Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2010 р. № 2а-2437/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Бродівського районного центру зайнятості Львівської області (80600, Львівська область, м. Броди, вул. Гончарська, 15, ГУДКУ у Львівській області, ЄДРПОУ 20848943, р/р 37174971900022, МФО 825014) до відповідача Сільськогосподарського ТзОВ «Сидинівка»(80640, Львівська область, Бродовський район, с. Стдинівка, р/р 26005050024001, ТВБВ АТ «Індекс-Банк», МФО 325279, код ЄДРПОУ 30786577)
про стягнення суми заборгованості до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За участю представника позивача Бобик Л.В.,-
в с т а н о в и в:
До суду з надійшов вищезазначений адміністративний позов, в якому позивач просить стягнути з відповідача недоїмку по сплаті внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, з урахуванням клопотання про збільшення розміру позовних вимог позивач просить стягнути борг в сумі 2762,68 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття. Наявність заборгованість по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття підтверджується розрахунковими відомостями.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов повністю у сумі 2762,68 грн., оскільки кошти від відповідача на погашення заборгованості не поступали.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча був повідомлений про судовий розгляд, причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття за № 135100139.
Наявність заборгованості щодо сплати внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) у розмірі 2762,68 грн., підтверджується розрахунковою відомістю про нарахування страхових внесків до Фонду за 2009 рік, 1-й квартал 2010 року, а також розрахунком позовних вимог .
Відповідно до ч.2 ст.38 Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (надалі - Закон) не сплачені у визначені терміни страхові внески, пеня і штраф стягуються в дохід Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Разом з тим, з 01.04.01 вказана норма не діє, оскільки суперечить Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІП "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Термін давності у разі стягнення до Фонду страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується (п. 2 ст. 38 Закону).
Ст. 39 Закону передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Позивач є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», „Про державну службу" та Положення про Державну службу зайнятості.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовані Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Основи), прийнятими 14.01.98, які набули чинності відповідно до ст.32 Основ з моменту їх опублікування, тобто з 19.02.98.
Одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до ст. 4 Основ є страхування на випадок безробіття.
Відносини, що виникають із загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, станом на сьогоднішній день регламентуються нормами Закону України від 02.03.00 № 1533-ІП "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", що набув чинності відповідно до п.1 розділу 8 "Прикінцеві положення" з 01.01.01.
Згідно з ч.І ст. 3 Закону, законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тобто відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття врегульовані спеціальним законодавством.
В силу п.2 розділу 8 Закону до приведення законодавства у відповідність з цим Законом, закони і інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону; згідно ж з п.4 Закону Кабінету Міністрів України доручено в шестимісячний термін з дня опублікування цього Закону підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом.
Таким чином, з моменту набуття законної сили (чинності) вищезазначеним Законом з 01.01.01 не діють норми Закону України від 25.06.91 № 1251-ХІІ "Про систему оподаткування" в частині, що йому суперечать, хоча зміни до Закону України "Про систему оподаткування", якими п. 16 ч.І ст.14 виключено, внесені лише Законом України від 16.01.03 № 429-ГУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування".
Враховуючи вищенаведене, з 01.01.01 страхові внески на випадок безробіття не входять в систему оподаткування і не можуть бути стягненні в іншому порядку, аніж це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до пп.2 п.2 ст.35 Закону працедавці зобов'язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України від 11.01.01 № 2213-Ш "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (із змінами та доповненнями).
Порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.01 за № 30/5221).
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок (п.7.1. Інструкції).
Несвоєчасна сплата страхувальниками страхових внесків до Фонду порушує державні інтереси, оскільки саме Фонд є джерелом виплат допомог по безробіттю громадянам, котрі цього потребують, а також допомог у період професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації громадян, наданням відповідних дотацій роботодавцям на створення робочих місць тощо.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського ТзОВ «Сидинівка»(80640, Львівська область, Бродовський район, с. Стдинівка, р/р 26005050024001, ТВБВ АТ «Індекс-Банк», МФО 325279, код ЄДРПОУ 30786577) на користь Бродівського районного центру зайнятості Львівської області (80600, Львівська область, м. Броди, вул. Гончарська, 15, ГУДКУ у Львівській області, ЄДРПОУ 20848943, р/р 37174971900022, МФО 825014) 2762,68 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 16.04.2010 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош