
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2021 р. Справа№200/7283/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. за участю секретаря судового засідання Синкової А.О.
за участі:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Назаренко А.С.
представника відповідача: Зеленкової О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності органу місцевого самоврядування неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії (згідно закону, в межах повноважень), -
У С Т А Н О В И В:
На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності органу місцевого самоврядування неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії (згідно закону, в межах повноважень).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.
04.08.2017 року позивач ОСОБА_1 подав на розгляд Покровської міської ради Донецької області через Центр надання адміністративних послуг м. Покровська заяви (реєстраційні справи № 4096, № 4097) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності в оренду терміном на 7 років сільськогосподарських угідь для ведення індивідуального городництва орієнтованою площею: 20 гектарів в районі АДРЕСА_1 та 11,5 гектара в районі Айвазовського.
Рішенням Покровської міської ради Донецької області № 7/41-34 від 02.10.2017 року позивачу ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 1 рік земельних ділянок загальною площею 31,5 гектарів сільськогосподарських земель (ріллі) для ведення городництва, в тому числі: площею 20,0 гектара в районі АДРЕСА_1 та площею 11,5 гектара в районі АДРЕСА_2 із земель комунальної власності на території м. Покровськ.
06.11.2018 року розроблено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянку в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва:
- в районі
АДРЕСА_2 .
Згідно ч. 1 ст. 186-1 ЗК України (в редакції чинній на той час) - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності - підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Розроблені проекти землеустрою на ім`я ОСОБА_1 було погоджено в органах Держгеокадастру та місцевому відділі архітектури та містобудування.
Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області проведено реєстрацію в Державному земельному кадастрі як об`єктів цивільних прав земельних ділянок, відведених ОСОБА_1 для взяття в оренду під городництво з присвоєнням кадастрових номерів:
- 1413200000:22:079:0009, площа 18,4760 гектарів, за адресою: АДРЕСА_1 (Витяг № НВ-1407936392020 від 26.08.2020 року);
- 1413200000:22:078:0001, площа 11,1169 за адресою: вул. Айвазовського м. Покровськ (Витяг № НВ-1403384952018 від 25.06.2018 року).
Згідно сформованого Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області за номером 1040 від 11.09.2020 року Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік - земельна ділянка площею 111169 кв. м., місце розташування - АДРЕСА_2 , категорія: земля сільськогосподарського призначення, цільове призначення: для городництва, площа сільськогосподарських угідь: 11,1169 гектар, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь: 41541,43 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 461811,92 гривень.
Згідно сформованого Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області за номером 1041 від 11.09.2020 року Витягу' із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік - земельна ділянка площею 184760 кв. м., місце розташування - АДРЕСА_1 , категорія: земля сільськогосподарського призначення, цільове призначення: для городництва; площа сільськогосподарських угідь: 11,1169 гектара; нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь: 41541,43 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 767519,46 гривень.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ, в порядку ч. 4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги», із заявами на замовлення адміністративної послуги про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в районах АДРЕСА_2 в оренду для ведення городництва. Відповідні справи про надання адміністративних послуг зареєстровані ЦНАП м. Покровськ за № 05-03/13741 від 31.08.2020 року і за № 05-03/15270 від 22.09.2020 року та передані до Покровської міської ради Донецької області.
На сайті Покровської міської ради мається проект рішення Покровської міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 1 (один) рік гр. ОСОБА_1 для ведення городництва в районі АДРЕСА_1 », та проект рішення Покровської міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 1 (один) рік гр. ОСОБА_1 для ведення городництва в районі АДРЕСА_2 »
В реальності ані в двотижневий строк з дня отримання проектів землеустрою, як того вимагає ч. 6 ст. 123 ЗК України, ні до теперішнього часу - органом місцевого самоврядування в особі Покровської міської ради Донецької області не розглянуто питання та не ухвалено рішення про надання земельних ділянок з кадастровими номерами № 1413200000:22:078:0001 та № 1413200000:22:079:0009 у користування ОСОБА_1
19.02.2021 року позивачем до Покровської міської ради Донецької області на ім`я голови постійної комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин ОСОБА_2 було направлено заяву про надання інформації щодо внесення на розгляд пленарного засідання сесії міської ради питання затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу в користування на правах оренду для ведення городництва.
Відповіді позивач не отримав.
З урахуванням викладеного просить суд:
Визнати неправомірною бездіяльність Покровської міської ради Донецької області щодо не розгляду в передбачений законом строк на пленарному засіданні питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва у АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара).
Зобов`язати Покровську міську раду Донецької області виконати наділені ... повноваження та прийняти згідно ч. 6 ст. 123 ЗК України рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара) та АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та передачу земельних ділянокв користування (оренду) ОСОБА_1 для ведення городництва з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.
07 липня 2021року відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено наступне.
22.09.2020 року гр. ОСОБА_1 звернувся до Покровської міської ради з заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для городництва та передачі в оренду терміном на 1 рік земельних ділянок площею 11,1169 га в районі АДРЕСА_2 та площею 18,4760 га в районі АДРЕСА_1 .
Відповідно Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» з 27.05.2021 року площа земельної ділянки, що надасться громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.
Розглянувши заяви гр. ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 11,1169 га та 18,476 га в оренду строком на 1 (одін) рік для ведення городництва в районі АДРЕСА_2 , та враховуючи Закон № 1423-ІХ, Покровською міською радою були прийняті рішення від 16.06.2021 року №8/10-45 та рішення під 16.06.2021 року №8/10-46 про відмову в затвердженні проектів землеустрою у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 36 Земельного кодексу України.
Тому вважає що відповідач, приймаючи ці рішення, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
20 липня 2021 року через канцелярію суду позивач надав заяву про збільшення позовних вимог в якій зазначив, що окрім вимог, зазначених в прохальній частині позову заявляє ще одну вимогу:
Визнати протиправними та скасувати рішення Покровської міської ради Донецької області № 8/10-45 від 16.06.2021 року та № 8/10-46 від 16.06.2021 року про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва в районі АДРЕСА_2 .
06 серпня 2021 року відповідача через канцелярію суду надав додаткові пояснення в яких наполягав що його дії були правомірні.
01 листопада 2021 року позивачем через канцелярію суду надана відповідь на пояснення відповідача в який він наполягає на тому, що бездіяльність відповідача була протиправною.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначене судове засідання на 26 липня 2021 року.
У зв`язку з перебуванням судді головуючого на лікарняному 26 липня 2021 року суд відклав розгляд справи на 26 серпня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року розгляд справи за клопотанням відповідача визначено проводити в режимі відеоконференції та відкладено до 26 серпня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року суд вирішив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 20 вересня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 20 жовтня 2021 року.
03 грудня 2021 року позивач та представник позивача в судове засідання з`явилися. Позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача 03 грудня 2021 року в судове засідання з`явився. Проти позову заперечувала.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачем у справі є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є громадянином України відповідно до паспорту серія НОМЕР_1 , виданого Красноармійським РО УМВД України в Донецькій області 04.11.2004 року. РНОКПП НОМЕР_2 (т.1 а.с.18-20).
Відповідачем є Покровська міська рада Донецької області яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 04052933 та суб`єктом владних повноважень.
Позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи відповідно до довідки серія 12ААА №082955 від 27.05.2019 року (т.1 а.с.21)
04.08.2017 року ОСОБА_1 надав заяву на розгляд Покровської міської ради Донецької області через Центр надання адміністративних послуг м. Покровська (реєстраційні справи № 4096, № 4097) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності в оренду терміном на 7 років сільськогосподарських угідь для ведення індивідуального городництва орієнтованою площею: 20 гектарів в районі АДРЕСА_1 та 11,5 гектара в районі Айвазовського (т.1 а.с.23, 78).
Рішенням Покровської міської ради Донецької області № 7/41-34 від 02.10.2017 року позивачу ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 1 рік земельних ділянок загальною площею 31,5 гектарів сільськогосподарських земель (ріллі) для ведення городництва, в тому числі: площею 20,0 гектара в районі АДРЕСА_1 та площею 11,5 гектара в районі АДРЕСА_2 із земель комунальної власності на території м. Покровськ (т.1 а.с.24).
06.11.2018 року розроблено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянку в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва:
- в районі
АДРЕСА_2 (т.1 а.с.71-110,111-148).
Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області проведено реєстрацію в Державному земельному кадастрі як об`єктів цивільних прав земельних ділянок, відведених ОСОБА_1 для взяття в оренду під городництво з присвоєнням кадастрових номерів:
- 1413200000:22:079:0009, площа 18,4760 гектарів, за адресою: АДРЕСА_1 (Витяг № НВ-1407936392020 від 26.08.2020 року);
- 1413200000:22:078:0001, площа 11,1169 за адресою: вул. Айвазовського м. Покровськ (Витяг № НВ-1403384952018 від 25.06.2018 року) (т.1 а.с.59-66).
- Згідно сформованого Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області за номером 1040 від 11.09.2020 року Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік - земельна ділянка площею 111169 кв. м., місце розташування - АДРЕСА_2 , категорія: земля сільськогосподарського призначення, цільове призначення: для городництва, площа сільськогосподарських угідь: 11,1169 гектар, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь: 41541,43 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 461811,92 гривень (т.1 а.с.57)
- Згідно сформованого Міськрайонним управлінням у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області за номером 1041 від 11.09.2020 року Витягу' із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік - земельна ділянка площею 184760 кв. м., місце розташування - АДРЕСА_1 , категорія: земля сільськогосподарського призначення, цільове призначення: для городництва; площа сільськогосподарських угідь: 11,1169 гектара; нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь: 41541,43 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 767519,46 гривень (т.1 а.с.58).
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ, в порядку ч. 4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги», із заявами на замовлення адміністративної послуги про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в районах АДРЕСА_2 в оренду для ведення городництва. Відповідні справи про надання адміністративних послуг зареєстровані ЦНАП м. Покровськ за № 05-03/13741 від 31.08.2020 року і за № 05-03/15270 від 22.09.2020 року та передані до Покровської міської ради Донецької області (т.1 а.с.69-70).
19.02.2021 року позивачем до Покровської міської ради Донецької області на ім`я голови постійної комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин ОСОБА_2 було направлено заяву про надання інформації щодо внесення на розгляд пленарного засідання сесії міської ради питання затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу в користування на правах оренду для ведення городництва (т.1 а.с.149).
22.02.2021 року позивачем до Покровської міської ради Донецької області на ім`я Директора департаменту фінансів економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області було направлено заяву про надання інформації щодо внесення на розгляд пленарного засідання сесії міської ради питання затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу в користування на правах оренду для ведення городництва (т.1 а.с.150).
Рішеннямі Покровської міської ради Донецької області № 8/10-45 від 16.06.2021 року та № 8/10-46 від 16.06.2021 року про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва в районі вул..Виноградна та АДРЕСА_2 (т.1 а.с.161-165).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовної вимоги про визнання неправомірною бездіяльність Покровської міської ради Донецької області щодо не розгляду в передбачений законом строк на пленарному засіданні питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва у м. Покровську в районах вул. Виноградної (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара).
У частинах першій та третій статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частин першої-третьої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частин восьмої-десятої статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову в його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, у свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
При цьому, з наведених норм Земельного кодексу України випливає, що єдиною підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Жодних інших правових підстав для відмови в затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому, перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ, в порядку ч. 4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги», із заявами на замовлення адміністративної послуги про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в районах АДРЕСА_2 в оренду для ведення городництва. Відповідні справи про надання адміністративних послуг зареєстровані ЦНАП м. Покровськ за № 05-03/13741 від 31.08.2020 року і за № 05-03/15270 від 22.09.2020 року та передані до Покровської міської ради Донецької області.
Таким чином, Покровська міська рада як відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи), визначеної відповідно до ч.6 ст.123 ЗК України, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Покровська міська рада як відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність не виконала вимог закону щодо строку прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування та не прийняла відповідного рішення в строк встановлений законом.
Представник відповідача в судовому засіданні так і не спромоглася надати відповідь, чому на протязі 5 місяців не було розглянуто питання про наданню земельних ділянок ОСОБА_1 в оренду.
Навпаки позивач надав список проведених сесій Покровської міської ради, зокрема – 02.10.2020 року, 22.10.2020 року, 24.11.2020 року, 17.02.2021 року, 17.03.2021 року, 21.04.2021 року.
Тому, ця позовна вимога підлягає задоволенню і суд визнає неправомірною бездіяльність Покровської міської ради Донецької області щодо не розгляду в передбачений законом строк на пленарному засіданні питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва у АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара).
Щодо позовних вимог про зобов`язання Покровську міську раду Донецької області виконати наділені повноваження та прийняти згідно ч. 6 ст. 123 ЗК України рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара) та АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та передачу земельних ділянокв користування (оренду) ОСОБА_1 для ведення городництва з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання та визнання протиправними та скасувати рішення Покровської міської ради Донецької області № 8/10-45 від 16.06.2021 року та № 8/10-46 від 16.06.2021 року про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва в районі вул..Виноградна та АДРЕСА_2 , суд зазначає наступне.
На період звернення позивача до Покровської міської ради діяла норма ст..36 Земельного Кодексу України, яка не встановлювала обмежень щодо площі земельної ділянки яка надається в оренду.
Але Законом № 1423 від 28.04.2021 року який набув чинності 27.05.2021 року були внесені зміни до ст..36 Земельного Кодексу України та яким площа земельної ділянки яка надається громадянам в оренду для городництва не може перевищувати 0,6 гектара.
Судом встановлено, що Покровська міська рада, розглянула заяви гр. ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 11,1169 га та 18,476 га в оренду строком на 1 (один) рік для ведення городництва в районі вул. Айвазовського та АДРЕСА_1 , та враховуючи Закон № 1423-ІХ, Покровською міською радою були прийняті рішення від 16.06.2021 року №8/10-45 та рішення під 16.06.2021 року №8/10-46 про відмову в затвердженні проектів землеустрою у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 36 Земельного кодексу України.
Оскільки Покровська міська рада приймала рішення про затвердження проекту землеустрою чи відмови в його затвердженні 16.06.2021 року то на той час вже діяли норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», відповідно до яких ч.1 ст.36 Земельного кодексу України мала наступну редакцію «Громадянам або їх об`єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара».
Суд відхиляє аргументи позивача щодо дії ст..58 Конституції України та вважає, що позивач та його представник невірно тлумачать цю норму права.
Частиною першою ст..58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Якщо тлумачити цю норму буквально, то застосуванню повинен бути той закон, який діяв на час ухвалення рішення.
Таким чином, Покровська міська рада, приймаючи рішення № 8/10-45 та № 8/10-46 від 16.06.2021 року про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення огородництва в районі вул..Виноградна та АДРЕСА_2 , діяла в межах повноважень та на підставі закону.
Тому, в цих позовних вимогах слід відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обов`язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші протии Україн” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно з квитанцією від 08.06.2020 року позивач сплатив судовий збір в розмірі 908 гривень (т.1 а.с.1).
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивачем висувалися три позовні вимоги, а задоволена лише одна сума судового збору, яка підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань складає 302,67 грн. (908:3=302,67).
Саме ця сума судового збору підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності органу місцевого самоврядування неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії (згідно закону, в межах повноважень), задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Покровської міської ради Донецької області щодо не розгляду в передбачений законом строк на пленарному засіданні питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 для ведення городництва у АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара).
У позовній вимозі про зобов`язання Покровську міську раду Донецької області виконати наділені повноваження та прийняти згідно ч. 6 ст. 123 ЗК України рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413200000:22:078:0001, площею 11,1169 гектара) та АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1413200000:22:079:009, площею 18,4760 гектара) та передачу земельних ділянокв користування (оренду) ОСОБА_1 для ведення городництва з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, відмовити.
У позовній вимозі про скасувати рішення Покровської міської ради Донецької області № 8/10-45 від 16.06.2021 року та № 8/10-46 від 16.06.2021 року про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва в районі вул..Виноградна та АДРЕСА_2 , відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської ради Донецької області (85300, Донецька область, м.Покровськ, площа Шибанкова, 11, код ЄДРПОУ 04052933) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 302 (триста дві) гривні 67 копійок.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті та його вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 03 грудня 2021 року
В повному обсязі рішення складене 10 грудня 2021 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Хохленков