
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 року м. Київ № 640/5908/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 код ЄДРПОУ 42098368), в якій з урахування заяви від 20.04.2021 року, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, викладене у листі від 07.10.2020 року № 2600-0305-8/142806 про відмову мені - ОСОБА_1 , у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року № 21-1051зп;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакціях Закону України № 3662-ХІІ від 26.11.1993 року та Закону України №2663-111 від 12.07.2001 року, чинних на момент призначення пенсії, виходячи із розрахунку 90% відсотків від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року №21-1051 зп, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, за посадою начальника відділу, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 01.04.2020 року до моменту здійснення перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07.10.2020 року № 2600-0305-8/142806 про відмову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є протиправним та таким, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі та запропоновано відповідачу протягом 15 днів надати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Головне управління діє лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Від позивача на адресу суду надійшли додаткові пояснення по справі та відповідь на відзив, в яких останній наголосив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. До того ж, позивачем зазначено, що норма щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність набрала чинності після призначення позивачеві пенсії за вислугу років. Таким чином, враховуючи, що позивач вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія була призначена до 1 січня 2016 року, тому до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження щодо максимального розміру пенсії. Також, позивачем зазначено, що виходячи із положень Рішення №7-р (ІІ)/2019 із набрання чинності цього рішення Конституційного суду України у позивача виникло право на перерахунок пенсії та дотримано вимоги щодо реалізації такого права, а саме у зв`язку з підвищенням із 01.04.2020 року заробітної плати прокурорським працівникам Офісу Генерального прокурора.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 працював в органах прокуратури з 1991 року на різних прокурорсько-слідчих посадах та з листопада 2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП від 05.11.1991 року в редакціях Закону України № 3662-ХІІ від 26.11.1993 року та Закону України №2663-111 від 12.07.2001 року у розмірі 90 відсотків від суми заробітку за посадою начальника відділу Генеральної прокуратури України, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження максимального розміру і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 16 червня 2016 року у справі №755/7959/16-а, яка набрала законної сили 05 жовтня 2016 року, зобов`язано управління Пенсійного фонду перерахувати позивачу пенсію у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру.
Враховуючи, що з 01.04.2020 працівникам прокуратури України нараховується та виплачується підвищена заробітна плата з урахуванням усіх її складових, передбачених статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, що є підставою для перерахунку пенсії, без обмеження її максимального розміру Позивач, 28.09.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку, відповідно до довідки, виданої Офісом Генерального прокурора від 22.05.2020 № 21-1051 зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 26.03.2020 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу, з якої звільнився в зв`язку з виходом на пенсію.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке оформлено листом від 07.10.2020 року № 2600-0305-8/142806 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. У своєму рішенні Головне управління ПФУ в м. Києві посилається на Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 року №6-р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18), частину першу статті 81 Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» і зазначає, що заробітна плата прокурора регулюється Законом і не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати на підставі виданих органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 26.03.2020 року.
Також відповідач посилається на статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII і зазначає, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури здійснюється у розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, а згідно Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» максимальний розмір пенсії станом на 01.01.2020 обмежується 16380 грн. а станом на 01.07.2020 - 1712 грн.
Позивач вважаючи, що йому має бути здійснено з 01.04.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.91 в редакції, що діяла на момент призначення пенсії в 2003 році - Закону України "Про внесення змін до закону України "Про прокуратуру" № 2663-III від 12.07.2001, виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 22.05.2020 N 21-1051зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII від 05.11.91 (в редакції чинній до 28.12.2014) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 N 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону N 1789-XII викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" N 1697-VII.
Відповідно до частини двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII від 05.11.91 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" N 1789-XII від 05.11.91 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII від05.11.2011 (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
- частину двадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 N 7-р (II)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 N 7-р (II)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII втратили чинність 13.12.2019.
Приписами частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 N 7-р (II)/2019 установив такий порядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 N 7-р (II)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" 14.10.2014 N 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
26.03.2020 Конституційний суд України ухвалив Рішення N 6-р/2020 у справі у справі N 1-223/2018 (2840/18) щодо відповідності Конституції окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України".
Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, що відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року N 79-VIII розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу доповнено, зокрема, пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Наділивши Кабінет Міністрів України повноваженнями встановлювати порядок та розміри заробітної плати прокурора, законодавець запровадив відмінне від передбаченого положеннями статті 81 Закону нормативне регулювання заробітної плати прокурора.
Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу, згідно з яким норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону, а отже, є таким, що суперечить принципу верховенства права, передбаченого частиною першою статті 8 Конституції України.
Отже, рішенням від 26.03.2020 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.
Позивачем подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" до якої додано довідку Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року №21-1051 зп, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій позивачу.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку про те, що факт подання позивачем відповідачу заяви про перерахунок пенсії про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з довідкою від 22.05.2020 року №21-1051 зп, яка видана Офісом генерального прокурора є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що протягом усього періоду дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Також Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа N 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України "Про прокуратуру" від 14.10. 2014 N 1697-VII покладено саме на уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Окрім цього, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у рішення від 14.09.2020 у справі N 560/2120/20.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 22.05.2020 року №21-1051 зп, яка видана Офісом генерального прокурора.
З огляду на зазначене відповідачем листом від 07.10.2020 року № 2600-0305-8/142806 протиправно відмовлено позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача та довідки від 22.05.2020 року №21-1051 зп, яка видана Офісом генерального прокурора.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакціях Закону України № 3662-ХІІ від 26.11.1993 року та Закону України №2663-111 від 12.07.2001 року, чинних на момент призначення пенсії, виходячи із розрахунку 90% відсотків від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року №21-1051 зп, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, за посадою начальника відділу, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 01.04.2020 року до моменту здійснення перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає наступне.
За приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 16.06.2016 у справі № 755/7959/16-а позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведені перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зобов`язано Лівобережне об`єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провестиперерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 04.04.2016 відповідно до вимог частини 12, 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-III) у розмірі 90 % від суми заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 19.02.2016 № 18-174зп, без обмеження розміру виплати пенсії з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Таким чином, вказаним рішенням суду, яке набрали законної сили, встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення N 7-р (II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом N 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII до 13.12.2019 ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
Тому частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII до 13.12.2019 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України N 7-р (II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".
У той же час, вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- відповідно до частини двадцятої дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII (в первинній редакції), набрала чинності з 13.12.2019.
Рішенням від 26.03.2020 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VI зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішень №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 та №6-р/2020 від 26.03.2020 у позивача виникло право на звернення за перерахунком пенсії в порядку, визначеному частиною 20 статті 86 Закону №1697, з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Судом встановлено, Офісом Генерального прокурора позивачу надано довідку від 22.05.2020 №21-1051 зп про розмір заробітної плати, для перерахунку пенсії за відповідною посадою. Вказана довідка видана, відповідно до рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020.
Враховуючи, що положення частини 2 статті 86 Закону №1697 щодо розміру пенсії застосовуються при призначенні пенсій прокурорським працівникам у разі реалізації ними первинного права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, при перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної позивачу, має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Також суд враховує, що питання визначення відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку неодноразово розглядалося Верховним Судом.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постановах від 03 травня 2018 року у справі № 308/11498/16-а, від 22 червня 2018 року у справі № 635/6663/16-а, від 10 квітня 2019 року у справі № 310/6638/16-а, від 31 липня 2019 року у справі № 354/90/15-а, від 19 липня 2021 року у справі № 752/17381/16-а, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Правовими положеннями ч.5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом враховується, що вказані судові рішення містять висновки Верховного Суду щодо застосування ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакціях, що діяли з 01 квітня 2014 року та з 01 січня 2015 року, а не ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.
Водночас зміст ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакції, що діяла з 01 квітня 2014 року повністю відповідає змісту ч. 2 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII у редакції, що діяла з 15 липня 2015 року.
У подальшому, з 01 січня 2015 року до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ та ч. 2 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII були внесені тотожні зміни.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 22.05..2020 N 21-1051 зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром суд зазначає наступне.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ (далі - Закон №3668).
Положеннями статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача) визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», «Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року», Про затвердження «Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668).
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Зазначені вище положення Закону №3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Вказані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10.09.2021 року по справі №580/5238/20.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність з боку ГУ ПФУ в м. Києві в цій частині порушень прав та законних інтересів позивача, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Верховенство права є найважливішим принципом правової держави. Змістом цього принципу є пріоритет (тобто верховенство) людини, її прав та свобод, які визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Цей принцип закріплено у ст. 3 Конституції України.
Окрім того, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Як зазначено в п. 4.1 Рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 р. N 15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях визначив окремі ознаки принципу верховенства права у розбудові національних систем правосуддя та здійсненні судочинства, яких мають дотримуватись держави - члени Ради Європи, що підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування не виконано та не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Частиною 8 вказаної статті також передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, викладене у листі від 07.10.2020 року № 2600-0305-8/142806 про відмову ОСОБА_1 , у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року № 21-1051зп.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити, починаючи з 01.04.2020 року, перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розрахунку 90 % грошового забезпечення, відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора від 22.05.2020 року №21-1051 зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Вєкуа