
465/4179/16-а
2-а/465/87/21
РІШЕННЯ
Іменем України
09.12.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львовав складі:
головуючого-судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Лозинському Т.-Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові позовної заяви ФОП ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, про визнання протиправним та скасування розпоряджень про демонтаж конструкцій тимчасових споруд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовної заявою до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправними та скасування розпоряджень про демонтаж конструкцій тимчасових споруд.
Позовну заяву мотивує тим, що розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №01 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_1 ; розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №02 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_2 ; розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №03 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_3 ; розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 26.01.2016 року №30 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_4 . Поряд з цим у розпорядженні Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №01, розпорядженні Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №02, розпорядженні Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №03 узагалі не вказано якою була підстава для демонтажу тимчасових споруд. У розпорядженні Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 26.01.2016 року №30 у п.2 вказано, що тимчасова споруда функціонує без дозвільних документів, але не вказано, які саме документи відсутні на тимчасову споруду та якої форми є відповідна тимчасова споруда, а також відсутня адреса такої споруди. Поряд з цим, оскаржувані розпорядження не містять вказівки на те, яка саме тимчасова споруда встановлена позивачем (кіоск, лоток) та чи така взагалі встановлена позивачем. У зв`язку з цим такі розпорядження є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 19.07.2016 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 05.10.2016 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2018 р., на підставі розпорядження керівника апарату №18/Р від 03.03.2018, справу передану для розгляду судді Мартинишин М.О.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.09.2019 р., на підставі рішення зборів суддів №6 від 17.09.2019 року та розпорядження керівника апарату №110/Р від 25.09.2019, справу передану для розгляду судді Ванівському Ю.М.
Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 03.10.2019 року суддею Ванівським Ю.М. прийнято дану справу до розгляду та призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.
В судове засідання позивач не з`явилася, однак представником позивача - адвокатом Староста М.І. подано клопотання про розгляд справи у відсутності позивача та представника у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши її дійсні обставини, приходить до наступного висновку.
Розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №01 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_1 .
Розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №02 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_2 .
Розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 04.01.2016 року №03 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_3 .
Розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 26.01.2016 року №30 про демонтаж конструкції тимчасової споруди зобов`язано СПД ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, що встановлена на АДРЕСА_4 .
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 11.12.2015 виявлено самовільно встановлену тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 .
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 14.12.2015 виявлено самовільно встановлену тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 на АДРЕСА_3 .
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 14.12.2015 виявлено самовільно встановлену тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 на АДРЕСА_2 .
До матеріалів справи також долучено копії супровідних листів про скерування копій розпоряджень про необхідність демонтажу самовільно влаштованих споруд за вищевказаними адресами, а також світлини самочинно встановлених тимчасових споруд.
Згідно попередження від 08.12.2015р. №35-4310СПД ОСОБА_1 попереджалася про те, у випадку невиконання вимог даного попередження, районною адміністрацією будуть вжиті заходи щодо примусового демонтажу в порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 11.02.2016 тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 , що на АДРЕСА_3 станом на 10.02.2016 р. не демонтовано.
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 11.02.2016 тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 , що на АДРЕСА_2 станом на 10.02.2016 р. не демонтовано.
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 11.02.2016 тимчасову споруду СПД ОСОБА_1 , що на АДРЕСА_1 станом на 10.02.2016 р. не демонтовано.
Згідно акту щодо проведення демонтажу тимчасової споруди на АДРЕСА_4 ОСОБА_1 , демонтаж тимчасової споруди не відбувся, оскільки при його проведенні відсутня важка техніка (кран), що могло призвести до значного пошкодження конструкції споруди.
Згідно акту обстеження тимчасових споруд на території Франківського району від 02.07.2016 за адресами: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_5 виявлено наявність малих архітектурних форм, які встановлені за вказаними адресами без дозвільних документів та належать ОСОБА_1 .
Згідно акту обстеження від 04.07.2016 тимчасова споруда, яка самовільно влаштована СПД ОСОБА_1 на АДРЕСА_4 , не функціонує.
Згідно акту обстеження від 04.07.2016 у тимчасовій споруді на АДРЕСА_2 , здійснює діяльність СПД ОСОБА_1 на підставі висновку державної - санітарно - епідеміологічної експертизи.
Згідно акту обстеження від 04.07.2016 у тимчасовій споруді на АДРЕСА_3 , здійснює діяльність СПД ОСОБА_1 на підставі висновку державної - санітарно - епідеміологічної експертизи.
Згідно акту обстеження від 04.07.2016 у тимчасовій споруді на АДРЕСА_1 , здійснює діяльність СПД ОСОБА_1 на підставі висновку державної - санітарно - епідеміологічної експертизи.
Згідно висновку державної санітарно - епідеміологічної експертизи від 09.04.2012 р. №05.03.02-04/29512, вода питна оброблена згідно з ТУ У 15.9-16304966-253:2007 та ТУ У 15.9-2220422109-001:2011, за наданим заявником зразком відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і за умови дотримання вимог цього висновку може бути використаний в заявленій сфері застосування. Висновок дійсний до: на термін дії ТУ У 15.9-16304966-253:2007 «Вода питна оброблена».
Предметом спору є законність цього розпорядження, а його підставами - відсутність у відповідача повноважень на прийняття такого акту, відсутність факту самочинного будівництва та не встановлення осіб, що його здійснили та часу будівництва.
Відповідно до вимог ч.1ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно підпункту 7 пункту "а" статті 30 Закону № 280/97-ВР до компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Франківська районна адміністрація наділена як самоврядними, так і делегованими повноваженнями від Львівської міської ради.
Зокрема, передбачено, що до повноважень районної адміністрації у галузі економічного, культурного та соціального розвитку віднесено розгляд та вжиття заходів у встановленому міською радою та виконавчим комітетом порядку щодо фактів порушення розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм та літніх майданчиків.
Пунктом 3.5.7 Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради передбачено, що голова районної адміністрації видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить у них зміни та доповнення, організовує їх виконання.
Згідно зі статтею 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 6 вересня 2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV) на об`єктах благоустрою забороняється, зокрема, самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Відповідно до статті 10 цього Закону до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема: здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Згідно статті 12 Закону № 2807-IV суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об`єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
На виконання названих вище вимог Закону №2807-IV Законом України "Про благоустрій населених пунктів" ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376 затверджено Правила благоустрою м. Львова.
Пунктом 1.10 Правил благоустрою м. Львова визначено, що мала архітектурна форма - штучний архітектурно-об`ємний елемент (лави, урни, зупинки громадського транспорту, паркани, огорожі тощо); самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Відповідно до Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №4526 від 23.04.2015, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (надалі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з врахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без влаштування фундаменту.
Так, демонтажу підлягають тимчасові споруди:для встановлення яких закінчився термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою або термін дії договору оренди земельної ділянки і суб`єкту господарювання відмовлено у його продовженні; самовільно встановлені; зовнішній вигляд яких не відповідає виданому паспорту прив`язки або погодженому проекту та суб`єкту господарювання мотивовано відмовлено у внесенні змін до паспорту прив`язки чи проекту; розміщені з порушенням вимог пунктів 2.5 та 2.6 цих Правил.
Згідно з пунктом 5.1 Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у місті Львові міжвідомчі комісії при районних адміністраціях можуть приймати у кожному конкретному випадку самочинного будівництва, зокрема рішення (пункт 5.1.3) про знесення у терміни, визначені розпорядчими документами, самочинного будівництва особою, яка його здійснила (здійснює) самочинне будівництво, за її кошти, зокрема у разі (пункт 5.1.3.3.) порушення прав інших осіб.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що виконавчі органи місцевих рад наділені правом контролю за дотриманням законодавства, яке регулює містобудівну діяльність, зокрема, і щодо самочинно збудованих об`єктів, встановлення факту самочинного будівництва та прийняття відповідних рішень, спрямованих на усунення таких правопорушень.
За приписами пункту 2.18 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові контроль за встановленням тимчасових споруд здійснюють районні адміністрації та комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління".
Порядок демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності врегульовано розділом 7 вищезгаданого Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові, відповідно до якого при виявленні тимчасових споруд, які самовільно встановлені, складається акт довільної форми та районна адміністрація, на території якої розташована тимчасова споруда, приймає рішення про її демонтаж у 10-денний термін.
Акт обстеження підписують представники районної адміністрації, комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" та власник тимчасової споруди.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду дійти до висновку про те, що демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у вимозі строк або якщо власник невідомий. При цьому, самочинно зведеною тимчасова споруда вважається у тому разі, якщо відсутні дозвільні документи, визначені законом.
Судом встановлено, що згідно листа КП «Адміністративно - технічного управління» в межах повноважень працівником КП «Адміністративно-технічне управління» проведено обстеження за вказаними адресами та виявлено факти порушення п.20.1.24 «Правил благоустрою м.Львова», затверджених ухвалою №376 від 21.04.2011р., а саме: самовільне встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності.
З огляду на вищевказане, а також враховуючи те, що факт розміщення тимчасових споруд на за відсутності дозвільних документів встановлено в ході судового розгляду справи та позивачем не спростовується суд приходить до висновку про наявність підстав для прийняття спірних розпоряджень Франківської районної адміністрації Львівської міської ради.
Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові Верховного Суду від 04 березня 2021 року у справі № 296/3773/16-а.
Крім цього, відсутність підпису позивача у актах обстеження, не є самостійними підставами для скасування розпоряджень Франківської районної адміністрації Львівської міської ради.
Проте, станом на момент ухвалення відповідачем оскаржуваних розпоряджень позивачем не було надано відповідних дозвільних документів.
Таким чином, позивач фактично підтверджує факт відсутності у нього дозвільних документів на тимчасові споруди за адресами: м.Львів, вул.Академіка Лазаренка, 6а, м.Львів, вул. В.Симоненка,10, м.Львів, вул. Володимира Великого,85, м.Львів, вул. І.Пулюя,2.
Згідно положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що вимоги позову не підтверджено та у їх задоволенні слід відмовити.
Статею 139 КАС України передбачено, що відшкодування судових витрат відповідачу якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.
На основі вищевикладеного, керуючись, ст.9,72,77, 241, 243, 286 КАС України, суд, -
вирішив:
у задоволенні позовної заяви ФОП ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, про визнання протиправним та скасування розпоряджень про демонтаж конструкцій тимчасових споруд - відмовити.
Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Восьмого Апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ФОП ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_6 .
Відповідач: Франківська районна адміністрації Львівської міської ради, що розташована за адресою: м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85.
Суддя Ванівський Ю.М.