
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2021 року Справа №480/8783/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.,
представника відповідача - Шульги О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8783/21
за позовом Виконувача обов`язків керівника Роменської окружної прокуратури в інтересах держави
до Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Виконувач обов`язків керівника Роменської окружної прокуратури в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною бездіяльність Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський» та зобов`язати Липоводолинську селищну раду Роменського району Сумської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що понад 10 років Лучанською та Русанівською сільськими радами, правонаступником яких є Липоводолинська селищна рада, не вжито заходів щодо винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), з огляду на вищевказане, існує загроза інтересам держави, зокрема існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначення, оскільки межі заказника наразі не визначені, земельна ділянка не внесена до державного земельного кадастру.
Ухвалою суду від 13.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження, за результатом розгляду яких ухвалою суду від 23.09.2021 вирішено перейти до розгляду справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
11.10.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що 27.05.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким було доповнено Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом № 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Тобто, Липоводолинська селищна рада отримала повноваження щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) починаючи з 27.05.2021 року, адже межі загальнозоологічного заказника «Русанівський» перебувають у тому числі і з межами населених пунктів. До цього повноваження щодо встановлення меж природоохоронного заказника відносились до повноважень Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації.
Липоводолинська селищна рада просила суд врахувати, що фактично позовні вимоги окружної прокуратури зводиться до визнання необхідності замовлення та оплати робіт із встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками (відповідно до інструкції затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 376 від 18.05.2010 року), однак враховуючи, що відповідно до нормативів, передбачених ст. 55 Бюджетного кодексу України 90-95 % бюджету селищної ради на кожен поточний рік передбачено на фінансування захищених видатків місцевого бюджету, селищна рада не завжди у змозі оперативно вирішувати усі питання, що потребують фінансових вкладень. Отже, необхідний обсяг фінансування отриманих у поточному році повноважень (у тому числі і встановлення меж земельних ділянок, що знаходяться за межами населених пунктів) орган місцевого самоврядування зможе повноцінно передбачити лише на наступний бюджетний рік.
Також, відповідач зауважив, що для замовлення та оплати робіт із встановлення меж загальнозоологічних заказників місцевого значення на даний час кошти державою не виділялись.
За таких обставин, порушення Липоводолинською селищною радою державних інтересів не відбулось і не могло відбутись, адже окрім земель загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський» Липоводолинська селищна рада стала розпорядником досить великої кількості земель за межами населених пунктів, а витрати на проведення землевпорядних робіт є непередбачуваними у поточному році.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами, наведеними у відзиві, не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 02.11.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Суд встановив, що Роменською окружною прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Роменського району Сумської області виявлено факт порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.
Рішенням 8 сесії 5 скликання Сумської обласної ради від 01.12.2006 «Про зміни в мережі об`єктів природно-заповідного фонду області» загальнозоологічний заказник місцевого значення «Русанівський» площею 353 га, включено до Переліку цінних природних територій, які оголошуються об`єктами природно-заповідного фонду місцевого значення, з одночасною пропозицією землекористувачам розробити протягом року документацію по встановленню меж території в натурі (а.с. 20).
Наказом Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) № 19-ОД від 26.02.2020 затверджено положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення «Русанівський» (далі за текстом Положення) (а.с. 24-27).
Згідно з п. 1.2 Положення заказник займає площу 353,0 га і розташовується в південній частині Липоводолинського району Сумської області в межах Русанівського старостинського округу та Лучанського старостинського округу Липоводолинської селищної ради, в частково лісовому фонді ДП «Липоводолинський агролісгосп» ОКАП «Сумиоблагроліс» на площі 100,6 га в кварталі 72 (вид.10-=21, 69), кварталі 74 (вид. 12), кварталі 90 (вид. 30-31).
Пунктом 1.4 Положення визначено, що заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
Згідно п. 2.1 Положення метою створення Заказника є збереження масиву евтрофних високотравних, осокових, чагарникових і лісових боліт та прилеглі сіножаті, що забезпечують збереження цінних компонентів ландшафтного і біорізноманіття, підтримання гідрологічного режиму р. Хорол, підтримання в природному стані рідкісного фауністичного комплексу.
Пунктом 2.2 Положення передбачено, що основними завданнями Заказника є охорона території, яка представлена: місцем мешкання рідкісних та занесених до Червоної книги України видів тварин; місцем мешкання видів тварин та рослин, що занесені до «Переліку видів рослин, тварин і грибів, що підлягають особливій охороні на території Сумської області»; місцем мешкання рідкісних та занесених до Європейського Червоного списку видів тварин; осередком мешкання видів тварин занесених до Додатку II Бернської конвенції; підтримання загального екологічного балансу в регіоні; поширення екологічних знань та виховання у людей бережливого ставлення до природи як національного надбання країни.
Департаментом передано під охорону Русанівському старостинському округу та Лучанському старостинському округу Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області, як землекористувачам, загальнозоологічний заказник місцевого значення «Русанівський» з метою збереження та охорони, про що складені охоронні зобов`язання від 26.02.2020 № 583 та № 584 (а.с. 22, 23).
Відповідно до вказаних охоронних зобов`язань Русанівський старостинський округ та Лучанівський старостинський округ Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області зобов`язуються забезпечити режим охорони та збереження території загальнозоологічного заказника «Русанівський».
Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 Положення визначено, що охорона та збереження території Заказника покладається на Землекористувачів. Землекористувачі беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму та охорони Заказника.
Землекористувачі повинні визначити межі Заказника в натурі (на місцевості), оформити їх державними інформаційними щитами в місцях найбільш масового входу та в`їзду на територію об`єкта, інформаційно-охоронними знаками та межовими охоронними знаками і стовпами; нанесення межі Заказника на свої планово-картографічні матеріали.
Згідно п. 1.12. Положення землекористувачами є Русанівський старостинський округ Липоводолинської селищної ради; Лучанський старостинський округ Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області; ДП «Липоводолинський агролісгосп» ОКАП «Сумиоблагроліс».
За п. 4.4. Положення - витрати, пов`язані із забезпеченням режиму охорони Заказника, здійснюються згідно чинного законодавства.
Згідно з інформації ГУ Держгеокадастру у Сумській області №10-18-0.332-4760/2-21 від 19.08.2021 проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду щодо загальнозоологічного заказника «Русанівський» в регіональному і місцевому фондах документації із землеустрою та оцінки земель не обліковується (а.с. 29).
Відповідно до листа Департаменту про надання інформації від 25.08.2021 № 01-18/2333 документація із землеустрою на загальнозоологічний заказник місцевого значення «Русанівський» не розроблена (а.с. 30).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до статті 43 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність,
Згідно статті 44 Земельного кодексу України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва).
При цьому, за правилами статті 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об`єктів визначені Законом України Про природно-заповідний фонд України від 16 червня 1992 року № 2456-XII (далі Закон № 2456-XII).
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону № 2456-XII до природно-заповідного фонду України належать, зокрема природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 7 вказаного Закону землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до частини третьої статті 60 Закону № 2456-XII органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Закон України Про землеустрій від 22 травня 2003 року № 858-IV (далі Закон № 858-IV) визначає правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
Відповідно до частини першої статті 25 вказаного Закону документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Приписи пункту в частини другої статті 25 Закону № 858-IV визначають такий вид документації із землеустрою як проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.
Згідно частини першої статті 26 вказаного Закону замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
За правилами статті 47 Закону № 858-IV проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду розробляються для біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, парків - пам`яток садово-паркового мистецтва та зоологічних парків на землях та земельних ділянках, що включаються до складу цих територій без вилучення у землевласників та землекористувачів.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів включають:
а) завдання на складання проекту землеустрою;
б) пояснювальну записку;
в) характеристику території із встановленням режиму використання земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів;
г) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території);
ґ) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування;
д) у межах населеного пункту - копію графічної частини генерального плану населеного пункту (за наявності), а за межами населеного пункту - копію відповідної містобудівної документації (за наявності) і копію рішення про затвердження такої документації;
е) інформацію про перспективний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці, яка є складовою схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці (за наявності);
є) план організації території з відображенням угідь, землевласників і землекористувачів, у тому числі земельних ділянок, щодо яких встановлені обмеження у використанні;
ж) план меж земельних ділянок, що включаються до території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів без їх вилучення у землевласників та землекористувачів;
з) креслення перенесення в натуру (на місцевість) меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення та земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів;
и) акт перенесення в натуру (на місцевість) меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів у натурі (на місцевості);
і) перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
ї) матеріали погодження проекту землеустрою, встановлені статтею 186 Земельного кодексу України.
Межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон встановлюються і по суходолу, і по водному простору.
Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
Відповідно до пункту а частини другої статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Аналогічне за змістом положення міститься у пунктах 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 6 вересня 2012 року № 5245-VI (далі - Закон № 5245-VI).
Так, згідно пункту 3 з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах а і б пункту 4 цього розділу.
Відповідно до пункту 4 у державній власності залишаються:
а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності.
Згідно пунктів 5, 9 Прикінцевих і перехідних положень вказаного Закону № 5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом.
Отже, до повноважень органів місцевого самоврядування належить, зокрема, питання щодо замовлення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду.
Разом з тим, жодним нормативним актом не передбачено обов`язку органу місцевого самоврядування протягом певного часу забезпечити розробку проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до охоронних зобов`язань від 26.02.2020 Русанівський та Лучанський старостинські округи Липоводолинської селищної ради дали зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження загальнозоологічногоо заказника місцевого значення «Русанівський», що знаходиться в межах Русанівського та Лучанського старостинського округу Липоводолинської селищної ради загальною площею 353,0 га, а саме серед переліку зобов`язань вказано:
- дотримуватись встановленого режиму охорони для території (об`єкта) природно-заповідного фонду;
- не здійснювати у межах території (об`єкта) природно-заповідного фонду забороненої господарської діяльності;
- вживати заходів щодо попередження і ліквідації екологічних наслідків аварій та шкідливого впливу на територію (об`єкт) природно-заповідного фонду;
- дотримуватися вимог щодо використання території (об`єкта) природно-заповідного фонду;
- забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об`єкта) природно-заповідного фонду.
Судом встановлено, що у 2020 році було надано Лучанівському та Русанівському старостатам Липоводолинської селищної ради охоронні зобов`язання, та до подання позову не вчинено жодних дій щодо робіт з винесення меж та закріплення їх в натурі (на місцевості) загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський», що знаходиться в межах Русанівського та Лучанського старостинського округу Липоводолинської селищної ради загальною площею 3530, га.
При вирішенні позовної вимоги стосовно визнання протиправною бездіяльності Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський», суд враховує, що 27.05.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким було доповнено Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом № 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Таким чином, Липоводолинська селищна рада отримала повноваження щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) починаючи з 27.05.2021 року, адже межі загальнозоологічного заказника «Русанівський» перебувають у тому числі і з межами населених пунктів.
Отже, необхідний обсяг фінансування отриманих у поточному році повноважень (у тому числі і встановлення меж земельних ділянок, що знаходяться за межами населених пунктів) орган місцевого самоврядування зможе повноцінно передбачити лише на наступний бюджетний рік.
На даний час Русанівський старостинський округ Липоводолинської селищної ради та Лучанський старостинський округ Липоводолинської селищної ради, на території яких знаходиться загальнозоологічний заказник місцевого значення «Русанівський», у зв`язку з децентралізацією приєднані до Липоводолинської селищної ради, яка з моменту їх приєднання є правонаступником прав та обов`язків.
Таким чином, виходячи із вказаного, саме Липоводолинська селищна рада повинна виконувати зобов`язання щодо охорони та збереження території Заказника. Охоронні зобов`язання щодо загальнозоологічного заказника «Русанівський» підписані в.о. старост Лучанського та Русанівського старостинського округу. Дані старостинські округи входять до складу Липоводолинської селищної ради, проте не є юридичними особами.
Враховуючи вищевикладене, керуючись принципом розумності, тобто у даному випадку зваженості вирішення спірного питання з урахуванням усіх учасників, а також інтересів громадян (публічного інтересу), суд вважає за доцільне зобов`язати Липоводолинську селищну раду Роменського району Сумської області відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити проведення робіт з винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, в даному випадку виконуючий обов`язки керівника Роменської місцевої прокуратури є суб`єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Виконувача обов`язків керівника Роменської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Соборна, 43, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42000, ідентифікаційний код 03527891) до Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області (вул. Роменська, 10, смт. Липова Долина, Липоводолинський район, Сумська область, 42500, ідентифікаційний код 04390972) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Зобов`язати Липоводолинську селищну раду Роменського району Сумської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж загальнозоологічного заказника місцевого значення «Русанівський», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 13.12.2021.