
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________
Справа № 636/3591/21 Провадження 2/636/1600/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.2021 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Золотоверхої О. О.
за участю секретаря судового засідання Караулової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського відділення Акціонерного товариства «Харківгаз» про захист прав споживачів та визнання дій по донарахуванню за спожитий газ неправомірними, скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Тарасенко О.В., що діє від імені та в інтересах ОСОБА_1 на підставі ордеру, звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з позовною заявою до Чугуївського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз»», в якій просила визнати неправомірними дії Чугуївського АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз»» щодо проведення донарахування позивачу вартості не облікованого природного газу, скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом комісії від 23.06.2021 №50/06.
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що позивач є споживачем послуг відповідача, та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
11.05.2021 працівники Чугуївського відділення AT «ОГС «Харківгаз» прибули за адресою позивача для здійснення заміни газового лічильника. При огляді газового лічильника «Оптава G-6» зав.№ 086552, з показаннями 59945,960 куб.м, працівниками АТ «Харківгаз» було виявлено нібито порушення у роботі лічильника, а саме – нібито ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра. З цих відстав працівниками АТ «Харківгаз» складено Акт про виявлені порушення №КН002196 від 11.05.2021 у присутності доньки позивача.
Газовий лічильник «Оптава G-6» зав.№ 086552 був демонтований, про що складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №КН002196 від 11.05.2021.
Протоколом №50/60 від 23.06.2021 засіданням комісії
23.06.2021 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз», оформлене протоколом б/н, на якому комісія вирішила Акт № КН 002196 від 11.05.2021 визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ, а саме : п.п.3, п.1, гл.2 розділу ХІ – несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Акт про порушення задовільнити повністю. Здійснити донарахування обсягу природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз у сумі 22454,19 грн.
Представник позивача вважала такі дії відповідача протиправними, оскільки прийняте рішення ухвалене з порушенням вимог чинного законодавства.
Зокрема, на думку представника позивача, відповідачем всупереч вимогам п.1,2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС, не був складений протокол про направлення лічильника на експертизу, експертиза не проводилась у присутності позивача, , позивач не надавав письмову згоду на проведення експертизи за його відсутності, позивачу не був наданий акт експертизи.
Крім того, представник позивача вказувала на ті обставини, що позивач за вказаною адресою фактично мешкає та зареєстрована одна, є людиною похилого віку, а тому навіть фізично не могла втручатись у роботу газового лічильника, не те, що знімати мастичні пломби чи порушувати повірче тавро.
У зв`язку з вищезазначеним позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом.
У відзиві, поданому представником АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» 12.10.2021, представник просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі, посилаючись на наступне.
11.05.2021 за адресою Споживача Гордієнко Г.М. представниками АТ «Харківгаз» виявлено порушення, визначене пп. З п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що складено Акт про порушення № КН 002213 (копія додається) з причини ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра, який складено в присутності доньки Споживача, документи які були складені в присутності доньки Споживача, нею підписані, один екземпляр актів надано доньці ОСОБА_2 . Вказаний лічильник газу демонтовано та направлено на експертизу.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Таким чином, демонтаж газового лічильника в домоволодінні позивача проведення його експертизи та відповідно, донарахування об`єму та обсягу природного газу, представниками АТ «Харківгаз» проведено чітко дотримуючись вимог діючого законодавства України, зокрема Кодексу ГРС.
23.06.2021 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку донарахувань або зміни режиму нарахування обсягів природного газу, у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, комісією було розглянуто Акт про порушення від 11.05.2021р. № КН 002196.
За результатами розгляду комісією акту про порушення від 11.05.2021 № КН 002196, прийнято рішення про задоволення вказаного акту, та проведення донарахування ОСОБА_1 необлікованого об`єму природного газу за період з 12.11.2020 по 11.05.2021.
Донарахований необлікований об`єм природного газу позивачу, розраховано за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з 12.11.2020 по 11.05.2021, що відображено в акті - розрахунку. При проведенні розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за граничними об`ємами споживання враховано наступні параметри: опалювальна площа домоволодіння - 60,2 кв.м, норма споживання газу на опалення - 11 куб.м, протягом опалювального періоду та 11 куб.м*30% протягом міжопалювального періоду, норма споживання газу плити газової одну особу - 18,3 куб.м.
При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом цього періоду, що передбачено пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, та складає 24 454,19 грн.
Вказана сума донарахованого необлікованого об`єму природного газу відображено в Акті-розрахунку та направлено рахунок на оплату вартості не облікованого донарахованого об`єму природного газу разом з листом-вимогою.
Відповідно до вказаної норми Кодексу газорозподільних систем Споживачу було надано рахунки на оплату робіт пов`язаних з проведенням експертизи, демонтажем, транспортуванням та монтажем, ремонтом, або встановленням нового лічильника газу, але вартість цих робіт Ї5 616.00 грн.) до теперішнього часу ОСОБА_1 не сплатила.
Таким чином, відповідач вважав позовні вимоги ОСОБА_1 - представника ОСОБА_3 до АТ «Харківгаз» про скасування донарахування об`єму та вартості необлікованого (донарахованого) природного газу, безпідставними та необґрунтованими, зазначені в позовній заяві обставини не доводять протиправність та незаконність дій АТ «Харківгаз», що є причинами для відмови у задоволенні позовних вимог Позивача в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача - адвокат Тарасенко О.В. наполягала на задоволенні позову з підстав, викладених у ньому, повідомивши суду про ті обставини, що позивач у справі є людиною похилого віку, яка фактично дуже обмежена у можливості пересуватися навіть у своєму помешканні через стан здоров`я, жодних дій з приводу протиправного втручання у роботу газового лічильника вона не вчиняла, доказів того, що виявлені експертизою порушення (пошкодження) лічильника призвели до будь-яких викривлень його показів чи мали інші негативні наслідки, відповідачем не надано, а факт руйнування повірчого тавра в жодному разі не свідчить про несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та некоректний облік спожитого природного газу, у зв`язку із чим наполягала на задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача АТ «ХАРКІВГАЗ» у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 з урахуванням доводів, наведених у відзиві. Наполягала на тому, що жодних порушень з боку працівників відповідача допущено не було. Позивачу (її дочці) 11.05.2021 вручено всі документі – копія акту №КН 002196 про виявлені порушення, копія акту про порушення №КН002196 від 11.05.2021, по тесту якого (п.5,8 споживача повідомлено про необхідність з`явитись на засідання Комісії з розгляду акту 23.06.2021 о 10-00 годині; копія акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу), по тексту якого у п.2,3 споживачу повідомляється про час та місце проведення експертизи, споживач запрошується для проведення експертизи, тощо.
В судовому засіданні за клопотанням представника позивача допитано в якості свідка строгу ОСОБА_4 , - дочку позивача, яка була безпосередньо присутньою при складанні актів та протоколів 11.05.2021, розписувалась в них та отримувала копії.
Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що того дня вдома у її матері, ОСОБА_1 працівники «Харківгаз» перевіряли газовий лічильник та начебто виявили на ньому якість пошкодження. В чому саме полягали ті пошкодження вона не зрозуміла та не бачила їх, їй давали підписувати якісь папери та вона їх підписувала. Працівники відповідача не роз`яснили, що вона чи її мати мають право бути присутніми при проведенні експертизи, при розгляді акту, тощо. Про результати її мати дізналась лише коли отримала рахунок на оплату газу на суму понад 20 тисяч гривень. Свідок наполягала на тому, що її мати лежача людина похилого віку, жодних дій щодо виведення лічильника з ладу, пошкодження його вона не могла вчиняти та не вчиняла. На теперішній час в будинку матері встановлений лічильник з обмінного фонду, де знаходиться її лічильник вона не знає, їй його не повертали, про необхідність його ремонту чи заміни не повідомляли.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, допитавши свідка, дійшов наступного.
Судом встановлено, що відповідно до Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) від 01.04.2016, ОСОБА_1 є споживачем послуг відповідач з розподілу природного газу.
Відповідно до копії Акту №КН 002196 від 11.05.2021 про виявленні порушення, представники газопостачальної організації - оператора ГРМ АТ «Харківгаз» Пономаренко В.М., ОСОБА_6 висловили сумнів у правильній роботі встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , лічильника газу типу ОКТАВА з-д «Генератор», завод.№ 086552, з показниками 59945,960 м. куб. з причини виявлення ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра.
Відповідно до копії Акту (Протоколу) №КН002196 від 11.05.2021, лічильник газу типу ОКТАВА з-д «Генератор», завод.№ 086552, з показниками 59945,960 м. куб. направлено на експертизу до метрологічного центру АТ «Харківгаз» м.Харків, вул. Безлюдівська, 1-а.
Замість цього лічильника встановлено інший лічильник газу типу RS/2001-2Р G-4, зав.№37/2020-6975329, з показами 00000,014 м. куб.
Відповідно до копії Акту про порушення №КН002196 від 11.05.2021, встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, ознаки пошкодження повірчого тавра лічильника газу типу ОКТАВА з-д «Генератор», завод.№ 086552, з показниками 59945,960 м. куб.
Замість споживача на перелічених вище документах підпис проставила її дочка, ОСОБА_5 , правомірність її дій та наявність повноважень щодо представництва інтересів матері ані позивачем ані відповідачем уданому випадку не оспорювалась.
Відповідно до копії Акту №680 експертизи лічильника газу від 20.05.2021 комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» було проведено експертизу лічильника газу типу ОКТАВА з-д «Генератор», завод.№ 086552, з показниками 59945,960 м. куб, який знято відповідно до акту від 11.05.2021 №КН002196. Цілісність пломби в упаковці - ціла №R32043817, пломби на вхідному та вихідному патрубках не пошкоджені. Експертизою встановлено, що наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника, існує доступ до відлікового механізму, інші пошкодження відсутні. Виходячи зі змісту вищезгаданого акту експертизи, її проведено за відсутності споживача (її представника).
Відповідно до копії Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 20.05.2021, лічильник газу типу ОКТАВА з-д «Генератор», завод.№ 086552, визнано непридатним (наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника.
Відповідно до копії Протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення «АТ Харківгаз» від 23.06.2021, Акт про порушення №КН002196 від 11.05.2021 визнано таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ та задоволено повністю, проведено донарахування об`ємів та суми вартості необлікованого природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ «Харківгаз» протягом періоду з 12.11.2020 по 11.05.2021, в обсязі 2455,2 куб.м, вартістю 22454,19 грн.
Як вбачається з вказаного Протоколу, засідання комісії відбувалось за відсутності споживача (представника споживача).
Відповідно до копії Акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 23.06.2021, було зроблено розрахунок вартості природного газу за період з 12.11.2020 по 11.05.2021.
Відповідно до копії Вимоги про погашення заборгованості від 30.06.2021 №610-СЛ-17574-0621, ОСОБА_1 було направлено вимогу щодо сплати заборгованості перед АТ «Харківгаз».
Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються статтею 714 Цивільного кодексу України, Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27грудня 2005року №619 (далі - Положення), Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕ та КП № 2498 від 30.09.2015 року, (далі - Типовий договір), Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, а також споживачеві природного газу внаслідок порушення газопостачальним або газорозподільним підприємством Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.
Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ) визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.
Пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об`єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.
Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечити доступ на власні об`єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов`язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.
Відповідно до п.п. 1-3, п.п.7 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.
До демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.
Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
У пункті 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Згідно з п.11 глави 5 розділу ХІ цього Кодексу за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Для здійснення нарахування відповідачем позивачу необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Так, порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об`єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8, 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27грудня 2005року №619 (далі - Положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання (частина четверта статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
- оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
- здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності);
- перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3 Положення.
Пунктом 3.3.1 Положення передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу.
Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації. Після виконання цих робіт проводиться позачергова повірка лічильника згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи (пункти 3.3.3.1-3.3.3.4 Положення).
Залежно від результатів експертизи до акту експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99. Лічильник газу запаковується в поліетиленовий пакет, який пломбується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації і направляється: на встановлення у споживача - у разі визнання комісією лічильника газу придатним до застосування; на ремонт - у разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та рекомендації щодо проведення ремонту лічильника газу. У разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та висновків щодо неможливості проведення ремонту, лічильник газу передається споживачеві.
Системний аналіз цих положень законодавства дає підстави для висновку про те, що у разі встановлення непридатності лічильника до використання про це прямо вказується у акті експертизи із зазначенням виявлених у його роботі недоліків.
Статтями 12, 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які свідчили б про здійснення ОСОБА_1 несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, відсутні докази наявності викривлення даних обліку природного газу та відповідного причинно-наслідкового зв`язку між втручанням і викривленням обліку.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Проте, в наявних в матеріалах справи доказах не містяться відомості про встановлення викривлення даних обліку природного газу, тобто наслідки несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу відсутні, ані в акті про порушення, ані під час проведення засідання комісії також не встановлено, що факт втручання в конструкцію лічильника мав наслідком спотворення даних обліку газу.
Таким чином, наявність ознак пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника саме по собі не може свідчити про наявність складу правопорушення, оскільки ані актом, ані висновком експертизи не встановлено, що саме пошкодження мастичного пломбування лічильника вплинуло на роботу або конструкцію чи складові конструкції ЗВТ, та саме внаслідок пошкодження пломбування - витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковувалася (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства), та призвело до викривлення даних обліку природного газу. А отже, за відсутності обов`язкового елементу складу правопорушення, факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ - не доведений.
Припущення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз»», що виявлені пошкодження дозволяють впливати на роботу відлікового механізму не є беззаперечним доказом такого впливу з боку ОСОБА_1 .
Більш того, суд враховує, що донарахування ціни необлікованого об`єму газу це не штрафні санкції, в свою чергу, це витрати за використаний, але не оплачений газ. Тобто для того, щоб здійснити донарахування ціни необлікованого газу потрібно встановити той факт, що він певний час не обліковувався та не сплачувався, чого не було зроблено представниками газопостачальника та не враховувалося комісією під час прийняття рішення.
З приводу доводів представника позивача щодо не дотримання працівниками відповідача вимог Кодексу ГРС щодо складання під час демонтажу лічильника саме передбаченого законом «протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу та не отримання згоди споживача на проведення експертизи ЗВТ за її відсутності, суд зазначає наступне.
Так, вказаним Кодексом передбачено таку процедуру проведення експертизи ЗВТ:
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:
1) поштову адресу місця проведення експертизи;
2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта);
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);
4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;
5) дату останньої повірки ЗВТ.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).
У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Як вбачається з наданої представником відповідача копії Акту №КН002196 від 11.05.2021 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, вказаний документ фактично має подвійну назву – окрім вищевказаної, зазначено (Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу), тобто формально вказаний документ (його назва) відповідає вимогам Кодексу ГРС.
Разом із тим, вказаний документ не містить повної дати (число, місяць, рік) останньої повірки ЗВТ, в ньому не зазначено (не підкреслено) – хто саме доставляє лічильник на місце проведення експертизи, вказано, що споживачем є саме ОСОБА_5 (дочка власника), а не власник – ОСОБА_1 .
Вказані обставини, на думку суду, свідчать про певні порушення при складенні вказаного документу, що в сукупності із вищенаведеними доводами свідчить про відсутність достатніх підстав для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
Щодо обраного ОСОБА_1 способу захисту порушеного права, суд враховує правову позицію викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 по справі № 910/17955/17. Так, згідно цієї правової позиції, вимога про скасування рішення комісії є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акту про порушення, безпосередньо впливає на права та обов`язки споживача, встановлює обсяг і вартість недооблікованого об`єму природного газу та створює загрозу припинення газопостачання відповідному споживачу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та, як наслідок, його задоволення.
Розподіл витрат зі сплати судового збору суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 76-81, 89 , 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чугуївського відділення Акціонерного товариства «Харківгаз» про захист прав споживачів та визнання дій по донарахуванню за спожитий газ неправомірними, скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Чугуївського відділення Акціонерного товариства «Харківгаз» щодо проведення донарахування позивачу, ОСОБА_1 , суми вартості не облікованого природного газу в сумі 22454,19 грн. – неправомірними.
Скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз»», оформлене протоколом комісії від 23.06.2021 №50\06, по об`єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз»» на користь держави судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне судове рішення складене 13.12.2021.
Суддя О. О. Золотоверха