
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.11.2021 Провадження №2/425/428/21
Справа №425/1814/21
місто Рубіжне Луганської області
Рубіжанський міський суд Луганської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш.
за участю: секретаря судового засідання Кулішової О. С.,
представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Антонцєвої І.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом:
ОСОБА_2 - позивач, до
Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Рубіжанської обласної санаторної школи - відповідачі,
про визнання незаконним та скасування розпорядження та наказу, та
ухвалив це рішення про відмову в позові про таке:
І. Стислий виклад позицій позивача та заперечень відповідача.
1.16.06.2021 ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (далі - відповідач 1) та Рубіжанської обласної санаторної школи (далі - відповідач 2) про визнання незаконним та скасування:
- розпорядження голови адміністрації № 158 від 16.03.2021 про ліквідацію цієї санаторної школи;
- наказу цієї санаторної школи № 9-у від 01.06.2021 про відрахування учнів у зв`язку з ліквідацією санаторної школи.
Підстава позову:
1) розпорядження відповідача 1 є незаконним з таких підстав:
- процедура прийняття розпорядження була порушена, не відбулося громадського обговорення його проекту;
- його прийняття відбулося без належного забезпечення прав та інтересів учнів, які хворі на сколіоз, та їх батьків;
- майно школи, яке належить територіальній громаді міста, незаконно передано Луганській обласній раді;
- відповідач 1 не виконав обов`язку забезпечити учням санаторної школи можливість продовжити навчання із створенням ортопедичного режиму;
2) наказ відповідача 2 є незаконним з таких підстав:
- наказ був постановлений на виконання незаконного розпорядження, яке не породжує жодних юридичних наслідків;
- наказ не відповідає Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів, затвердженому Міносвіти 16.04.2018 № 367;
- відрахування з санаторної школи неповнолітньої дочки позивача відбулося без її попереднього зарахування до іншого закладу освіти.
2. 14.07.2021 представник відповідача 1 подав до суду відзив, у якому наголошував на правомірності оскаржуваного розпорядження відповідача 2 з таких підстав (а.с. 56-63):
-санаторна школа була закладом освіти обласної комунальної власності, тому управління нею належить до повноважень військово-цивільної адміністрації;
-мережа закладів повної загальної середньої освіти міста Рубіжного в достатньому обсязі забезпечує право на освіту дитини позивача;
-громадське обговорення проекту рішення засновника про ліквідацію школи не передбачено законом, за яким таке обговорення є обов`язковим лише в сільській місцевості;
-до Закону України «Про повну загальну середню освіту» були внесені зміни про зобов`язання засновників санаторних шкіл змінити тип таких закладів загальної середньої освіти або припинити цей заклад освіти в строк до 01.07.2021;
-дія Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів, затвердженому Міносвіти 16.04.2018 № 367 не поширюється на санаторні школи.
3. 13.08.2021 представник відповідач 2 подала відзив, в якому просить відмовити в позові з таких самих мотивів як і відповідач 1 (а.с. 118-124).
4. 30.07.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій стверджував, що відповідач 1 (а.с. 85-88):
- в порушення статуту школи не забезпечив навчання на необхідному рівні для дітей, хворих на сколіоз;
- ліквідував єдину в Луганській області санаторну школу для хворих на сколіоз дітей позбавив громаду всієї області права вільно обирати заклад освіти;
- ліквідував школу до 01.07.2021 всупереч Закону України «Про повну загальну середню освіту», яким існування цих шкіл продовжено до 01.07.2022.
У відповіді на відзив вказано, що у відповідач 2 не було законних підстав для відрахування зі школи дитини позивача, оскільки медико-педагогічною комісією позивачу продовжено строк перебування у санаторній школі на 2021-2022 навчальний роки;
5.15.09.2021 представник відповідача 1 надала до суду заперечення на відповідь на відзив, в якій зазначила про таке (а.с. 131-136):
- відповідна комісія провела зустрічі з батьками вихованців санаторної школи та вивчила потреби кожної дитини;
- батьків повідомили, що у Луганській обласній дитячий клінічній лікарні надаються безкоштовні реабілітаційні послуги, які можуть отримати їх діти за потреби;
- батьків повідомили про наявний інклюзивно-ресурсний центр в місті Рубіжному для забезпечення інклюзивної освіти;
- за клінічними протоколами діти зі сколіозом І-ІІ ступенів та порушенням постави не потребують цілорічного лікування та фізіотерапевтичних процедур.
ІІ. Заяви, клопотання учасників справи.
6.Разом з позовом позивач подала заяву про його забезпечення.
7.03.08.2021 представник позивача подавав клопотання про проведення судового засідання без його участі, 11.08.2021, 18.11.2021, 29.11.2021 - про приєднання доказів до справи. 14.09.2021, 30.09.2021 представник відповідача 2 подавав клопотання про відкладення підготовчого засідання, про доручення копій документів до справи.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
8. 17.06.2021 суд відмовив у забезпечені позову. 22.06.2021 суд відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження. 15.09.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
9. 30.11.2021 суд постановив закрити провадження у справі в частині вимог до відповідача 2 про визнання незаконним та скасування наказу (а.с. 228, 231).
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
10. За статутом Рубіжанська обласна санаторна школа є закладом загальної середньої освіти з медичним профілем для дітей, хворих на сколіоз, що потребують тривалого лікування, який забезпечує здобуття початкової, базової та профільної середньої освіти, відновлення і зміцнення здоров`я, а також надання їм медичної допомоги - п. 1.3 (а.с. 23-29).
Санаторна школа є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює обласна рада або уповноважений нею орган. Обласна державна адміністрація здійснює окремі повноваження управління санаторною школою, делеговані обласною радою. Санаторна школа є юридичною особою, має цивільну правоздатність і дієздатність, виступає позивачем і відповідачем у суді - п. 1.4 - 1.7 статуту.
Організація освітнього процесу в санаторній школі для дітей, хворих на сколіоз, спрямована на максимальне розвантаження хребта, що передбачає проведення уроків (занять) і виконання домашніх завдань з дотриманням ортопедичного режиму за призначенням лікаря, а саме оснащення приміщень, де проводяться уроки (заняття), спеціальними меблями для розвантаження хребта (динамічні парти, підгрудними тощо) - п. 4.1 статуту.
Припинення санаторної школи здійснюється шляхом її реорганізації або ліквідації відповідно до чинного законодавства. Реорганізація або ліквідація санаторної школи здійснюється за рішенням обласної ради або уповноваженого нею органу. При реорганізації або ліквідації санаторної школи обласна рада або уповноважений нею орган зобов`язані забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти - 8.1 -8.3 статуту.
Санаторна школа припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідного наказу.
11. 26.02.2021 директор департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації Юрій Стецюк звертався з листом до Рубіжанського міського голови Сергія Хортіва про виконання вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» та готування проекту розпорядження про припинення санаторної школи шляхом ліквідації (а.с. 174-175).
В цьому листі вказано, що в Рубіжанській обласній санаторній школі навчається 123 вихованці, з них 103 дитини з місця Рубіжного. 17.02.2021 ОСОБА_3 зустрівся з батьками вихованців санаторної школи, які висловили занепокоєння, тому він просить міського голову розглянути питання зарахування учнів до закладів освіти міста Рубіжного.
12. 30.03.2021 міський голова міста Рубіжного Сергій Хортів відповів про наявність вільних місць у закладах загальної середньої освіти міста на 2021-2022 навчальні роки та можливість зарахувати на вільні місця учнів санаторної школи, функціонування якої буде припинено (а.с. 176-179).
13. 16.03.2021 голова обласної державної адміністрації - керівник обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай виніс розпорядження № 158 про припинення з 01.07.2021 юридичної особи - Рубіжанської обласної санаторної школи в результаті ліквідації (а.с. 17-19, 66-69).
При прийнятті цього розпорядження керівник обладміністрації керувався пунктом 5 частини третьої статті 4. Пунктом 8 частини третьої статті 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», статтями 104, 105, 110-112 Цивільного кодексу України, статтею 49-2 Кодексу законів про працю України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
14. 23.06.2021 голова обладміністрації постановив розпорядження № 420, яким вніс зміни до розпорядження № 168 від 16.03.2021, зокрема, щодо зміни дати припинення санаторної школи - з 01.07.2021 на 01.09.2021 (а.с. 71).
15. 25.06.2021 голова обладміністрації постановив розпорядження № 426, яким вніс зміни до розпорядження № 168 від 16.03.2021 щодо назви юридичної особи, якій після ліквідації буде передане майно (а.с. 70).
16. Позивач ОСОБА_2 є матір`ю неповнолітньої ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією її свідоцтва про народження (а.с. 220).
17. Неповнолітня ОСОБА_4 , зокрема, у 2020-2021 роках навчалася у восьмому класі Рубіжанської обласної санаторної школи (а.с. 20-22, 112-114, 150-154, 170-173).
18. За інформацією лікарні в місті Рубіжному неповнолітня ОСОБА_4 перебувала на диспансерному обліку у лікаря ортопеда-травматолога з 2010 року з діагнозом: плоско-вальгусна постанова стоп, у 2013 році з діагнозом: лівобічний грудо-поперековий сколіоз І-ІІ ступеню (а.с. 16, 214).
27.05.2021 дитина консультована обласним ортопедом-травматологом обласної державної клінічної лікарні, висновок: сколіоз поперекового відділу І ступеню.
08.11.2021 дитина звернулася до лікаря педіатра лікарні в місті Рубіжному зі скаргами на біль у поперековому відділі хребта, лікар надала направлення на консультацію до дитячого ортопеда-травматолога обласної державної клінічної лікарні для отримання рекомендація з подальшого спостереження і лікування.
19. Експерт Департаменту охорони здоров`я обладміністрації за напрямком «дитяча ортопедія та травматологія, завідуючий ортопедо-травматологічним відділенням обласної дитячої лікарні Г.А. Григор`єв склав списочний склад учнів санаторної школи, які підлягали огляду лікарями 05.05.2021 (а.с. 150-156).
Дитина позивача не була оглянута лікарями 05.05.2021 (а.с.154 - рядок 84).
20. За результатами засідання медико-педагогічної комісії санаторної школи 31.05.2021 рекомендувано продовжити термін навчання в Рубіжанській обласній санаторній школі на 1 рік у зв`язку з підтвердженням діагнозу «сколіоз І ступеню», «сколіоз ІІ ступеню», «сколіоз ІІІ ступеню» та у відповідності до п. 1.3, 3.15 статуту санаторної школи, зокрема, дочці позивача - ОСОБА_4 (а.с. 112).
21. Згідно з листом Департаменту охорони здоров`я обласної держадміністрації, 05.05.2021 та 27.05.2021 проведено виїзні планові загальні медичні огляди лікарською бригадою обласної дитячої лікарні учнів санаторної школи (а.с.163-164).
За результатами обстеження, зокрема, діагноз «сколіоз» мають 78 дітей, з них 4 дитини потребують лікування у спецзакладі, інші 74 дитини зі сколіозом І-ІІ ступенів потребують лікування в амбулаторних умовах або лікувальних закладах за програмою реабілітації.
Всім дітям не протипоказано навчання в загальноосвітніх закладах, дітям з діагнозом «сколіоз І-ІІ ступенів» та з порушенням постави достатньо проводити щоквартально курсами на 12 днів на ліжках ортопедо-травматологічного відділення обласної дитячої лікарні безкоштовно за програмою медичних гарантій за напрямом «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату».
В листі також повідомляється про те, що діти зі сколіозом І-ІІ ступенів не потребують безперервного цілорічного лікування, особливо фізіотерапевтичними процедурами
22. 16.11.2021 в судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 повідомив суд, що дитина позивача є однією з 74 учнів санаторної школи, які мають діагноз сколіоз І-ІІ, потребують лікування в амбулаторних умовах або лікувальних закладах за програмою реабілітації та їй не протипоказано навчання в загальноосвітніх закладах (а.с. 202-207, протокол с/з, рядки 100-104).
23. 25.05.2021 директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації звернувся листом до міського голови міста Рубіжного з проханням про влаштування учнів до закладів освіти міста, в тому числі й дитини позивача (а.с. 69-173).
24. 01.06.2021 виконуюча обов`язки директора санаторної школи Ірина Воробйова винесла наказ про відрахування учнів у зв`язку з ліквідацією Рубіжанської обласної санаторної школи (а.с. 20-22).
Підставою цього наказу було розпорядження голови обладміністрації № 158 від 16.03.2021.
Згідно цього наказу з 01.06.2021 було відраховано 89 учнів з 3-5, 7-9 класів, зокрема, ученицю 9 класу ОСОБА_4 . Класним керівникам було наказано повідомити батьків учнів про відрахування та забезпечити видачу їм документів до 14.06.2021.
25. 06.08.2021 міністерство освіти і науки листом повідомило Кабінет Міністрів України про те, що з санаторної школи на підставі заяв батьків відраховано, зокрема 61 учня 7-9 класів, які продовжать навчання у місті Рубіжне - учні 8-го класу, в тому числі у школі № 9 - 1 учень (а.с. 190-194).
26. В судових засіданнях представник позивача ОСОБА_1 повідомляв суд, що дитина позивача зарахована до дев`ятого класу школи № 9 міста Рубіжного.
27. 22.10.2021 до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис № 1003901110011000138 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Рубіжанської обласної санаторної школи (а.с. 21).
28. 30.11.2021 в цій справі № 425/1814/21 Рубіжанський міський суд Луганської області постановив ухвалу про закриття провадження у справі в частині вимог до Рубіжанської обласної санаторної школи про визнання незаконним та скасування наказу. Ця ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею 30.11.2021.
V. Норми права, які застосував суд.
29. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод:
Стаття 2 Першого Протоколу - Право на освіту: Нікому не може бути відмовлено у праві на освіту. Держава при виконанні будь-яких функцій, узятих нею на себе в галузі освіти і навчання, поважає право батьків забезпечувати таку освіту і навчання відповідно до їхніх релігійних і світоглядних переконань.
30. Конвенція про права дитини:
Стаття 3 - в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Стаття 28 - Держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема: сприяють розвиткові різних форм середньої освіти, як загальної, так і професійної, забезпечують її доступність для всіх дітей та вживають таких заходів, як введення безплатної освіти та надання у випадку необхідності фінансової допомоги.
31. Конституція України:
стаття 19 - правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
стаття 53 - зокрема, кожен має право на освіту.повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток повної загальної середньої освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
стаття 140 - зокрема, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
32. Цивільний кодекс України:
Пункт 1 частини першої статті 110 - юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
33. Закон України «Про військово-цивільні адміністрації»:
стаття 1 - зокрема, для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.
пункт 5 частини третьої статті 4 - зокрема, обласні військово-цивільні адміністрації поряд із здійсненням повноважень місцевих державних адміністрацій на відповідній території також здійснюють повноваження із здійснення управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (крім вирішення питань відчуження, у тому числі шляхом приватизації, таких об`єктів); призначення і звільнення їх керівників. Обмеження щодо відчуження зазначених об`єктів спільної власності територіальних громад, встановлені цим пунктом, не поширюються на випадки розподілу такого майна між територіальними громадами районів, утворених Верховною Радою України, та передачі відповідного майна у власність сформованих територіальних громад, передачі майна з комунальної до державної власності та списання комунального майна.
пункт 8 частина третя статті 6 - Керівник військово-цивільної адміністрації: видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Проекти наказів керівника військово-цивільної адміністрації, які є нормативно-правовими актами, підлягають оприлюдненню в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти оприлюднюються негайно після їх підготовки. Накази та розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації можуть бути оскаржені до суду.
34. Сімейний кодекс України:
Частини друга та третя статті 150 - батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
35. Закон України «Про охорону дитинства»:
частина 1 статті 1 - забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
стаття 19 - зокрема, кожна дитина має право на освіту. Держава гарантує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних закладах освіти. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування організовують облік дітей шкільного віку для виконання вимог щодо навчання дітей у загальноосвітніх навчальних закладах. Норми навантаження у навчальних програмах та планах навчальних закладів повинні визначатися з урахуванням віку та стану здоров`я дітей. Контроль за дотриманням цих норм у порядку, встановленому законодавством, здійснюють центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах освіти і науки, охорони здоров`я.
36. Закон України «Про освіту» в редакції на час винесення оскаржуваного розпорядження:
Частини перша, друга, шоста статті 3 - кожен має право на якісну і доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
В України створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров`я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.
Держава створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.
Частини друга та третя статті 4 - зокрема, право на безоплатну освіту забезпечується для здобувачів повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України.
Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти.
Стаття 5 - зокрема, освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
частина перша статті 9, в якій визначені форми здобуття освіти.
Частина друга статті 10 - рівнями освіти, зокрема, є: початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта та ін.
Частини друга та третя статті 12 - зокрема, повна загальна середня освіта в України є обов`язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти. Повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п`ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки.
частина перша стаття 13 - зокрема, для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій. Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи. Право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.
частина друга та шоста статті 25 - зокрема, засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа): приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Засновник закладу освіти зобов`язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
Частина друга статті 55 - зокрема, батьки здобувачів освіти мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти.
37. Закон України «Про повну загальну середню освіту», в редакції на час винесення оскаржуваного розпорядження:
пункт 3 частина перша статті 1 - доступність повної загальної середньої освіти - сукупність умов, що сприяють задоволенню освітніх потреб осіб та забезпечують кожній особі можливість здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до державних стандартів, у тому числі наявність достатньої кількості закладів освіти, що забезпечують безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти, відсутність дискримінації за будь-якою ознакою чи обставиною, надання учням підтримки в освітньому процесі.
стаття 3 - зокрема, загальна середня освіта - цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності. Загальна середня освіта є обов`язковою основною складовою безперервної освіти.
Стаття 6 - зокрема, в Україні створюються рівні умови для здобуття повної загальної середньої освіти. Кожному забезпечується доступність та якість повної загальної середньої освіти.
Частина 2 статті 8 - кожна дитина має право на здобуття початкової та базової середньої освіти у найбільш доступному та наближеному до місця її проживання закладі освіти (його структурному підрозділі). Право дитини на здобуття початкової та базової середньої освіти у комунальному закладі освіти (його структурному підрозділі), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає дитина, гарантується, що не обмежує право батьків дитини або особи, яка досягла повноліття, обирати інший заклад освіти відповідно до законодавства.
Частина друга статті 25 - зокрема, на батьків учнів покладається відповідальність за здобуття ними повної загальної середньої освіти.
стаття 32 - зокрема, рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники). Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти. Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника. Заклади загальної середньої освіти можуть бути передані засновниками у комунальну чи державну власність відповідно до законодавства (частини друга та третя статті 32).
стаття 35 - в статті зазначені типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, серед яких відсутній такий заклад освіти як санаторна школа.
Пункт 8 частини третьої Розділу Х Прикінцеві та перехідні положення - до 1 липня 2021 року засновники санаторних шкіл (санаторних шкіл інтернатів) зобов`язані змінити тип таких закладів освіти на один з типів закладів загальної середньої освіти, що передбачені цим Законом, або припинити такі заклади освіти шляхом їх реорганізації чи ліквідації. Майно реорганізованих чи ліквідованих санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) використовується виключно для забезпечення здобуття дітьми та/або молоддю освіти, надання їм послуг у сфері соціального захисту, культури, спорту та/або охорони здоров`я, у тому числі на засадах державно-приватного партнерства з дотриманням положень статті 61 цього Закону та статей 80 і 81 Закону України «Про освіту».
Частина два статті 61 - зокрема, майно, у тому числі земельні ділянки, ліквідованих державних, комунальних закладів загальної середньої освіти або тих, діяльність яких зупинена, відповідно до рішення засновника може бути використане виключно для забезпечення здобуття освіти, надання послуг у сфері соціального захисту, культури та охорони здоров`я, у тому числі на засадах державно-приватного партнерства. Відповідне майно не може бути предметом застави, стягнення, джерелом погашення боргу, щодо такого майна не можуть вчинятися будь-які дії, наслідком яких може бути припинення державної (комунальної) власності на таке майно.
VІ. Мотивована оцінка суду.
38. Перш за все суд зазначає, що вирішує цю справу виходячи з найкращих інтересів дитини, оскільки позивач посилається на порушення з боку державних органів права на освіту дитини ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
39. За Європейською конвенцією нікому не може бути відмовлено у праві на освіту - стаття 2 Першого Протоколу.
Право дитини на освіту гарантується статтею 28 Конвенції про права дитини.
Право на освіту гарантується Конституцією України.
Держава забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення та створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів - стаття 3 Закону України «Про освіту».
Щодо оскарження розпорядження:
40.Суд встановив, що оскаржуваним розпорядженням № 158 відповідач 1 прийняв рішення про припинення Рубіжанської обласної санаторної школи, в якій зокрема у 2020-2021 навчальних роках у восьмому класі навчалася неповнолітня дочка позивача.
Підстави припинення санаторної школи вказані у розпорядженні та у пояснювальній записці до нього.
Правовою підставою була зміна законодавства - набрання чинності Законом України «Про повну загальну середню освіту» 18.03.2020 та внесення до нього наступних змін 01.08.2020 за якими з типів закладів освіти виключені санаторні школи та встановлено зобов`язання засновників цих шкіл змінити або припинити такі заклади до 01.07.2021.
41. Позивач як на підставу незаконності розпорядження посилається на порушення процедури його прийняття, оскільки попередньо не відбулося громадського обговорення його проекту.
42. Суд не погоджується з цим доводом відповідача з таких мотивів:
За частиною 2 статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачене обов`язкове громадське обговорення проекту розпорядження про ліквідацію закладу загальної середньої освіти лише в сільській місцевості.
Рубіжанська обласна санаторна школа до її ліквідації здійснювала свою діяльність у місті Рубіжне, тому обов`язкове громадське обговорення проекту розпорядження про її ліквідацію не передбачено цим законом.
43. Суд не приймає посилання позивача як на підставу обов`язкового громадського обговорення на п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», оскільки за цим пунктом обов`язкове публічне громадське обговорення проводиться щодо проектів нормативно-правових актів.
В цій частині суд погоджується з представником відповідача 1, що оскаржуване розпорядження № 158 від 16.03.2021 не є нормативно-правовим актом, а є актом індивідуальної дії, тому обов`язкові громадські обговорення оскарженого розпорядження не передбачені законодавством.
44. Суд відхиляє довід позивача, що майно санаторної школи належить територіальній громаді та було незаконно передано Луганській обласні раді, з таких підстав.
45. Як вбачається з статуту санаторної школи, цей заклад був комунальною організацією, бюджетною установою та об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює обласна рада - п. 1.4, 1.10, 1.11 статуту (а.с. 23 зворот, 24).
У спірному розпорядженні визначено, що майно санаторної школи буде передане комунальній установі «Луганській обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Відродження» (а.с. 66-67, 70), в зв`язку з чим суд вважає, що майно ліквідованої санаторної школи було використано у відповідності до статті 61 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Доказів належності майна ліквідованої санаторної школи територіальній громаді міста Рубіжного позивач суду не надала.
46. Суд не приймає довід позивача, що оспорюване розпорядження приймалося без належного забезпечення прав та інтересів учнів санаторної школи та їх батьків, з таких мотивів:
47. Цивільним кодексом України, Законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» встановлено право і компетенцію відповідача 1 ліквідувати навчальний заклад - санаторну школу.
Відповідач 1, як уповноважений законодавством орган, мав повноваження приймати рішенні про ліквідацію санаторної школи на власний розсуд та за умови виконання зобов`язання щодо забезпечення учням можливості продовжити навчання на відповідному рівні освіти - стаття 25 Закону України «Про освіту».
Суд вважає, що відповідач 1 не порушував зобов`язання щодо забезпечення учням можливості продовжити навчання на тому рівні освіти, на якому навчалася дитина позивача - на рівні базової середньої освіти.
Підтвердженням цього є наявність у місті Рубіжному, в якому проживає позивач та її дитина, достатньої кількості закладів повної загальної середньої освіти та вільних місць у них, до одного з яких і була зарахована дитина позивача на підставі заяви позивача - дев`ятий клас школи № 9 міста Рубіжного.
Суд вважає, що зарахування до школи № 9 міста Рубіжного дитини позивача для продовження навчання є реалізацією її права на здобуття повної загальної середньої освіти.
48. Суд не погоджується з твердженням представника позивача про необхідність забезпечити дитині позивача особливого режиму навчання з урахуванням її діагнозу.
Суд встановив, що 27.05.2021 дитині позивача встановлений діагноз «Сколіоз І ступеню».
За висновком медичного обстеження, дитині позивача не протипоказано навчання в загальноосвітніх закладах та додатково рекомендовано щоквартально проводити безоплатну реабілітацію у обласній дитячій лікарні (див. п. 21 цього рішення).
В судовому засіданні представник позивача пояснив суду, що дитина позивача здобуває освіту ціною свого здоров`я та не проходила реабілітацію в обласній лікарні, яка розташована у місті Лисичанську, оскільки позивач ще не назбирала гроші на поїздку до неї.
Суд критично ставиться до цього зауваження представника позивача та звертає увагу сторін справи на таке:
Обов`язок піклуватися про здоров`я дитини та забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти покладається на її батьків (стаття 150 СК України).
Також на батьків покладається і відповідальність за здобуття учнями повної загальної середньої освіти (стаття 25 ЗУ «Про повну загальну середню освіту»).
Отже, виключно позивач як мати зобов`язана дбати про здоров`я своєї неповнолітньої дочки, тому саме позивач зобов`язана забезпечити своїй дитині піклування про її здоров', в тому числі й проходження реабілітації, яку безоплатно надають у обласній дитячий лікарні.
Суд встановив, що позивач не надала суду жодних доказів в підтвердження свого доводу про зобов`язання відповідача 1 забезпечити її дочці особливі умови для навчання - створення ортопедичного режиму в учбовому закладі на рівні базової середньої освіти.
49. Суд відхиляє довід позивача про ліквідацію відповідачем санаторної школи всупереч вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту», яким існування цих шкіл продовжено до 01.07.2022, з таких підстав:
За статтею 58 Конституції України закони не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
13.04.2021 парламент України прийняв Закон «Про внесення зміни до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо розширення можливостей для трансформації освітньої мережі та захист прав учасників освітнього процесу», яким строк припинення санаторних шкіл продовжено до 01.07.2022.
Цей закон набрав чинності 01.05.2021.
Суд зазначає, що змінена норма закону про продовження припинення санаторних шкіл до 01.07.2022 розповсюджується на рішення засновників про таке припинення санаторних шкіл, які прийняті після набрання чинності цим законом - після 01.05.2021.
Відповідач 1 прийняв оскаржуване розпорядження 16.03.2021, тобто до прийняття цього закону, тому він не розповсюджує свою дію на оскаржуване розпорядження.
Щодо оскарження наказу:
50. В цьому рішенні суд не вирішує питання про законність та скасування наказу Рубіжанської обласної санаторної школи, оскільки в цій частині суд закрив провадження - ухвала суду від 30.11.2021 (п. 9 цього рішення, та див. а.с. 231).
Висновок суду:
51. Суд вважає, що оскаржуване розпорядження прийняте відповідачем 1 згідно із законом, в межах його повноважень та не порушувало жодного права позивача та її дочки.
Суд не встановив підстав для скасування розпорядження відповідача 1.
Суд повністю відмовляє у позові.
VІІ. Розподіл судових витрат:
52.Оскільки суд повністю відмовив у позові, судові витрати залишаються за позивачем.
Суд вирішив:
1.Відмовити повністю в задоволенні позову ОСОБА_2 до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Рубіжанської обласної санаторної школи про визнання незаконним та скасування розпорядження та наказу.
2.Рішення набирає законної сили після закінчення тридцятиденного строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.
3.Позивач: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 );
4.Відповідачі: Луганська обласна державна адміністрація - Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (місцезнаходження: Луганська область, Сєвєродонецький район, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 59; ідентифікаційний номер 00022450).
Рубіжанська обласна санаторна школа (місцезнаходження: Луганська область, Сєвєродонецький район, місто Рубіжне, вулиця Мєндєлєєва, будинок 1; ідентифікаційний номер 20156810 - державна реєстрація припинення цієї юридичної особи відбулася 22.10.2021).
Суддя Рубіжанського міського суду Луганської областіМирошникова О.Ш.