
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 року
справа №380/10171/21
провадження № П/380/10317/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Пилипіва В.І., представника відповідача-2 Бігун Х.Р., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
16.07.2021 суд відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , з урахуванням уточненої позовної заяви від 09.07.2021 (а.с. 34-40), до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 08.04.2021 №133950006703 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи із шкідливими і особливо важкими умовами праці, який дає право для призначення пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи прохідником підземним з 01.10.2019 по 19.04.2021, що передбачена Списком №1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з 31.03.2021.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 31.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Самбірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах (цю заяву прийнято 31.03.2021 за реєстраційним №1174). В квітні 2021 року позивач отримав рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Луганській області №133950006703 від 08.04.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Мотиви відмови зводяться до того, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 9 місяців 21 день, стаж за Списком №1 – 4 роки 3 місяці 10 днів. Орган ПФУ не зарахував позивачу до пільгового стажу період роботи з 01.10.2019 по 28.02.2021 (1 рік 5 місяців) через відсутність сплати ВП «Шахта Червоноградська» страхових внесків. Позивач не погоджується з цим рішенням, вказує, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, в якому працює робітник, так як саме підприємство нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи. Сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не може обмежувати прав позивача як працівника, а отже не може впливати на визначення йому страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утриманні.
Суд ухвалою від 16.07.2021 вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (а.с. 42-43). Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.
ГУ ПФУ у Луганській області позов не визнає, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 46-51), відповідач щодо позову ОСОБА_1 заперечує, просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначив, що на час звернення позивача із заявою від 31.03.2021 період з 01.10.2019 по 28.02.2021 не зарахований до загального та пільгового стажу заявника у зв`язку із тим, що згідно відомостей, наявних в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового страхування, в індивідуальних відомостях про застраховану особу була відсутня інформація про сплату страхових внесків до Державного реєстру застрахованих осіб. Відповідач зазначає, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) станом на 16.09.2021 відсутня інформація про сплату страхових внесків до Державного реєстру застрахованих осіб за період роботи з 01.04.2020 по теперішній час.
Ухвалою від 04.10.2021 за клопотанням ГУ ПФУ у Луганській області суд залучив до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якості співвідповідача та ухвалив розглянути справу №380/10171/21 за правилами загального позовного провадження (а.с. 109-110).
ГУ ПФУ у Львівській області подало відзив на позовну заяву (а.с. 118-122) позов не визнає, просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач повідомив, що 31.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою з додатками про призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідач вказує, що відповідно до поданих документів загальний/страховий стаж позивача становить 35 років 9 місяців 21 день, в т.ч. за Списком №1 – 4 роки 3 місяці 10 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону №1058. Відповідач зазначив, що постановою ПФУ №25-1 від 16.12.2020 внесені зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1, якою передбачено застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій. Відповідно до цієї постанови заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком розглядалась Біловодським об`єднаним управлінням ПФУ у Луганській області, яким і було прийнято рішення про відмову в призначення пенсії за віком на пільгових умовах. ГУ ПФУ у Львівській області зазначає, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу щодо позивача за період з 01.10.2019 по 28.02.2021 ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» не сплачував страхові внески. Тому період роботи ОСОБА_1 з 01.10.2019 по 28.02.2021 у ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» не зараховано до стажу роботи із повним робочим днем на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, оскільки за цей період відсутні відомості про сплату страхових внесків роботодавцем.
Суд з`ясував зміст та підстави заяв по суті спору, заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 31.03.2021 звернувся до органу ПФУ із заявою, просив призначити пенсію за віком (а.с.52-53). До заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 додав серед інших такі документи: - трудову книжку НОМЕР_2 від 02.01.1965; - військовий квиток НОМЕР_3 , довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №409 від 01.09.2020, видану ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», та №5 від 12.01.2021, видану ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», накази щодо проведення атестацій (а.с. 54-95).
Постановою Пенсійного фонду внесені зміни, серед інших, до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 у пункт 4.2 розділу IV щодо приймання, оформлення і розгляд документів щодо призначення пенсій. Відповідно до внесених змін при прийманні документів працівник сервісного центру сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. З огляду на такі зміни ГУ ПФУ у Львівській області скерувало матеріали для вирішення питання про призначення пенсії до підрозділу ГУ ПФУ у Луганській області.
08.04.2021 Біловодське об`єднане управляння ПФУ Луганської області прийняло рішення №133950006703, відповідно до котрого відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та недосягнення пенсійного віку. В рішенні відповідач вказав, що з індивідуальних відомостей про застраховану особу загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 9 місяців 21 день, стаж за Списком №1 – 4 роки 3 місяці 10 днів. У зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків до пільгового стажу не зарахований 1 рік 5 місяців на ВП «Шахта Червоноградська» за період роботи з 01.10.2019 по 28.02.2021 (а.с. 98).
Відповідно до виписки індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зокрема, за звітні роки 2019-2021 роки зазначено відомості про нарахування страхувальником шахтою «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», код 26307813 сум заробітку, однак у відповідних графах відомостей відсутні дані про сплату страхових внесків за період з 01.10.2019 по 28.02.2021 (а.с.105-107).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з статтею 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Частиною першою статті 114 Закону №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV:
- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
- персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Згідно з нормами статей 14, 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків є страхувальники (роботодавці), які зобов`язані сплачувати страхові внески за застрахованих осіб (працівників) до органів Пенсійного фонду України.
За нормами статті 24 Закону №1058-IV:
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша);
- страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга);
- періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта).
Здійснення персоніфікованого обліку в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування врегульовано статтею 21 Закону №1058-IV. Як зазначено в частині другій цієї статті на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Частиною третьою статті 21 Закону №1058-IV визначено перелік відомостей, які повинна містити персональна електронна облікова картка застрахованої особи; та серед іншого, частину персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Постановою правління Пенсійного фонду України №10-1 від 18.06.2014 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі – Положення №10-1), яке визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 6 розділу V Положення №10-1 інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається, зокрема, щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення. Так, додатком 4 до цього Положення затверджено форму довідки ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру
загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Нормами статті 106 Закону №1058-IV передбачена відповідальність страхувальників, серед іншого, за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків.
Як визначено статтею 83 Закону №1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
ОСОБА_1 31.03.2021 звернувся до місцевого органу ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Заявник до заяви долучив документи, які підтверджують факт перебування на посаді та виконання ним робіт, що містяться у Списку №1, а також встановлюють зайнятість за відповідною професією за результатами атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Позивач на дату подання заяви про призначення пенсії за віком досяг 55-річного віку, його загальний страховий стаж роботи становить 35 років 9 місяців 21 день, що підтверджено відповідачем (а.с. 98). Отже, для призначення пенсії на пільгових умовах (зі скороченням пенсійного віку на 5 років) ОСОБА_1 повинен довести свою зайнятість на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 строком не менше 5 років.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відповідач прийняв рішення №133950006703 від 08.04.2021, відповідно до якого відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у зв`язку з відсутністю підстав для призначення - через недостатній спеціальний стаж. Так, орган ПФУ не зарахував до загального страхового стажу та до стажу роботи з важкими і шкідливими умовами праці, який дає право на призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 статті 114 Закону №1058-IV, період з 01.10.2019 по 28.02.2021 на шахті «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» - з тих мотивів, що роботодавець не сплатив страхових внесків (єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) з заробітної плати ОСОБА_1 за цей період.
Отже, в предмет доказування у цій справі входить питання щодо зарахування до страхового стажу та, відповідно, спеціального/пільгового страхового стажу ОСОБА_1 період її роботи з 01.10.2019 по 28.02.2021 на шахті «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
Оцінюючи рішення відповідача щодо не зарахування періоду з 01.10.2019 по 28.02.2021 до загального страхового стажу/пільгового страхового стажу ОСОБА_1 суд враховує таке:
в індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_4 ) за спірні звітні роки 2019-2021 наявні відомості про нарахування страхувальником шахтою «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», код 26307813 сум заробітку за кожен звітний місяць означених років, однак за період з жовтня 2019 року і по лютий 2021 року у відповідних графах відомостей відсутні дані про сплату страхувальником страхових внесків (а.с.105-106).
Оцінюючи цю обставину, суд враховує численну та усталену практику Верховного Суду (постанови від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №480/12392/16-а, від 31.10.2019 у справі №226/1994/17) при розгляді аналогічних спорів: касаційний суд неодноразово вказував на те, що відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому вона працює.
Враховуючи наведені правові позиції Верховного Суду, суд оцінює як протиправні дії Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.10.2019 по 28.02.2021 на шахті «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» до загального страхового стажу та пільгового стажу за Списком №1, адже несплата страхувальником страхових внесків не повинна порушувати право позивачки на соціальний захист.
Оскільки стаж роботи позивача з 01.10.2019 по 28.02.2021 на шахті «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» (1 рік 5 місяців) підлягає зарахуванню до загального страхового стажу та пільгового стажу позивача за Списком №1, відтак сукупний спеціальний стаж роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 складає більше 5 років, - тобто не менше половини десятирічного стажу на роботах з шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV. Позивач на дату подання заяви про призначення пенсії за віком досяг 55-річного віку, його загальний страховий стаж роботи складає більше 25 років (35 років 9 місяців 21 день). Отже, позивач набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років (за кожний повний рік роботи з шкідливими і особливо важкими умовами праці).
З огляду на викладені мотиви суд дійшов висновку про протиправність рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 08.04.2021 №133950006703 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
На підставі статті 83 Закону №1788-XII пенсія за віком на пільгових умовах підлягає призначенню позивачу з дати звернення за пенсією, тобто з 31.03.2021.
Для забезпечення ефективності судового захисту та реального виконання рішення суду цей обов`язок слід покласти на територіальний орган ПФУ за місцем проживання заявника, тобто ГУ ПФУ у Львівській області.
З огляду на наведені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити як обґрунтовані.
Відповідно до статті 373 КАС України у разі необхідності спосіб і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні; так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення. З метою виконання рішення суду про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах суд встановлює порядок та спосіб його виконання (щодо періоду, роботу на якій слід зарахувати до загального/страхового та пільгового стажу).
З огляду на судове рішення по суті позовних вимог суд стягує понесені позивачем витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 373, пп.15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 08.04.2021 №133950006703 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 31.03.2021 пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
З метою виконання цього рішення суд встановлює такий порядок та спосіб його виконання: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов`язане зарахувати ОСОБА_1 до стажу (загального та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах) період роботи на ВП “Шахта “Червоноградська” Державного підприємства “Львіввугілля” з 01.10.2019 по 28.02.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 10.12.2021.
Суддя Москаль Р.М.