Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"22" червня 2010 р. № 2а- 4205/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участю секретаря Лишняк І.В.,
за участю помічника прокурора Якубишин В.В. (посвідчення № 187 мвід 06.10.2009р.),
за участю представника позивача - Горяшко А.В. (довіреність № 6105/г/10-013 від 07.09.2009 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Фрунзенського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі міста Харкова до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості , ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Фрунзенського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі міста Харкова звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_2 на користь позивача заборгованість у сумі 9150,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що ФОП ОСОБА_2 зареєстрована Фрунзенською районною радою м. Харкова, про що було зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.05.2002 року. Підприємство взято на податковий облік 04.06.2002 року за № 5484 до ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова. Так 03.04.2009 року фахівцями ДПА у Харківській області була здійснена планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, а саме магазин, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та належить ФОП ОСОБА_2. За результатами перевірки було складено акт №3449/20/40/23/НОМЕР_1 від 09.04.2009 року, в якому зафіксовані наступні порушення: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій 08.04.2009 року на суму 1830,00 грн., 09.04.09р. на суму 400,00 грн., неоприбуткування до каси готівки в день отримання готівкових коштів, а саме: 08.04.09р. неоприбуткована готівка у сумі 1830,00 грн.
Начальником ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова, на підставі вищезазначеного акту перевірки, було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001712303 від 28.04.2009 року на суму 9150,00 грн.. Відповідно до ст.. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/96 суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб»єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органом державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Таким чином сума зобовязання у 9150,00 грн. узгоджена та до теперішнього часу не сплачена.
Представник прокуратури та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяву або клопотання про розгляд справи без його участі не надав.
Суд, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Суб»єкт підприємницької діяльності фізична особа зареєстрована Фрунзенською районною радою м. Харкова 30 травня 2002 року за № 04058901ф0032450 та згідно довідки про взяття платника податків № 5484 перебуває на обліку в ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова з 04.06.2002 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлення № 4255 від 11 листопада 2009 року, фахівцями ДПА у Харківській області, головними державними податковими ревізорами - інспекторами Пилявець О.І. та Янко О.Ю.. була здійснена планова перевірка за дотриманням суб”єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, а саме магазин, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, який належить ФОП ОСОБА_2.
За результатами перевірки, працівниками ДПА у Харківській області було складено акт № № 3449/20/40/23/НОМЕР_1 від 09.04.2009 року.
Згідно з висновком по акту перевірки, перевіркою встановлено порушення: п. 1ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями від 06.07.1995р. № 265/95 ВР, п. 2.6 ст. 2 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 із змінами та доповненнями, а саме: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій 08.04.2009 року при продажу джерела безперебійного живлення sin pro-160-s910 на суму 1830,00 грн., 09.04.09р. при продажу обігрівача ОКМ-І-СІ-2 на суму 400,00 грн.; неоприбуткування до каси готівки в день отримання готівкових коштів, а саме: 08.04.09р. неоприбуткована готівка у сумі 1830,00 грн.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 1,11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами, внесеними до Закону від 21.12.2000р, № 2156-ІІІ , контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно ст. 17 Закону України від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами, внесеними до Закону від 21.12.2000р. № 2156-ІІІ, за порушення вимог зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовують фінансові санкції.
Таким чином, позивачем правомірно та в межах повноважень органу державної податкової служби виявлені здійснені відповідачем порушення вимог податкового законодавства, а саме: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій 08.04.2009 року на суму 1830,00 грн., 09.04.09р. на суму 400,00 грн., неоприбуткування до каси готівки в день отримання готівкових коштів, а саме: 08.04.09р. неоприбуткована готівка у сумі 1830,00 грн..
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно п. 6 ст. 9 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями, при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.
Відповідно до п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ № 1269 від 26.09.2001р. субєктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, повязаної проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу ( надання послуг; сума виручки від продажу товарів (надання послуг) з підсумком за день.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі суми у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.
Начальником ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова на підставі акту № 3449/20/40/23/НОМЕР_1 від 09.04.2009 року відносно ОСОБА_2 було прийнято рішення № 0001712303 від 28.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9150,00 грн., яке було отримане відповідачем та оскаржене до Харківського окружного адміністративного суду. Постановою суду від 20.10.2009 року у задоволення адміністративного позову ФОП ОСОБА_2 відмовлено у повному обсязі. На постанову суду від 20.10.2009 року булла подана апеляційна скарга, яку 29.03.2010 року залишено без задоволення.
Сума заборгованості, за кодом 21080900(30) (штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг), яка рахується за платником податку згідно довідки ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова станом на 11.02.2010 року складає 9150,00 грн.
Згідно п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Сума податкового зобов'язання в розмірі 9150,00 грн. відповідачем у встановлені законодавством терміни сплачена не була. Таким чином, відповідач має узгоджене податкове зобов'язання, яке не сплачене у встановлений законом строк, тому підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову та його задоволення.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII, з наступними змінами та доповненнями, Законом України від 06.07.1995р. № 265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Законом України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000 р., з наступними змінами та доповненнями, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Заступника прокурора Фрунзенського району міста Харкова в інтересах держави в особі до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі..
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, місце проживання: 61099, АДРЕСА_1, (НОМЕР_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму заборгованості перед бюджетом в розмірі 9150 грн. (дев"ять тисяч сто п"ятдесят гривень) на р/р 31112104700010 в УДК у Фрунзенському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134610.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено до 25 червня 2010 року.
<сума стягнення (цифрами) >
Суддя Шляхова О.М.