Рішення № 101920002, 14.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2021
Номер справи
560/7610/21
Номер документу
101920002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/7610/21

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з розгляду його заяви від 16 лютого 2021 року про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства;

- зобов`язати Старокостянтинівську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії Старокостянтинівської міської ради його заяву від 16 лютого 2021 року про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що рішенням № 4 Огіївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 16.10.2020 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,00 га з земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Писарівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Зазначає, що на підставі вказаного рішення замовив та розробив проект землеустрою, однак відповідач проект землеустрою не затвердив.

16 лютого 2021 року позивач звернувся до відповідача (правонаступника Огіївської сільської ради) із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу йому земельної ділянки у власність.

Оскільки, протягом місячного строку позивач не отримав жодного рішення щодо його заяви, він у травні 2021 року звернувся до відповідача з приводу прийняття рішення, однак на звернення отримав лише опис вхідного пакета документів, та копію його заяви від 16 лютого 2021 року. Також йому було повідомлено, що його питання потребує доопрацювання.

Така бездіяльність відповідача, на думку позивача, є порушенням норм Земельного кодексу України, оскільки рішення по суті заяви відповідач не прийняв. Тому, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому зазначив, що Старокостянтинівською міською радою було розглянуто заяву ОСОБА_1 , про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га по Огіївській сільській раді з подальшою передачу у приватну власність та 06.04.2021 року за вих. № 579/02-01/2021 надіслано відповідь заявнику про направлення його заяви на розгляд чергової сесії.

Заява ОСОБА_1 , розглядалася на засіданні п`ятої сесії Старокостянтинівської міської ради 28 травня 2021 року, але рішення не прийнято у зв`язку із ненабранням необхідної кількості голосів.

Повторно заява винесена на розгляд шостої сесії Старокостянтинівської міської ради 09.07.2021 року, але пленарне засідання сесії на момент подачі відзиву не завершено.

З врахуванням викладеного відповідач вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням № 4 Огіївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 16.10.2020 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,00 га з земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Писарівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.

На виконання вказаного рішення виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позивач 16.02.2021 року звернувся до Старокостянтинівської міської ради (правонаступника Огіївської сільської ради) із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Писарівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Дана обставина підтверджується описом вхідного пакета документів, який надається для отримання адміністративної послуги.

З матеріалів справи встановлено, що Старокостянтинівською міською радою було розглянуто заяву ОСОБА_1 , про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га по Огіївській сільській раді з подальшою передачу у приватну власність та 06.04.2021 року за вих. № 579/02-01/2021 надіслано відповідь заявнику про направлення його заяви на розгляд чергової сесії.

У відзиві відповідач зазначив, що заява ОСОБА_1 , розглядалася на засіданні п`ятої сесії Старокостянтинівської міської ради 28 травня 2021 року, але рішення не прийнято у зв`язку із ненабранням необхідної кількості голосів.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду її заяв, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Однак, відповідач у двотижневий строк не розглянув заяви позивача від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийняв з цього питання жодного рішення (затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його затвердженні).

Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача відповідачем не було прийняте жодне рішення по суті, відтак у даному випадку має місце бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Суд звертає увагу, що інформація про те, що проект рішення не набрав достатньої кількості голосів депутатів, за своєю суттю не є рішенням ради (актом розпорядчого характеру), а є лише відображенням того, що органом місцевого самоврядування з невідомих причин допущено необґрунтовану бездіяльність.

У даному випадку суд звертає увагу на те, що обраний частиною депутатів ради спосіб голосування або відсутність голосування (рішення не прийнято) призвів до ситуації правової невизначеності та неможливості вважати прийнятим будь-яке рішення.

Таким чином, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.

За таких обставин, бездіяльність відповідача, що полягає у не розгляді клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, є протиправною.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, для повного забезпечення захисту прав позивача позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства, та зобов`язати Старокостянтинівську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області заяву позивача від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства, та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.

Наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства.

Зобов`язати Старокостянтинівську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області заяву ОСОБА_1 від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824282600:05:010:0046 у власність, що знаходиться поза межами населених пунктів с. Писарівка Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства, та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Старокостянтинівська міська рада (вул. князя Острозького, 41,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , код ЄДРПОУ - 36027760)

Головуючий суддя В.К. Блонський