Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2611/10/2370 03.06.2010 р. м. Черкаси
14 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області Долецького А.І. за довіреністю № 6892/10-012 від 31.05.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»про продовження терміну дії повного адміністративного арешту активів платника податків та прийняття заяви про арешт коштів на рахунках платника податків до розгляду,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області, в якому просить продовжити термін дії повного адміністративного арешту активів платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»строком на 8760 годин, а також прийняти до розгляду заяву про арешт коштів на рахунках платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»(код ЄДРПОУ 33007034, Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Жовтнева, 15), з підстав відмови останнім допустити до проведення перевірки та надати первинні документи бухгалтерського та податкового обліку для проведення позапланової документальної перевірки, що згідно статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є підставою для застосування повного адміністративного арешту активів платника податків.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, на адресу суду надіслав заяву № 35 від 02.06.2010р., згідно якої просить суд розглянути позовну заяву державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області без участі представника товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»за наявними у справі матеріалами; проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.06.2004р., ідентифікаційний код 33007034 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 152909), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Черкаському районі Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., з 01.06.2005р. за № 81 (довідка про взяття на облік платника податків №113 від 28.04.2009р.).
Спеціальним законом, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III(надалі по тексту Закон № 2181).
Поняття адміністративного арешту, а також процедуру застосування арешту активів платника податків передбачено статтею 9 цього Закону, згідно п.п. 9.1.1 п. 9.1 якої адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Відповідно до пп. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону № 2181 арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку. Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
При цьому п.п. 9.1.2 п. 9.1 статті 9 Закону № 2181 визначено вичерпний перелік обставин, за яких може бути застосований арешт активів. До таких обставин належать випадки коли, зокрема платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування тощо.
В той же час, застосування адміністративного арешту з підстав відмови платника податків від проведення документальної перевірки можливе лише у випадку наявності законних підстав для проведення такої перевірки.
Так, підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок встановлені статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., згідно якої позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: 1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки; 5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства; 7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків; 8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів); 9)платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених в означеній статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо субєктів малого підприємництва 5 робочих днів.
За приписами статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-XII від 04.12.1990р. посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
З урахуванням викладених вище норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р. 30 квітня 2010 року керівником державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області у звязку з ліквідацією товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»за рішенням власника № 3 від 25.08.2009р. винесено наказ про проведення позапланової виїзної перевірки відповідача щодо дотримання останнім своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обовязкових платежів), додержання вимог валютного законодавства; термін проведення перевірки визначено з 30.04.2010р. по 18.05.2010р.
На підставі вищезазначеного наказу, а також направлення № 33/01-044 від 30 квітня 2010 року, що свідчить про наявність законних підстав для проведення позапланової виїзної документальної перевірки платника податків, посадові особи державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області мали провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд». Однак перевірку проведено не було з підстав незнаходження за юридичною адресою відповідача: Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Жовтнева, 15, посадових осіб платника податків, про що 30 квітня 2010 року був складений акт про неможливість проведення перевірки та відсутність за місцезнаходженням.
14 травня 2010 року посадовими особами державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області здійснено повторний виїзд за юридичною адресою товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд». В той же час, посадових осіб відповідача також виявлено не було. Особа ж, яка представилась уповноваженим представником товариства, повідомила про відсутність директора та головного бухгалтера за даною адресою у звязку з чим надати жодних документів не може. Про відмову від допуску посадовими особами податкової служби складено відповідний акт.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відмова від проведення перевірки може виразитися не лише у формі прямої протидії посадовим особам державної податкової служби з метою перешкоджання здійсненню ними перевірки, а й шляхом не надання необхідних документів, без наявності яких вчинення таких дій неможливе.
За таких обставин, начальником державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області 31 травня 2010 року прийнято рішення № 5/24-040 про застосування повного адміністративного арешту активів платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»строком на 96 годин.
Разом з тим, суд зауважує, що окрім обставин, які свідчать про відмову платника податків від проведення документальної перевірки, обовязковою підставою для застосування адміністративного арешту активів платника податку, як виключного способу забезпечення можливості погашення його податкового боргу, є також наявність самого податкового боргу господарюючого субєкта.
Так, згідно доданої до матеріалів позовної заяви виписки з облікової картки товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»за відповідачем станом на 18 травня 2010 року обліковується заборгованість зі сплати податку з юридичних осіб-власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 7035грн. 47 коп.
В той же час, з наданих у судовому засіданні представником позивача пояснень, відсутність за місцем здійснення ліквідації платника податків-товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»органів управління товариства та, як наслідок, відсутність заходів щодо нагляду та контролю за управлінням та розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження майнових активів боржника може призвести до знищення останніх, а отже до неможливості погашення податкового боргу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав вважати, що звільнення активів відповідача з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а отже про обґрунтованість вимог позивача про продовження терміну дії застосованого адміністративного арешту активів товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд».
Суд також зазначає, що згідно статті першої Закону № 2181-ІІІ активи платника податків це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання. Таким чином, застосування адміністративного арешту активів платника податків передбачає і арешт коштів, що знаходяться на його рахунках.
Оскільки, згідно статті 59 Закону України «Про банки і банківську діяльність»№ 2121-III від 07.12.2000р. арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом, з метою уникнення можливих ускладнень при виконанні даної постанови, суд вважає за доцільне окремо зазначити висновок з питання накладення арешту на кошти платника податків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Продовжити термін дії застосованого за рішенням начальника державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області № 5/24-040 від 31.05.2010р. повного адміністративного арешту активів платника податків-товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»(Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул. Жовтнева, 15, код ЄДРПОУ 33007034) строком на 8760 годин.
Накласти арешт на грошові кошти товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація «Райагробуд»(Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Жовтнева, 15, код ЄДРПОУ 33007034), що знаходяться на розрахункових рахунках:
№260007452 (код валюти 980) в АБ «ПОЛТАВА-БАНК», МФО 331489 (м. Полтава, вул. Паризької Комуни, 40-а);
№ 26008301790254 (код валюти 980); № 26105301790254 (код валюти 980), №26150301790254 (код валюти 980) в ФІЛІЇ ПАТ ПІБ в м. Черкаси, МФО 331489 (м. Черкаси, вул. Леніна, 33);
№ 2600300023563 (код валюти 980); № 2600600013563 (код валюти 840) в ФАТВТ «УКРЕКСІМБАНК»у м. Черкаси, МФО 354789 (м. Черкаси, вул. Гоголя, 288);
№ 2600401300291 в ЧЕРКАСЬКІЙ Ф.ТОВ «УКРПРОМБАНК», МФО 354927 (м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького, 37) строком на 8760 годин.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар