, 2018 року виготовлення.
колонка паливо роздавальна марки «Геркон» 01-2 КЕД-50-0,25-1-2, зав. №1136, 2018 року виготовлення.
Згідно Акту готовності об`єкта до експлуатації від 05 листопада 2019 року НВФ «Промсервісдіагностіка» було здійснено зачищення, технічне обстеження, градуювання, паспортизацію резервуару горизонтального та паливо роздавальної колонки ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, літ. 3.
Абзацом п`ятим пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України закріплено, що паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства.
Як висновок, в силу положень абз. 5 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, паливороздавальна колонка на акцизному складі з уніфікованим номером 1010006 виконує функцію витратомірів - лічильників, що спростовує висновок ГУ ДПС у м. Києві про відсутність рівнемірів - лічильників на даному акцизному складі та свідчить про протиправність нарахування ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» штрафу згідно податкового повідомлення - рішення від 23 червня 2020 року № 0004473207на суму 20 000,00 грн.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ-МК» (04074, м. Київ, вул. Лугова, 12, оф. 3.13, ЄДРПОУ 38983074) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 23 червня 2020 року № 0004453207 (форма «С»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» у зв`язку із здійсненням оптової торгівлі пальним без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, застосовано адміністративний штраф у сумі 500 000,00 грн. за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів
3. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 23 червня 2020 року № 0004473207 (форма «ПС»), яким до ТОВ «ЕКСПЕРТ-МК» за не обладнання пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, застосовано штраф у розмірі 20 000,00 грн.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ-МК» (04074, м. Київ, вул. Лугова, 12, оф. 3.13, ЄДРПОУ 38983074) суму понесених витрат зі сплати судового збору у розмірі 7800,00 грн. (сім тисяч вісімсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур