
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/1719/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - представник адвокат Бойко Б.Б.
відповідача: Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник Буря О.
відповідача- виконавчий комітет Ужгородської міської ради- представник не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд з позовом до ГУДПС України в Закарпатській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 12.11.2018 року та від 07.02.2020 року на суму боргу 37788,74 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що 12.03.2003 року Господарським судом Закарпатської області було винесено рішення, яким суд скасував державну реєстрацію позивача як приватного підприємця і з цього часу позивач не був зареєстрований як ФОП.
Однак, відповідачем було нараховано заборгованість по сплаті єдиного внеску , про що позивач дізнався в державній виконавчій службі. У списанні вказаної сум відповідач відмовив .
07 липня 2021 року до участі в справі в якості співвідповідача було залучено виконавчий комітет Ужгородської міської ради .
У відзиві ГУ ДПС в Закарпатській області ( код ЄДРПОУ ВП 44106694), якого було судом замінено як належного відповідача замість ГУ ДПС ( код ЄДРПОУ 43143065) заперечив проти позову, зазначивши, що позивачем не було здійснено заходи по припиненню своєї підприємницької діяльності, про що було його зобовязано у рішенні Господарського суду Закарпатської області, а тому у відповідача не було інформації про втрату статусу позивача як ФОП, у звязку з чим позивач зобовязаний був сплачувати єдиний соціальний внесок на загальних підставах., і сума внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позові вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив позов з підстав наведених у Відзиві.
Представник виконкому Ужгородської міської ради в судове засідання не зявився, хоча був повідомлений про судове засідання належним чином.
Вивчивши матеріали адмінсправи, реєстраційної справи, яку надано реєстраційним відділом виконкому Ужгородської міської ради, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до реєстраційної справи № 2_324_017971 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 :
- 03 квітня 2001 року ОСОБА_1 заповнив Реєстраційну картку субєкта підприємницької діяльності та отримав ідентифікаційний номер, зазначивши місце проживання АДРЕСА_1 .
- 11 березня 2013 року державний реєстратор Кордонець Т.І. провів реєстраційну дію" включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним."
-18.02.2020 року начальником відділу державної реєстрації на адресу Голови Господарського суду Закарпатської області був надісланий запит з проханням надати завірену копію судового рішення відносно ОСОБА_1
-02.03.2020 року на запит реєстраційного відділу Господарським судом була надіслана звірена копія судового рішення.
-12 березня 2020 року ОСОБА_1 надав судове рішення для проведення реєстраційної дії "Скасування реєстраційної дії за судовим рішенням".
12 березня 2003 року Господарським судом Закарпатської області постановлено рішення у справі № 16/24, в яком серед іншого зазначено наступне:
- Розпорядженням Голови Ужгорської міської ради від 05.04.2001 року ОСОБА_1 зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності;
- Вирішено: скасувати державну реєстрацію приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ; зобовязати приватного підприємця ОСОБА_1 у відповідності до вимог пунків 33-39 Положення про державну реєстрацію субєктів підприємницької дільяності здійснити заходи по скасуванню державної реєстрації субєкта підпримницької дільності.
12 листопада 2018 року ГУ ДФС у Закарпатській області винесено Вимогу про сплату боргу № Ф-3515-50 У, де зазначено заборгованість ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 з єдиного внеску станом 31 жовтня 2018 року становить 15819.54 грн.
07 лютого 2020 року ГУ ДФС у Закарпатській області винесено Вимогу про сплату боргу № Ф-3515-50 У, де зазначено заборгованість ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 з єдиного внеску станом 31 січня 2020 року становить 29293,44. грн.
Обидві вимоги направлялися на адресу АДРЕСА_1 , яку зазначив мав позивача при реєстрації його субєктом підприємницької діяльності, що стверджується наданими копіями конвертів, які були повернуті з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до паспорту позивача НОМЕР_1 , він знявся з реєстрації по адресі АДРЕСА_1 та зареєстрований за адресою в с. Глибоке.
Відповідно до облікових карток позивачу нараховано:
- за 2017 рік мінімальний страховий внесок у розмірі 8448,00 грн.;
-за 2018 рік- 9828,72 грн.;
-за I-IV квартал 2019 року- 11 016,72 грн.;
- а 2020 рік- 8495,30 грн.;
Загалом - за період 2017-2020 роки у розмірі 37788,74 грн.
Мотиви та норми права встановлені судом .
Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" 2464-VI ( далі Закон 2464-VI), визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ст. 4 Закону 2464-VI платниками єдиного внеску є: зокрема:
фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 7 Закону 2464-VI для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.( ч.8 ст. 9 Закону 2464-VI).
Наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, якою встановлено , що до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
2. У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити їх у звітності, що подається платником до податкових органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
У разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Відповідно д ст. 10 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.4. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Станом на час винесення рішення Господарського суду щодо припинення підприємницької діяльності позивача діяв Порядок державної реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності , затверджений ПКМУ від 25 травня 1998 р. N 740 , відповідно до якого
- п.37. Скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи здійснюється шляхом виключення його з Реєстру суб`єктів підприємницької діяльності на підставі таких документів:
особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (господарського суду) у випадках, передбачених законодавством;
довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку;
довідки установ банків про закриття рахунків;
довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів;
оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію.
п. 38. Орган державної реєстрації у 10-денний термін повідомляє відповідні органи державної податкової служби та державної статистики про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності (додаток 9 чи додаток 10 до цього
Положення).
В п.45.1 Податкового кодексу України встановлено , що платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
У відповідності до п.6.1.11. ПКУ платник податків зобовязаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.
Щодо позиції відповідача, що позивач пропустив строк звернення до суду. то суд вважає це невірним, оскільки внаслідок відсутності позивача за податковою адресою, яка була відома податковому органу і куди надсилалися податкові вимоги позивач був відсутній і не міг дізнатися про оскаржувані рішення, а узнав про них в органах виконавчої служби. Дана обставина може впливати на підставність позовних вимог, однак не може бути підставою , яка унеможливить позивача звернутися до суду за захистом своїх прав.
Водночас, судом встановлено, що позивач зареєструвавшись фізичною-особою підприємцем вказав свою податкову адресу АДРЕСА_1 , куди на підставі ст. 7 Закону 2464-VI відповідачем були направлені податкові вимоги. Обовязку уточняти податкову адресу платника податків у податкового органу немає, водночас таки обовязок несе платник податків , в даному випадку позивач, який змінивши адресу свого проживання у 2008 році не повідомив про це податковий орган. Оскільки господарським судом було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, то позивача було зобовязано здійснити всі дії щодо припинення своєї підприємницької діяльності, що він не зробив і суду доказів цього не надав. Після зміни податкової адреси і до 2017 року позивач не повідомляв про це податковий орган.
Тільки у 2020 році ним було надано рішення суду в реєстраційний відділ виконкому Ужгородської міської ради, після чого було у березні 2020 року внесено запис про припинення підприємницької діяльності на підставі рішення суду.
З врахування вищевказаних законодавчих норм та відповідних їх правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем не було допущено протиправності при винесенні оскаржуваних рішень , які відповідають вимогам ч. 2 ст. 2 КАСУ , у звязку з чим позовні вимоги є безпідставні.
Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В :
1.У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 грудня 2021 року.