Рішення № 10178286, 17.06.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
6/33-616
Номер документу
10178286
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" червня 2010 р.Справа № 6/33-616 Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області (вул. Білецька, 51, м. Тернопіль,46000) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000)           

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн" (вул. Д. Лук`яновича, 1, м. Тернопіль, 46000)

про стягнення 937,53 грн. збитків заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

за участю представників сторін:

          позивача: Сушко А.С.

          відповідача: не з’явився

прокурора: Аветисян Н.С.

Суть справи:

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн" про стягнення 937,53 грн. збитків заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

У відзиві на позов та усних поясненнях представника, даних у попередніх засіданнях, відповідач проти позову заперечив, посилаючись на його безпідставність.

В судовому засіданні, призначеному вперше на 06 травня 2010 року, неодноразово оголошувалась перерва, востаннє на 17 червня 2010 року.

Термін розгляду справи, відповідно до ст. 69 ГПК України, було продовжено.

17 червня 2010 року представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце наступного слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується, зокрема, формуляром (протоколом) судового засідання від 27 травня 2010 року.

В процесі розгляду справи, прокурор подав уточнення до позову №343 від 16.06.10р., за змістом якого змінив підставу позовних вимог, зокрема щодо нарахування збитків відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №38 від 18.05.95р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95р. за №157/693, що діяла на час вчинення відповідачем порушення норм природоохоронного законодавства.

В розпочатому судовому засіданні учасникам процесу роз’яснено належні їм права та обов’язки, передбачені ст.20,22, 29,81-1 ГПК України.

За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, у т.ч. дані у попередніх засіданнях, думку прокурора, судом встановлено:

24 березня 2009 року інспектором Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проведено перевірку ТОВ «Поділля-Тютюн»з питань дотримання природоохоронного законодавства, про що складено відповідний Акт.

За змістом Акта, підписаного уповноваженою посадовою особою відповідача без будь-яких заперечень, в період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року ТОВ «Поділля-Тютюн»без спеціального дозволу здійснювало викиди в атмосферне повітря забруднюючі речовини від випалювання природного газу в котлі.

Згідно з виданою ТОВ «Поділля-Тютюн»довідкою №02-е від 30.03.09р., за 2007-2008 р.р. останнім спожито 12441,33 м. куб газу.

За порушення відповідачем порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області винесено постанову №002959 від 24 березня 2009 року про накладення на директора ТОВ «Поділля-Тютюн» адміністративного стягнення у вигляді 90 грн. штрафу.

Дана постанова відповідачем не оспорювалась, що підтверджується зокрема сплатою штрафу (копія квитанції №131 від 13 квітня 2009 року наявна у матеріалах справи).

Крім того, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009 р. за №48/16064, позивачем обраховано розмір збитків заподіяних державі у зв’язку з здійсненням відповідачем викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин без спеціального дозволу, що становить 937,53 грн.

Направлену на адресу ТОВ «Поділля-Тютюн» претензію №1/1-2776 від 08 жовтня 2010 року з розрахунками завданої шкоди, відповідач залишив без відповіді та задоволення.

Несплата товариством збитків, заподіяних державі в результаті викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу, стало підставою для звернення прокурора до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.

З метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок, відповідно до ст. 7 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" №2707-ХІІ від 16.10.92р. (далі –Закон №2707-ХІІ), встановлюються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.

В порядку ст. 10 Закону №2707-ХІІ, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, серед іншого зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За приписами ч.5 ст. 11 Закону №2707-ХІІ, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Для забезпечення охорони атмосферного повітря, згідно з ст. 22 Закону №2707-ХІІ впроваджуються організаційно-економічні заходи, що передбачають у т.ч. відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

Відповідно до змісту п.п.5.1.2 п.5.1 ст.5 «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №38 від 18.05.95р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95р. за №157/693 (далі – Методика №38), чинної на час вчинення правопорушення, а також п.п.2.1.2 п.2.1 ст. 2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009 р. за №48/16064(далі –Методика №639), що діє станом на час розгляду справи в суді, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Стаття 34 Закону №2707-ХІІ передбачає, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, до якої відноситься і шкода в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Вимога про відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища закріплена і пунктом е) ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» №1264-ХІІ від 25.06.91р. (далі –Закон №1264-ХІІ).

Згідно з ч. 3 ст. 68 Закону №1264-ХІІ, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Частина 4 цієї статті передбачає, що застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону №1264-ХІІ).

Приписи статті 1166 ЦК України закріплюють принцип повного відшкодування збитків особою, винними діями якої заподіяно шкоду.

Пунктом 1.2 роз’яснення ВАСУ №02-5/744 від 27.06.2001р. з наступними змінами, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення.

Як зазначалось вище, обрахована позивачем відповідно до Методик №38 та №639, шкода завдана ТОВ «Поділля-Тютюн»наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на які відсутній дозвіл, становить 937,53 грн.

З огляду на зміну позивачем підстав позову, посилання відповідача на неправомірне застосування Методики, що набрала законної сили у 2009 році є таким, що не заслуговує на увагу.

Суд також критично оцінює доводи ТОВ «Поділля-Тютюн»про наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії до 13.11.2018р., оскільки останній отримано лише 13 листопада 2009 року. Доказів наявності відповідного дозволу до вказаної дати (на час вчинення правопорушення) відповідачем не представлено.

За таких обставин, вимоги про примусове стягнення 937,53 грн. є обґрунтованими, належним чином не спростованими і підлягають задоволенню.

Оскільки п.15 ч.1 ст.48 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік»встановлено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелом формування спеціального фонду місцевих бюджетів, сума компенсації за завдану шкоду перераховується до спеціального фонду Тернопільської міської ради.

Відповідно до ст.44,49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.4-3,33,43,49,82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн" (вул. Д. Лук`яновича, 1, м. Тернопіль, код 30622532)

937,53 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в доход місцевого бюджету Тернопільської міської ради на р/р З1519921700002, в ГУ ДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 23588119. 102 грн. державного мита в доход Держбюджету.

236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету на р/р31210264700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЗКПО 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі, код 22050003.

Видати накази.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор – апеляційне подання, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 24 червня 2010р., через місцевий господарський суд.

Суддя